'Niet raar dat kabinet minder populair is' Het kabinet op internet Wil het kabinet nu praten met belangenorganisaties, of is het juist de bedoeling de mensen op te zoeken die het werk doen? Hoogleraar bestuurskunde en VVD-senator Uri Rosenthal PZC Vrijdag 20 april 2007 1 3 ;tar belooft nog niets André Rouvoet voor Jeugd en Gezin bezoekt jongeren in m. foto Ed Oudenaarden/ANP Minister Ella Vogelaar (Wonen, Wijken en Integratie) ontmoet een bewoner van een Rotterdamse wijk. foto Ed Oudenaarden/ANP Jan Peter Balkenende wordt omhelsd door Marius, een van de bewo ners van Het Dorp in Arnhem. foto Phil Nijhuis/GPD binet met zo veel mogelijk mensen in gesprek. Tenminste, dat is de bedoeling. De ene minister andere, blijkt na vijftig dagen. hun concrete plannen voor de ko mende vier jaar. „Beleid dat in dia loog tot stand komt, is beter uit voerbaar en krachtiger dan beleid dat op de Haagse tekentafel wordt ontworpen", zei premier Jan Peter Balkenende toen hij vandaag pre cies vijftig dagen geleden de rege ringsverklaring aflegde in de Twee de Kamer. Vandaar dat minister Bert Koen- ders van Ontwikkelingssamenwer king veel praat met artsen en ande re hulpverleners die net zijn terug gekeerd uit ontwikkelingslanden. „Zij hebben ter plekke gezien wat er gebeurt en hoe wij daar mis schien wel een heleboel fouten ma ken", licht Koenders toe. Ab Klink van Volksgezondheid zoekt bij ieder werkbezoek de ge wone werknemers in de zorg op, maar belde op de tweede dag van zijn ministerschap ook al met di recteur Iris van Bennekom van de patiëntenorganisatie NPCF: of ze konden praten. Wat dat gesprek oplevert, moet Van Bennekom af wachten. „Maar hij luisterde in elk geval. Dat is al heel wat voor een minister." Dat de ministers bereid zijn naar iedereen te luisteren, wil niet zeg gen dat iedereen ook z'n zin krijgt als het kabinet tegen het begin van de zomer de concrete plannen be kendmaakt. Het kabinet heeft zelf immers ook ideeën. Zoals Balken ende het uitdrukt: „We gaan de discussie natuurlijk niet blanco in." Bij landbouwminister Gerda Ver burg zijn ideeën over bijvoorbeeld dierenwelzijn altijd welkom, maar ze maakt steeds van te voren dui delijk dat die natuurlijk wel econo misch haalbaar moeten zijn, aldus haar woordvoerder. Een prettige sfeer staat dat niet in de weg tij dens de vele bezoeken die boe rendochter Verburg aan landbouw bedrijven brengt, zoals aan dat van de familie Torsius in Putten. „Ze stelde de goede vragen, was zeer geïnteresseerd en luisterde goed. Het is een warme en betrokken Voor de 'dialoog met de samen leving' trekt het kabinet niet al leen het land in, het probeert ook gebruik te maken van inter net. Op de website Samen werken aan Nederland loopt het nog geen storm. Iedereen kan reage ren op stellingen rond diverse thema's, verzonnen door onder anderen de Meiden van Halal en schrijver en oud-minister Jan Terlouw. Het loopt nog geen storm: op de meeste stellingen komt hooguit een handvol reac ties. Wel druk gediscussieerd wordt er op de website Nederland in Eu ropa. Hoe moet het verder met Nederland en de Europese Unie, is de vraag die hier centraal staat. Staatssecretaris Frans Tim mermans (Europese zaken) houdt een weblog bij en hier wordt wél volop gereageerd op vragen en stellingen. De vraag of Istanbul in 2010 Culturele Hoofdstad van Europa mag wor den, heeft tot honderden reac ties geleid. Discussie is er ook op de websi te die staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs heeft ge opend. Kinderen worden uitge nodigd om 'mee te praten over hun school'. Dat doen ze mond jesmaat. 'Onze school is gewoon fucking SLECHT', meldt een leerling. Gedetailleerder commentaar is er ook. Vooral op de staat van de schoolgebouwen is veel kritiek. www.samenwerkenaannederland.nl www.nederlandineuropa.nl kindertop.kennisnet.nl vrouw", aldus mevrouw Torsius. Andere bewindslieden zijn hun ministerie nauwelijks nog uit ge weest, zoals Ernst Hirsch Ballin van Justitie. Hij legt vooral de na druk op de vólgende vijftig dagen, meldt zijn woordvoerder. Camiel Eurlings van Verkeer en Waterstaat sprak tot nu toe vooral met burgemeesters, commissaris sen van de koningin en vertegen woordigers van organisaties als Vei lig Verkeer Nederland, Bovag en RAI. De inspanningen van de bewinds lieden maken een enigszins chaoti sche indruk, constateert hoogle raar bestuurskunde en WD-sena- tor Uri Rosenthal. „Wil het kabi net nu praten met belangenorgani saties, of is het juist de bedoeling de mensen op te zoeken die het werk doen? Willen ze de korps chef spreken of de agent op straat? Ik heb niet de indruk dat er sys teem in zit. Of die aanpak een juist beeld oplevert van waar het in de samenleving echt 0111 gaat, daar zet ik vooralsnog mijn vraag tekens bij." De oppositie ziet de honderd da gen praten van het kabinet met le de ogen aan. „Het is de afgelopen tijd wel erg stil van regeringszij de", zegt Femke Halsema (Groen- Links), die spreekt van 'een raar va cuüm'. De SP en de Partij voor de Vrij heid, beide fervente stellers van Ka mervragen, beklagen zich er over dat het kabinet geen antwoord meer geeft. Ministers laten de maximale beantwoordingstermijn van zes weken geregeld passeren, klagen beide partijen. Alexander Pechtold (D66) ver moedt dat het kabinet de honderd dagen vooral gebruikt om achter de schermen conflicten te beslech ten die tijdens de coalitieonder handelingen niet zijn uitgepraat. Geen van de oppositiepartijen wil al een oordeel vellen over de hon derd dagen. „Ik wil het resultaat af wachten", zegt Halsema. „Het is flauw om het hele project nu al af te schieten." Sinds zijn aantreden is de po pulariteit van het kabinet Balkenende IV gedaald. CDA, PvdA en Christenunie be gonnen gezamenlijk met tachtig zetels. Dat aantal is sindsdien niet meer gehaald. Deze week heeft de coalitie in de peilingen nog 75 ze tels. Dat is opvallend, meestal krijgt een nieuwe regering op z'n minst het voordeel van de twijfel van de burgers. „Ik kan me voorstellen dat dit kabi net niet populair is", zegt Peter van der Heiden, parlementair his toricus aan de Radboud Universi teit Nijmegen. „De linkerhelft van de PvdA kan zich niet goed vin den in dit kabinet. Dat er geen on derzoek komt naar de oorlog in Irak valt moeilijk te verkopen aan de PvdA-achterban. Ook de rech terflank van het CDA, die zich goed voelde bij de WD, mort. Dat zet de boel onder druk." Balkenende IV is met een kleine meerderheid in de Tweede Kamer begonnen. „Maar dan nog is de po pulariteit wel erg snel gezakt, ze ker gezien de gunstige economi sche vooruitzichten. Een nieuw ka binet kan ook zorgen voor nieuw elan, een frisse wind, waardoor de populariteit stijgt. Ook bij kabinet ten met een kleine meerderheid, zo is eerder gebleken." Dan moet wel duidelijk zijn wat het beleid is. De ministers van Bal kenende IV leggen eerst hun oren te luister in het land, voordat ze hun beleid in de Tweede Kamer bekendmaken. Van der Heiden plaatste vooraf al vraagtekens bij deze honderddagen-tour, omdat het parlementaire proces stil komt te liggen. „Het lijkt wel of we nog steeds een demissionair kabinet hebben. Er gebeurt echt heel wei nig. De oppositie wil wel, maar die krijgt de kans niet." Zetelverdeling Tweede Kamer (in peilingen) 21 nov 8dec 22dec 12jan 26jan 9feb 23feb 9mrt 23 mrt 13apr infographicGK/ bron. Interview-NSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13