Speelzalen in Borsele op schopstoel Zeeland Formule Dijkrock blijft aanslaan Dubbelwerk aan spoor in Kapelle Jeugdbrandweer wint BPZC Maandag 23 april 2007 1 5 Oplossingen gezocht voor behoud in kleinere kernen. door Harmen van der Werf 's-CRAVENPOLDER - In de gemeente Borsele balanceren drie peuter speelzalen op de rand van de af grond. Ze trekken onvoldoende kinderen. De peuterspeelzaal in Nisse (ook voor kinderen uit 's-Heer Abtsker- ke) was vorig jaar de eerste die kopje onder dreigde te gaan. Het minimale aantal van tien bezoeker- tjes werd niet meer gehaald. De vooruitzichten waren ook niet gunstig. Stichting Peuterspeelzalen Borsele kondigde sluiting aan. Ou ders kwamen in actie en vonden gehoor bij de Borselse gemeente raad. Die stelde extra geld beschik baar om de peuterspeelzaal tot de zomer 2007 open te kunnen hou den. Inmiddels ligt het aantal peuters in Nisse dankzij de komst van één gezin 'even' op tien, vertelt coördi natrice C. de Koek van Stichting Peuterspeelzalen Borsele. Maar het blijft dansen op een dun koord. Dat geldt niet alleen voor Nisse/'s- Heer Abtskerke, maar, meldt De Koek, ook voor de peuterspeelzaal in Borssele en Hoedekenskerke. In Borssele speelt dat ouders van re- Voortbestaan van een peuter- speelzaal in een klein dorp is ook belangrijk voor behoud van de basisschool. Samenwerking kan wellicht helpen. Camper over de kop bij Postbrug Wemeldinge WEMELDINCE - Een camper is gister ochtend door onbekende oorzaak over de kop geslagen op de Weste lijke Kanaalweg bij Wemeldinge. De politie kreeg rond half zes een melding van het ongeval, ging kij ken en ontdekte de camper op het fietspad net voor de Postbrug. Van inzittenden was geen spoor meer te bekennen. Een getuige wist te melden dat een passerende Duitse automobilist twee mannen een lift had gegeven. Ze bleken gewond in het ziekenhuis in Goes te zijn, een 27- en 48-jarige Goesenaar. De éne verklaarde dat de andere had gere den en andersom. De politie heeft het vermoeden dat er alcohol in het spel is en onderzoekt verder. formatorische huize de peuter speelzaal weinig gebruiken. De Koek: „We denken erover in Bors sele een identiteitsgebonden groep te beginnen. Dat kan een opleving geven." Hoedekenskerke is moeilij ker. „Vier gezinnen zijn er opeens verhuisd", weet De Koek, „waar door er veel minder jonge kinde ren zijn." Niet alleen de peuterspeelzaal in Hoedekenskerke merkt dit, ook de basisschool. Een idee dat allebei kan helpen, is het combineren van de peuterspeelzaalgroep met groep één van de basisschool. De Koek: „We moeten nog onderzoeken of dat wel van de onderwijsinspectie mag." Een andere mogelijkheid is de eis van minimaal tien kinderen per peuterspeelzaal bij te stellen. Dat is in Nisse in feite gebeurd, al is het tijdelijk. „Veere en Goes hante ren een ander minimum", weet De Koek, „van zes of zeven peuters per groep." Hoe het verder moet met de peu terspeelzalen in Borsele, komt don derdagavond 24 mei aan de orde in de Borselse gemeenteraad. De leefbaarheid van de kleine kernen - altijd gevoelig in Borsele - is er volgens De Koek bij gebaat dat er zoveel mogelijk peuterspeelzalen blijven. „Stel dat er in Nisse geen speelzaal meer is. Ouders gaan dan naar Heinkenszand. Ze raken eraan gewend dat stukje te rijden. Kinderen leren vriendjes kennen. De volgende stap is dat die kinde ren in Heinkenszand naar school gaan." Leerlingen Willibrord derde managers 2007 GOES - Een leerlingenteam van het St. Willibrordcollege in Goes heeft zaterdag in Amsterdam de derde plaats behaald in de landelijke wedstrijd om de titel 'managers van het jaar 2007'. Tekla van Gils, Menno Westerwee- Ie, Wouter Kipperman en Lotte Loeber, allemaal uit vwo 5, vorm den het winnende team. Zij moes ten een fictief bedrijf leiden en zij deden goed genoeg voor brons. Er deden ruim 5.500 leerlingen van 250 scholen mee aan de wedstrijd Bizzkidz Management Competitie. Een ander Willibrord-team (Elise Filius, Denise van Leeuwen, Joost van Dijk en Sander Lantinga) ein digde als tiende. Festival op randje van Zeeland trekt vijfhonderd liefhebbers. door Harmen van der Werf BATH - Een maffere plek voor een muziekfestival kun je bijna niet be denken. Aan de Westerschelde, op anderhalve kilometer van het al iet wat verloren dorpje Bath. In the middle of nowhere. Op een steen worp afstand van het verlichte Antwerpse havengebied. Vrijdag en zaterdag beleefde Dijkrock er de vijftiende editie. Tegen de vijf honderd liefhebbers wisten het ter rein te vinden. „Zestien jaar geleden zijn we bij Bath begonnen", vertelde Conny de Moor van de organisatie. „Bath deed geen oog dicht. We hebben toen deze plek gekregen. Op zich goed. Vlakbij Antwerpen, Brabant en Zuid-Beveland." 'Ik krijg gewoon kippenvel van The Old Firm, zulke mooie folkrock' Dijkrock heeft een stevige formule met vrijdagavond blues, zaterdag middag open podium voor begin nende bands en zaterdagavond de hoofdacts. Mede-organisator John van Zweden: „Met dat open po dium halen we jongeren binnen en beginnende bands doen erva ring op met professionele geluids apparatuur." Er zit een competitie aan vast. Sweatj uit Brabant won en mag volgend jaar in het hoofd programma. Het Zeeuws-Vlaamse Bluem, win naar 2006, opende zaterdagavond het slotakkoord. Snoeiharde mu ziek. lohn van Zweden: „Vorig jaar hadden we alleen dat soort bands op het open podium. We hebben deze keer een selectie toegepast." SQY Rocking Team (metalrock), Grandma Dynamite (rockcovers) Miracle Queen (Queen-covers) en The Old Firm (Ierse folkrockmu- ziek) maakten Dijkrock 2007 com pleet. Conny de Moor stond bij The Old Firm te genieten. „Ik krijg er kippenvel van." Vervanging stenen na problemen met ondergrond. KAPELLE - Nog maar zo'n ander half jaar geleden zijn de houten dwarsliggers op het spoor bij Ka pelle vervangen door betonnen. Afgelopen weekeinde moesten ze er alweer even uit, omdat delen van het spoor wat verzakt zijn. Spoorwegbeheerder ProRail had het oude stenen ballastbed van het spoor niet laten vervangen. Klei vermengde zich ook met de stenen, waardoor verzakkingen op traden. Afgelopen weekeinde zijn de oude stenen vervangen door grotere stukken breuksteen. Tus sen de klei-ondergrond is geotex- tiel aangebracht tegen vermenging van klei en stenen. Om het karwei uit te voeren, moesten de beton nen dwarsliggers worden gelicht. ProRail gaat de komende tijd dit soort werkzaamheden nog veel uit voeren in Zeeland met als gevolg uitval van treinen en vertragingen voor reizigers. GOES - Alle ploegen van de jeugd brandweer Borsele-Goes hebben zich zaterdag in Driebergen ge plaatst voor de halve finale van de jeugdbrandweerwedstrijden op za terdag 9 juni in Amstelveen. Het succes kon volgens hoofdlei der jeugdbrandweer Leo de Jonge niet op bij de adspiranten (15-18 jaar) en junioren (11-15 jaar). De groep adspiranten werd eerste bij het blussen van een beginnende brand in een industrieel gebouw. De junioren behaalden een eerste en derde plaats. Ze werden op een brandje in een schoolgebouw afge stuurd. Jeugdbrandweer Borsele- Goes houdt 19 mei zelf een wed strijd waarbij 36 ploegen strijden voor een plekje in de halve finale. Wil Wp# SQY Rocking Team uit het Brabantse Bergeijk, voorheen bekend als Sequoyah, zaterdagavond in actie op muziek festival Dijkrock bij Bath. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67