Geld en werk Een bonus van de Amerikanen verdienen PZC Vrijdag 20 april 2007 1 9 SCHEVE ZAKEN door .ZAL IK 'EM VAN LJ AANNEMEN...OF HOUbT MEWEERZ'N MUTS LIEI/ER.OP. Harry van de Vranden Soms gebeuren er zaken op de werkvloer die niet kloppen. Maar het bewijzen van diefstal of fraude valt niet altijd mee. Dan is de hulp van een recherchebureau noodzakelijk. In de rubriek 'Scheve Zaken' belicht Harry van de Vranden voorbeelden uit de praktijk. Met een minzaam knikje neemt Chief Executive Officer jack Richman af scheid van zijn ondergeschikten. „Congratulations and good luck." Hij oogt als een tevreden mens. Als hoogste baas van Integrated Circuits maakt hij eens per jaar een rondje langs de buitenlandse vestigingen van zijn Amerikaanse multinational. Deze week is hij in Nederland op bezoek bij de vesti ging in Enschede. Zojuist heeft hij de vestigingsdirecteur, David Brown, gefeliciteerd met zijn finan ciële prestaties. Tussen de regels door heeft hij Brown ook een com pliment gegeven voor diens bijdra ge aan de 'War on Terror'. De terreurbestrijding maakt dank baar gebruik van de elektronische onderdelen die vanuit Enschede hun weg vinden naar Amerikaans wapentuig overal in de wereld. Het gevolg is wel dat het bedrijf een mogelijk doelwit van aansla gen is geworden. Niet voor niets dus dat directeur Brown zijn En- schedese bedrijf heeft omgebouwd tot een vesting. De beveiliging is uitmuntend. Als jack Richman en zijn gevolg zijn uitgezwaaid, kijkt directeur Brown opgewekt en trots om zich heen. Iedereen in het bedrijfsres taurant straalt: ze hebben het toch maar geflikt! Brown is vooral blij met het compliment over de bevei liging. De 'power-point' presenta tie over de antiterreur- en andere veiligheidsmaatregelen maakten veel indruk op de hoogste baas. Brown loopt naar zijn security-ma nager en geeft hem een joviale Illustratie Pluis klap op de schouder. Maar de be veiligingsman lijkt minder tevre den: „Mooie presentatie, maar zul len we het nu eens in de praktijk toetsen?" De security-manager ver volgt: „Op papier ziet het er alle maal goed uit, maar werkt het ook allemaal?" Brown kijkt wat geïrri teerd, maar zegt uiteindelijk: „Pro beer het dan maar uit, als je het niet vertrouwt." „En", voegt hij er triomfantelijk aan toe, „als je hier een vent binnenkrijgt, dan is mijn bonus voor hem!" Het recherchebureau van Erik Pal men houdt zich wel vaker bezig met zogeheten risicomanagement. Daarbij gaat het er om welke maat regelen een organisatie moet ne men om alle mogelijke criminali- teitsrisico's, zoals bijvoorbeeld ter reurdreiging, het hoofd te bieden. Dat kan door middel van het ge ven van adviezen, maar soms komt er ook wel eens een op dracht om daadwerkelijk de bevei liging te controleren. De security-manager van Integra-" ted Circuits heeft Erik Palmen zo juist geschetst hoe het bedrijf de beveiliging na de aanslagen op n september in de VS heeft opge schroefd. Palmen begrijpt ook dat de beveiligingsman er aan twijfelt of het Nederlandse personeel wel Nederlanders zijn niet zo doordrongen van mogelijke terreurdreiging zo alen is als van ze wordt ver wacht. Amerikanen zijn wel door drongen van de terreurdreiging, „maar", zegt de securitymanager, „Hollanders tillen nu eenmaal minder zwaar aan dit soort zaken dan de af en toe wat paranoïde Amerikanen." Aan Palmen de taak om de praktijk te toetsen: is het be drijf echt zo'n onneembare ves ting als wordt geclaimd? Het eerste wat de rechercheur doet, is een bezoekje brengen aan de gemeente Enschede waar hij dankzij de hinderwetvergunning een keurige plattegrond van de be drijfslocatie heeft kunnen bekij ken. Om het beeld te completeren maakt hij nog een paar prints van Google Earth, de website waarop zo'n beetje elk deel van de wereld uitvergroot is te zien. Vervolgens maakt de rechercheur een kopie van het logo van de on derneming. Dankzij de website van het bedrijf is dat een fluitje van een cent. Onder het logo zet hij met grote letters 'VISITOR'. De afdruk laat hij vervolgens plastifice ren. Als Palmen bij het bedrijf komt, observeert hij een tijdje de ingang van het parkeerterrein. Het valt hem op dat bestuurders die met behulp van een pasje naar binnen rijden, direct doorrijden zonder dat er enige controle is of er ie mand 'meesluipt'. Erik Palmen maakt hiervan gebruik door vlak achter een personeelsbusje mee naar binnen te rijden. De recher cheur parkeert zijn auto en wan delt op zijn dooie gemak naar een deur aan de zijkant van het ge bouw. Deze kan echter niet open zonder speciaal toegangspasje. Hij blijft bij de deur wachten, maar doet intussen net alsof hij een tele foongesprek voert. Op het mo ment dat een vrouwelijk perso neelslid via de deur naar binnen gaat, beëindigt de rechercheur zijn 'telefoongesprek' en loopt direct achter haar aan het gebouw bin- Eenmaal binnen loopt hij met een stalen gezicht langs de receptie die de toe gang tot onder meer de di rectieafdeling behoort te regelen. Hoewel verscheidene mensen een blik op zijn pasje werpen, is er nie mand die hem aanspreekt. Dank zij de verwijzingsbordjes naast de lift weet hij zonder problemen op de directieafdeling te komen. Daar vraagt hij aan een toevallige pas sant naar de heer Brown. „Ach, ik loop wel even met u mee", zegt de medewerker. De rechercheur opent de deur, stapt naar binnen en geeft de verbouwereerde direc teur een hand. „Goedemiddag, ik kom uw bonus incasseren!" Ondanks zijn twijfels over de be veiliging schrikt de security-mana ger enorm. Hoe is het mogelijk dat iemand ondanks alle voorschriften zo makkelijk binnenkomt. En dan ook nog zonder enig probleem de kamer van de directeur weet bin nen te dringen. Het antwoord is niet zo moelijk te geven: de kritieke succesfactor voor de effectiviteit van risicoma nagement is en blijft het bewust zijn van de medewerkers. Met an dere woorden: de beveiliging kan op papier nog zo goed zijn, als de medewerkers er niet serieus mee bezig zijn, wordt het nooit wat. Directeur Brown heeft trouwens keurig zijn woord gehouden. „De vent die bij mij binnenkomt, krijgt mijn bonus", had hij beloofd. Het recherchebureau van Erik Palmen heeft er een leuk uitje van betaald. En toen was nog niet alles op. ALLEMENSEN Jurylid American Idol onder vuur Simon Cowell (47), de juryvoor zitter van de Britse en Ameri kaanse versies van het televisie programma Idols, is in de VS het middelpunt van een relletje, al dus de BBC. Tijdens de live uit zending van de talentenjacht af gelopen dinsdag besloot deelne mer Chris Richardson zijn optre den op te dragen aan de 32 men sen die maandag bij de schietpar tij op de universiteit Virginia Tech om het leven kwamen. Toen Simon na Chris' medede ling in beeld kwam, was te zien hoe hij met zijn ogen rolde en zijn wenkbrauwen optrok. Het excuus van Cowell: hij kon de woorden van de kandidaat niet goed horen van achter zijn desk. Begrafenis James Brown niet betaald De beheerders van de nalaten schap van lames Brown hebben de rekening van zijn uitvaart niet voldaan. De Amerikaanse soulzanger werd op 10 maart - bijna drie maanden na zijn over lijden op 73-jarige leeftijd - bijge zet in een crypte in Beech Island (South Carolina), bij het huis van één van zijn dochters. Vol gens de begrafenisondernemer staat er nog een bedrag open van 70.000 dollar (circa 51.500 euro). Buddy Dallas, één van de beheerders, geeft de zes kinde ren van Brown er de schuld van dat de rekening zo hoog is opge lopen. Volgens hem is er inmid dels een cheque onderweg. Dochter voor 'Lama' Ruben Nicolai Komiek Ruben Nicolai, bekend van het televisieprogramma De Lama's, is vader geworden. De vriendin van de komiek, Lau- rien, beviel woensdag van een ge zonde dochter. Olivia Marie, die Liv zal worden genoemd, is het eerste kind van het stel. De 31-ja- rige Nicolai is tegenwoordig ook als presentator te zien van pro gramma's als Je zal het maar heb ben en Try Before You Die. Orlando Bloom trekt de stekker er even uit Acteur Orlando Bloom (30) trekt zich tijdelijk terug om boeddhist te worden. De acteur kwam tot dit besluit toen hij zich realiseerde dat hij alleen no- maar aan het werk was, meldt de Britse krant The Daily Mirror. Naar verluidt hangt Bloom de leer van de Soka Gakkai aan, een Japanse boeddhistische sekte die wereldwijd twintig miljoen aan hangers heeft. Deze stap bete kent dat de Lord of the Rimjs-ster afstand neemt van de telefoon en andere communicatiemidde len. Orlando Bloom foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19