Gewilde gladjanus gaat weer vaker over de tong Zeeland Specialisten in Gent en Rotterdam werken samen bij aanpak kanker Jongleren De krant 10 weken voor €15,-! D7c i Jr £j\j s 2 I Maandag 23 april 2007 PZC WIM HOFMAN Onlangs stond in de PZC een merkwaardige adverten tie. Ze begon in imponeer-Engels: er werd een Head of Department Education gevraagd. De rest van de tekst was gesteld in een navenant soort Nederlands en was af komstig van de Hogeschool Zeeland. Niet dat de Hogeschool de tekst heeft opgesteld. Zoiets mag wat geld kosten en laat je over aan een bureau. In dit geval aan het bureau Selection as art, dat zich in Utrecht bevindt. Deze tekst had ook moeilijk in Zeeland gemaakt kunnen worden, dunkt me. Zo is uit de ad vertentie niet duidelijk op te maken om wat voor functie het nu precies gaat. Misschien zoekt men weer een manager, al is dat niet waarschijnlijk. Van de Hogeschool is bekend dat er al heel wat managers en ook oudgedienden rondlopen en het Iemand die zeer Uit- UjRt me sterk dat er daar niet eenlopende ballen in binnen vijf minuten een uitge pikt had kunnen worden, de lucht kan houden Nee, uit de advertentie blijkt misschien dat men zoekt naar een heel speciale persoon. Iemand die doordacht delegeert en verantwoording verlangt en die pro-actiefis. Kom daar maar eens om. En men zoekt iemand die zeer uiteenlopende ballen in de lucht kan houden. Als je dat leest, wrijf je je ogen wel even uit. Eerst denk je aan een circus en aan jongleren, dan aan een voetbaltrainer, maar uiteindelijk besef je dat dit bureau met se lection as art iets anders op het oog heeft met dat ballen in de lucht houden. Duidelijk lijkt me dan ook dat vrouwen voor de ze functie niet in aanmerking komen. Ie snapt dan ook dat men zo'n kracht niet gemakkelijk in Zeeland kan vinden, want er zullen er niet veel zijn die zich voor zoiets buitenissigs lenen, ondanks het marktconforme salaris dat ervoor staat. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (ialkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? I Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. De palingstand in Europa's binnenwateren is nog maar één procent van het aantal dat dertig tot veertig jaar geleden rondzwom. Zeggen 'deskundigen'. Pertinente onzin, zegt visser Piet Bout. door Marcel Modde In de leefbak wemelt het van de paling. De vangst van gis teren, glundert de Grevelin- genvisser uit Bruinisse. Met een schepnet hevelt hij de 'tussenmaatjes' over in een grote ton. Dertig kilo, bestemd voor een viswinkel in Zierikzee. Bedoeld voor de koekepan of te verwerken in het palingbrood, zoals ze dat al leen op Schouwen-Duiveland kun nen bakken. De echte dikke of dunne jongens rookt Bout zelf, om per bosje of als filet in zijn winkeltje aan de Werkhaven te verkopen. In Luxemburg wordt gesproken over een reddingsplan voor de pa ling. Of eigenlijk werd, want de vis serijministers van de EU-landen zijn het deze week niet eens ge worden en proberen het voor de zomer nog maar een keer. Vooral Spanje en Frankrijk weigeren hun lucratieve vangst van glasaal (jon ge paling) te verminderen. Bout snapt al die koude drukte niet. Hij vist al sinds 1966 met zijn broer op de Grevelingen. „Je hebt altijd al de goeie en mindere jaren gehad. Ik weet nog wel dat we in 1971, het eerste jaar na de afslui ting met de Brouwersdam, gigan tisch veel paling hebben gevangen. Daarna is het drie jaar stukken minder geweest en in 1976 was het opnieuw fantastisch. Hoe dat dan kan? Geen idee, maar die paling moet er gewoon zijn geweest! Hal verwege de jaren tachtig liepen de vangsten weer achteruit, tot pak weg tien jaar geleden. Vanaf die pe riode gaat de opbrengst weer lang zaam naar boven", vertelt Bout. Daar staat tegenover dat het aantal beroepsvissers op de Grevelingen sinds 1971 bijna is gehalveerd tot zes nu. Maar daaruit kan niet wor den afgeleid dat per saldo minder wordt gevist, werpt Bout tegen. De vijf bedrijfjes zijn opgegaan in de zes groteren. „De stok op de Grevelingen is gewoon goed! Ook op de Oosterschelde en het Zoom meer vangen ze nog steeds een beste paling en sinds de waterkwa liteit van het Veerse Meer verbe tert, hoor ik ook van die kant steeds positievere geluiden. Ik kan niet begrijpen waar ze vandaan ha len dat er nog maar één procent zou zitten van wat in de jaren zes tig rondzwom. Dat het wat min der is geworden, okee. Waarom zeggen ze het dan? Geen idee. Vul maar in!" Toch wil Bout voor zichzelf niet ontkennen dat de palingstand we reldwijd wordt bedreigd. Overbe- vissing door mens en aalscholver is één van de belangrijkste facto ren. 'Duurzame visserij' helpt een handje, denkt Bout. Hij toont duimdikke ringen die in al zijn fui ken verwerkt zitten. „Kleine pa ling kan door dat gat wegzwem men. Die komen niet eens aan boord. Dus als ze het hebben over overbevissing, op het Zeeuwse wa ter geloof ik daar niet. Waar dat wel gebeurt: het IJsselmeer. Door de aalscholver. Als die iedere dag met z'n honderdduizenden een pa linkje eten en dat zeven dagen per week, zijn dat in een seizoen heel wat kilootjes." Een andere factor van betekenis voor de teruggang, is het toegeno men aantal hindernissen (stuwen, sluizen, waterkrachtcentrales) die het de glasaaltjes moeilijk maken de Europese rivieren op te zwem men. Mits ze al zo ver raken, en dat is misschien nog wel de groot ste bedreiging. Voor de Spaanse, Portugese en Franse kust wordt de jonge paling massaal opgevist en voor veel geld -1000 euro per kilo is geen uitzondering - aan China verkocht. In het Oosten geldt de aal als lekkernij, vergelijkbaar met kaviaar. Ook Bout wil de glasaal vangen, maar dan om uit te zetten op de Europese binnenwateren en zo de natuur (en de visser) een handje te helpen. Een paling laat zich na melijk niet bedotten door kwekers en paait alleen in de Saragossazee. „Dat is de formule om de cyclus in stand te houden en de paling te redden." Volgens visser Piet Bout wordt in de Zeeuwse wateren nog steeds genoeg paling gevangen. foto's Marijke Folkertsma Qtkneem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement, 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso ök bet- d? Matste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletta Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening S De PZC gaai zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon heft u nadere informatie door Claudia Sondervan TERNEUZEN - De Gentse, Rotter damse en Zeeuwse oncologisch specialisten gaan samenwerken in het Zuidwest Oncologisch Genoot schap. De artsen willen een betere behandeling van weinig voorko mende kankers door samen patiën ten te bespreken en centrale be- handelplaatsen aan te wijzen. De samenwerking bestaat uit de oncologen en hematologen van het Universitair Ziekenhuis te Gent, het Integraal Kankercen trum Rotterdam, het Erasmus Me disch Centrum en de Daniël den Hoedkliniek, ZorgSaam Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen, Zieken huis Walcheren, de Oosterschelde- ziekenhuizen en ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. „We hopen dat nog andere specialisten zich aansluiten, zoals de keel- neus- en oorartsen, vrouwenart sen en huidartsen. Zij hebben ook veel te maken met kanker," zegt in ternist-oncoloog van ZorgSaam A. van Reisen. Het genootschap wil binnenkort patiënten kunnen bespreken per videoconferentie. De afgelopen ja ren is gewerkt aan het afstemmen van de Belgische en Nederlandse behandelprotocollen, zegt Van Rei sen. „Rotterdam en Gent zijn over tuigd van eikaars kennis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2