Zeeland Britse schapen in Schouwse polder Regels gastenverblijven versoepeld spzc Maandag 23 april 2007 1 5 Sommige schapen lieten zich gewillig knuffelen bij Jan en Kiki Visser. foto Dirk-Jan Cjeltema Jan en Kiki Visser verslingerd aan wollige viervoeters. door Piet Kleemans serooskerke - Het begon met twee exemplaren en groeide uit tot achttien. Jan en Kiki Visser zijn dol op schapen. Op de grond rond hun oude arbeidershuisje in de i polder bij Serooskerke lopen Her- klwick-, Hampshire Down- en Rye- Eandschapen. Op verzoek van Ktichting Landschapsbeheer Zee- Band hielden De Vissers zaterdag fcpen dag. Diet begon, vertelt Jan Visser, alle maal tijdens een vakantie in Enge land waar ze kennismaakten met de Hampshire Down- en Ryeland- schapen. „Voor de lol zijn we toen zelf ook begonnen met het hou den van schapen en het is gewoon erg leuk om te doen." De eerste Britse wollige viervoeters in Serooskerke werden Hampshire Downs. Later kwamen daar de Ryelandschapen bij. Een oud ras, weet Kiki Visser, één van de oudste ter wereld. Oorspronkelijk afkomstig uit het Britse Hereford shire waar ze vaak bij kloosters wa ren te vinden. Monniken verkoch ten de wol. Het ras was ooit met uitsterven bedreigd maar is mede dankzij de inspanningen van de Ryeland Society gered. Gelukkig maar, vinden Jan en Kiki Visser. „Het zijn heel aanhankelijke die ren. De Ryeland is echt de knuffel beer onder de schapen." Weer later kwamen de Herdwicks erbij, een heel ruige en sterke scha- 'Ryelands zijn dé knuffelberen onder de schapen' pensoort. Niet vanwege de wol want die is praktisch niet te gebrui ken. Wat de Herdwicks aantrekke lijk maakt is hun bijzondere uiter lijk. Ze worden pikzwart geboren en worden naarmate ze ouder wor den steeds lichter. Het leuke van schapen is volgens het echtpaar Visser hun veelzijdigheid. Het zijn mooie dieren, die melk en wol ge ven en als fraaie stoffering van het polderlandschap en goedkope grasmaaiers fungeren. En als de rammen vanwege hun onderlinge rivaliteit niet meer te handhaven zijn worden ze geslacht. Schapen houden is niet voor ieder een weggelegd. Je moet voldoende ruimte hebben en niet opzien te gen wat werk. En je dieren ten allen tijde goed in het oog hou den. „Als een schaap zich afzon dert van de anderen is het mis. Dan kun je er donder op zeggen dat die ziek is." Het open huis was bedoeld om be langstellenden kennis te laten ma ken met de rassen en te laten zien wat schapen houden inhoudt. Woordvoerder Ewout Voogd van landschapsbeheer: „We hadden vo rig jaar al eens een open dag geor ganiseerd op een boerderij en toen was er zoveel belangstelling voor schapen dat we besloten daar nog eens apart aandacht aan te beste den. We kenden Kiki en Jan Visser omdat ze ons eerder advies had den gevraagd bij het aanleggen van een streekeigen boerenerf; zij vonden het meteen goed hun erf een paar uur open te stellen. Het begon voor hen als liefhebberij, maar het werd een verslaving." Bijgebouw mag onder voorwaarden bewoond worden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Binnen bepaalde gren zen mogen op Schouwen-Duive- land bijgebouwen bij een woning voortaan bewoond worden. Dat heeft het dagelijks gemeente bestuur besloten. Normaal gespro ken is het bewonen van een bijge bouw bij een woning uit den bo ze. Het wonen hoort, stelt de ge meente, thuis in het hoofdgebouw op het perceel en dat is de woning. Tot nu toe werd van die regels niet afgeweken, maar daar is verande ring in gekomen. De gemeente wil in twee gevallen wel bewoning van bijgebouwen toestaan. Wan neer er voor het bieden van man telzorg behoefte aan is, extra woonruimte te creëren in een bij gebouw bij een woning, wil de ge meente daar aan meewerken, mits aan een aantal voorwaarden vol daan wordt. Zo moet er onder meer sprake zijn van een zorgindi- catie of doktersverklaring. Verder wil de gemeente het ge bruik van een bijgebouw als gas tenverblijf onder bepaalde voor waarden toestaan. In een recreatie gemeente als Schouwen-Duive- land is het voor veel mensen aan trekkelijk familie en vrienden een gastenverblijf te kunnen aanbie den. In veel gevallen gaat het dan om een logeerkamer. Er komen bij de gemeente echter ook met regel maat aanvragen voor het creëren van zelfstandige gastenverblijven in bijgebouwen aan. De gemeente is zoals al aangestipt bereid ook hier vrijstelling te verlenen. Uit drukkelijke voorwaarde is dan wel dat het gastenverblijf niet perma nent wordt bewoond; de aanbie ders van het verblijf mogen er ook geen geld voor vragen. Uitsluitend niet-commercieel gebruik van een dergelijk gastenverblijf is toege staan. Ook moet gezorgd worden voor parkeerruimte. Drankrijder raakt rijbewijs kwijt ZIERIKZEE - Een 35-jarige Zierik- zeeënaar is in de nacht van zater dag op zondag door de politie be trapt op rijden onder invloed. De man moest zijn rijbewijs inleve ren. De Zierikzeeënaar werd om 04.10 uur staande gehouden op de Nieu we Haven, moest een blaastest on dergaan en die pakte negatief uit. De man werd meegenomen naar het bureau voor een ademanalyse. De man weigerde echter alle mede werking. Tegen de Zierikzeeënaar wordt proces-verbaal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55