Familie Saygi gered door giften Gates: VS zal niet eeuwig in Irak blijven Videla wordt niet aan Duitsland uitgeleverd Bekentenis na moord op Turkse christenen Antillen maken zich op voor verkiezingen PZC Vrijdag 20 april 2007 7 Minister van Defensie erkent dat volk genoeg heeft van de oorlog. bagdad - De Amerikaanse minis ter van Defensie Robert Gates heeft gisteren een bezoek gebracht aan Irak om de regering van dat land te waarschuwen dat de Vere nigde Staten zich niet tot in de eeu wigheid zullen committeren aan de opbouw van het Iraakse leger. Gates zei kort voor zijn vertrek vanuit Israël naar Bagdad dat het politieke gebakkelei in Washing ton over de financiering van de Amerikaanse aanwezigheid in Irak (en Afghanistan) laat zien dat de Amerikaanse bevolking en de rege ring van president George Bush ge noeg beginnen te krijgen van de oorlog. Gates brengt dezer dagen een be zoek aan het Midden-Oosten, zijn derde sinds zijn aantreden als mi nister van Defensie in december. Het was tevens de derde keer dat hij Irak aandeed. „Ik zou graag snellere vooruitgang zien", aldus Gates, die eraan toe voegde dat de pogingen van de Iraakse regering om de verschillen de partijen te verzoenen en wetge ving over de verdeling van de olie-inkomsten het begin kunnen betekenen van betere samenwer king tussen de Iraakse leiders. Gaftes vloog per helikopter naar het soennitische opstandelingen- bolwerk Fallujah voor overleg met de Amerikaanse commandant Da vid Patraeus en Peter Pace, voorzit ter van de chefs van staven. Zijn bezoek werd niet vooraf aangekon digd. Later ontmoet hij de Iraakse leiders. De Amerikaanse minister van De fensie waarschuwt Irak dat Ame rika zich niet tot in eeuwigheid zal committeren aan de opbouw van het Iraakse leger. Turks gezin met vijf drielingen krijgt geld uit Nederland. door onze correspondent Fidan Ekiz istanbul - De 32-jarige Fatma Say gi verwierf bekendheid in en bui ten Turkije, doordat ze achter el kaar vijf drielingen baarde. Van haar kinderen (zestien in totaal, de laatste was een eenling) zijn er inmiddels zeven overleden, als ge volg van ondervoeding en ziekten. Een artikel over de in erbarmelijke omstandigheden in Oost-Turkije levende familie Saygi maakte in 2003 zoveel reacties los onder kran tenlezers, dat werd besloten tot een hulpactie. De Geassocieerde Pers Diensten (GPD), het persbu reau waarbij ook deze krant is aan gesloten, coördineerde de actie. De ingezamelde dertigduizend euro wordt sindsdien in maandelijkse termijnen overgemaakt aan het ge zin. „Dat geld heeft ons leven gered," zegt Fatma zorgelijk. Ze kijkt geïrri teerd naar haar man, Mehmet Say gi (36). Mehmet verdient de kost als muzikant. Hij speelt gitaar en zingt op bruiloften, maar meer dan één of twee optredens in de maand heeft hij niet. Toch droomt hij er nog altijd van om ontdekt te worden. Het zal WW Gezin Saygi uit Oost-Turkije kreeg achter elkaar vijf drielin gen. Zij komen rond van het geld dat is ingezameld door krantenle zers die zich hun lot aantrokken. wel bij een droom blijven, denkt Fatma. Ze hoopt dat Mehmet snel een andere baan vindt. Die wens uitte ze ook in de Turkse tv-talk- show, die het gezin naar Istanbul heeft laten overkomen. „We kun nen nu goed rondkomen van het geld dat Nederland ons heeft ge schonken, maar op een dag is het op." Maanden na de laatste geboorte at Fatma niks, ze kon niet meer voor zichzelf zorgen. Haar postnatale depressie werd door buurtbewo ners anders opgevat. „Sommigen zeiden dat ik was bezeten, ik ben naar een paar goede imams ge weest, en na vier maanden was ik genezen." Haar man paste in die tijd op de kinderen. Daar is Fatma hem dankbaar voor. Ook het geld dat de familie krijgt, wordt netjes over het hele gezin verdeeld. Fat ma onderbreekt de stilte met tril lende stem. „Ik wil eigenlijk schei den van hem, maar ik durf niet al leen te zijn. Waar ik woon, heb ik niemand. Mijn familie leeft te ver weg." Bovendien zou ze dan moeten werken. „Ik heb één dag gewerkt, en de kinderen alleen thuisgela- ten. Toen ik thuis kwam, was er brand in in de keuken. Ik was net op tijd. Mijn zoontje had met de lucifers gespeeld. Dat doe ik nooit meer." Terwijl de tranen over haar wan gen rollen, tuurt Mehmet naar zijn schoenen. Het belangrijkste is dat zijn gezin het nu goed maakt. De familie kan zijn rekeningen beta len, en eten kopen. En Fatma is 'eindelijk' gesteriliseerd. buenos aires - Argentinië levert voormalig juntaleider jorge Videla niet uit aan Duitsland, dat hem wil berechten voor de ontvoering van en moord op een Duitse vrouw. Een Argentijnse rechtbank heeft het verzoek van Duitsland om Videla's uitlevering afgewezen met als argument dat misdaden die in Argentinië zijn gepleegd in de eerste plaats een zaak zijn van de Argentijnse justitie. Videla wordt in Duitsland gezocht voor de in maart 1977 in Argenti nië gepleegde moord op de 30-jari- ge Elisabeth Kasemann. In het verleden betekende de afwij zing van een uitleveringsverzoek door Argentinië dat de betrokkene vrijwel zeker niet werd vervolgd, maar sinds twee jaar geleden am nestiewetten in dat land werden ingetrokken is daar verandering in gekomen. Tientallen zaken zijn heropend en de moord op Kase- Videla. foto epa mann, een sociologe die aan het begin van de dictatuur (1976-1983) actief was op het gebied van de mensenrechten, wordt onder zocht. Videla wordt al vervolgd voor een reeks mensenrechten schendingen en heeft huisarrest. den haag - Hoe de verkiezingen op de Nederlandse Antillen voor de eilandsraad vandaag ook mo gen verlopen, één ding staat nu al vast. De verhouding tussen de ei landen in het Caribisch gebied en Nederland zal nooit meer dezelfde zijn. Onzekere factor is Curasao, dat niet akkoord is gegaan met de Slot verklaring van eind vorig jaar waar in naast de nieuwe relaties van de vijf eilanden met Nederland ook afspraken waren opgenomen over de sanering van schulden en beta lingsachterstanden. Nederland was bereid om tachtig procent van de Antilliaanse overheidsschuld van 2,5 miljard euro over te ne men, maar eiste in ruil daarvoor strengere controles op de over heidsfinanciën. Maar de meerder heid van de politieke partijen acht te die eisen onaanvaardbaar. sP pagina 10: Smerige campagne Moordenaars handelden uit nationalistische en religieuze gevoelens. Istanbul - Vier verdachten heb ben de moord bekend op mede werkers van een uitgeverij van Bij bels in de Oost-Turkse stad Mala- tya. Bij een aanslag op de uitgeve rij 'Zirve' werden woensdag twee Turken en een Duitser gedood. De slachtoffers werden geboeid aange troffen met doorgesneden kelen. De drukkerij verkocht naast Bij bels ook kruisbeelden. Tijdens hun verhoor verklaarden de verdachten uit 'religieuze en na tionalistische gevoelens' te hebben gehandeld: „Wij beschermen de is lam, we hebben dit voor ons ge loof gedaan." Drie dagen voor de gruwelijke moord hadden de jongens - allen 19 of 20 jaar oud - een auto ge huurd waarmee ze na hun daad wilden vluchten. Volgens de ver dachten is de slachtpartij gepland door hun vriend, die na de moord in paniek raakte en uit het raam op de tweede verdieping van een woning sprong. De politie heeft be vestigd dat de man die zwaarge wond naar het ziekenhuis is ge bracht tot de verdachten behoort. De verdachten zijn vrienden van elkaar. Tijdens hun arrestatie had den ze allemaal een brief op zak met de tekst: „Wij zijn vijf broe ders, we gaan onze dood tegemoet en komen misschien niet meer te rug." De Turkse politie heeft gisteren nog vijf arrestaties verricht in ver band met de moorden. In totaal zijn nu tien verdachten opgepakt. Officieel is er vrijheid van gods dienst in Turkije, maar bekering tot het christendom is er nog altijd zeer omstreden. De familie Saygi uit Turkije leefde onder zeer erbarmelijke omstandigheden nadat er achter elkaar vijf drielingen werden geboren, foto llker Gurer/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7