CDA wilde AOW-leeftijd verhogen Gekreun van het leger komt Van Middelkoop goed uit Vertraging Betuwelijn kost 20 miljoen Gezond eten is geen kunst 6 Vrijdag 20 april 2007 PZC Bos en Koenders pleiten Melkert vrij den haag - Het optreden van de Nederlandse bewindvoerder Ad Melkert in de zaak rond Wereld bank-president Paul Wolfowitz is geweest zoals van hem (als toen malig voorzitter van de ethische commissie) mocht worden ver wacht. Dat hebben de ministers Wouter Bos en Bert Koenders gis teren aan de Tweede Kamer ge schreven. Volgens Bos en Koen ders heeft Melkert slechts geadvi seerd hoe Wolfowitz de schijn van een belangenconflict zou kunnen vermijden, maar heeft hij geen in structies gegeven voor de precieze invulling. Kamer blijft bang voor uitbuiting Polen den haag - Voordat de grenzen volledig opengaan voor Polen en andere Oost-Europese werkne mers, moet minister Donner (So ciale Zaken) een meerderheid van de Tweede Kamer nog overtuigen dat hij uitbuiting voldoende kan aanpakken. De CDA-bewindsman zegde gisteren de Kamer toe dat hij zo snel mogelijk zijn ideeën over de aanpak hiervoor op papier zet. PvdA-Kamerlid Ton Heerts be nadrukte dat zijn partij pas daarna kan instemmen met de vrije toela ting. PvdA voor uniform in jeugdgevangenis den haag - Jeugdgevangenissen moeten kunnen voorkomen dat al lochtone delinquenten hun machocultuur binnen de muren voortzetten. Dat kan door dure merkkleding en 'blingbling' te ver bieden en weer gevangeniskleren in te voeren. Dat schrijft PvdA-Tweede Kamerlid Jeroen Dijsselbloem donderdag in een in gezonden brief in de Volkskrant. De woordvoerder integratie vindt dat jeugdgevangenissen een gedis ciplineerde, strenge aanpak moe ten hanteren voor macho-jonge ren die daar gevoelig voor zijn. De PvdA wil dit soort zaken regelen in een wetsvoorstel voor een ge richte aanpak van probleemjonge ren, die de Tweede Kamer deze maand behandelt. Balkenende opperde in formatie alternatief voor fiscalisering AOW. den haag - CDA-leider Jan Peter Balkenende heeft tijdens de kabi netsformatie met PvdA en Chris ten- Unie voorgesteld om de AOW-leeftijd te verhogen. Dat schrijft Sytze Faber in zijn boek 'De wet van de koestal', dat giste ren is verschenen. Faber was tij dens de formatie toehoorder bij vergaderingen van formatieteam en fractie van de Christenunie. Faber, oud-TWeede Kamerlid voor de ARP en oud-burgemeester van Hoogeveen, noteert op 23 januari: „Balkenende tamboereerde gistera vond op de noodzaak de AOW- leeftijd te verhogen. Dat ligt bui tengewoon gevoelig. In de drie ver kiezingsprogramma's staat er geen letter over. Het is uitgesloten dat hij op dit punt zijn zin krijgt." Een CDA-bron bevestigt dat Bal kenende een hogere AOW-leeftijd heeft geopperd, maar de CDA-lei- der zou dat alleen hebben gedaan als onderhandelingstactiek. PvdA en Christenunie waren tij dens de verkiezingen en de forma tie voorstander van een vorm van 'fiscalisering' van de AOW. Rijkere 65-plussers zouden daardoor gaan Het CDA noemt dat het opperen van een hogere AOW- leeftijd tij dens de formatie 'onderhande lingstactiek'. De Kamerfractie van D66 wil opheldering. meebetalen aan de oudedagsvoor ziening. Gepensioneerden betalen nu nog geen AOW-premie. Het CDA was mordicus tegen een dergelijke AOW-maatregel. In de verkiezingscampagne vielen de christendemocraten de PvdA er fel op aan, onder meer met de leus 'met Bos bent u de klos' en de 'Bos-tax'. Volgens de CDA-bron is het 'lo gisch' dat in onderhandelingen waarin over fiscalisering van de AOW wordt gesproken, ook ande re varianten op tafel komen om de oudedagsvoorziening betaalbaar te houden. „Dan kun je ze tegen el kaar afwegen." Balkenende wist dat een verhoging van de AOW-leeftijd voor PvdA en Chris tenunie onbespreekbaar was. Uiteindelijk besloten de drie par tijen toch om 65-plussers te laten meebetalen aan de AOW, alleen echter de ouderen die eerder stop pen met werken. De maatregel gaat in 2011 in. D66 heeft gisteren opheldering ge vraagd over deze gang van zaken aan premier Balkenende en de mi nisters Wouter Bos (Financiën) en Piet Hein Donner (Sociale Zaken). D66 was de enige partij die in haar verkiezingsprogramma openlijk pleitte voor het geleidelijk optrek ken van de AOW-leeftijd. De de mocraten scoorden daarmee beter dan alle andere partijen in de door rekeningen van het Centraal Plan bureau. pagina 11De gereformeerden zijn te rug aan de macht den haag - Goederentreinen die vanaf 16 juni de Betuwelijn gaan gebruiken, kunnen pas in novem ber doorrijden naar het Duitse ach terland. Aansluitingen met be staand spoor zijn niet tijdig klaar. Dat bleek gisteren tijdens een Ka merdebat over deBetuwelijn. Eind 2007 zullen gemiddeld vijftig tremen per week over de Betuwe route rijden. Doordat de ingebruik name een halfjaar later is dan voor malig verkeersminister Peijs beloof de, lopen de kosten op met nog eens 20 miljoen euro. Daarnaast is er een tegenvaller van 40 miljoen. Het gaat om extra geld dat nodig was om de tunnels in de spoorlijn op tijd gereed te hebben. Mogelijk lopen de kosten nog ver der op. Minister Eurlings van Ver keer kon tijdens het debat niet ga randeren dat de rijksbijdrage van 76 miljoen euro in de exploitatie de eerste jaren volstaat. „Doen zich opstoppingen op het Duitse spoor Emmerich-Oberhausen voor, dan is dat voor rekening van de Staat." De Duitse aansluiting met een apart goederenspoor is niet voor 2013 klaar. AMERSFOORT - In Dierenpark Amersfoort maakten kin- vierkante meter, is een ludieke aftrap van KlasseLunch, deren gisteren een groot kunstwerk van groente en een jaarlijks lesprogramma waarin ruim 75.000 scholie- fruit. Het kunstwerk, met een oppervlakte van ruim 25 ren leren wat gezonde voeding is. foto Phil Nijhuis/GPD ANALYSE Het Nederlandse leger raakt buiten adem, maar de nood kreten kunnen ook dienen om meer bezuinigingen af te wenden. De krijgsmacht kraakt en piept in zijn voegen, zeg gen militaire vakbonden. Meer militairen vragen ontslag aan, een belangrijk deel vanwege de hoge werkdruk bij uitzendin gen. Deze week lekte een rapport van het ministerie van Defensie uit over mankementen aan het ma terieel in Uruzgan. Het tekort aan reservematerieel en specialistisch personeel in Uruzgan wordt nij pend. Conclusie: verlenging van de huidige missie is praktisch on mogelijk. De noodkreten uit defensiekrin gen komen op een bijzonder mo- door Remko Tanis ment. Minister Van Middelkoop zit in zware onderhandelingen met zijn collega Bos van Financiën om eerder toegezegde miljoenen ook echt los te krijgen. Volgende week moet hij ook nog in debat met de TWeede Kamer over de ca paciteit van de krijgsmacht en de missie in Afghanistan. Tenslotte beslist het kabinet deze zomer of de missie in Uruzgan, waarvan het mandaat in augustus 2008 afloopt, moet worden verlengd. Het militaire gekreun en geknars kan - in dit licht bezien - minister Van Middelkoop nog heel goed uit komen. Van Middelkoop heeft twee doe- Op vliegbasis Soesterberg zijn gisteren twee Chinook transporthelikopters ingeladen in een vrachtvliegtuig. Bestemming: Afghanistan, foto Phil Nijhuis len voor ogen: nieuwe bezuinigin gen afwenden en voorkomen dat de missie in Uruzgan te lang voort duurt en uitdraait op een slijtage slag. Zijn voorganger Henk Kamp (WD) dacht er al net zo over. Die liet geen gelegenheid voorbij gaan om te benadrukken dat de bezuini gingen op Defensie sinds het eind van de Koude Oorlog een kritische grens hadden bereikt. Door nieu we tegenvallers op de begroting dreigt Van Middelkoop echter op nieuw een rekening gepresenteerd te krijgen. Defensiespecialist Kees Homan van het insitutuut Clingendael is niet verbaasd over de pijnkreten bij Defensie. Ook al heeft Neder land maar een kleine 2000 van zijn in totaal 50.000 militairen in Uruzgan, de missie vraagt volgens hem wel het uiterste. Homan ver duidelijkt: „Voor elke militair die je wilt uitzenden, heb je er drie no dig. Terwijl er één voor vier maan den in het gebied zit, heb je er ook één die zich moet voorbereiden om daarna te gaan en één die net terug is." Ook houdt Nederland 3150 militai ren paraat die vanaf januari onder deel zijn van de reactiemacht die de NAVO op elk moment naar cri sisgebieden kan sturen. Als ze vol gend jaar worden ingezet, heeft Nederland ineens ruim 5000 mili tairen op missie, meer dan een ver dubbeling van het huidige aantal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6