Begraven in voormalig kasteelpark Drie motorrijders rijbewijs kwijt ADZ-directeur boos over kritiek Probeer maar eens wakker te blijven in een échte Hastens! Hastens 7^ B PZC Maandag 23 april 2007 1 7 Open dag van de vernieuwde begraafplaats Blasiusparochie in Heinkenszand, met de jongste aanwinst, een urnenmuur. foto Willem Mieras Blasiusparochie houdt open dag op deels vernieuwd kerkhof. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Kees Faes (77) is de laatste weken elke avond op de begraafplaats van de Blasius-paro- chie in Heinkenszand te vinden. „Omdat het zo droog is, ga ik dage lijks water sproeien." Het is werk dat voldoening moet geven. Op de open dag van de begraafplaats, gis terochtend, oogt die als een groen lustoord. Als je dat van een doden akker mag zeggen. Van Wim Mulder, voorzitter van het parochiebestuur in Heinkens zand, mag het. Hij treedt op als gastheer. Hij laat het vernieuwde mortuarium zien. „Overledenen uit Heinkenszand hoeven niet per se naar Goes of 's-Gravenpolder. Dat stellen mensen toch op prijs." Hij loopt de begraafplaats op en toont de jongste aanwinst, een ur nenmuur. „Cremeren is door de kerk toegestaan", vertelt Mulder, „maar er zijn nog veel rooms-ka- tholieken die daar moeite mee heb ben." De zon schijnt volop. Kerkgangers maken een rondje over de begraaf plaats. Het is vredig. En hoewel de Blasiuskerk pas van 1864 is, hangt er een oude sfeer. Het zeventiende eeuwse landhuis Barbestein heeft hier gestaan. De begraafplaats is aangelegd op de plaats van het kas teelpark. Kasteelvijver en -gracht zijn gebleven. Mulder: „In het bui tenland, in Frankrijk en Duitsland, mag ik graag begraafplaatsen be zoeken. De mooiste grafmonumen ten, echte kunstwerken, kun je daar vinden." Twintig jaar grafrust is het mini mum dat de wetgever voorschrijft. De regel geldt ook voor een 'parti culiere' begraafplaats als die van de Blasiuskerk. Wie dat wil, kan te gen betaling het grafrecht van een nabestaande verlengen. Het graf monument wordt anders wegge haald. Sjaak Priem, die de admini stratie van de begraafplaats doet, laat trots het gedenkteken voor zijn opa zien; Jacobus Priem, over leden in 1926. „Eén van de oudste gedenktekens is dat." Sjaaks vader en moeder zijn bij zijn opa begra ven. Zo hebben meer families hun 'Typisch iets voor Zuid-Beveland, die fotootjes op grafmonumenten' eigen stukje grond op de dodenak ker. Opvallend zijn de fotootjes op de grafmonumenten. Volgens Mulder is dat typisch voor Zuid-Beveland. „Willen mensen het grafrecht niet verlengen, dan halen ze vaak wel dat fotootje op." Trots van het Blasius-kerkhof is de oudste treurbeuk van Nederland; een statige boom. Een grote tak is er vijf jaar geleden bij een storm af gevallen. Aan de grafzerk van Jaco bus van den Dries (1872-1916) is het te zien. Die is gebarsten. Mul der zou de beuk ondanks dit onge lukje voor geen goud willen mis sen. Het Blasius-kerkhof is voor roomskatholieken uit Heinkens zand. Het grafrecht is 50 procent van dat van de gemeente, dankzij de inzet van zeven vrijwilligers. Mulder wijst op een moestuin naast het kerkhof. „Dat is hun bij komende arbeidsvoorwaarde." STAVENISSE - Een tochtje over Tho- len is drie Belgische motorrijders zaterdagmiddag slecht bekomen. Ze hebben alledrie hun rijbewijs moeten inleveren, omdat ze veel te hard hadden gereden. Een sur veillanceauto van de politie volgde hen vijftien kilometer. De Belgen maakten verschillende snelheids overtredingen. Zo reden ze op de Provincialeweg bij Stavenisse 115 kilometer per uur. 100% natuurlijke materialen- en in ligt te slapen ademt je Hastervsted nee. Een kijkje in het hart van je Hastens Opmerkingen Goes en Tholen schadelijk voor personeel en bedrijf. door Maurits Sep VLISSINGEN - Kunnen, of willen ze het niet begrijpen in Goes en Tho len. Directeur Mark Bouma van ADZ is hevig geïrriteerd over de kritiek op het sociale werkvoorzie- ningsbedrijf. En helemaal over de woordkeus. „Weet je wel hoeveel onrust dat veroorzaakt?" Administratief Dienstencentrum Zeeland heeft financiële proble men, dat ontkent hij natuurlijk niet. Maar dat de wethouder van Tholen een andere werkvoorzie ning, de 'eigen' Betho, als voor beeld stelde, steekt. „Wethouder Velthuis weet dat miljoenen in de Betho worden gepompt door ge meenten, vooral door werk uit te besteden. En als wij vragen om op drachten van de gemeenten om op die manier tekorten te voorko men die ze anders met subsidie moeten dekken, wordt daar kri tisch op gereageerd. Men meet op de Bevelanden met twee maten als het over ADZ gaat. Terneuzen doet dat niet en behandelt ons het zelfde als Dethon." Vervolgens viel in Goes de term 'li quideren' toen het over ADZ ging. De gemeente wil nog wel een keer financieel bijspringen, maar als het bedrijf er niet snel in slaagt zelf een oplossing te vinden, moet het maar ophouden. Bouma: „Ik vind de term liquideren vooral on gepast, omdat de gemeenten be trokken zijn geweest bij de discus sie over de toekomst van ADZ. We hebben net gezamenlijk besloten dat het bedrijf zelfstandig door gaat. Dan moet Goes nu niet een zijdig die discussie heropenen. Dat is bestuurlijk onbetrouwbaar en onbehoorlijk. Begrijpen ze daar van de effecten niet voor het perso neel en de klanten?" Wethouder Velthuis van Tholen had het, toen zij de Betho als voorbeeld stelde, over 'een slag die ADZ nog moet maken'. Bouma: „Schei toch uit. Ook wij detacheren allang mensen bij ande re bedrijven. Onze omzet groeit. We draaien, als je naar die omzet kijkt, ook positief Nipt, maar oké. Het tekort van zes ton is ontstaan doordat we van het Rijk minder subsidie krijgen dan we betalen aan de lonen van ons personeel. Dat probleem hebben alle werk voorzieningsschappen, tenzij ze af spraken hebben over substantiële opdrachten van gemeenten." Er is nog iets dat Bouma stoort. Tholen en Goes kunnen zich naar zijn idee wel eens beter verdiepen in ADZ. „Ik heb het Goese college hier nog nooit gezien. Wethouder Velthuis is buiten die ene aandeel houdersvergadering nooit op be zoek geweest." Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69