Zeeland Rolstoelers blijven botsen Directeur ADZ boos over kritiek 13 WALCHEREN 19 19 Crimineel Hondenshow in Goes is kwestie van appels met peren vergelijken Commissie onderzoekt tweespalt in PvdA Maandag 23 april 2007 Tip? redwalch@pzc.nl Veel toezeggingen, maar nooit maatregelen in de Kanaalstraat. door Wendy van den Hurk oost-souburg - Als mobiele twee voeter sta je er misschien niet zo bij stil, maar de Souburgse Kanaal straat is met al die fietsen en uit stallingen op de stoep niet te doen voor rolstoelgebruikers. Dat roept de Werkgroep Gehandicapten Wal cheren al jaren. Nu is het tijd dat er iets gebeurt, vinden ze. Een rondje Kanaalstraat met drie mensen in een scootmobiel. Dat is blijven wachten tot ze de draai bij de Bruna hebben gemaakt, de ver dwaalde containers hebben gepas seerd, de kledingrekken bij de Zee man hebben omzeild en de rond slingerende fietsen voorbij zijn. En dan maar hopen dat ze niet achter over van het smalle stoepje bij de bank vallen. „In Amerika moet je dit niet flik ken", zegt Jack Marinissen van de Werkgroep Gehandicapten Wal cheren. „Dan heb je gelijk een pro ces aan je broek. Hier doet de ge meente niets. Wij proberen al acht jaar aandacht te vragen voor de si tuatie in de Kanaalstraat. We zijn inmiddels drie wethouders verder en we vangen nog steeds bot." Ja, de Kanaalstraat is opgeknapt. „Maar dat heeft voor gehandicap ten weinig uitgehaald. Die moeten zich nog steeds een weg banen tus sen alle uitstallingen door. Het is tijd dat de gemeente daar-paal en perk aan stelt. De fietsen, die men sen zomaar op de stoep parkeren, daar kan ze misschien weinig aan doen, maar die maken de situatie er zeker niet veiliger op." Neem Michael Cleophas. Hij zit in een scootmobiel, maar is ook nog eens spastisch. Even naar de biblio theek 'rollen' vergt voor hem een enorm concentratievermogen. „Negentig centimeter", zegt Piet Nederhofvan actiegroep de Razen- Wi Op de stoepen van de Souburgse Kanaalstraat is het manoeuvre ren geblazen voor rolstoelgebrui kers. Maar de gemeente gedoogt alle winkeluitstallingen. de Rollers, „meer vragen we niet." De rolstoelorde heeft de aandacht getrokken van een voorbijganger. Anneke van den Dries-Tuin snapt het probleem. „Ik heb in de verzor ging gewerkt en mijn moeder zat in een rolstoel; ik heb nooit anders gehoord dan deze klachten. En ze hebben gelijk, de Kanaalstraat is een drama voor gehandicapten." Alleen ligt de schuld ook niet al tijd bij de winkeliers. Bianca Ver meulen van de Zeeman heeft haar hoofdkantoor al benaderd, of het buiten niet wat minder mag met die kruisrekken buiten. „Het ant woord was helder: nee, en de ge meente, die gedoogt ze." Wethouder Ton Croné was niet be reikbaar voor commentaar. Negentig centimeter vraagt de Werkgroep Gehandicapten. Winkelspullen en fietsen belemmeren de doorgang op de stoep. foto Ruben Oreel Treinverkeer bij Middelburg gestremd middelburg - Het treinverkeer tus sen Middelburg en Vlissingen is za terdag bijna twee uur gestremd ge weest als gevolg van een zelfdo ding. Het incident gebeurde kort na half vijf op de spoorwegovergang bij de Schroeweg in Middelburg. Passagiers van de stoptrein rich ting Vlissingen hebben nog ruim een uur in de trein gezeten, voor dat zij terug mochten lopen naar het station. Rond half zes zette de NS bussen in tussen Middelburg en Vlissin gen. Het autoverkeer werd aan beide kanten van de overgang door agen ten omgeleid. De politie ving ook een paar om standers op die door het voorval geëmotioneerd waren geraakt. Om tien over half zeven werd het spoor vrijgegeven. De treinen konden toen weer rij den. Ook tussen de stations Kruiningen/Yerseke en Vlissingen werden treinreizigers met de bus vervoerd. Vanwege werkzaamheden aan het spoor reden zaterdag bussen tus sen Goes en Kruiningen/Yerseke. Middelburger veroorzaakt gaslek middelburg - Een bewoner van de Duke Ellingtonstraat in Middel burg heeft zaterdag tijdens het klussen in de tuin een gaslek ver oorzaakt. Delta heeft het lek gedicht. Een deel van de straat was ongeveer een uur afgezet. De Middelburger was bij zijn nieuwbouwwoning in de Mortiere palen in de grond aan het zetten, toen hij rond negen uur de gaslei ding raakte. De politie zette een deel van de straat af Omdat de Duke Ellington straat vanwege werkzaamheden in de wijk maar via één kant is te be reiken, konden veel bewoners niet weg. De stadsgewestelijke brandweer was standby en verrichtte metin gen. Om tien uur waren de monteurs van Delta klaar en verdwenen de afzetlinten. Opmerkingen Goes en Tholen schadelijk voor bedrijf en personeel. door Maurits Sep vlissingen - Kunnen, of willen ze het niet begrijpen in Goes en Tho len. Directeur Mark Bouma van ADZ is hevig geïrriteerd over de kritiek op het sociale werkvoorzie- ningsbedrijf En helemaal over de woordkeus. „Weet je wel hoeveel onrust dat veroorzaakt?" Administratief Dienstencentrum Zeeland heeft financiële proble men, dat ontkent hij natuurlijk niet. Maar dat de wethouder van Tholen die andere werkvoorzie ning, de Betho, als voorbeeld stel de, steekt. „Wethouder Velthuis weet ook wel dat miljoenen in de Betho worden gepompt door de gemeenten, vooral door werk uit te besteden. En als wij vragen om opdrachten van de gemeenten om op die manier tekorten te voorko men die ze anders met subsidie moeten dekken, wordt daar kri tisch op gereageerd. Men denkt op de Bevelanden met twee maten te moeten meten als het over ADZ gaat. Terneuzen niet, dat behan delt ons hetzelfde als Dethon. Ook op Walcheren voeren we construc tieve gesprekken." Vervolgens viel in Goes de term 'li quideren' toen het over ADZ ging. De gemeente wil nog wel een keer financieel bijspringen, maar als het bedrijf er niet snel in slaagt zelf een oplossing te vinden, moet het maar ophouden. Bouma: „Ik vind de term liquideren vooral on gepast, omdat de gemeenten be trokken zijn geweest bij de discus sie over de toekomst van ADZ. We hebben net gezamenlijk besloten dat het bedrijf zelfstandig door gaat. Dan moet Goes nu niet een zijdig die discussie heropenen. Dat is bestuurlijk onbetrouwbaar en onbehoorlijk. Begrijpen ze daar van de effecten niet voor het perso neel en de klanten? Ik vraag me zelfs af of ze in Goes wel hebben opgelet bij de gevoerde discussie." Wethouder Velthuis van Tholen had het, toen zij de Betho als voor beeld stelde, over 'een slag die ADZ nog moet maken'. „Schei toch uit", reageert Bouma. „Ook wij detacheren allang mensen bij andere bedrijven, net zoals de Betho doet. Onze omzet groeit. We draaien, als je naar die omzet kijkt, ook positief Nipt, maar oké. Het tekort van zes ton is ontstaan doordat we van het Rijk minder subsidie krijgen dan we betalen aan de lonen van ons personeel. Dat probleem hebben alle werk voorzieningsschappen, tenzij ze af spraken hebben over substantiële opdrachten van gemeenten. Ik wil worden afgerekend op de omzet en die is positief Bovendien wer ken we er al jaren aan 0111 die om hoog te krijgen. Dat weten ze." Er is nog iets dat Bouma stoort. Als ze in Tholen of Goes dan kri tiek willen uiten, misschien kun nen ze zich dan eerst wat beter ver diepen in ADZ. „Ik heb het college van Goes hier nog nooit gezien. En wethouder Velthuis is buiten die ene aandeelhoudersvergade ring nooit op bezoek geweest." Tip? redactie@pzc.nl De huidige communicatie is vreemd als je uit het handgeschre ven kaartjes-tijdperk komt. Die Middelburgse moeder kreeg de wind van voren toen zoon van veertien tevergeefs wachtte op antwoord op zijn mailberichten en zij opperde de betrokkene dan maar op te bellen. Hij reageerde helemaal ontsteld toen zij via in ternet de telefoonnummers wist te vinden. „Mam, je bent een cri mineel!", barstte hij uit. Moeder mocht uitleggen dat je met het gebruik van een elektronisch tele foonboek nog geen hacker bent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13