Familie Eerst even de mail checken PZC Maandag 23 april 2007 45 Bestaat er zoiets als email attention disorder ofwel concentratie- stoornissen die ontstaan door verslaving aan email? Feit is dat een groeiende groep mensen e-mail maar moeilijk ongelezen kan laten. Met de Blackberry, een soort elektronische secretaresse voor onderweg, hebben ze bovendien altijd en overal toegang tot hun mail. Bij sommigen leidt dat tot stress en verslaving. door Patricia van der Zalm illustratie Graphic News n het weekend, 's avonds om elf uur of tijdens vakantie op een zeiltripje je email checken: het kan met de Black berry, een handzaam elektronisch apparaatje met onder andere emailfunctie. Het ding kan buitengewoon han dig zijn, maar schijnt ook versla vend te kunnen werken. Tenmin ste, voor wie vatbaar is voor het be reikbaarheidsvirus. Bij hen schijnt het altijd en overal kunnen lezen en beantwoorden van mails zó normaal en vooral noodzakelijk te zijn, dat zij gestrest raken als ze 'm niet bij zich hebben. Het elektronische hulpje heeft in middels dan ook een paar minder uitnodigende bijnamen verwor ven: Stressberry, Nachtmerrie en Crackberry, een woordspeling op de uiterst verslavende harddrug crack. Als je niet zonder dit apparaatje kunt, ben je mogelijk verslaafd. En die verslaving is volgens de Ameri kaanse hoogleraar management Gayle Porter net zo moeilijk te overwinnen als een verslaving aan, pakweg, verdovende midde len. De mogelijkheid om non-stop, altijd en overal, met ie dereen te communiceren via email geeft veel druk, zegt Porter. Vooral ook buiten kantooruren, wanneer werknemers eigenlijk zouden moeten ontspannen. Volgens Porter veroorzaakt de meedogenloze snelheid waarmee de technologie in het werk voort schrijdt zoveel (over-)stimulatie dat het verslavend kan werken. Zij sluit niet uit dat werkgevers die hun werknemers aan elektroni sche verslaving blootstellen, bin nen afzienbare tijd de eerste rechts zaken tegemoet kunnen zien. Want excessief gebruik van bij voorbeeld de Blackberry kan lei den tot een voortdurend gevoel van opgejaagdheid: mis ik niets, reageer ik nog op tijd, heb ik alles afgehandeld? Een dergelijk gevoel past in het scala aan stressgerela- teerde aandoeningen, het kan lei den tot concentratiestoornissen, obsessief gedrag en slechter sla pen. Uit een enquête van telecombe- drijf T-mobile onder ruim 250 ge bruikers van de Blackberry blijkt dat negen van de tien gebruikers zeggen niet zónder te kunnen. Een op de drie ondervraagden zegt dat hij al een aantal keren is 'gered' door zijn Blackberry: hij heeft mails op tijd kunnen lezen en/of beantwoorden. Verder blijkt dat ruim eenderde van de gebrui kers zich 'erg gestrest' zou voelen als ze het apparaat thuis niet bij zich zouden hebben. Zij zijn bang om iets belangrijks te missen. Toch zegt ook een op de vijf ondervraagden dat ze zonder apparaat niet zouden zijn opgewas sen tegen de werkdruk. En ruim de helft vindt dat zij dankzij de Blackberry juist beter in staat is om werk en privéleven in balans te houden, namelijk waar en wan neer zij maar willen. Is zo'n elektronisch hulpje nu vooral handig of kun je er vanwe ge het risico op extra stress en ver slaving maar beter niet aan begin nen? ]e bent er altijd zelf nog bij, zegt psychiater Bram Bakker desge vraagd. „Als je het gevoel hebt dat je wordt geleefd door welk elektro nisch apparaat dan ook, dan kun je je afvragen of je wel op de goe de werkplek zit. Of op de juiste manier met je werk bezig bent. Rechtszaken tegen werkgevers zie ik dan ook niet zo snel voor me." Verhalen over werkgevers die hun werknemers met dit soort 'bereik- baarheidsapparatuur' uitrusten en hen zodoende blootstellen aan overstimulatie en stress, kent Bak ker niet. „Ik hoor eerder klachten van werkgevers dat werknemers te veel bellen in plaats van te wei nig." Het probleem is eerder dat je zelf denkt dat je onmisbaar bent, dan dat dit werkelijk ook zo is. „Als je 'm verliest of uitzet, kun je ook ge woon relativeren en improviseren. Zo doe je dat ook als de stroom eens uitvalt." Maar, zegt hij, je kunt niettemin aan alles verslaafd raken. „Als je daaronder verstaat dat er ontwenning optreedt als je het middel weghaalt, kun je dus ook verslaafd raken aan electroni- sche apparaten. Vergelijk het met verslaving aan internet of games. Kenmerk is ook dat je er steeds méér gebruik van gaat maken." Ben je gevoelig voor excessief ge bruik van welk apparaat dan ook, bied dan weerstand aan het idee dat je niet zonder kunt, zegt hij. „Ik heb net zelf de voicemail van mijn gsm uitgezet. Ik werd gek van al die berichten en het ver zoek om terug te bellen. Soms moet je strijden tegen het gevoel dat je altijd bereikbaar moet zijn. Wat levert het bovendien op om om negen uur 's avonds een email te lezen? Dat kan ook de volgende dag." Beperking is dus de kunst, zegt Bakker. „Want je kunt weliswaar tussen werkzaamheden door emails lezen en er verder niets mee doen, maar het haalt je heel erg uit je concentratie. Sluit dus ge woon af en toe je email box af en beperk het lezen en beantwoor den tot één of twee keer per dag." ALLEMENSEN Alec Baldwin raast tegen zijn dochtertje Alec Baldwin heeft zijn 11-jarige dochtertje Ireland bedreigd en uitgescholden via een voicemail- bericht. Dat is te horen op de showbizzwebsite TMZ. „)e bent een hersenloos varkentje", riep de acteur begin april door de te lefoon. „Dit is de laatste keer dat je me zo beledigt." Baldwin ging door het lint omdat zijn dochter de telefoon niet opnam. Uit het gesprek blijkt dat vader en doch ter een belafspraak hadden. Om zijn dochter eens 'goed de les te lezen', dreigt Baldwin haar te ko men bezoeken. Een rechter heeft Baldwin nu voor onbepaal de tijd het contact met Ireland ontzegd. Snoop Dogg kan niet zonder spelcomputer Om Snoop Dogg te laten optre den is meer nodig dan zijn stan daardvergoeding van 110 dui zend euro. Bijna liet de rapper een benefietconcert in New York schieten, omdat er geen spelcomputer aanwezig was. Dat meldt de Amerikaanse krant New York Post. Hij kwam pas toen kinderen van een medewer ker hun Xbox afstonden. Ook verplichtte de 35-jarige Snoop Dogg de organisatoren van het benefietconcert om tien van zijn maten in te vliegen. „We moes ten hem helemaal op de derde verdieping zetten, omdat hij zo veel joints rookte", vertelt een in sider aan de krant. Anita en Nance gaan het nieuws lezen Presentatrices Anita Witzier en Nance zijn deze week te horen als nieuwslezeres van radiosta tion Q.-music. Door de vakantie van vaste nieuwslezeres Hanne- lore Zwitserlood dreigde de och tendshow van Jeroen van Inkel, Ie Dag is Goed, een week zonder nieuws te zitten. Ook TMF-babe Nikkie Plessen, zangeres Do en presentatrice Fabiënne de Vries hebben zich vrijwillig aange meld voor Nieuwslezen with the stars. Katie Holmes wil van Scientology af Katie Holmes (28) is het Sciento- logy-geloof beu, zo melden ver schillende Amerikaanse media. De vrouw van Tom Cruise, die vorig jaar toetrad tot de omstre den kerk, zou naar verluidt het katholieke geloof van haar jeugd missen. Kort nadat de Ameri kaanse actrice een relatie kreeg met Cruise bekeerde ze zich tot de Scientology Kerk. Cruise zelf Katie Holmes foto ANP GPRS&>«»»1| i£2»» O vodafone is al jaren lid van de sekte. Suri, de baby van het beroemde koppel die on langs jaar werd, is niet gedoopt zo als in het ka tholieke ge loof gebruike lijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47