Borsele past zijn begraafbeleid aan Oud zijn kan veel 'Levende fossielen' voor de echte freaks Politiek baalt van meerkosten voor nieuw gebouw Haestinge 1 Begin bouw nieuwe kazerne 26 Vrijdag 20 april 2007 PZC B Jos de Koeijer bij zijn bijzondere boompjes. foto Willem Mieras De Sequoiahof in Vlake heeft twee Wollemi Pines bomen in de tuin. door Gertjan Vis vlake - Uitgestorven? Welnee! Jos de Koeijer van De Sequoiahof in Vlake is als een kind zó blij. Hij heeft twee Wollemi Pines in zijn bezit. Boompjes, waarvan altijd ge dacht is dat ze uitgestorven waren. „Ze krijgen een mooie plek in de tuin. Het is een unieke aanwinst." Volgens De Koeijer zijn de boom pjes heel speciaal. „Er zijn fossie len van ontdekt die negentig mil joen jaar oud zijn. Toen liepen de dinosaurussen nog rond. Altijd is gedacht dat de boomsoort uitge storven was. Op een molensteen staan ze te pronken. Twee exotische naald boompjes. Grote donkergroene naalden en een Waasachtige schors. „Ze groeien ongeveer vijf tig tot tachtig centimeter per jaar en kunnen meer dan tien meter hoog worden." De Koeijer volgt de berichtgeving over de bomen al ja ren. In 1994 werden levende exem plaren van de boom ontdekt in een vallei in de Australische Blue Mountains. „Ik dacht altijd: het zou toch mooi zijn als ik die nog eens in mijn tuin kreeg." Hij verge lijkt het met een postzegelverzame laar die de zegel vindt waarmee hij zijn collectie compleet maakt. „Stel je voor. Dan doe je er toch al les aan om hem te bemachtigen." Minder dan honderd levende exemplaren groeiden in de Austra lische vallei. „Kwetsbaar voor ziek te of storm", weet De Koeijer. Sinds de vondst zijn de bomen ge kweekt om de soort te behouden. Twee Engelse biologen die in de Bed Breakfast van De Sequoia hof logeerden, wisten een plek waar ze te koop waren. De Koeijer kreeg tijdens het ontbijt de gou den tip: de Royal Botanie Gardens in Kew, Engeland. „Ze verkochten de bomen niet zomaar. Ze wilden weten wat ik ermee ging doen." Nu zijn ze één van de pronkstuk ken in zijn tuin. „Compleet met ge bruiksaanwijzing, echtheidscertifi caten en ze sturen nog een dvd." Overleg met dorpsraden na onrust levert resultaten op. door Harmen van der Werf heinkenszand - Alles wat met be graven te maken heeft, ligt gevoe lig. De gemeente Borsele merkte dat na de vaststelling van een nieuw begraafbeleid in 2005. De touwtjes werden aangetrokken. Na bestaanden kregen 'plotseling' re keningen voor het verlengen van grafrechten. Borsele had dat vóór die tijd nagelaten. Veel onrust was het gevolg. De gemeente trok zich dit aan en trad in overleg met dorpsraden. Met succes, zo bleek gisteravond op een discussiebijeen komst van de Borselse gemeente raad. Op veel punten lijken dorps raden in alle redelijkheid hun zin te krijgen. Dat er moet worden betaald voor verlenging van grafrechten, blijft overeind. Anders worden grafmo- Leerlingen bouwen website over teken SINT-MAARTENSDIJK - Leerlingen uit groep 7 en 8 van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartens dijk hebben een website gemaakt over teken, met de titel Laat je niet beetnemen! De site geeft informatie over te ken, tekenbeten, ziekte van Lyme en andere door teken overgebrach te ziekten. Er is een quiz en er zijn puzzels. De webpagina: www.jvanstolbergschool.nl/teken Madrigalen en strijkers in 's-Heer Abtskerke •S-HEER ABTSKERKE - Het Madrigaal- koor van de Zeeuwse Muziek school onder leiding van Anne Ma rijke de Jong en en Strijkersensem ble, geleid door Rien Hillebrand, geven vandaag een concert in de kerk van 's-Heer Abtskerke. Op het programma staan werken van onder anderen Brahms, Andries- sen en Warlock. Het concert be gint om 20.00 uur. numenten weggehaald. Maar, gaf de gemeenteraad aan, de kosten mogen geen belemmering zijn voor het verlengen van grafrech ten. Borsele biedt daarvoor ook al een betalingsregeling. Die blijft ge handhaafd. Nieuw wordt, zo goed als zeker, dat nabestaanden grafrechten voor veertig jaar kunnen afkopen. Nu is dat twintig jaar met de mogelijk heid van twee keer tien jaar verlen ging. Direct veertig jaar afkopen voorkomt dat nabestaanden na ja ren weer met rekeningen worden geconfronteerd, zoals in 2005. Het idee is bij een afkooptermijn van veertig jaar een relatief lager tarief te hanteren. Eigen graven die tegen betaling in principe 'eeuwig' kunnen blijven De Borselse gemeenteraad maakt tijdens een discussiebij eenkomst in meerderheid keuze voor het ruimen van begraaf plaatsen in plaats van uitbreiden. inloopdag van Thoolse heemkundekring THOLEN - De heemkundekring Stad en Lande van Tholen heeft morgen een inloopdag. De vereni ging viert tevens haar eerste lus trum. Archivaris Fred van de Kie- keboom laat materiaal uit het ge meentearchief zien. De dialect groep geeft uitleg over streektaal en de werkgroep fotografie toont foto's van plaatsen op Tholen. Van af 10.00 uur in het voormalige stad huis aan de Hoogstraat in Tholen. Lentetentoonstellingen in Fruitteeltmuseum kapelle - Fotografe Christa Breure exposeert tot en met 2 juni foto's van bloesems in het Fruitteeltmu seum in Kapelle. Daar is ook een expositie te zien van D. J. van der Have, die foto's, tekeningen en me morabilia laat zien over het boom kwekersvak. In de vitrines staat Flipje uit Tiel centraal. Het mu seum is 's middags open van woensdag tot en met zaterdag. liggen, verdwijnen in het nieuwe systeem. Alleen algemene graven blijven over. Die zullen van tijd tot tijd geruimd kunnen worden. Uit breiden van begraafplaatsen kreeg gisteravond niet de voorkeur. Al leen SGP/ChristenUnie dacht daar anders over. CDA, PvdA en Lokale Partij Borsele hikten tegen de kos ten en het ruimtebeslag aan. Veel mensen willen ook niet grafrech ten verlengen. Ander heikel punt was in hoeverre grafrechten omhoog moeten om de kosten te dekken. Nu wordt 64 procent gedekt. Dat zou in 2015 90 procent moeten zijn, was eerder vastgesteld. Waarschijnlijk wordt dit 75 procent. Over individuele begraafplaatsen werden ook stellingen betrokken. Bij uitbreiding in 's-Gravenpolder wordt bezien of begraven in twee lagen kan. De dodenakker in Nisse blijft open voor buitenstaanders. Het groen in Borssele wacht groot onderhoud. krabbendijke - De bouw van de nieuwe brandweerkazerne aan de Westweg in Krabbendijke begint dinsdag. Burgemeester A. Huis man van Reimerswaal slaat om 14.00 uur de eerste paal. De raad stemde op 27 februari in met de nieuwbouw, die al een tijdje op zich liet wachten en inmiddels flink duurder wordt dan aanvanke lijk was berekend. Het is de bedoe ling dat de kazerne, die gebouwd wordt door aannemer Buteijn uit Krabbendijke, in oktober in ge bruik wordt genomen. Op de plek van het huidige gebouw aan de Wilhelminastraat komen huizen. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Fracties nemen nog geen besluit over voorstel van college. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente raad van Tholen baalt als een stek ker van het feit dat de 4,8 miljoen euro die ze twee maanden geleden uittrok voor het nieuwe Haestinge niet genoeg blijkt te zijn. „Een be schamende vertoning", zei R. Klip- pel (RFT) dinsdag tijdens de com missievergadering. Die grote woorden gebruikten de andere fracties niet, maar blij van de meest recente ontwikkelingen wordt niemand. Onlangs bleek dat een volwaardig Haestinge geen 4,8 miljoen euro kost, maar ruim zes ton meer. WD'er K. Saris vroeg zich af hoe vaak het in de toekomst nog gaat voorkomen dat uitgetrokken bud getten onvoldoende blijken te zijn. Het is volgens hem niet voor het eerst. Ook dorpshuis De Vossen- kuil viel veel duurder uit. Wethou der C. van Dis zei dat het college toestanden als destijds juist wil voorkomen door nu al aan de bel Politieke partijen in Tholen bepa len pas volgende week tijdens de raadsvergadering of ze meer geld overhebben voor gemeen schapscentrum Haestinge. te trekken. Bij de Vossenkuil kwam het financiële fiasco pas in een heel laat stadium aan het licht. Voor Haestinge adviseert het colle ge de raad in te stemmen met een ruimer budget, maar die toezeg ging kregen B en W dinsdag niet. Het voorstel kwam pas net voor de vergadering beschikbaar en de meeste fracties hebben nog geen tijd gehad om het te bespreken. Het idee van een paar partijen om het nieuwe Haestinge desnoods wat kleiner te maken en voor een paar clubs iets anders te zoeken, steunt het college niet. Van Dis: „Wij willen een volwaardig ge meenschapscentrum waar alle ver enigingen terecht kunnen." Wonen en zorgen uit elkaar trekken om samenhang te krijgen. door Mieke van der Jagt GOES - Ouderenzorg, woonzorg, zorginstituten: het lijkt allemaal nobel en noodzakelijk, maar we kunnen zonder. Dat bleek maar weer eens tijdens het symposium 'De toekomst van het woonple- zier' dat gisteren in de Mythe in Goes werd gehouden. Het was alle maal vanwege het afscheid van Lie ven de Leeuw, die de Goese Senio renraad na vijf jaar voorzitter schap, vanaf de oprichting, vaar wel zei. De sprekers kwamen uit een hoek die De Leeuw niet onbekend is: Humanitas. Adri de Later en Foe- ke de Jong zijn allebei, de ene in Rotterdam en de andere in Fries land, bezig met projecten die de hele zorgwereld op z'n kop zetten. Op z'n kop blijkt het allemaal veel leuker en zelfs goedkoper dan op de traditionele manier van geïnsti tutionaliseerd zorgen. De aanpak waarover Adri de Later kwam spreken geniet al veel be kendheid. Ze werkt bij Humanitas in Rotterdam en is ook directielid van Akropolis. Daar wonen de zorgbehoevenden niet met z'n allen op een kluitje, maar zieke, ge zonde en demente mensen wo nen door elkaar. De benadering bi Akropolis is erop gericht menser de regie over hun eigen leven te b ten behouden. In een evenwidvf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66