Buitenland doeiwit Slachtpartij in uitgeverij Sellafield betrokken bij schandaal terroristen Schutter VS had psychische problemen Donderdag 19 april 2007 PZC Zwaarste aanslag in Sadr City in het centrum van Bagdad. bacdad - Vier zware bomaansla gen in overwegend sjiïtische wij ken hebben gisteren ten minste 178 mensen in Bagdad het leven ge kost. Meer dan 150 mensen raak ten gewond. Het geweld komt daarmee op hetzelfde niveau als vóór de gezamenlijke Ameri- kaans-Iraakse veiligheidscampag ne die twee maanden geleden be gon om de hoofdstad te pacifice ren. De dodelijkste aanslag werd ge pleegd met een bom in een gepar keerde auto die ontplofte te mid den van een menigte werklieden op de Sadriyah-markt in Sadr Ci ty, in het centrum van Bagdad. Onder de doden zijn werklieden die bezig waren met de renovatie van de sjiïtische markt, waar in fe bruari een bomaanslag 137 men sen het leven kostte. De markt is in een zijstraat met veel winkels en straatventers, ongeveer vijfhon derd meter van een soennitische moskee. Ongeveer een uur eerder reed bij de toegang tot Sadr City een zelf moordterrorist in een met explo sieven geladen auto in op een poli tiepost. Bij de explosie kwamen ten minste 41 mensen om, onder wie vijf Iraakse veiligheidsagenten, 76 mensen raakten gewond. Sadr City is de grootste sjiïtische wijk van Bagdad. Eerder vonden elf mensen de dood en raakten dertien personen gewond toen een geparkeerde au to ontplofte bij een privékliniek in de centrale wijk Karradah. De vier de explosie werd veroorzaakt door een bom die was achtergelaten in een minibus in de centrale regio Rusafi. Vier mensen vonden de dood en zes raakten gewond. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert Gates, zei op een persconferentie dat Al-Qaeda ach ter de aanslagen zit. Medewerkers van Turkse uitgeverij van Bijbels vermoord. door onze correspondent Fidan Ekiz istanboel - Onbekenden hebben gisteren in de Oost-Turkse stad Ma- latya drie medewerkers van een uitgeverij van Bijbels vermoord. De slachtoffers werden geboeid aangetroffen met doorgesneden ke len. Een vierde man raakte zwaarge wond toen hij in paniek uit het raam sprong van de tweede verdie ping. Onder de doden is een Duit ser. De verspreiding van Bijbels is in het overwegend islamitische Turkije omstreden. De politie heeft vijf verdachten aangehouden. Volgens de Turkse autoriteiten had één van hen een brief op zak met de tekst: 'Wij zijn alle vijf broeders, we gaan naar de dood en komen misschien niet meer terug.' Volgens de Duitse eigenaar van de uitgeverij, Gert Martinus de Lange, werd zijn personeel al enige tijd be dreigd. „Niet alleen mijn medewer kers, de hele christelijke gemeen schap in Malatya voelt zich be dreigd", aldus De Lange. Islamiti sche nationalisten hebben in het verleden regelmatig gedemon streerd tegen de verspreiding van Bijbels. De Lange zag zich destijds gedwongen om zijn uitgeverij een Turkse naam ('Zirve') te geven. Minister van Binnenlandse Zaken Abdulkadir Aksu sprak zijn af schuw uit over de moordpartij: „Deze vreselijke gebeurtenis onder WJ In de Turkse stad Malatya zijn drie medewerkers van een uitge verij van Bijbels vermoord. De po litie heeft vijf verdachten opge pakt. mijnt de vrede en stabiliteit in dit land." Christenen, die één procent van de Turkse bevolking uitma ken, zijn de laatste tijd steeds va ker het slachtoffer van geweld. Vo rig jaar schoot een Turkse nationa list in het noorden van het land een katholieke priester dood. Later dat jaar overleefden twee andere priesters een aanslag. Begin dit jaar werd de christelijke Armeense journalist Hrant Dink vermoord voor het kantoor van zijn uitgeve rij en krant Agos in Istanboel. Hij werd door twee kogels in het hoofd getroffen. De dader was een nationalist. Turkse politieagenten houden een verdachte aan na de bloedige aanslag op een uitgeverij van Bijbels in Malatya. foto Burhan Karaduman/EPA Blacksburg - De moordenaar van 32 studenten en docenten van de Technische Universiteit van Virgi nia, de 23-jarige Zuid-Koreaan Cho Seung-hui, had psychische problemen en was tot tweemaal toe beschuldigd van het stalken van jonge vrouwen. Cho werd in 2005 door agenten naar een cen trum van geestelijke gezondheids zorg gebracht op aandringen van zijn ouders. Ze waren bang dat hij zelfmoord zou plegen. Cho stond onder studenten en docenten be kend als een einzelganger. Hij liet een brief achter waarin hij zich af zet tegen rijke kinderen en gods dienst. Hij suggereert in het schrij ven dat hij een daad moet stellen. De politie is overigens bij de zoek tocht naar een dader na het eerste schietincident achter de verkeerde persoon aangegaan. pagina 10: wapenhandelaar voelt geen schuld Kerncentrale deed illegaal onderzoek naar organen. door onze correspondent Esther Gotink LONDON - De omstreden kerncen trale Sellafield in Groot-Brittannië zou tussen 1962 en 1992 lichaams delen hebben bewaard van werk nemers die onder verdachte om standigheden waren overleden. Harten, longen en andere orga nen, maar ook botten en huid, zouden voor onderzoek zijn ge bruikt zonder dat de nabestaan den van de werknemers op de hoogte waren. De Britse regering hield gisteren een spoedberaad en kondigde een openbaar onderzoek naar het schandaal aan. De algemene vak bond GMB had de zaak op ver zoek van de nabestaanden aange zwengeld. Volgens de vakbond werden de organen van ten min ste zeventig arbeiders ingevroren, enkele maanden lang onderzocht op mogelijke nucleaire besmetting en uiteindelijk vernietigd. De British Nuclear Group, die nu de baas is over Sellafield, erkent dat lichaamsdelen van 56 doden werden verwijderd. Maar dit zou met toestemming van een lijk schouwer zijn gebeurd. In vijf an dere gevallen zou een rechter of fa milieadvocaat er vanafhebben ge weten. Het materiaal is volgens het bedrijf gebruikt voor 'juridisch correcte doeleinden'. BNG kan in ten minste vier gevallen niet aanto nen waar toestemming vandaan kwam. „Maar dat betekent niet dat geen formeel verzoek was inge diend", aldus een woordvoerder. De nabestaanden zeggen van niets De kerncentrale Sellafield zou de organen van ten minste zeventig arbeiders hebben ingevroren. Na bestaanden van de werknemers wisten hier niets van af. te weten. ]ean McSorley, nucleair adviseur bij Greenpeace, veroor deelt de 'geniepige praktijken' van Sellafield. Ze is de dochter van een werknemer die in 1962 op 39-jari- ge leeftijd op de werkplek over leed aan een hartaanval. McSorley verklaart in dagblad Guardian dat organen van haar vader zijn ver wijderd zonder dat de familie op de hoogte was gesteld. Volgens vakorganisatie Prospect moet het onderzoek zich niet be perken tot Sellafield, maar zich ook richten op het Atomic Wea pons Establishment, een soortge lijk nucleair bedrijf in Alder- maston. Ook daar zouden organen van werknemers die aan kanker overleden, zijn bewaard voor on derzoek. In Groot-Brittannië is het wegne men van organen zonder toestem ming illegaal sinds het schandaal in het Alder Hey ziekenhuis in Li verpool. Hier werden tussen 1988 en 1995 lichaamsdelen bewaard van meer dan 850 overleden kinde ren, zonder dat de ouders het wis ten. infographic: CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8