Sport AZ heeft nu Ten Cate gelooft in de titel PSV roept het onheil over zich af tegen Utrecht 26 I Maandag 23 april 2007 P2C Karakteristieken Ajax - Sparta 5-2 (3-1). 9. Sne- ijder 1 -0,18. Sneijder 2-0, 22. Huntelaar 3-0, 37. Bouaouzan 3-1, 47. Freire 3-2, 76. Perez 4-2 (strafschop), 82. Mitea 5-2. Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Heitinga (Ajax), Moreno Freire, Adeleye, Gudde (Sparta). Toeschouwers: 50.000. AZ - SC Heerenveen 3-1 (2-0). 14. Cziommer 1-0, 38. Arveladze 2-0, 72. Alves 2-1, 89. Cziommer 3-1. Scheidsrech ter: Blom. Gele kaart: Zuiver- loon (SC Heerenveen). Toe schouwers: 16.272. FC Utrecht - PSV 1-1 (0-1). 11Afellay 0-186. Schut 1 -1 Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: De Jong, Kopteff, Kruys, Somers (FC Utrecht), Mendez (PSV). Toeschouwers: 22.500. Feyenoord - NEC 1-1 (0-0). 53. Castelen 1-0, 57. Denneb- oom 1-1. Scheidsrechter: Bos sen. Gele kaart: Charisteas, Schreuder, Van Hooijdonk (Feyenoord), Davids, El-Ak- chaoui (NEC). Toeschouwers: 38.000. NAC Breda - Roda JC 0-2 (0-1). 35. Kah 0-1,73. Ramzi 0-2. Scheidsrechter: Nijhuis. Ro de kaart: 43. Sikora (NAC/2x geel). Gele kaart: Zwaanswijk (NAC), Ramzi, Kah (Roda JC). Toeschouwers: 14.120. RKC Waalwijk - Willem I11-1 (0-1). 7. Cristiano 0-1, 60. Jans sen 1-1. Scheidsrechter: Wege- reef. Gele kaart: Obodai (RKC), Janse, Cristiano, Imschoot, Van der Struijk, Bobson (Willem II). Toeschouwers: 7000. Vitesse - FC Twente 1-1 (0-0). 57. Knol 1-0, 87. N'Kufo 1-1. Scheidsrechter: Wiedeme- ijer. Gele kaart: Kaya (Vitesse), Zomer, Braafheid (FC Twente). Toeschouwers: 24.250. Almelo - Excelsior 3-2 (0-1). 34. Braber 1-0, 56. Bridji 1-1, 78. Friend 2-1, 80. Everton 3-1, 90. Slory 3-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Gele kaart: Jan sen, Van Dieren (Excelsior). Ro de kaart: 83. Ton Lokhoff (coach Excelsior). Toeschou wers: 8500. ADO Den Haag - FC Gronin gen gestaakt bij 0-3 (0-3). Scheidsrechter: Van Huiten. 11. Nevland 0-1, 25. Lovre 0-2, 45. Nevland 0-3. Gele kaart: Rij- aard (ADO Den Haag). Bijzon derheid: Duel gestaakt in 49e minuut. Eindhovenaren verspelen de winst in slotfase. door Frans van den Nieuwenhof utrecht - Tweemaal lag Ibrahim Afellay gisteren uitgeteld op zijn geboortegrond. Tweemaal was hij overmand door emoties. Eerst om dat hij PSV met een prachtige tref fer uitzicht had gegeven op een nieuwe landstitel, tachtig minuten later omdat zijn ploeg het kam pioenschap alsnog lijkt te hebben vergeven. FC Utrecht balde aan het slot van de wedstrijd heel even de vuisten en PSV ging meteen ge strekt. Bij een hoekschop van Ca- luwé ontstond zoveel onrust, dat niemand meer op Schut lette die tot zijn verbazing de ï-t in het doel kon koppen. PSV miste op dat moment twee belangrijke spelers. Alex, de vaste bewaker van Schut bij hoekschop pen, had aangegeven dat hij last had van zijn kuit en was ingeruild voor Alcides. Die was niet attent bij de treffer. Daarnaast had trai ner Koeman besloten om topschut ter Farfan te wisselen voor de ju nior Zeefuik. De beslissing om Farfan eruit te halen, was alleen te volgen voor mensen met een nuchter analyse rend verstand. De Peruaan speelde na rust inderdaad minder sterk dan vorige week tegen Twente, maar Farfan is iemand die altijd vanuit het niets kan scoren - zelfs als hij niet in vorm is. Niet veel vaker heeft PSV op zo'n schlemielige wijze de grootste titel- kansen aan een ander geschonken. Alleen in 1993 gebeurde hetzelfde (Feyenoord werd op de slotdag kampioen), maar de financiële be langen waren toen veel minder groot. Nu wacht PSV waarschijn lijk een slopende reeks play-of- fwedstrijden om deelname aan de Champions League. PSV heeft die afgang geheel aan zichzelf te wijten. Het verspeelde in de eredivisie tot twee keer toe een voorsprong van elf punten. Na de winterstop won het nog maar één uitwedstrijd (bij Heracles) en verloor het punten bij Excelsior, NAC, NÉC, Sparta en nu dus Utrecht. Vóór de winter was PSV buitenshuis juist vaak onklopbaar: dat bleek zowel in de Champions League als bijvoorbeeld in de top pers tegen AZ en Ajax. Ibrahim Afellay baalt na het laatste fluitsignaal. foto GPD/Proshots Doelsaldo kan volgens Van Gaal bonus worden van aanvallende spel. door Ruud Ramler alkmaar - Tien jaar geleden stond Dirk Scheringa nog te huilen on der de douche. Gisteren trilde de voorzitter van AZ van opwinding. Want de degradant van toen heeft het volgende week tegen Excelsior helemaal zelf in de hand om kam pioen van de eredivisie te worden. „Het kan raar lopen in het leven", sprak de grootste supporter van zijn eigen club na de 3-1-zege op Heerenveen. Scheringa probeerde gisteren zijn emoties onder controle te houden. Zijn gedachten gingen terug naar 1997. „Een bijzonder jaar. Op 4 ja nuari schaatste ik de Elfsteden tocht en in februari was de ope ning van ons museum. Maar mei was een zwarte maand. AZ ver loor met 5-0 van RKC en degra deerde naar de eerste divisie. Ik heb eerst met Peter Wijker ge treurd in een hoekje van de kleed kamer. Vervolgens hebben we sa men een potje staan janken onder de douche." Tien jaar later ziet de wereld er heel anders uit. AZ deed gisteren wat nodig was om de laatste speel ronde van de competitie in de ere divisie naar een climax op te voe ren. PSV droeg, na het gelijkspel te gen FC Utrecht, de regie over aan de club uit Alkmaar. Normaal gesproken volstaat een ze ge op Excelsior in Rotterdam, want AZ heeft het beste doelsaldo. „Een pluspunt waar we een heel seizoen voor hebben gevoetbald. Het kan de bonus worden van ons aanvallende voetbal", zei trainer Louis van Gaal. „Maar nu hebben we nog niets", probeerde Scheringa nuchter te blijven. „Er zijn dus ook nog geen draaiboeken. Eerst de laatste wed strijd maar eens winnen, dan zien we wel weer verder." Dezelfde onderkoeldheid had eer der ook weer snel de euforie uit de kleedkamer verdreven. Van Gaal fe liciteerde zijn spelers voor de gedis ciplineerde manier waarop Heeren veen was bedwongen. Met dank aan Maarten Martens, vlak voor rust goed voor de ogenschijnlijk bevrijdende 2-0. Maar vooral dank zij Simon Cziommer. Diens vrije trap brak de ban in de eerste helft (1-0). Zijn fraaie tweede goal, waar door het 3-r werd, bracht vervol gens de opluchting nadat Alves met zijn dertigste doelpunt van het seizoen onnodig onrust had ge zaaid bij AZ. Maar eenmaal bekend met de nieu we rolverdeling in de eredivisie wees de trainer zijn voetballers meteen op het fenomeen druk. Al wekenlang voelbaar, maar volgens de voorspeller lang niet zo nadruk kelijk als de komende dagen. „Tot nu toe waren we de achtervol ger. Nu staan we écht bovenaan. Dat is een ander soort druk. Iets waar alleen Shota Arveladze bij ons over mee kan praten." Danny Koevermans kon zijn trai ner al gelijk geven. De clubtopsco rer die wegens een knieblessure niet speelde kreeg na de t-i van Utrecht een heel ander gevoel in zijn buik. Om lichaam én geest tot rust te laten komen zijn de spelers van AZ nu drie dagen vrij. Volgens Van Gaal hoeft dat niet verlammend te werken. „Een ande re omgeving dan het voetbalveld kan rustgevend zijn." Om zelf ook vat te houden op de druk neemt de coach zijn spelers onderweg naar Excelsior wel mee in een trai ningskamp. „Want als we deze si tuatie kunnen managen zijn we hoogstwaarschijnlijk de komende kampioen." Zestiende prijs in vizier Louis van Gaal heeft zijn zes tiende hoofdprijs in het vizier als hoofdtrainer. - Zijn laatste prijs dateert alweer uit 1999, toen hij met Barcelo na de landstitel won. Dat was het vijfde landskam pioenschap dat hij meemaak te; drie met Ajax en twee met Barcelona. Daarnaast won Van Gaal twee maal een nationaal bekertoer nooi (met Ajax en Barcelona) en drie nationale Super Cups. Van Gaal heeft vijf internatio nale prijzen op zijn palmares staan; een wereldbeker, de Champions League, de Uefa Cup en twee Europese Super Cups. door Barry van der Hooft Rotterdam - Na het gelijkspel gis teren tegen NEC (1-1) wacht Feye noord een loodzware opdracht. De Rotterdammers, die dit sei zoen in slechts vijf uitduels de vol le buit pakten, moeten zondag in Heerenveen winnen om zeker te zijn van de vijfde plaats. Slaagt de zwalkende ploeg daar niet in, dan resten de play-offs om één plek in het Uefa Cuptoernooi. Aan een gelijkspel hebben Feye noord (53 punten) en Heerenveen (52) niets. Want ook Roda IC (51) en FC Groningen (eveneens 51, met de drie punten van het ge- i staakte duel met ADO meegere- kend) kunnen dan dankzij een t overwinning op basis van een be ter doelsaldo beslag leggen op plek vijf „Wij gaan met achttien spe lers en één doel naar Heerenveen", klonk Erwin Koeman strijdlustig. „Om te winnen." Hoe anders kwa men de woorden een week eerder uit zijn mond. Na de zeperd in Al melo tegen Herades (4-1) zette de trainer vraagtekens achter zijn toe komst bij Feyenoord. De teksten van Koeman leverden tegen NEC een hardwerkende ploeg op, die echter in iedere linie een flinke dosis kwaliteit tekort- komt. Een ingeslepen speelwijze valt nauwelijks te ontdekken. Zo dra de verdedigers het niet meer weten, volgt een lange haal naar voren richting de spitsen Charis teas en Van Hooijdonk. Wanneer het duo zoals gisteren meer fout dan goed doet, wordt het voetbal van Feyenoord bijzonder voorspel baar en eenvoudig te ontregelen. Ajax-trainer vestigt hoop op Ton Lokhoff. door Dick Sintenie Amsterdam - Spannender dan dit seizoen is de Nederlandse competi tie nooit geweest en veel spannen der zal het waarschijnlijk ook niet meer worden. Zondag, als de kruit dampen van de laatste speeldag zijn opgetrokken, is de nieuwe kampioen bekend. Wordt het AZ, Ajax of tóch PSV? De drie staan sinds gisteren gebroe derlijk bovenaan de ranglijst, met 72 punten. Ajax en AZ kwamen langszij na het dure puntenverlies van PSV in Utrecht (1-1). Hoe wrang: voor het eerst dit seizoen hebben de Eindhovenaren hun ti- telkansen niet meer in eigen hand. AZ heeft de beste papieren, vanwe ge het doelsaldo (plus 53), dat be duidend beter is dan dat van Ajax (plus 47) en PSV (plus 46). Toch hield Henk ten Cate na de wedstrijd tegen Sparta (5-2-winst) bij hoog en bij laag vol dat Ajax kampioen wordt. „Wij staan vol- Ajax rekent op misstap van AZ tegen Excelsior gende week bij Willem II met die schaal in onze handen." Dus Henk Kesler, directeur betaald voetbal van de KNVB, kan zondag koers zetten richting Tilburg? Ten Cate: „Als hij verstandig is, doet hij dat." Ten Cate heeft zijn hoop gevestigd op zijn vriend Ton Lokhoff, trai ner van Excelsior, dat zondag AZ op bezoek krijgt. „Voor Excelsior valt er niets te verdienen, maar Lokhoff zal zijn ploeg deze week op scherp zetten. Excelsior heeft 0-0 gespeeld tegen PSV en 2-2 te gen Ajax. Daar past een t-t tegen AZ precies tussen." Een remise of nederlaag van de nieuwe koploper AZ zal nodig zijn om het seizoen 2006/2007 voor de allerlaatste keer op zijn kop te zetten. Of Ajax (uit tegen Willem II) en PSV (thuis te gen Vitesse) moeten nog een keer verschrikkelijk uit hun slof schie ten. Ten Cate weet wat het is om op doelsaldo te verliezen. In het seizoen 1989/1990 kwam hij in de nacompetitie al eens één doelpunt te kort om zijn club Go Ahead Eag les naar de eredivisie te loodsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28