Cho Seung-hui voedde het beest SterdOme 8 I Vrijdag 20 april 2007 PZC Cho Seung-hui was een zieke geest, maar hij kreeg precies wat hij wilde: aandacht. Alles had hij gepland, ook het bespelen van de mediamachine. „Ik zal niet meer genegeerd worden." foto's van de Koreaanse student, poserend met een hamer, messen en wapens. Seung-hui heeft zijn misdrijf in meerdere bedrijven nauwkeurig uitgevoerd. De media moeten ruim een etmaal gissen naar de identiteit van de dader. Seung-hui heeft zijn gezicht verwoest door een kogel door zijn hoofd te jagen. Identiteitspapieren draagt hij niet bij zich. Van de twee vuurwapens die hij gebruikte, zijn de serienum mers gevijld. Het lijkt allemaal be doeld om te voorkomen dat zijn identiteit uitlekt voordat het pak ket aankomt bij NBC. Als de politie toch zijn naam ach terhaalt, begint de zoektocht naar het motief Er wordt een briefje ge vonden met teksten over 'rijkeluis kinderen' en 'bedriegelijke charla tans', maar de echte onthulling lijkt pas te komen als de politie be kendmaakt dat NBC een pakket heeft ontvangen van de Zuid-Kore- aanse moordenaar. door onze correspondent Frank Hendrickx Studeer je hier?", vraagt een journalist die hijgend van de parkeerplaats van de Virgi nia Tech-universiteit komt gelo pen. „Nee, ik ben ook een journa list." Zonder een woord te zeggen, lopen de twee verslaggevers ver der, haastig op zoek naar een 'oog getuige' die geciteerd kan worden voordat hun deadline verstrijkt. De 'biggest mass shooting in Ame rican history' (grootste massa moord in de Amerikaanse geschie denis) wordt het bloedbad met 33 doden genoemd. Of dat klopt is twijfelachtig, maar zeker is dat nooit eerder een schietpartij zo veel media op de been bracht als deze week in Blacksburg, Virginia. Studenten die zich op het campus terrein laten zien, worden onmid dellijk omringd door journalisten. Waar was je? Ken je iemand die is overleden? Kende je de moorde naar? De commerciële Amerikaanse nieuwsmachine, ongeëvenaard in de wereld, draait op volle sterkte. De 24-uurs nieuwskanalen CNN, MSNBC en FoxNews werken in ploegendiensten op het campuster rein, de anchors van ABC, CBS, NBC presenteren 'live vanuit Blacksburg', radiostations sturen al hun verslaggevers, elke zichzelf respecterende nieuwssite heeft een man ter plekke en iedere krant wil een eigen verhaal. De moderne 24-uurs nieuwsme dia zijn al omschreven als 'een beest met een onverzadigbare trek'. Cho Seung-hui wist hoe hij het beest moest voeden. Terugblik kend lijkt het bijna alsof de stu dent Engels, die onder meer zeer morbide filmscripts schreef, zijn moorden plande met de hongerige media in zijn achterhoofd. In de dagen na de moordpartij ko men er iedere paar uur 'nieuwe ontwikkelingen' naar buiten, zoals de nieuwszenders het steevast noe men. De apotheose blijkt uiteinde lijk het 'multimedia manifest' van de moordenaar, bestaande uit 23 geschreven pagina's, filmpjes en 29 NIEUW IN GOES - OPENING 20 APRIL personen- en lichte bedrijfswagens De bezoekers van een restaurant in Blackburg, waar de Virginia Tech-universiteit staat, kijken naar het nieuws op NBC. foto Amy Sanchetta/AP Gespecialiseerd in Mercedes-Benz personenwagens en lichte bedrijfswagens Autobedrijf Sterdome BV, Westhavendijk 148, 4463 AE Goes, Tel: 0113 27 23 23, Fax: 0113 22 95 94, info@sterdome.ni, www.sterdome.nl De uitzending van Nightly News breekt kijkcijferrecords. „Ik zal niet meer genegeerd worden", zegt de 23-jarige, mensenschuwe jongen. Dat blijkt in elk geval te kloppen. NBC pakt groot uit met het materi aal van de grootste 'mass shooter' 'Ik ben bang dat we zeker een aantal vergelijkbare po gingen zullen zien' uit de Amerikaanse geschiedenis. Op het gelieerde 24-uurs nieuwska naal MSNBC worden de foto's van de moordenaar eindeloos her haald. Sommige van Seung-hui's poses met zijn pistolen lijken recht streeks uit films als Reservoir Dogs en The Matrix te komen. Er worden steeds vragen opgewor pen door de commerciële nieuws zenders, maar over hun eigen rol spreken ze amper. Voor Seung-hui lijkt die echter essentieel te zijn ge weest bij de planning van zijn 'grandioze daad', zoals een psychia ter het omschrijft. Zijn gekrenkte, narcistische per soonlijkheid wilde genoegdoening van de buitenwereld die hem 'in een hoek' had gedreven. De media waren nodig om de buitenwereld op te hoogte te stellen. De moorde naar is op zijn wenken bediend. Zinloos geweld blijkt meer dan ooit tevoren de kortste weg naar mondiale roem en aandacht. Dat was in 1999 al gebleken bij de moordpartij op de Columbine Highschool, een gebeurtenis die eveneens excessieve aandacht kreeg. Seung-hui verwijst in zijn afscheidsgeschriften naar Dylan Klebold, één van de moordenaars van Columbine. NBC zegt terug houdend te zijn geweest met het materiaal van Seung-hui, dat vol scheldwoorden staat. „We zijn ook mensen", aldus de onkreukbare nieuwspresentator Brian Willi ams. Toch is er kritiek. De voorma lige FBI-onderzoeker Greg McCra- ry meent dat het geen enkele maat schappelijke waarde had om de fo to's, films en geschriften te open baren. „Het was genoeg geweest om te melden dat de spullen er wa ren." Volgens McCrary hunkeren suïcidale narcisten als Seung-hui juist naar aandacht. „Dat kan de energie zijn die ze aanzet tot ver schrikkelijke daden. Ik ben dan ook bang dat we komende maan den zeker een aantal vergelijkbare pogingen zullen zien." Cho Seung-hui Cho Seung-hui (23) begint zijn gruwelijke daad om kwart over zeven 's ochtends (Amerikaan se tijd) in het West Ambler Johnston gebouw, waar 895 studenten wonen. Hij schiet er twee mensen neer. Twee uur later maakt hij zijn werk af in faculteitsgebouw Norris Hall. Hij schiet er dertig mensen dood en pleegt zelf moord. De politie gaat na de eerste schietpartij op basis van een ge- tuigeverklaring achter een ver dachte aan. Het blijkt de ver keerde. In de tijd tussen de moordpar tijen verstuurt Seung-hui een pakketje naar nieuwszender NBC, met daarin foto's en vi deoboodschappen. officiële opening om 18.00 uur door burgemeester Van der Zaag introductie nieuwe C-klasse receptie van 17-20 uur Beelden uit het 'multimedia mani fest'. foto AP/NBC ZEEUWS MUSEUM WUZH rs aastvrouw/heer vrijwilligers- 9 informatiebijeenkomst 1 en 2 mei kijk voor informatie. www.zeeuwsmuseum.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8