Buitenland Basescu treedt niet af Schitterende RIVIERCRUISES 'Vrouwenregering' is normaal in Finland KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 PZC Vrijdag 20 april 2007 9 President Basescu, omringd door aanhangers, op het universiteitsplein in Boekarest. foto Nicolae Dumitrache/AP Duizenden Roemenen demonstreren tegen schorsing president. door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - Op het universiteits plein in de Roemeense hoofdstad Boekarest verzamelen zich donder dag duizenden aanhangers van pre sident Traian Basescu. Een uur eer der heeft een ruime meerderheid in het Roemeense parlement be sloten de president een maand te schorsen, de opmaat tot een refe rendum over zijn aftreden. Aan hangers van de president roepen elkaar in de loop van de middag via sms en chat-programma's op de straat op te gaan. De menigte groeit. Het wachten is op de vol gende zet van de oud-burgemees- ter van de hoofdstad, die zich na een politieke aanval over het alge meen nooit lang onbetuigd laat. Eerder deze week beloofde Bases cu binnen vijf minuten af te tre den als hij geschorst zou worden. Maar pas na uren stilte komt hij zelf naar het plein. En in duidelijk- Meerderheid van vrouwen in regering uniek in de wereld. HELSINKI - Finland is het eerste land ter wereld dat een regering krijgt die in meerderheid uit vrou wen bestaat. TWaalf van de twintig gisteren in Helsinki aangetreden ministers zijn van het vrouwelijk geslacht. Ook de vorig jaar voor een tweede termijn gekozen presi dent van het land, Tarja Halonen, is een vrouw. heid stelt hij deze keer niet teleur: „Ik ben nog steeds de president van Roemenië," stelt Basescu. „tot maandag alle procedures zijn afge rond," voegt hij eraan toe. En: „Ik zal doen wat het beste is voor Roe menië." Zijn aanhang juicht hem niettemin toe. Eventuele nieuwe presidentsverkiezingen worden een makkie, voorspellen ze. Een door het parlement georganiseerd referendum over zijn toekomst als president zou Basescu volgens alle peilingen ook zonder problemen winnen. Hij is de publiekslieveling binnen de verder onpopulaire politiek. De vroegere zeekapitein is een straat vechter die in simpele taal de sfem van het volk verwoordt. Een me diageniek man die vaak te vinden is in zijn stamkroeg in Boekarest, waar hij wel een borrel lust. Dat een groeiende groep politici het onmogelijk vindt naast hem ver- ryi Parlement van Roemenië schorst president Basescu voor een maand. Aanleiding is vermeend ongrondwettelijk handelen, zoals aftappen van telefoons ministers. Matti Vanhanen, voor de tweede keer premier, verklaarde bij de pre sentatie van zijn regering dat hij een gevarieerde ploeg heeft probe ren samen te stellen waarin hij re kening heeft gehouden met 'erva ring, frisheid, gelijkheid tussen de seksen en de verschillende delen van het land'. Vanhanens Cen- Finnen zijn gewend aan vrouwen in de politiek en het bedrijfsle ven. Het 'Scandinavische model' draagt bij aan de vrouwenemanci patie. der te regeren is voor veel Roeme nen eerder bewijs van zijn bewe ring dat het parlement en de pre mier niet deugen, dan andersom. Officiële aanleiding voor de schor sing is vermeend ongrondwettelijk handelen. Basescu wordt ervan be schuldigd dat hij telefoons van mi nisters heeft laten aftappen, druk trumpartij won vorige maand de verkiezingen en vormt nu een coa litie met de Conservatieven, Groe nen en de Volkspartij voor de Zweedse minderheid in Finland. De regering heeft 125 van de twee honderd zetels in het parlement. De vrouwenregering komt op het moment dat Finland het honderd jarig jubileum van het vrouwen kiesrecht viert. Finland was in 1907 het eerste land ter wereld waar vrouwen mochten stemmen en zich verkiesbaar stellen. „In Fin land zelf is een vrouwenregering heeft uitgeoefend op rechters en zich geregeld bevoegdheden toe-ei gende die eigenlijk bij het kabinet liggen. Het constitutioneel hof oor deelde onlangs dat de beschuldi gingen niet bewezen konden wor den, maar maakte wel duidelijk dat de president de randen op zoekt van de wet. geen sensatie", zegt journalist Ta- pio Vestinen van de publieke om roep Yle. Volgens hem zijn de Fin nen gewend aan vrouwen in de po litiek en het bedrijfsleven. De hoogste baas van de Finse bank is een vrouw en de top van telefoon gigant Nokia bestaat voor een groot deel uit vrouwen. Politicolo gen menen dat het 'Scandinavi sche model' van de welvaartsstaat bijdraagt aan de vrouwenemanci patie. Ook Finlands buurlanden hebben een lange feministische po litieke traditie. Zeven gijzelaars in Filipijnen vermoord MANILLA - Bij een Filipijns legerde- tachement op het zuidelijke eiland Jolo zijn gisteren de afgehakte hoofden bezorgd van zeven man nen die eerder deze week door moslimextremisten werden ont voerd. De mannen - zes wegwer kers en een werknemer van een visdrogerij - werden maandag in de omgeving van de stad Parang gevangengenomen. Jongeren massaal slachtoffer in verkeer PARIJS - Meer dan duizend jonge ren komen dagelijks om in het ver keer. Het hoge aantal slachtoffers in de wereld lijdt tot veel leed en hoge kosten. Dat stelde de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties gisteren in een rapport. Elk uur van elke dag sterven veertig jongeren door een aanrijding of een botsing, zei WHO-baas Margaret Chan. Dierentuin krijgt dreigbrief voor Knut BERLIJN - Het ijsbeertje Knut is met de dood bedreigd. De dieren tuin van Berlijn heeft een fax ont vangen met daarin de onheilspel lende tekst: „Knut is dood! Don derdagmiddag." De politie zei de zaak als een grap te beschouwen, maar onderwierp het berenverblijf wel aan een inspectie. BBC-journalist leeft volgens Abbas nog STOCKHOLM - De ontvoerde BBC-correspondent Alan John ston is nog in leven. Dat heeft de Palestijnse president Mahmoud Abbas donderdag in Stockholm ge zegd. De 44-jarige Johnston werd 12 maart in Gaza-stad ontvoerd. Abbas zei ook te weten welke groep Johnston vasthoudt. vanaf 7-/9-/1 O-daagse riviercruises Duitsland of Zwitserland waarom zou je verder zoeken 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS er Super- :~l voordelig Cruiseliefhebbers opgelet! KRAS biedt u de mogelijkheid om vanaf slechts 459 een zeer complete cruise te maken over de slingerende Duitse waterwegen inclusief ontbijt, lunch en diner. Stap aan boord en vaar mee! MS VICTORIA CRUZIANA***+ Aan boord van dit comfortabele riviercruiseschip vindt u onder meer een bar, restaurant, lounge met dansvloer, zonnedek en een verwarmd zwembad. De hutten beschikken over een dou che, toilet, airco, huistelefoon en radio. Aan boord zijn ontbijt, lunch en diner inbegrepen. 7 dgn RIJN- MOEZELCRUISE v.a. 459 Vertrekdata: 20/5,3-17/6,15-29/7 en 26/8 In 7 dagen tijd naar tal van gezellige wijnstad jes aan de oevers van de Rijn en de Moezel... is dat geen fijn vooruitzicht? We starten onze crui se in het oude Andernach en varen door mooie valleien naar Keulen met de imposante Dom. Onderweg bewonderen we onder meer het wijncentrum Koblenz, het pittoreske Rüdes- heim, het werkelijk schitterend gelegen Cochem en de beroemde en beruchte Lorelei rots. Inclusief: 6 x ontbijt, lunch en diner Reisnr. CRUZ 25.352, zie www.kras.nl/25352 9 dgn RIJN- MAINCRUISE v.a.549 Vertrekdata: 26/5,7/7,18/8 en 22-30/9 Een heerlijke cruise langs de mooie wijn gaarden, lieflijke dorpen, gezellige steden, eeuwenoude burchten en romantische kaste len aan de Rijnoever... Dit is uw cruise! Na talloze hoogtepunten langs de machtige Rijn, bezoekt u ook nog de wereldstad Frankfurt aan de fas cinerende rivier de Main. Van hieruit kunt u deel nemen aan de excursie naar het middeleeuwse Heidelberg. Gaat u mee genieten? Inclusief: 8 x ontbijt, lunch en diner Reisnr. CRUZ 25.354, zie www.kras.nl/25354 10 dgn Over de RIJN naar BASEL v.a. 649 Vertrekdata: 4/5 en 8/9 Een schitterende 10-daagse riviercruise over de machtige Rijn naar Basel. Langs de Lorelei, de beroemdste rots van Duitsland, varen we via Speyer naar Straatsburg. Vervolgens zetten we koers naar Basel, vanwaar u optioneel een excur sie kunt maken door het prachtige Berner Oberland. Na een dag in Basel varen we terug naar Duitsland. Onderweg leggen we nog aan in het wijncentrum Mainz en het mooie Keulen. Inclusief: 9 x ontbijt, lunch en diner Reisnr. CRUZ 25.356, zie www.kras.nl/25356

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9