Voertuigen naar het paradijs gekeurd Concert at Sea begint interactief televisiekanaal Nuclear Brothers overtuigen met Qmte klaSS6 uit de Lage Landen energieke show jury 2nd Influenz 20 Maandag 23 april 2007 PZC Lof, tips en kritiek voor deelnemers aan Eenakterfestival. door Rolf Bosboom GOES - Toneel biedt de mogelijk heid om met een voertuig naar het paradijs te reizen. Dat zei pro vinciaal toneeladviseur Ron Lub- bersen, Volkskrant-recensent Hein Janssen citerend, gisteren op de derde en laatste dag van het Eenak terfestival in Goes. „Dat lukt niet altijd. Aan sommige voertuigen moet nog veel worden gesleuteld." Bijna twintig Zeeuwse 'voertui gen' werden tijdens het festival aan een inspectie onderworpen door dramaturg en regisseur Hans Brans en door actrice en dramado cente Devika Strooker. Een aantal van hen doorstond zonder proble men de APK, maar er klonken ook veel nuttige tips en hier en daar kritiek, die niet altijd - zoals zater dagmiddag bij theater S&G - door het publiek werd gedeeld. Het Eenakterfestival werd voor het eerst op twee locaties gehou den: zowel in podium 't Beest als De Mythe in Goes. De deelnemen de gezelschappen hadden daar door de keuze tussen een vlakke- vloertheater of het grote podium. De organisatie was in grote lijnen tevreden over de verhuizing van Heinkenszand naar Goes, al was de publieke belangstelling wisse lend. Veel indruk maakte zaterdag middag Theater Duinart met Lek ker belangrijk. Het festival geeft in eerste instan tie een dwarsdoorsnede van wat het Zeeuwse amateurtoneel mo menteel te bieden heeft. Door de aanwezigheid van een vakjury is het voor de deelnemers vooral ook leerzaam. Neem Troebel brood, een voorstel ling van Toneelgroep Achilles, gis teren in 't Beest. Een stuk geschre ven door Ans Schilders over een moeder en een zoon. De vrouw, gespeeld door Schilders zelf, kampt met beginnende dementie, wat leidt tot confrontaties met haar zoon (Ron van der Schelde). „Een mooie onderneming", recen seerde Devika Strooker. „Ik was wel gefascineerd." Toch had ze graag wat meer opbouw in het stuk gezien, door bijvoorbeeld va ker van tempo te wisselen. Hans Brans was het daarmee eens, maar noemde vooral ook de droogkomi sche toon als positief punt. Ans Schilders zei dat ze het stuk pas recent heeft geschreven. „Ik wil er nog verder aan werken, ook om het iets langer te maken." Daar op wendde ze zich tot Brans. „Als ik adviezen nodig heb van een dra maturg, mag ik dan een beroep op je doen?" Elke week aflevering te downloaden met achtergrondinformatie. door Rolf Bosboom RENESSE - Het popfestival Concert at Sea, zaterdag 30 juni op de Brou- wersdam, begint een interactief te levisiekanaal op internet: CAS TV. Het is vanaf vandaag te zien via de website van het evenement. Tot aan de dag van het festival is er el ke week een nieuwe aflevering te downloaden voor iPod, PSP en mobiele telefoon. CAS TV geeft de bezoekers van de website een kijkje achter de scher men van het festival. Zaken zoals het vervoer naar het evenement, de horeca en de aandacht voor het milieu komen eveneens aan bod. Verder is een dubbelinterview te zien tussen zanger/gitarist Paskal Jakobsen van Blof en Roel van Vel- zen, die allebei op 30 juni optre den. Belangstellenden krijgen ook de gelegenheid zelf filmpjes aan te leveren. Inmiddels is duidelijk wie het festi val gaan presenteren. Het zijn Vig- go Waas, Peter Heerschop en Joep van Deudekom, bekend van caba retgroep NUHR. Concert at Sea is al grotendeels uitverkocht. Alleen voor vak 2, bovenop de Brouwers- dam, is nog een aantal kaarten ver krijgbaar. Naast Blof en VanVelzen treden De Dijk en Trijntje Ooster huis op. De vijfde act is ook gecon tracteerd, maar de organisatie kiest ervoor de invulling daarvan, bij, wijze van verrassing, te bewaren tot de dag van het festival zelf Het is wel duidelijk dat het gaat om een 'internationale naam'. www.concertatsea.nl Delta Brass Zeeland winnaar Lentefestival kamperland - Delta Brass Zeeland is zaterdag in Kamperland win naar geworden van het Lentefesti val van KNFM. Dat wordt gezien als het officieuze Zeeuwse kam pioenschap voor blaasorkesten. Delta Brass Zeeland won overtui gend met 92 punten. Als tweede eindigde Brassband Excelsior (88,5 punten). Derde en vierde werden Euphonia uit Goes en Vlijt 8c Vol harding uit Oost-Souburg. Dreams of Madman beste in categorie akoestische bands. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - De Zuid-Beve- landse band The Nuclear Brothers is zaterdagavond winnaar gewor den van de muziekwedstrijd 2nd Influenz. Het trio overtuigde tij dens de finale in het volgepakte dorpshuis De Burcht in Kwaden- damme de jury vooral dankzij een spetterend optreden. The Nuclear Brothers - Daan Dage vos (bas), Emiel Janssen (gitaar) en Michiel Buijsse (drums) - ko men voort uit The Mess. De drie zestienjarigen noemen hun mu ziek speedrock-'n-roll. Daarmee haalden ze eerder al de finale van talentenjacht Hooikoorts, de Wal- cherse variant van 2nd Influenz. Daarin moesten ze het afleggen te gen BDM Entertainment. In Kwadendamme sloeg de jury hun energieke show uiteindelijk net wat hoger aan dan de muzi kaal gezien misschien wat betere optredens van grote kanshebbers zoals Latitude en DjaZaRhoo. Ook de cabaretrock van Joop deed het goed. De andere finalisten - alle maal voortgekomen uit de reeks voorrondes - waren Tranquillies, Tripp, Asteroth en Merihem. Voor het eerst kende 2nd Influenz ook een categorie akoestische mu ziek. Daarin won Dreams of Mad man, ten koste van de andere twee finalisten: Checkmate en He Shot Arrows. Dreams of Madman is op gericht door Richard Stone en Ru ben van Domburg en heeft zich in middels versterkt met Coen van den Berge en Remy van der Muil. 2nd Inluenz begint binnenkort, on der de naam 2nd Popshop, ook met workshops voor jonge bands. De eerste aflevering is op zaterdag 2 juni in De Klomp in Ovezande. De festiviteiten ter gelegen heid van 50 jaar Porgy en Bess werden vrijdagavond extra luister bijgezet door een op treden van violist Mathieu van Bel len. Dit talent van Zeeuws-Vlaam- se bodem is gelukkig (nog wel) met enige regelmaat in zijn geboor testreek te beluisteren. Zijn ont wikkeling van talentvolle jonge man naar gerijpt musicus is daar door voor het Zeeuwse publiek vooralsnog van dichtbij te volgen. Mathieu bevond zich deze avond overigens in uitstekend muzikaal gezelschap. Het Orkest der Lage Landen is een Vlaams ensemble van grote klasse. Dit gezelschap paart individuele kwaliteit aan per fect samenspel. In Elgar's Serena de voor strijkers gaven zij al direct hun visitekaartje af Eensgezind dy namiek, werd dit charmante werk vertolkt. Opmerkelijk bij dit selec te gezelschap musici is de manifes te betrokkenheid; onontbeerlijk voor musiceren op dit niveau. ORKEST DER LAGE LANDEN Het Orkest der Lage Landen olv Walter Proost, met Mathieu van Bellen. Vr 20/4, Grote Kerk, Terneuzen (50 jaar Porgy Er Bess) door Jos Verpoorten Een en ander kwam goed van pas in het 'begeleiden' van Mathieu van Bellen in een vroeg vioolcon cert van Mendelssohn. Dit op ver bluffend jonge leeftijd geschreven werk is terecht minder bekend dan het zoveel latere concerto in e, maar is het beluisteren alleszins waard, zeker wanneer het wordt gespeeld door een violist als onze Mathieu. In het kader van zijn muzikale en technische ontwikkeling studeert hij momenteel bij de Rus Rashko- vsky. De invloed van deze leer meester was wel enigszins waar neembaar in zijn benadering van de solopartij, maar gelukkig zon der het gespierde machtsvertoon dat vaak aan deze school kleeft. De interpretatie van Mathieu was in terpretatie muzikaal, intelligent en integer. Nogmaals, de violist had het bij zonder getroffen met zijn begelei ders. Toch was er, voor de goede verstaander, wel een miniem ver schil merkbaar tussen de begelei ding van het vioolconcert, dat na tuurlijk niet dagelijks op het pro gramma staat en de overige wer ken, die zo overduidelijk tot het vaste repertoire behoren. Zo was ook de uitvoering van het laatste werk, wederom een serena de, maar nu van Tsjaikovski, een feest voor het oor. Ook hierin com bineerden de musici een ontspan nen wijze van muziek maken met een discipline, waardoor moeite loos iedere aanwijzing van diri gent Walter Proost, hoe subtiel ook, kon worden gehonoreerd. foto Ronald den Dekker Ron van der Schelde en Ans Schilders in Troebel brood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20