Dit is een plek om tot rust te komen Interesse oudergroep voor imkerij R^eermunt w PZC Maandag 23 april 2007 1 5 Booteigenaren vrezen voor hun ligplaats in Marina Veere nu de provincie de erfpacht van de grond beëindigt. Ligplaatshouders Marina Veere vrezen voor hun vaste stekje. door Selma Osman veere - Of je een duur jacht hebt of een simpel bootje, in Marina Veere maakt het niet uit. Ie maakt er snel vrienden. De jachthaven met 65 ligplaatsen heeft veel weg van een gezellige buurt. Sterker nog: „We zijn een soort familie." Magda Salakory uit Oost-Souburg heeft er, net als veel van de andere ligplaatshouders, al bijna twintig jaar opzitten in Marina Veere. „Je kent elkaar heel goed. Dat geeft een familiegevoel." De familie Marina Veere genoot za terdag op dobberende bootjes met volle teugen van de stilte en het uitzicht. Groen en blauw tot waar het oog strekt. Pas als het carillon Vader lacob begint te spelen, dringt het besef door dat het stad je Veere niet ver weg is. „Dit is een plaats om tot rust te komen", over peinst Roland Maton uit Zeebrug- ge. „Je ziet alles hier voorbij va ren." Maar hoe lang nog? De leden van Watersportvereniging Marina Veere (WSV) vrezen voor hun vas te stekkie in het Kanaal door Wal cheren, nu de provincie de erf pacht van de grond aan Marina Veere bv beëindigt. Daardoor drei gen de ligplaatsen onbereikbaar te worden. In het ergste scenario ver andert Marina Veere in een haven zonder gebouw, werkplaats en toi letten. „Dat laten we niet gebeu ren. Er komt opstand", voorspelt Veerenaar Bert Doornekamp (vijf tien jaar op Marina Veere). „Dit plekje is zo uniek. Je hoeft hier je motor niet eens te starten: je duwt je zeilboot uit de box, trekt je zeil omhoog en je bent weg." Iedere bootbezitter weet wel iets 'Je hoeft hier de motor niet eens te starten: het zeil omhoog en je bent weg' te noemen wat bijzonder is aan de jachthaven, die stamt van voor de afsluiting van het Veerse Gat. Van het prettige gebrek aan boten die voor of achter je liggen tot de per fecte ligging zo dicht bij het stadje. De Britten Mike en Patricia King zijn de oudste ligplaatshouders. Ze komen al een jaar of dertig in Mari- na Veere. „Het is hier prachtig, om dat het nog niet is verpest", vertel len ze aan boord van de Hypatia. Met de respectabele leeftijd van 111 jaar is hun houten schip de oudste boot van de haven. Ze roemen de vriendelijke en relaxte sfeer in de haven: „We just love to come back." King zal nooit vergeten hoe hij op zijn verjaardag door de ha venmeester werd verrast met een optreden van een shantykoor. Zelf dragen de Kings ook bij aan de sfeer. Wie aan boord van de Hypatia stapt, krijgt meteen witte wijn aangeboden. Naast samen een glaasje drinken, helpen de wa tersporters elkaar bij het afmeren en zijn ze niet te beroerd om de havenmeester te helpen met het schoonmaken van de steigers. De WSV werd vijfjaar geleden op gericht als belangenvereniging. Stroeve onderhandelingen over nieuwbouw van de familie die de jachthaven exploiteert en de aflo pende erfpacht zorgen al jaren voor onrust. „Daaraan moet snel een eind komen", vindt Doorne kamp. De gemeente Veere wil de grond kopen. Een herontwikke ling van het terrein wordt niet uit gesloten. Bootbezitter en bestuurs lid Ron Studulski hoopt dat de ge meente inziet dat Marina Veere een meerwaarde heeft voor de stad. „Het is toch een prachtig le vendig gezicht als er op deze plek iets met boten gebeurt." Ouders nemen initiatief voor antroposofische leef-werkgemeenschap. door Selma Osman grijpskerke - Een groep ouders wil op het Walcherse platteland een antroposofische leef-werkge meenschap opzetten voor jonge mensen met een verstandelijke handicap. Zij hebben daarvoor hun oog laten vallen op imkerij Poppendamme bij Grijpskerke. Antroposofische zorginstellingen zijn nu alleen buiten de provincie te vinden. Daar willen de zeven ouders, die wonen op Walcheren en Schouwen-Duiveland, verande ring in brengen. Twee jaar geleden kwamen ze voor het eerst bijeen. Ze hebben kinderen die de leeftijd hebben om het huis uit te gaan. „Een instelling is geen optie", zegt Djoeke van Staveren uit Middel burg. De ouders willen bij de imke rij een groepswoning en wat losse appartementen neerzetten met 24-uurszorg en dagbesteding op Poppendamme. Het antroposofi sche karakter zorgt ervoor dat het ritme van de natuur wordt ge volgd en dat consequent wordt uit gegaan van de eenheid tussen lichaam en geest. De imkerij kwam in beeld, omdat eigenaren Piet en Toos de Meester al enige tijd op zoek zijn naar een geschikte opvolger. Het echtpaar wil zijn levenswerk niet verkopen aan een commerciële partij. De im kerij met het bezoekerscentrum is een laagdrempelig recreatief be drijfje dat jaarlijks een kleine hon derdduizend bezoekers trekt. Het Gors runt er een kweekkas en on derhoudt de boerenhoftuin, maar zag geen kansen voor overname van de imkerij. Ook gesprekken met zorginstelling Zuidwester zijn op niets uitgelopen. Piet de Mees ter hoopt met het ouderinitiatief meer succes te hebben. De ouders zijn inmiddels bezig met het op richten van een stichting en het aanvragen van subsidie. vlissingen - Deze week verschijnt een nieuwe variant van de tijdelij ke Ruytermunt in Vlissingen. Op de vierde munt, met een waarde van 2 euro, prijkt naast een afbeel ding van de admiraal de Sint Ja- cobskerk. Vanaf woensdag circule ren veertigduizend Ruyters in Vlis singen. De vijfde en laatste munt komt op 23 mei in omloop. Daar op staat weer een ander markan Vlissings gebouw afgebeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15