Sluis bespaart miljoen op De 'belegering' renovatie gemeentehuis Rijkspontje van Sluiskil vanaf volgend jaar in andere handen Brandweer kijkt weer naar samenwerking Schoolfeest met rommelmarkt en sponsorloop 26 Vrijdag 20 april 2007 PZC Z Gemeente Sluis betrekt Rabobank bij renovatie gemeentehuis Oostburg. door Frank van Cooten oostburc - Het dagelijks gemeen tebestuur van Sluis bespaart 1,1 mil joen euro op de verbouwing van het gemeentehuis in Oostburg. De aanzienlijke kostenbesparing is be reikt door het kantoor van de Ra bobank aan de Nieuwstraat bij de renovatie te betrekken. Dit kan toor staat sinds november vorig jaar leeg. De gemeente heeft dit kantoor ge kocht van de Rabobank. Hoeveel geld met deze transactie is ge moeid, wilde wethouder Leen Wil le gisteren nog niet zeggen. Belang rijker vindt hij echter dat de ge meentelijke organisatie meer krijgt voor minder geld. De hele organi satie heeft straks onderdak in het nieuwe gemeentehuis. De projec torganisatie verhuist van het Bel fort in Sluis naar Oostburg. Dat geldt ook voor de ambtenaren die nu nog in Aardenburg werkzaam zijn. Daarnaast biedt de nieuwe huisves ting bok plaats voor het hoofdkan toor van de WV Zeeuws-Vlaande- ren, het Centrum voor Werk en In komen (CWI) en nog een service punt van de Rabobank. Een loop brug verbindt het huidige gemeen tehuis met het bankgebouw waar ook de centrale balie komt. Een deel van de kostenbesparing wordt waarschijnlijk gebruikt voor oplei ding en scholing van medewer kers. Sluis loopt op dat gebied ach ter bij vergelijkbare gemeenten. Wille en gemeentesecretaris Theo Reijns zijn verheugd over het be reikte resultaat. Ook de onderne mingsraad steunt het aangepaste renovatieplan, dat vorig jaar okto- De verbouwing van het gemeen- tehuis in Oostburg pakt ruim een miljoen euro goedkoper uit. Het Rabobank-kantoor wordt bij de renovatie betrokken. ber door een meerderheid van de raad is vastgesteld. Het oorspronkelijke plan zou op basis van het prijspeil maart 2007 7.748.000 euro kosten. Het aange paste plan kost op basis van dezelf de prijspeilperiode 6.678.000 euro. De jaarlijkse exploitatielasten da len met 41.000 euro. Met het kan toor van de Rabobank hoeft im mers het huidige gemeentehuis niet vergroot te worden. Het huidi ge gemeentehuis wordt wel volle dig gestript. De raadzaal komt te rug in Oostburg en wel op de plek waar vroeger door de raad van Oostburg is vergaderd. „Sober en doelmatig is het credo", zegtwet- houder Wille. De verbouw begintt mogelijk eind dit jaar. Het werk moet in het eer ste kwartaal van 2009 klaar zijn. Wille hoopt op een positief raads besluit in juni. „Als de raad vast blijft houden aan de oorspronkelij ke investering, kan ik dat niet uit leggen." Het vorige college viel over het dossier gemeentehuis. Waterstaat garandeert dat gebruik van veer straks gratis blijft. door Wout Bareman sluiskil - Het pontje over het Ka naal Gent-Terneuzen in Sluiskil gaat over in andere handen. Dat heeft de directie van Rijkswater staat Zeeland beslist. De pont blijft weliswaar rijkseigendom, maar de exploitatie, het beheer en het on derhoud worden uitbesteed. Volgens een woordvoerder van wa terstaat is het besluit genomen om dat de veerdienst tussen Sluis kil-West en -Oost niet langer tot de kerntaken van de dienst be hoort Aanvankelijk was het de be- - - - -C- .CL.. "y - - sSp- s&- gg§^ Pontje Sluiskil foto Peter Nicolai doeling de exploitatie van de pont al dit voorjaar over te dragen. Nu mikt waterstaat op begin volgend jaar. De Europese aanbesteding vindt nog vóór de zomer plaats. Waterstaat, dat zelf twee vaste be manningsleden levert, gaat met de nieuwe exploitant praten over de overname van het personeel. Eén van de vaste krachten gaat overi gens met pensioen. Drie 'opstap pers' worden geleverd door een uit zendbureau. De veerdienst ver ving in 1967, na de kanaalwerken, de vaste verbinding via de ir. Lely- brug. In die beginperiode zette de pont jaarlijks gemiddeld 800.000 mensen over. Dat aantal is nu te ruggelopen tot zo'n 70.000. Water staat overwoog eind jaren tachtig de pont, in verband met de gesta ge daling van het aantal passagiers, uit de vaart te nemen. Het leidde tot felle protesten van de Sluiskil- lenaars, die zelfs enige tijd de ka- naalbrug bezetten. Waterstaat treft nu een regeling met de toekomsti ge exploitant om gebruik van de pont gratis te houden. Bewoners vrezen plan voor verruiming van natuurgebied het Zwin. oor Frank van Cooten RETRANCHEMENT - Retranchement is helemaal omgeven door verdedi- gingswallen en een diepe vesting gracht. Aangelegd in opdracht van prins Maurits van Nassau boden ze in de Tachtigjarige Oorlog be scherming tegen de Spanjaarden. Deze verdedigingswerken zullen de gevolgen van het oprukkende natuurgebied het Zwin niet buiten de poort houden. „We worden straks een dood dorp, meneer", zegt Anneke Basting van de gelijk namige bakkerij bezorgd. Dorpelingen snappen niet waar om het Zwin zo nodig uitgebreid moet worden met de Willem Leo- poldpolder. Deze polder ligt deels op Nederlands grondgebied in de achtertuin van Retranchement. Vergroting van het natuurgebied is noodzakelijk, zeggen de overhe den. Het Zwin slibt dicht en ver zandt. Hierdoor dreigt de waarde van een uniek natuurgebied verlo ren te gaan. Om dit te vermijden, zijn de afdeling Kust van de Vlaam se overheid en de provincie Zee land gestart met een project om de natuur meer kansen te bieden. Om de effecten voor het milieu en de omgeving in beeld te krijgen wordt een milieueffectrapport ge maakt. Als voorbereiding daarop is een startnotitie geschreven waar op al de nodige reacties zijn geko men. Zoals van de gemeente Sluis die aandacht vraagt voor de gevolgen voor camping De Sandt Plaet, res taurant De Witte Koksmuts en een aantal woningen aan de Ka- naalweg. Zij moeten mogelijk wij ken voor de oprukkende natuur. De Witte Koksmuts wordt al 31 jaar gerund door de 55-jarige Do minique Debaere. Ze maakt zich zorgen over haar toekomst. „Ik be grijp niet waarom het moet veran deren. Het is mooi zoals het is. Een prachtig fietspad achter het restaurant. Twee kilometer fietsen door de natuur en je bent in Knok- ke. En aan de Kanaalweg is on langs nog een nieuw fietspad aan gelegd." Debaere gelooft niet dat de maatre gelen helpen om de verzanding te gen te gaan. „Hoe groot ze de spui- kom ook maken, ze moeten blij ven baggeren. Ik zie het nut er daarom niet van in." Even verderop in het dorp is de vergroting van het Zwin een dage lijks terugkerend gespreksonder werp in de bakkerij van Anneke Basting. „De meeste inwoners van Retranchement vinden het niet fijn", zegt ze. „Het is nu zo'n mooi dorp met prachtige natuur. Als er straks een dijk voor ons dorp ligt, wordt Retranchement een dooi gat. Wellicht zijn we te braaf voor een fel protest. We pruttelen al leen wat tegen. Maar ja, we heb ben vroeger geleerd om braaf te zijn." Izaak Pieter de Winne van 'Als er straks een dijk voor het dorp ligt, wordt dit een dood gat' de Kanaalweg trekt samen op met de Vlaamse actiegroep Red onze Polder uit Knokke. Zij strijden te gen ontpoldering van de Willem Leopoldpolder en presenteerden onlangs een alternatief Een na tuurgebied van ongeveer 45 hecta re oostelijk van de Willem Leopol dpolder en het oude vliegveld aan de andere kant van het Zwin, aan de Belgische kant. Een gebied van negentig hectare kalkrijk weiland. In dit gebied woont niemand en er wordt niet geboerd. Milou de Kort, projectleider Na- tuurpakket Westerschelde, be grijpt de onrust. „Als ik in het ge bied zou wonen, zou ik ook graag snel duidelijkheid willen hebben. Zorgvuldigheid kost echter tijd. De mer-commissie bestaat uit ex perts, die ook de inspraakreacties betrekken bij hun eindadvies. In mei wordt het advies verwacht. Als projectleider wacht ik oof af Dan is helder hoe het verdere tra ject er precies uit zal zien. Dan zal er ook samenwerking worden ge zocht met betrokkenen om tot een goed plan te komen." Overleg met Dow Benelux tot nu toe zonder resultaat. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen en chemieconcern Dow Bene lux zijn het niet met elkaar eens over de mate waarin samenwer king tussen de gemeentelijke brandweer en die van Dow vorm zou kunnen krijgen. Het gaat daarbij om de vraag of zo'n samenwerking verregaand moet zijn of juist moet worden be perkt. Om uit de impasse te ko men is besloten externe informa tie in te winnen bij overheidsin stellingen en bedrijven die een ver gelijkbaar onderzoek naar samen werking hebben gedaan. Burgemeester en wethouders ant woorden dat op vragen van raads lid Giel van Boom (TOP Gemeen tebelangen). Die vroeg zich af wat er terecht is gekomen van het eind 2005 door de gemeente en Dow aangekondigde onderzoek naar een verdere, meer structurele sa menwerking tussen de brandweer korpsen. Van Boom wijst er op dat de afge lopen jaren miljoenen euro's in de gemeentelijke brandweer zijn ge pompt en dat de gemeente ook de komende tijd met dergelijke hoge bedragen rekening moet houden. Als het dure materieel en de man schappen intensiever zouden kun nen worden ingezet door samen werking met Dow kan er bespaard worden op gemeenschapsgeld. Bo vendien kunnen op die manier extra belastingverhogingen voor de burger voorkomen worden, al dus Van Boom. Sinds begin 2006 is er volgens B en W uitgebreid onderzoek ge daan naar verschillende mogelijk Samenwerking tussen de brandweerkorpsen van Dow (op de foto standby tijdens een incident) en Terneuzen spaart kosten. foto Camile Schelstraete heden om tot samenwerking te ko men. Hierbij is een onderzoeksme thode gebruikt die Dow toepast voor nieuwe projecten binnen de eigen bedrijfsvoering. Deze metho diek blijkt achteraf, naar de me ning van de gemeente Terneuzen, niet voldoende geschikt om de mo gelijkheden van een dergelijk pro ject te onderzoeken. „Een commercieel, chemisch be drijf en een overheidsorganisatie zijn wat betreft verantwoordelijk heden, cultuur en werkprocessen niet één op één te vergelijken", stel len B en W vast. „Door te kijken naar de wijze waarop elders in het land tot suc cesvolle samenwerking is geko men, kunnen de besprekingen met Dow hopelijk weer vlot ge trokken worden." hoek - De openbare basisschool Op Weg in Hoek houdt zaterdag 21 april een groot schoolfeest. Dat begint 's morgens om 10.00 uur met een rommelmarkt. De leerlingen, maar ook andere be langstellenden uit Hoek en directe omgeving, mogen meedoen aan deze rommelmarkt. Ze doen er goed aan eerst bij school te infor meren of er nog plaats is. Het rad van fortuin draait, kinderen kun nen zich laten schminken en de hele dag worden er wafels gebak ken. Er is ook een bloemenmarkt. Om 13.30 uur starten de leerlingen voor een sponsorloop. De op brengst wordt voor een groot deel gebruikt om nieuwe muziekinstru menten te kopen voor de muziek lessen. Na de sponsorloop begint om 14.15 uur een tienkamp voor kinderen van 3 tot en met 12 jaar. De muziek wordt de hele dag ver zorgd door dj Rik van de Voorde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54