Cultuur Foto overstijgt de werkelijkheid Muziekpodium terug in thuishaven Veere 34 Vrijdag 20 april 2007 PZC Werk Mirjam Hagoort en Karoly Keserü in Galerie Van den Berge. door Rolf Bosboom GOES - Het zijn beelden om langer naar te kijken, omdat niet direct duidelijk is wat er zichtbaar is. Zo als ook niet meteen helder wordt of het nu foto's of schilderijen zijn. Zelfs van dichtbij is dat moei lijk te bepalen. Mirjam Hagoort (1961), die woont in Amsterdam, laat in Galerie Van den Berge in Goes haar jongste werk zien. Ze maakt het volgens een complex procédé, met als uit gangspunt eigen foto's die ze be werkt op de computer. Vervolgens vervaardigt ze contactafdrukken op doek en aluminium, met soms thinnerdruk eroverheen. In de meeste gevallen wordt het geheel nog eens 'opgehoogd' met witte verf. Het resultaat is vervreemdend. Wat oorspronkelijk een eigentijds en alledaags kiekje moet zijn ge weest, een banale snapshot zonder duidelijke betekenis voor de neu trale toeschouwer, krijgt ineens iets mysterieus en historisch. De oorspronkelijke foto's overstijgen hun eigen werkelijkheid. Ze lijken enigszins op Jïlmstills uit een grijs verleden, beelden waarbij de kij ker geneigd is zelf een verhaal te verzinnen. Door haar werkwijze worden veel delen ook wat onduidelijk en val len details weg. Is het een gebouw of een schaduw? Een mens of een dier? Een beroep op de verbeel ding is nodig om het verhaal com pleet te maken. Hagoort gebruikt soms een beeld meerdere malen, met een ander resultaat. Een vlak dat bijvoorbeeld eerst donker was, is dan lichter. Mirjam Hagoort is een regelmatige gast bij de galerie. Een nieuwe ex posant is Karoly Keserü, die in Londen woont. Tom van den Ber ge 'ontdekte' hem vorig jaar op een kunstbeurs in Berlijn en nodig de hem uit een keer in Goes te ex poseren, zijn eerste tentoonstel ling in Nederland. Het is boeiend, verhaalloos monni kenwerk dat Keserü laat zien. Hij Werk zonder titel van Mirjam Hagoort. spant veelal draden zo nauwkeurig mogelijk in rasterpatronen op lin nen. In de vakjes plaats hij gekleur de stippen, soms volgens een strak ke regelmaat maar ook wel wille keuriger. Toch is het geen steriel werk, omdat duidelijk is - de lij nen zijn bijvoorbeeld onvermijde lijk nooit volmaakt recht - dat het met de hand is gemaakt en niet met de computer. Daarmee wordt Keserü's toewijding duidelijk. In de galerie is ook wat recent werk van Jus Juchtmans te zien. R1 Werk van Mirjam Hagoort, Karoly Keserü en Jus Juchtmans, tot en met 26 mei in Galerie Van den Ber ge, Westwal 45, Goes. Geopend: donderdag tot en met zaterdag, 12.00 tot 17.00 uur. Gesloten van 9 tot en met 13 mei, omdat de gale rie dan vertegenwoordigd is op de beurs ART Amsterdam. Middelburgs café 't Schuttershof blijft locatie jazzconcerten. door Rolf Bosboom VEERE - Muziekpodium Zeeland keert terug naar zijn thuishaven: de Grote Kerk in Veere. De activi teiten daar worden zondag hervat met een veelbelovend optreden van The Super Quintet, met David Murray (tenorsax, basklarinet). Vooral omdat de Veerse kerk in de wintermaanden nauwelijks warm te stoken is, week Muziekpodium Zeeland de afgelopen maanden uit naar Middelburg. Café 't Schutters hof dient sinds januari als jazzpo- dium, terwijl de Doopsgezinde kerk voor de meer klassieke concer ten wordt gebruikt. De dependances zijn directeur Wil lem Kniknie niet slecht bevallen. „Vooral over 't Schuttershof zijn we enthousiast. Als'er iets duide lijk is geworden, dan is het dat jazz in Middelburg heel goed kan. Er zit nu al een zekere vanzelfspre kendheid in. Bovendien is het ver heugend dat we ook een wat jon ger publiek weten te trekken." Kniknie gaat dan ook door met het regelmatig programmeren van jazzconcerten in het Middelburgse café. Op het programma voor de komende weken staan nog Dave Liebman met Ellery Eskelin Quar tet (3 mei) en Cuong Vu Scratch (10 mei). In september worden de concerten daar hervat. Op 24 juni is de tweede editie van de jazzcrui- se Bateau Ivre, deze keer met on der anderen de Fransman Louis Sclavis. Kniknie: „Hij is mijn favo riet jazzmuzikant." De ervaringen in de Doopsgezin de kerk zijn ook positief maar het is de bedoeling dat - zolang de Gro te Kerk in Veere niet winterklaar is - voortaan regelmatig gebruik te maken van de Zeeuwse Concert zaal, de vroegere Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg die ingrij pend wordt vernieuwd. De bezoekersaantallen kunnen ze ker nog beter, vindt Kniknie. „Het trekt wel duidelijk aan. Begin vorig jaar was het echt niets en was ik rond deze tijd redelijk desperaat. Nu lijkt het tenminste ergens op." Komende zondag biedt Muziekpo dium een dubbelprogramma, met 's middags Müsica Temprana in de Doopsgezinde kerk (15.30 uur). De groep brengt, met medewerking van sopraan Xenia Meijer, in de kerk gewortelde i7e-eeuwse villan- cico's en motetten uit Bolivia, Co lombia, Mexico en Peru. 's Avonds in Veere (20.00 uur) volgt het jazz- collectief The Super Quintet, met behalve David Murray Jamaladeen Tacuma (bas), Ornette Coleman (drums), Craig Harris (trombone) en initiator Jan Kuiper (gitaar). Zaterdag 28 april (20,00 uur) treedt de Zeeuwse violist MathieU van Bellen op in Veere, met Jaap Kooi. De dag erna speelt het Ives Ensemble in de kerk (15.30 uur). Op het zomerprogramma staat ver der onder meer: Koninklijke Orato riumvereniging Middelburg (4 mei), De Volharding (6 mei), Ivo Janssen (20 mei), Nieuw Ensem ble 8c Nederlands Kamerkoor (25 mei), de kameropera Bestevaer van Douwe Eisenga (31 mei), Zeeuws Jeugdorkest (24 juni), Het Zeeuws Orkest (29 juni), Nederlands Jeugd Strijkorkest (8 juli), Mark van der Feen (15 juli), Van Swieten Society 8c Bart van Oort (22 juli), Natio naal Jeugd Orkest (29 juli, 2 augus tus), Jeugdorkest Nederland (10 au gustus), Matangi Kwartet (19 au gustus), Hollands Diep (23 augus tus), Musica Amphion (16 septem ber), Guus Janssen (30 september) en Nieuw Amsterdams Peil (zes Zeeuwse componisten toonzetten David Mitchells roman Wolkenat las; 7 oktober. Internationaal Jazz Festival Muziekpodium Zeeland, de Zeeuwse Muziekschool en Jazz café Desafinado organiseren dit jaar voor het eerst het Interna tionaal Jazz Festival Middel burg, van za 26 t/m ma 28 mei op het Abdijplein en de Markt. v De voornaamste publiekstrek kers zijn New Cool Collective (za), James Carter Organ Trio (zo) en Zuco 103 (ma). v Verder treden op: Rik Mol Kwartet (za), Lillian Boutté (zo), Carmen Gomes (zo), Phi lip Catherine Trio (zo) en Ami- na Figarova Sextet (ma). Ook zijn er een streetparade (za), jamsessie (za) en optre dens van de Zeeuwse jeugdjazz- band en de Zeeuwse sessie band (ma).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36