Zeeland PZC Slag om de Schelde laten herleven Heemkundekring brengt boerderijen in beeld BEVELANDEN-THOLEN 19 13 19 Avondje uit eten in de kerk Jumpstylen bij Heer Hendrik Crimineel Hondenshow in Goes is kwestie van appels met peren vergelijken Commissie onderzoekt tweespalt in PvdA Maandag 23 april 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Nieuwdorp aangewezen plek voor herinnering beslissende strijd 1944. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De Slag om de Schel de in het najaar van 1944 verdient het om meer aandacht te krijgen. De aangewezen plek daarvoor is Nieuwdorp, vindt zowel Kees Traas van oorlogsmuseum Infatua te in Nieuwdorp als Hans van Dam van de dorpsraad. Traas en Van Dam wijzen allebei op een uitspraak van Provinciale Staten begin februari dit jaar. Daar in wordt opgeroepen de Slag om de Schelde meer voor het voetlicht te brengen en om dat gebundeld te doen onder leiding van de pro vincie. Dus niet verbrokkeld over verschillende plaatsen in Zeeland, waar steeds dezelfde geschiedenis wordt verteld. De Slag om de Schelde is daarvoor, aldus indiener van de motie Frank Streng (WD), veel te belangrijk. Geallieerden wilden najaar 1944 een betere aanvoerhaven, dichter bij het front. Antwerpen was be vrijd, maar onbereikbaar. Duitsers zaten nog aan de oevers van de Westerschelde. De Slag om de Schelde was bedoeld om de Duit se troepen uit Zeeuws-Vlaande- ren, Zuid-Beveland en Walcheren te verjagen. Dat lukte, mede dankzij een actie bij Nieuwdorp. De toen enige vas te verbinding tussen Walcheren en Zuid-Beveland, de smalle Sloe- dam, bleek niet te veroveren. De oplossing kwam bij Nieuwdorp: Schotse troepen trokken vanaf de dijk over de nog niet afgesloten Sloekreek naar Walcheren. Dat ge beurde in de nacht van 2 op 3 no vember 1944. Het was voor de Duitse troepen op Walcheren een grote verrassing. In Nieuwdorp bestaat initiatief om museum over de Slag om de Schelde professioneel in te rich ten met daaraan gekoppeld een wandeling langs gedenkpunten. „De plek waar de Schotten zijn overgestoken, is nog steeds aan wijsbaar", vertelt Hans van Dam van de dorpsraad van Nieuwdorp. Hij heeft een plan gemaakt voor 'een ommetje' van ruim tien kilo meter waarin een wandeling langs de Sloekreek is opgenomen. Van Dam: „Richting Sloedam kunnen mensen dan ook nog bunkers be zichtigen." De dorpsraad heeft het idee voor 'het ommetje' onlangs gepresenteerd. Dit sluit prima aan bij wat oorlogs verzamelaar Kees Traas wil doen. Al van jongs af aan verzamelt hij. Hij heeft een museum, Infatuate (de codenaam voor de invasie van Walcheren), en wil dit uitbouwen. De provincie is daar inmiddels vol op bij betrokken. Een stichting is actief Traas heeft deskundigen in de arm genomen om van Infatua te hét museum over de Slag van de Schelde te maken. En zijn plan is op verzoek van de provincie uit gebreid. Er komt meer educatie in, het wordt allemaal stukken profes sioneler. Iets wat Traas dolgraag wil. „Ik wil het goed nalaten." Het plan is daardoor duurder gewor den; 800.000 in plaats van 350.000 euro. Inmiddels is 225.000 euro be schikbaar. Traas heeft goede hoop dat het lukt onder meer via spon- sporing voor 1 juli nog 250.000 eu- ro te ontvangen. „En dan gaan we beginnen." HEINKENSZAND - Het was een wild idee. Om een keer samen iets anders te doen. Zaterdag was het zover na vier maanden voorbereidingstijd. De Barbesteinkerk aan Clara's Pad in Heinkenszand was voor één avond omgetoverd in restaurant Chez Club. Helemaal opgezet en uitgevoerd door jeugdleden van de protestantse gemeente Hein kenszand. Ze ontvingen met z'n zestigen - van acht jaar tot zestien plus - 130 gasten voor een viergangendiner. Het hadden er net zo goed 260 kunnen zijn. Zoveel belangstelling was er voor het avondje uit, waarvan de opbrengst ook nog naar een goed doel gaat: de bouw van een medi sche voorziening in Ghana. Marleen van Asselt uit Heinkenszand werkt daar. Zij was er zaterdag. Jeugdleider Hans Braams na afloop: „Het is per fect gelopen." Hij denkt aan een vervolg, een ont bijtbuffet of theaterproductie, foto Willem Mieras Geschiedkundige vereniging Tholen viert eerste lustrum. door Harmen van der Werf THOLEN - Een fotoboek over Thool- se boerderijen is de eerstvolgende uitgave van heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Voorzitter Wally Blaas vertelde dit zaterdag op de inloopdag van de vijfjarige heemkundekring in het oude stad huis van Tholen-stad. Stad en Lande van Tholen had geen betere locatie kunnen uitkie zen voor het bescheiden jubileum feestje. Het oude Thoolse stadhuis van rond 1460 is een juweeltje van de hand van de Vlaamse bouw meesters Andries en Anthonie Kel dermans. Ze stonden ook aan de wieg van het bekendere stadhuis van Middelburg. Vijf jaar heemkundekring Tholen is nog niet zo lang. Er is op Tholen een vereniging Huis en Heem ge weest, maar die is begin jaren ne gentig ter ziele gegaan. Blaas en an deren pakten in 2002 de draad op na een cursus door historisch con sulent Aad de Klerk. Stamboomonderzoek, foto's verza melen, cursussen en lezingen ge ven ('winterwerk') en publiceren over Thoolse geschiedenis zijn de hoofdactiviteiten. Een themaboek over Thoolse oorlogsslachtoffers is verschenen en drie jaarboekjes. De inspanningen Teveren resultaat op. Het ledental is gestegen van 30 in het begin naar 185. „En", gaf Blaas, oud-hoofd openbare werken, aan, „het groeit nog." 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - lum pen is in. De jongerenwerkgroep 's-Heer Hendrikskinderen heeft dat gemerkt. Meer dan honderd jongeren kwamen op de eerste jumpstyle-partij in het Heer Hen drikhuis. Het dans-springfeest was vrijdaga vond, georganiseerd met jongeren uit 's-Heer Hendrikskinderen. Een jumpstyle-artiest was speciaal uit genodigd om de bezoekers de fijne kneepjes van het jumpstylen bij te brengen. Dat trok dus ruim hon derd liefhebbers van twaalf jaar en ouder, niet alleen uit 's-Heer Hen drikskinderen, maar ook van daar buiten. Zo vaak worden zulke jump-activi- teiten in Zeeland niet gehouden. De jongerenwerkgroep 's-Heer Hendrikskinderen heeft de smaak te pakken en kondigt alweer een volgende jumpstyle-party aan, vrij dag 8 juni. Ook kinderen tot twaalf jaar zijn die vrijdag 8 juni welkom van 19.00 tot 21.00 uur in het Heer Hendrikhuis. Toegangsprijs voor de jongsten is zeventig eurocent, longeren vanaf twaalf jaar kunnen diezelfde dag van 21.00 tot 23.30 uur meedoen aan clinics jumpsty len. De entree voor twaalfjarigen en ouder is hoger, drie euro, maar die is inclusief twee consumptie bonnen. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Het is vreemd als je uit het hand geschreven kaartjes-tijdperk komt. Die Middelburgse moeder kreeg de wind van voren toen zoon van veertien tevergeefs wachtte op antwoord op zijn mailberichten en zij opperde de betrokkene dan maar op te bel- len. Hij reageerde helemaal ont- 1 steld toen zij via internet de tele foonnummers wist te vinden. „Mam, je bent een crimineel!" Moeder mocht uitleggen datje met het gebruik van een telefoon boek nog geen hacker bent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65