Zeeland Kilometers afzien en gezelligheid Slag om de Schelde verdient het te herleven Voor even terug op de Van Daleschool Veere helpt opvoeders Aagtekerke PM Probeer maar eens wakker te blijven in een échte Hastens! Hastens 7^: VET /COOLE |#>i 1 bij: Camper slaat over de kop PZC Maandag 23 april 2007 1 7 Jongens van de Wit bereiden zich voor op Veere- Peking. door Seima Osman VEERE - Een nieuw avontuur lonkt voor Veerenaar Roland de Wit. Over 123 dagen vertrekt hij samen met broer Jacques uit Hellevoet- sluis in een 24 jaar oude auto naar Peking. Amsterdam-Dakar vorig jaar was indrukwekkend, maar had ook iets weg van een avon tuurlijke vakantie. „Peking is voor de echte bikkels." Elfduizend kilometer met zijn tweeën in een cabine. Ontberen, afzien en gezelligheid, voorspelt broer Jacques. Vorig jaar reed Ro land samen met zijn zoon en kon hij als vader volop commanderen. „Dat wordt nu motiveren", lacht Jacques die twee jaar ouder is. De Jongens van de Wit schreven zich als eerste deelnemers in voor de Amsterdam-Peking Challenge. Ze hebben hun missie omgedoopt tot Veere-Peking, want het stadje sponsort gul. In ruil daarvoor zul len ze onderweg drie Veerse vlag gen planten. Een daarvan komt in Sint-Petersburg. Met die stad had Veere in het verleden een verbinte nis. Verder hopen de broers voor vertrek nog elfduizend euro op te kunnen halen voor SOS Kinder dorpen: een euro per kilometer voor het goede doel. In dit geval de opvang van weeskinderen in 132 landen. De Nissan Patrol zal daarom de ko mende maanden op veel plaatsen te zien zijn. De auto heeft jaren lang op een camping rondgereden als geluidswagen, maar is nu klaar De Nissan Patrol, een oude geluidswagen, is klaar voor de race. Jacques (I.) en Roland de Wit tellen de dagen af tot 25 augustus, dan begint de tocht naar Peking. foto Lex de Meester voor het Oeralgebergte, verzekeren de avonturiers. Jacques kan de rit al dromen: „Duitsland, Polen, Est land, Letland, Oekraïne, Siberië, Mongolië, de Gobi-woestijn en 'Je leeft met een bepaald soort spanning: als de auto hier maar niet kapotgaat' China." Het lijkt hem geweldig om al die landen, die hij van tv kent, in het echt te zien. „Vooral Mongolië met zijn grote vlaktes en rijke cultuur." Roland de Wit ver heugt zich op de woestijn. „Daar ben ik tijdens Amsterdam-Dakar van onder de indruk geraakt. Het is er zo stil dat je alleen je eigen hartslag hoort." Hij heeft zich voorgenomen om dit keer bewus ter te genieten. „Vorig jaar zat ik in een roes. Je leeft met angsten en een bepaald soort spanning: 'als de auto hier maar niet kapotgaat'. En ik vond het jammer dat ieder een in zo'n mooi land als Marokko heel erg ging racen." Om maar niet te spreken over de 'karrehan- gers'. „Sommige deelnemers had den niets bij zich. Geen koffie, slechts een paar flesjes water. 'Heb jij plakband, heb jij een touwtje', was het voortdurend. Ik snapte er werkelijk niets van. Dat soort men sen houdt de boel op." De Jongens van de Wit zijn op al les voorbereid. In de auto komt een keukentje. „Dan hoef je niet steeds in tassen te graaien." En om dat ze meestal in, op, naast of on der de auto moeten slapen, trek ken ze broeken met grote zakken aan waar alle kostbaarheden in kunnen. Op 25 augustus beginnen ze aan hun monsterrit. Nieuwdorp aangewezen plek voor herinnering beslissende strijd 1944. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De Slag om de Schel de in het najaar van 1944, verdient het om meer aandacht te krijgen. De aangewezen plek daarvoor is Nieuwdorp, vindt zowel Kees Traas van oorlogsmuseum Infatua te in Nieuwdorp als Hans van Dam van de dorpsraad. Traas en Van Dam wijzen allebei op een uitspraak van Provinciale Staten begin februari dit jaar. Daar in wordt opgeroepen de Slag om de Schelde meer voor het voetlicht te brengen en om dat gebundeld te doen onder leiding van de pro vincie. Dus niet verbrokkeld over verschillende plaatsen in Zeeland, waar steeds dezelfde geschiedenis wordt verteld. De Slag om de Schelde is daarvoor, aldus indiener van de motie Frank Streng (WD), veel te belangrijk. Geallieerden wilden najaar 1944 een betere aanvoerhaven, dichter bij het front. Antwerpen was be vrijd, maar onbereikbaar. Duitsers zaten nog aan de oevers van de Westerschelde. De Slag om de Schelde was bedoeld om de Duit se troepen uit Zeeuws-Vlaande- ren, Zuid-Beveland en Walcheren te verjagen. Dat lukte, mede dank zij een actie bij Nieuwdorp. De toen enige vaste verbinding tussen Walcheren en Zuid-Beveland, de smalle Sloedam, bleek niet te vero veren. De oplossing kwam bij Nieuwdorp: Schotse troepen trok ken vanaf de dijk over de nog niet afgesloten Sloekreek naar Walche ren. Dat gebeurde in de nacht van 2 op 3 november 1944. Het was voor de Duitse troepen op Walche ren een grote verrassing. „De plek waar de Schotten zijn overgestoken, is nog steeds aan wijsbaar", vertelt Hans van Dam van de dorpsraad van Nieuwdorp. Hij heeft een plan gemaakt voor 'een ommetje' van ruim tien kilo meter waarin een wandeling langs de Sloekreek is opgenomen. Van Dam: „Richting Sloedam kunnen mensen dan ook nog bunkers be- In Nieuwdorp bestaat initiatief om museum over de Slag om de Schelde professioneel in te rich ten met daaraan gekoppeld een wandeling langs gedenkpunten. zichtigen." Dit sluit prima aan bij wat oorlogsverzamelaar Kees Traas wil doen. Hij heeft een museum, Infatuate (de codenaam voor de in vasie van Walcheren), en wil dit uitbouwen. De provincie is daar in middels volop bij betrokken. Een stichting is actief Traas heeft des kundigen in de arm genomen om van Infatuate hét museum over de Slag van de Schelde te maken. En zijn plan is op verzoek van de pro vincie uitgebreid. Er komt meer educatie in, het wordt stukken pro fessioneler. Het plan is daardoor duurder geworden; 800.000 in plaats van 350.000 euro. Inmiddels is 225.000 euro beschikbaar. Traas heeft goede hoop dat het lukt on der meer via sponsporing, voor 1 juli nog 250.000 euro te ontvan gen. „En dan gaan we beginnen." 100% natuurlijke materialen- ontspannen m ligt te slapen ademt je Hastensbed met je mee Een kijkje in het hart van je Hastens vertelt je waarom: een royaal gebruik van 100% natuurlijke materialen zoals katoen, paardenhaar, linnen en wol. Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225 OOST-SOUBURG - Ongeveer 250 oud-leerlingen en -leerkrachten hebben zaterdag de reünie van de Souburgse J.H. Van Daleschool be zocht. De school, die nu De Twee master heet, viert dit jaar het vijf tigjarig bestaan. Voor sommigen was het even zoe ken naar een bekend gezicht. Me nig oud-leerling is inmiddels opa of oma. De foto's van kleinkinde ren kwamen dan ook uit de tas, sa- door Selma Osman AAGTEKERKE - De gemeente Veere gaat ouders en opvoeders in Aagte kerke een handje helpen. Donder dag wordt in het dorpshuis een in formatieavond gehouden waarop diverse hulpverleningsinstanties zich presenteren. Het toenemend alcohol- en drugs gebruik onder jongeren baart zor gen. Bovendien lopen kinderen in het digitale tijdperk dikwijls voor op hun ouders. „Zij kunnen de snelle ontwikkelingen niet bijbe nen. Dat kan confrontaties geven in een gezin", gelooft wethouder Jaap Melse. Hij denkt dat de bijeen komst ouders kan helpen. „Wan neer je problemen hebt met een zoon of dochter is dat zeker in een gesloten gemeenschap lastig. )e gooit nu eenmaal niet je hele heb ben en houen op straat." In verschillende stands van onder meer Emergis, de GGD en het Al gemeen Maatschappelijk Werk kunnen ouders die wel wat onder steuning kunnen gebruiken, infor matie vinden. Bovendien voelen de medewerkers die op de infor matiemarkt staan, volgens Melse haarfijn aan waar de schoen wringt. Hij denkt dat door de drempel te verlagen, sneller hulp zal worden gezocht. „Je hebt boef jes, waaraan je op de lagere school al ziet dat het een verkeerde kant opgaat." Voorlichting, advies en opgroei-on- dersteuning horen tegenwoordig tot het takenpakket van de ge meente. De wethouder beschouwt de avond in Aagtekerke als proef project. „Als blijkt dat dit een gou den greep is, willen we de komen de jaren alle Veerse kernen aan doen." Aagtekerke krijgt de pri meur, omdat daar de meeste jonge ren wonen. De afgelopen jaren werd in het dorp dikwijls geklaagd over het gedrag van de jeugd. Vol gens Melse behoort de overlast een eind tot het verleden. ginder- 1 1 C l 9 C 11 www.pietvoskamp.nl MIDDELBURG - BREEWEG 17 Tel. 0118-613187 men met schoolkiekjes van vroe ger. Tijdens rondleidingen door de huidige school werden groepen op nieuw vereeuwigd. De J.H. van Daleschool werd in 1957 opgericht als overloop van de openbare Pieter Louwerseschool in het dorp. Een volgende reünie lijkt er in het gebouw niet meer te komen. Het ziet ernaar uit dat de jarenlange wens voor nieuwbouw binnenkort in vervulling gaat. WEMELDINGE - Een camper is gister ochtend door onbekende oorzaak over de kop geslagen op de Weste lijke Kanaalweg bij Wemeldinge. De twee mannelijke inzittenden waren per lift naar het ziekenhuis gegaan. De politie heeft het ver moeden dat er alcohol in het spel is en onderzoekt verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17