Oproepen tot haat in hele EU strafbaar Steun lokale bevolking voor missie in Uruzgan stagneert KRAS.NL Hu Uitvinders van airbag krijgen prijs van EU Romantisch SAKSEIM waarom zou je verder zoeken Prachtige EIFEL VENETIE, FLORENCE EN ROME PZC Donderdag 19 april 2007 7 Voor Nederland verandert er niet veel, voor andere landen wel. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Racisme, ontkennen van de Holocaust en oproepen tot haat of geweld tegen mensen op grond van ras, geloof of afkomst worden in de hele EU strafbaar gesteld. Na zes jaar van vaak verhitte discus sies zullen de Europese ministers van Justitie vandaag in Luxemburg besluiten dat op dergelijke 'haat- misdrijven' in alle lidstaten straf fen komen te staan tot drie jaar cel en meer. Voor Nederland betekent het be sluit geen grote verandering, om dat op grond van artikel 137 van ons Wetboek van Strafrecht dit soort uitingen al strafbaar zijn. Toch steunt Nederland het EU-be- sluit. Maar in heel wat Europese landen, zoals Groot-Brittannië, wordt bijvoorbeeld ontkenning van de Holocaust nog niet ver volgd. Andere lidstaten hebben lang geprobeerd allerlei uitzonde ringen opgenomen te krijgen in de Europese wetsvoorstellen. Het besluit dat naar verwachting vandaag genomen wordt, ver plicht de lidstaten tot strafbaar stel len van 'oproepen tot geweld en haat tegen een groep mensen of te gen een lid van zo'n groep op grond van ras, huidskleur, gods dienst, afkomst of etnische her komst'. De maximale straf daarop moet minimaal drie jaar cel zijn. Ook 'goedpraten, ontkennen of tri vialiseren' van volkenmoord, oor logsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid wordt in elk EU-land strafbaar. De EU besluit vandaag om 'haat- misdrijven' in alle lidstaten straf baar te stellen. Voor Nederland levert het besluit geen grote ver anderingen op. Maar de reikwijdte van die laatste bepaling is beperkt, tot uitsluitend de Holocaust - de uitroeiing van de Europese joden tijdens de Twee de Wereldoorlog - en de volken- moord in Rwanda in 1994. Vol gens de EU-landen is iets alleen volkenmoord als dat door een in ternationaal tribunaal is uitgespro ken. De ontkenning van de volken moord door Turkije op de Arme niërs, in 1915, valt er dus nadrukke lijk niet onder. De Baltische sta ten, die wilden dat ook het ontken nen van de misdrijven die door het Stalinistische bewind in Rus land zijn gepleegd strafbaar zou worden, krijgen evenmin hun zin. Wel staat het alle lidstaten vrij om in aanvulling op de EU-regels zelf bepaalde uitingen strafbaar te stel len. Estland, Letland en Litouwen kunnen daardoor ontkenning of verheerlijking van de Stalinistische misdrijven wel bestraffen, maar in de rest van de EU zal dat dus niet gelden. DEN HAAG - De steun van de bevol king van Uruzgan voor de Neder landse missie daar stagneert. Dit ondanks de honderden opbouw- projecten die sinds augustus vorig jaar zijn begonnen en de hulp van Nederlandse militairen tijdens de grote overstromingen vorige maand. Commandant der strijdkrachten Dick Berlijn weet niet waardoor de lokale steun voor de missie niet groeit, zei hij gisteren tijdens een presentatie over de situatie in Af ghanistan. „We maken ons nog geen zorgen, maar zouden wel graag meer signalen zien dat de be volking ons steunt. Dat staat nu stil." Volgens Berlijn profiteren in middels 40.000 mensen van de Ne derlandse aanwezigheid in Uruz gan, ongeveer een vijfde van de to- Generaal Dick Berlijn Ramos-Horta en Guterres ronde verder DILI - In Oost-Timor nemen pre mier José Ramos-Horta en parle mentsvoorzitter Francisco Guter res het tegen elkaar op in de twee de ronde van de presidentsverkie zingen. In de eerste ronde kregen zij de meeste stemmen, respectie velijk 22 en 28 procent. De op komst was bijna 82 procent. De presidentsverkiezingen zijn de eer ste sinds de onafhankelijkheid in 2002 een feit werd. Rwanda daagt Fransen voor VN-hof Den Haag DEN HAAG - Rwanda heeft een klacht tegen Frankrijk ingediend bij het Internationaal Gerechtshof. Het wil dat de VN-rechters Franse arrestatiebevelen opschorten tegen drie Rwandese regeringspersonen, die worden beschuldigd van be trokkenheid bij het neerschieten van het vliegtuig van de ex-presi dent van Rwanda. Het incident leidde in 1994 tot de genocide. Peking wil per se nette taxichauffeurs PEKING - Voor de Olympische Spe len van 2008 heeft Peking nieuwe richtlijnen voor taxichauffeurs. Vrouwelijke chauffeurs mogen hun haar bijvoorbeeld niet meer felrood of geel verven. Voor man nen is lang haar taboe. Chauffeurs moeten straks hun tan den poetsen na het eten van knof look. Inspecteurs zullen controles uitvoeren in de 70.000 taxi's van de stad. Berlusconi weer betrapt op flirten ROME - Ex-premier Berlusconi heeft zich in de nesten gewerkt. Een roddelblad publiceert foto's van Berlusconi die vijf jonge vrou wen op zeer informele manier zijn villa toont. In de fotoreportage is hij vereeuwigd met meerdere vrou wen op schoot. Onlangs schreef zijn echtgenote een brief aan een krant waarin ze hem een uitbran der gaf voor zijn gedrag. Vertrek maandag 28/5,25/6,9-16-23/7en 6/8. Ontdek de Duitse Eifel! We hebben voor u een prachtige reis samengesteld die u laat kennis maken met gezellige wijnstadjes, de mooie natuur, en de vele bezienswaardigheden die deze streek rijk is! We zullen o.a. naar Koblenz gaan waar u heerlijk kunt winkelen. Vervolgens gaan we naar het pittoreske stadje Cochem en het plaatsje Königswinter, gelegen in het schitte rende Zevengebergte. Tot slot zullen we naar de 'Bunte Stadt' Linz gaan. Gedurende de reis verblijft u in het 4-sterren Parkhotel Euskirchen. Het hotel beschikt over receptie, liften, restau rant, bar en sauna. Bovendien is tijdens de reis ontbijt en diner inbegrepen. Inclusief reis per Comfort Class touringcar, reisleiding, excursieprogramma en 7 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.182, zie www.kras.nl/24182 tale bevolking van de Zuid-Af- ghaanse provincie. Die zit vooral rond de twee Nederlandse bases in het zuiden. De Nederlandse missie duurt nog tot augustus volgend jaar. Wat er daarna gebeurt is nog onduidelijk. Dit zorgt bij veel inwoners voor angst dat de Taliban het weer voor het zeggen krijgt en wraak neemt op mensen die nu openlijk de Na- vo-missie steunen. Berlijn ver wacht dat de invloed van de Navo in de provincie zal groeien dankzij de honderden extra militairen die Australië binnenkort stuurt. „Er is voor ons geen reden om een ande re aanpak te kiezen", vindt de ge neraal. MÜNCHEN - Twee Duitsers die tech nologie hebben bedacht voor de airbag, zijn uitgeroepen tot de Eu ropese uitvinders van het jaar 2007. Franz Laermer en Andrea Ur ban ontwierpen voor Bosch zeer precieze sensors, die in 1997 de eer ste goedkope airbag mogelijk maakten. De prijs is gisteren in München uit gereikt door Europees Commissa ris Günter Verheugen (Onderne mingen) en Alain Pompidou, voor zitter van het Europese Octrooibu reau. Beiden hebben de prijs vorig jaar ingesteld voor uitvinders die een belangrijke bijdrage hebben ge leverd aan de technische vooruit gang in Europa en daarbuiten. De winnaars zijn geselecteerd uit alle octrooiaanvragen in Europa tussen 1992 en 2001. In de categorie klei ne bedrijven ging de prijs naar een Italiaans team dat afbreekbaar plas tic heeft bedacht. Vertrek zaterdag 12-19-26/5 t/m 9-16/6. Ook zo'n Oostenrijk liefhebber? Tijdens deze prachtige bus-/excursiereis laten wij u kennisma ken met het Karintische merengebied, het Italiaanse Cortina d'Ampezzo, de prachtige Weissensee en het gezellige winkelstadje Lienz. Gedurende de reis verblijft u in het gezellige familiehotel Rossmann. Het hotel beschikt over een receptie, lift,sfeervol restaurant, Stube en terras. Bovendien is tijdens deze reis het ontbijt en diner inbegrepen! En als u zich ook nog eens bedenkt dat dit gebied een zeer aangenaam klimaat heeft, dan boekt u toch meteen? Inclusief reis per Comfort Class touringcar, Nederlandssprekende reisleiding, excursieprogram ma, 6 x ontbijt en diner en 2 x ontbijt. Reisnummer EZ 24.180, zie www.kras.nl/24180 8-daagse bus-/excursiereis Duitsland en Tsjechië Met o.a. Freiburg, Leipzig, Meissen, het Ertsgebergte en Karlovy Vary Vertrek zaterdag 19/5,9-30/6,28/7,11/8 en 1/9. Ontdek het onbekende Duitsland! Deze bus-/excursiereis naar Saksen zal u eerst naar de operastad Chemnitz en daarna naar het zilverstadje Freiburg reizen.Vervolgens bezoeken we de schitterende steden Leipzig, Meissen en Dresden. Ook nemen we een vleugje Tsjechië mee tijdens een bezoek aan het kuuroord Karlovy Vary. Gedurende de reis verblijft u in het 4-sterren Renaissance Chemnitz. Het hotel beschikt over een uitstekende keuken, een uitge breid fitnesscentrum en een weinesscentrum. Bovendien is tijdens de reis ontbijt en diner inbegrepen! Wat wilt u nog meer? Inclusief reis per Comfort Class touringcar, reisleiding, excur sieprogramma en 7 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.103, zie www.kras.nl/24103 Vertrek zaterdag 28/4,12-26/5,9-23/6,7-14-21 -28/7,11 -25/8,8-22/9 en 13-20/10. Ontdek Italië! KRAS stelt u in staat om nu wel heel voordelig kennis te maken met Italië! Wat dacht u van een bezoek aan de romantische stad Venetië waar langs schilderachtige kanalen volop pracht en praal te bewonderen valt? Ook Florence, de stad van de Medici, wacht op uw komst! Bovendien besteden we aandacht aan Rome, waar al meer dan 2800 jaar geschiedenis wordt geschreven.Tot slot zal ook het Plein der Wonderen in Pisa, met de beroemde Scheve Toren, niet ontbreken! Gedurende de reis verblijft u in goede hotels in of nabij de genoemde steden. Bovendien is tijdens de reis het ontbijt inbegrepen! Inclusief reis per Comfort Class touringcar, excursieprogramma en 7 x logies en ontbijt. Reisnummer EZ 24.184, zie www.kras.nl/24184 boek online of bel 0900 - 9697 a® (S r'f 3 5-daagse bus-/excursiereis Duitsland Met o.a. Koblenz, Cochem, Königswinter en Linz Waanzinnig geprijsd! vanaf Excursies naar o.a. het Karintische merengebied en de Weissensee! Slechts beperkt plaats! vanaf 8-daagse bus-/excursiereis Italië Met o.a. Venetië, Ronta, Florence, Rome en Pisa Super voordelig! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7