Meningen pi Bonaire tegen homohuwelijk Inwoners jonge steden barsten z&eim&TtfJ, 1 O I Vrijdag 20 april 2007 PZC Het aanbieden van de verkiezingslijsten is een feest waarbij aanhangers in optocht naar het hoofdstembureau gaan. foto Trix van Bennekom/GPD Inwoners verlaten groeikernen door gebrek aan cultuur. SPIJKENISSE - Groeikernen, ze wa ren het walhalla van de welgestel de stedeling. Massaal trokken men sen naar die voormalige plaatsjes in het groen. Nu lijkt juist die ex plosieve groei zich tegen deze ste den te keren. Ze zijn stad gewor den, met alle problemen van dien. Maar ze missen de aantrekkings kracht die een echte stad heeft. Een droom die uitkwam. Zo kijkt de 71-jarige Jannetje Renes terug op haar verhuizing naar Spijkenis se. In Rotterdam konden ze geen geschikte woning krijgen. Hier kwamen ze in een schitterende flat te wonen, heerlijk in het groen. Gezellige winkeltjes vlak voor de deur en de rust en de ge moedelijkheid van een dorp. Nu is daar weinig meer van over. „De stad glijdt stelselmatig af Er zijn probleemwijken. Jongeren die rondhangen en alles kapotmaken wat ze in hun handen krijgen." Zelf blijft ze nog wel hier wonen. Al wordt het leven er steeds onaan trekkelijker. Maar dat jongeren er voor kiezen een stad als Spijkenis se de rug toe te keren, dat kan ze goed begrijpen. Spijkenisse is een van de jonge ste den die nu in de problemen zit ten. In een mum van tijd groeiden ze uit van plattelandsplaatsje tot middelgrote stad. Zoetermeer en Almere zijn wellicht de grootste voorbeelden. Maar ook Et- ten-Leur, Helmond en Zutphen groeiden jarenlang explosief met tienduizenden woningen. De be taalbaarheid van de woningen, Een stad als Spijkenisse verliest in rap tempo aantrekkingskracht met tuin, de rustige woonomge ving en de aanwezigheid van alle voorzieningen, maakten dat stede lingen massaal verhuisden naar de ze voorsteden. Tot nu. In rap tempo verliezen de ze steden hun aantrekkingskracht op de midden- en hoge inkomens. De oorzaak: een gebrek aan cultu rele en historische voorzieningen, stelt onderzoeker Gerard Marlet, een van de samenstellers van de Atlas voor gemeenten. Vijftig steden werden daarin met elkaar vergeleken. De groeikernen worden net als iedere andere stad steeds vaker geconfronteerd met criminaliteit en armoede. Maar in tegenstelling tot de echte steden missen ze die cultuur en authenti citeit om inwoners te behouden. Stadssocioloog Marco van der Land denkt dat het nog niet zo'n vaart zal lopen met de verloede ring van de 'groeikernen', zoals de samenstellers van de atlas voorspel len. „Het is een misvatting dat de gehele middenklasse zoveel waar de hecht aan culturele voorzienin gen, zoals Marlet doet voorkomen. Dat is maar ten dele waar: er zijn genoeg middenklassers tevreden met alleen al een grotere woning met een tuintje voor minder geld. Die hoeven helemaal niet naar het theater." Smerige campagne voor verkiezingen op vijf Antilliaanse eilanden. door onze correspondent Trix van Bennekom KRALENDIJK - Vandaag zijn op de vijf Antilliaanse eilanden voor de laatste keer verkiezingen voor de eilandsraad. De meeste aandacht trekken Curasao en Bonaire, om dat daar de toekomstige relatie met Nederland inzet van de verkie zingen is. Op 15 december 2008 wordt Bonai re een bijzondere gemeente van Nederland. Ramoncito Booi, poli tiek leider van de christen-demo cratische UPB windt er geen doek jes om. „Er moet nog erg veel wor den onderhandeld. Wij hebben een goed ingespeeld team, dat veel ervaring heeft met het voeren van onderhandelingen met Neder land", stelt Booi. Het leek een gelopen race voor de UPB, die de laatste acht jaar de dienst uitmaakte in het eilandsbe- stuur en de economie een flinke stimulans heeft gegeven. Maar de oppositie roert zich en toont zich bezorgd hoe het 'Nieuwe Bonaire' er straks uit zal zien. Wordt Bonai re, met nu nog veertienduizend in woners, een sterk ontwikkeld toe ristisch eiland, net als Aruba en Sint Maarten, of blijft het een rus tig oord met vooral duiktoeristen, zonder hoogbouw en stoplichten. Voor Booi is het duidelijk, hij wil dat Bonaire het welvarendste ei land van het Caribisch gebied wordt. Maar oppositieleider Jopie Abraham, voorman van de so ciaal-democratische PDB, vreest dat Bonaire een 'tropische achter tuin van Nederland, een vakantie oord' wordt. „Met grondprijzen die onbetaalbaar zijn voor de loka le bevolking." Ondanks een oproep van de cle rus, bestaande uit pastoors, domi nees en sekteleiders, om het ni veau van de verkiezingscampagne hoog te houden, gaat het er hard aan toe. Zo werd Abrahams partij genoot Robbie Beukenboom onge wild het middelpunt van een af- luisterschandaal. Het gesprek dat Beukenboom in een café met een broer van een UPB-kandidaat voer de werd heimelijk opgenomen en in een gemanipuleerde versie op de site YouTube gezet. Een woedende Beukenboom deed aangifte bij het Openbaar Ministe rie, maar de 'Beukenboom Tapes' blijven hem achtervolgen. Veel mensen huiveren over zijn uit spraak dat hij in de toekomst mis schien een koffieshop wil begin nen. Volgens Beukenboom was zijn op merking over de koffieshop een 'grapje, dat hij wel vaker maakt', maar hij bezorgde menige inwo ner van Bonaire koude rillingen over wat het eiland mogelijk als Nederlandse gemeente te wachten staat, iedereen hoopt op een beter leven, maar van het homohuwe lijk, abortus en euthanasie willen de meesten niets weten. Deze 'deli cate kwesties' zijn in'strijd met de lokale christelijke normen en waar den en niet welkom op Bonaire. Dat de oproep om een nette cam pagne te voeren, weinig indruk maakt, heeft ook Benito Dirksz on dervonden. Deze zakenman die voor het eerst met politieke partij PRO aan de verkiezingen mee doet, is eveneens het slachtoffer van een lastercampagne. In grote anonieme krantenadvertenties krijgt hij beschuldigingen over een zwendel met aandelen naar zijn hoofd geslingerd. „Onwaar en ka raktermoord", reageert hij. Na de vernieling van zijn verkiezingsbor den deed ook hij aangifte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10