Zeeland Europa zoekt uitweg voor paling Akkoord in Limburg, busstaking in Zeeland Databank vrouwen kost geld Lichaam man aangespoeld Ruyter instituut naar Indonesië PZC Maandag 23 april 2007 3 Paling in het nauw De paling heeft heel wat hindernissen te overwinnen. Om uit de Europese Levensloop van binnenwateren in open zee te komen, moeten de geslachtsrijpe vissen sluizen, de Pa'in8 overbevissing glasaal aalscholver PZC Donja Odijk stuwen Spanje en Frankrijk verzetten zich tegen beperking aalvisserij. door Marcel Modde zierikzee - De visserijministers van de 27 Europese lidstaten zijn er nog niet uit. Spanje en Frank rijk verzetten zich tegen vangstbe perking op glasaal. 'Brussel' wil af dwingen dat minstens 75 procent van de jonge paling weer wordt uitgezet in Europese binnenwate ren om de soort zo voor uitster ven te behoeden. In mei of juni praten ze verder. In Nederland zijn momenteel nog zo'n vijfhonderd palingvissers ac tief, waarvan zeventig in het zuid westen, die jaarlijks zo'n vijf tot acht miljoen euro omzet boeken. De palingmesterijen boeren sa men vijftien tot twintig miljoen euro. Het verdwijnen van de pa ling zal daarom niet alleen ecolo gisch een ramp zijn. Voorzitter Jaap Geleijnse van de Combinatie Beroepsvissers Zuid-West Nederland: „In de Del ta gaat het best nog goed met de palingstand. Maar aan de andere kant ben ik er van overtuigd dat er sprake is van een Europees of mis schien zelfs wereldwijd probleem. Wanneer de glasaal niet de kans krijgt de oorspronkelijke leefgebie den te bereiken, is dat het einde van een levenscyclus en daarmee op den duur van de soort." Geleijnse wijst er op dat niet al leen de zuidelijke Europese landen glasaal onderscheppen voor dikke winsten, in de vorm van een Chi nese lekkernij. Ook Engeland 'be zondigt' zich aan die tak van visse rij. Maar daar profiteren dan juist de beroepsvissers weer van. De Combinatie heeft tachtig kilo jon ge paling opgekocht (voor zeshon derd euro per kilo, waarvan de helft door de overheid gesubsidi eerd). In één kilo zitten ongeveer 'Tegenwoordig ontkom je er niet aan de natuur een handje te helpen' drieduizend glasaaltjes. Maandag is in Zierikzee een partij aan wal gebracht en uitgezet in de binnen wateren om uit te groeien tot vol wassen paling. Zo zijn de vissers la ter verzekerd van een vangst. Bedreigingen voor de paling sluizen De Combinatie is daarnaast in ge sprek met de aalmesterijen over een opkoopregeling van volgroei de paling tegen de gangbare mark- prijs. in plaats dat ze rechtstreeks naar de handel gaan, wordt die pa ling losgelaten in het binnenwater Geleijnse: „Het is nog niet meer dan een suggestie die is geopperd en nog verder moet worden uitge werkt, maar de voorman van de mesterijen in Nederland denkt po sitief mee. Hij ziet ook in dat het anders in Nederland een gelopen race is. Voor de watersnoodramp waren uitwateringssluizen zo lek als een mandje. Dus kon de glasaal onbelemmerd naar binnen en de schier naar buiten. Tegenwoordig zijn er allerlei hindernissen en dus ontkom je er niet aan de natuur een handje te helpen. Totdat er een meer structurele oplossing wordt bedacht." Palinggoten, zoals bij de Schouwse Prunje, Ouwerkerk, Kattendijke, Borssele en Hoedekenskerke zijn inmiddels een beproefd middel. Jaarlijks trekken langs die weg tien duizenden palingen de dijk over. De kotter van de gebroeders Bout in de werkhaven in Bruinisse. Vergelijk met Veolia Limburg krijgt fiat van vakbondsleden. utrecht - De leden van FNV Bondgenoten en CNV Stads- en streekvervoer hebben met grote meerderheid ingestemd met het principe-akkoord dat beide vakor ganisaties zaterdag bereikten met Veolia Limburg. Hierdoor zijn de acties in het streekvervoer in Limburg vandaag definitief van de baan, aldus woordvoerders van de bonden gis teren. In andere delen van het land, waaronder Zeeland, leggen werknemers van vervoersbedrij ven vandaag wel het werk neer. De bonden hadden Connexxion, Hermes, Arriva en Veolia vrijdag een ultimatum gesteld om ak koord te gaan met de eisen van de werknemers. Alleen met Veolia Limburg zijn de bonden dit week einde tot overeenstemming geko men. Het gebied waar Veolia Lim burg een concessie heeft eindigt ten zuiden van de grens Eindho ven, Helmond en Nijmegen. In de ze steden zelf gaan de acties van daag gewoon door. In de overeenkomst is afgesproken dat werknemers over 2007 een loonsverhoging krijgen van ruim 3 procent en dat Veolia Limburg de premies voor arbeidsongeschikt heid geheel voor zijn rekening Vandaag rijden er in grote delen van het land, waaronder Zee land, geen bussen tussen 9.00 en 16.00 uur. Tijdens de spits is er geen kaartjescontrole. neemt. Daarnaast is afgesproken dat het percentage uitzend- en in- leenkrachten niet groter zal zijn dan 15 procent van het personeels bestand. De acties van vandaag be ginnen in de ochtendspits. Tot 9.00 uur worden geen kaartjes ge controleerd in de bussen. Van 9.00 tot 16.00 uur rijden er geen bus sen. Van 16.00 tot 19.00 uur rijden de bussen in de avondspits zonder kaartcontrole. Na 19.00 uur rijden de bussen niet meer. De acties duren in elk geval tot 29 april. Discretie vereist bij databank Zeeuwse bestuursvrouwen. door Claudia Sondervan middelburg - Een databank voor Zeeuwse vrouwen die in aanmer king komen voor bestuursfuncties moet vooral discreet, actueel en boeiend zijn. En het kost geld en goed onderhoud. Dat concludeert Scoop na onder zoek hoe de provincie aan een lijst je van goede vrouwelijke kandida ten voor bestuursfuncties komt Scoop adviseert een soort vacature bank op internet waar vrouwen hun visitekaartje kunnen afgeven en waar vacante bestuurlijke (ad- vies)zetels op geplaatst kunnen worden. Dat gaat chronisch geld kosten, maar hoeveel kan Scoop niet zeggen: dat stoort het proces van loven en bieden met website bouwers. De databank is een idee van de PvdA. Teneinde het goede voorbeeld te geven bij de emanci patie in Zeeland moet minstens veertig procent van de mensen in de adviescommissies en -raden van het provinciebestuur vrouw zijn, hebben provinciale staten be sloten. De databank moet ook de bestuursparticipatie van vrouwen buiten de provincieorganisatie be vorderen. terneuzen - Voorbijgangers heb ben gisterochtend rond tien uur in het water van de Westerschelde in Terneuzen het lichaam van een do de man gevonden. De politie heeft de zaak in onder zoek. Zij wist gisteren al te melden dat het om een 23-jarige man uit België ging. De politie wilde nog geen nadere informatie geven over de woonplaats van de man. Er waren geen aanwijzingen dat de man door een misdrijf om het leven was gekomen. vlissingen - De Indonesische mi nister van Buitenlandse zaken en Visserij Freddi Numberi tekent donderdag samenwerkingsovereen komsten met het Maritiem Insti tuut De Ruyter. Ook de ambassa deur van Indonesië in Nederland Junus Effendi Habibie is daarbij aanwezig. Het Maritiem Instituut De Ruyter gaat voor het Indonesische minis terie twee projecten uitvoeren. Het eerste betreft het upgraden van het visserijonderwijs en -trai ning naar internationale maatsta ven. Het tweede project is het verbete ren van de mogelijkheden van In donesië om vis en visserijproduc ten te exporteren naar Europa. Het Maritiem Instituut gaat hier voor een cursus ontwikkelen en Indonesische docenten opleiden die deze cursus verder in Indone sië gaan verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3