Helibateau landt in Colijnsplaat Burger praat mee over Thoolse biddag Scholieren toveren Waterschap stemt in met nieuw winterpeil in het Veerse Meer 26 Donderdag 19 april 2007 PZC b De kunstenaar Bernard Morteyrol bij zijn Helibateau die voortaan voor café De Patrijs in Colijnsplaat staat te draaien op de wind. foto Willem Mieras Kunstwerk beter op zijn plaats voor De Patrijs dan in Frankrijk. door Mieke van der Jagt colijnsplaat - Ze hadden er al een heleboel en nu is er nog één bijgekomen. De Helibateau van de Franse kunstenaar Bernard Mor teyrol maakt de groeiende serie kunstwerken in de openbare ruim te van Colijnsplaat weer wat com pleter. Het is niet zo overduidelijk figuratief als de beelden van Johan- nis de Rijke, maar ook weer niet van de dramatische symboliek die het Watersnoodkunstwerk karakte riseert. De Helibateau is een speel se installatie, die maar heel toeval lig op het overhoekje voor het café terras van De Patrijs terecht is ge komen. De kunstenaar stond aan de wieg van een boek dat over de Zuid-Franse streek Le Var is ge schreven. De uit Kortgene afkom stige Agje van de Plasse, die beurte lings in Le Var en in Colijnsplaat woont, schreef over de kunste naars en over de culinaire geneug ten van Le Var. Het idee werd ge boren aan tafel bij Bernard Mortey rol, waar een groot gezelschap vast- De Helibateau, gemaakt van een scheepsschroef, symboliseert veel van wat Colijnsplaat en zijn inwoners kenmerkt, vindt ook kunstenaar Bernard Morteyrol. stelde dat de de kunst vooral aan tafel wordt besproken, beleden en genoten. I' Art passe a table ging het boek heten en om de uitgave te vieren werd het kunstwerk bij de schrijfster en fotograaf Tjerk Romke de Vries in de tuin gezet. Maar dat vond Anton van der Weele, ook uit Colijnsplaat, hele maal niet passen. Bij een bezoek aan Le Var stelde hij vast dat dit vliegende schip veel beter in Co lijnsplaat thuishoorde. De eeuwige beweging van eb en vloed, de af hankelijkheid van de wind en de energie van een volk dat vissend de kost verdient: alles zit erin. Ook de kunstenaar die gisteren kwam helpen met de plaatsing van de Helibateau, vindt dat zijn schepping in Zeeland beter op z'n plaats is. De voorbijganger die net is wezen vissen, vindt er helemaal niks aan. Hij concludeert dat smaken ver schillen, maar vraagt zich wel af waarom er over dit kunstwerk geen informatieavond is gehou den. Over het Verdronken Dor pen-kunstwerk is immers een hoop heibel gaande. Anton van der Weele weet het antwoord: de Helibateau staat op privé-terrein en is met dito geld betaald. Bernard Morteyrol verstaat het al lemaal niet, maar begrijpt het des te beter. „11 ne 1' aime pas, mais on parle." Zo is het. Je kunt het mooi of lelijk vinden, maar we staan er wel over te praten. Niet-christelijk blok in gemeenteraad akkoord met brede discussie. door Rob Paardekam sint-maartensdijk - PvdA, WD en Algemeen Belang Tholen heb ben de christelijke partijen giste ren een handreiking gedaan door hun wens om bid- en dankdag an ders in te richten er niet doorheen te jagen. In plaats daarvan mogen burgers en instanties eerst hun me ning over het onderwerp geven. Het is echter nog maar de vraag of dat zal leiden tot datgene wat SGP, RFT en Christenunie willen, na melijk dat alles bij het oude blijft. De niet-christelijke partijen stem men dan wel in met een maat schappelijk debat, ze waren ook zo eerlijk om gewoon aan te geven dat zij op het moment een sterke voorkeur hebben voor een losser beleid. „Maar", zo beloofde F. Hommel (WD), „natuurlijk zul len we luisteren naar de mensen. En als we straks dingen horen, waardoor we denken, goh dat heb ben we nou totaal verkeerd inge schat, dan kan dat ons standpunt nog best beïnvloeden." Bij het opstellen van het coalitie programma na de vorige verkiezin gen bedongen PvdA en VVD dat er een discussie over bid- en dank dag zou komen. Nu worden die da gen in Tholen nog vrij traditioneel ingericht. Het gemeentehuis en de scholen zijn gesloten en bedrijven die arbeid verrichten voor de ge meente moeten hun activiteiten op de twee bewuste dagen stilleg gen. De niet-christelijke fracties vinden het allemaal niet meer van deze tijd, al lieten ze gisteren na drukkelijk weten dat mensen die Er komt een brede maatschappe- lijke discussie over bid- en dank dag in de gemeente Tholen. Pas daarna neemt de raad een be sluit over de toekomst ervan. het willen altijd vrij moeten kun nen krijgen als het gemeentehuis straks misschien wel open gaat. Het CDA stelde zich gisteren overi gens ook heel gematigd op door te stellen dat het huidige beleid niet meer van deze tijd is. SGP, Christenunie en de Reforma torische Fractie Tholen (RFT) lie ten een ander geluid horen. Ze kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat de niet-christelijke partijen, die sinds vorig jaar een meerderheid hebben, hard bezig zijn om de Thoolse samenleving te ontdoen van tradities en gebrui ken die een christelijke oorsprong hebben. „Ik vind dat pijnlijk", al dus R. Klippel (RFT). Er komt nu dus een brede maat schappelijke discussie over bid- en dankdag. Het is de vraag of dat tot andere inzichten zal leiden. Of zo als WD'er Hommel het zei. „Ei genlijk weten we wel zo'n beetje hoe de diverse bevolkingsgroepen hier over denken." Twee supermarkten in plan voor Tholen-noord tholen - Als het aan het Thoolse college ligt, komen er twee super markten op de plek van het voor malige bedrijf Tirnpa op bedrijven terrein Noord in Tholen. Dat ge bied wordt op termijn opgeknapt. Daarmee is het plan voor een su permarkt op het iets zuidelijker ge legen Slachtveld van de baan. Vol gens B en W is daar te weinig ruimte om genoeg parkeerplaat sen aan te leggen. Open dag vernieuwd kerkhof Heinkenszand heinkenszand - De Blasiusparo- chie in Heinkenszand houdt zon dag van ro.oo tot t4.oo uur open huis op het vernieuwde kerkhof aan de Kerkdreef, zijstraat van de Dorpsstraat. Het mortuarium is ge renoveerd en er is onder meer een urnenmuur geplaatst. Veel is vrij willigerswerk. Bedrijven zijn aan wezig met informatie rondom be graven. Koffie wordt geschonken. Jumpstylen met dj's in het Heer Hendrikhuis s heer hendrikskinderen - De jongerenwerkgroep 's-Heer Hen drikskinderen geeft samen met de jeugd van het dorp een lumpstyle- party op vrijdag 20 april, iedereen vanaf twaalf jaar is wel kom in het Heer Hendrikhuis. Op het feest draaien drie dj's. Daar naast is er een speciale gast die ie dereen de fijne kneepjes van het jumpstylen kan onderwijzen. Aanvang om 21.00 uur. Introductiedag stem en adem in 's-H Abtskerke 's-heer abtskerke - Geef ruimte aan je stem. Kees Tonkens houdt zaterdag vanaf 11.00 uur onder dat motto de cursus 'adem, stem en boventonen' in de kerk van 's-Heer Abtskerke. Het idee is je lichaam als klankkast te gebruiken, waardoor je stem aan kracht wint. Bij boventoonzang lijkt het of één persoon meer stemmen heeft. In formatie: tonkebonk@yahoo.com Succes Willibrord bij wedstrijd management goes - Het Willibrord College in Goes is met twee teams doorge drongen tot de finale van de lande lijke Bizzkidz-competitie, waaraan in totaal 5500 leerlingen van 250 scholen deelnamen. De leerlingen vormen met z'n vieren een team en gaan vervolgens een fictieve on derneming managen. De teams Cu linair Toujours en Way2Listen van het Willibrord spelen zaterdag de finale in Amsterdam. Voorlichtingsavond over astma goes - De EHBO-afdeling Goes houdt dinsdag 24 april vanaf 19.30 uur met het Astma Fonds een in formatiebijeenkomst over astma, chronische bronchitis en longem fyseem. Inleidster is mevrouw J. C. de Witte-de Haan. Ook wordt een videofilm vertoond. De bijeen komst vindt plaats in het St. Willi brord College aan de Fruitlaan. Zaal open om 19.00 uur. Rijkswaterstaat moet kosten aanpassingen Veerse Meer vergoeden. door Maurits Sep middelburg - Waterschap Zeeuw se Eilanden werkt mee aan de ge leidelijke invoering van een nieuw winterpeil in het Veerse Meer. Voorwaarde is wel dat de kosten voor aanpassingen van gemalen, oevers en steigers worden vergoed door Rijkswaterstaat. Het gaat om een bedrag van 6,2 miljoen euro. Rijkswaterstaat, dat het nieuwe peilbesluit wil invoe ren, heeft 12 miljoen euro beschik baar. Bestuurslid A. van der Maas van het waterschap toonde zich gisteravond in de bestuursvergade ring desondanks bezorgd. „Die 12 miljoen is taakstellend. We moe ten voorkomen dat we in de pro blemen komen als ramingen van de kosten die we nu hebben ge maakt, blijken tegen te vallen." Dijkgraaf W. Gosselaar benadruk te dat ook voor het dagelijks be stuur van het waterschap de volle dige vergoeding van die 6,2 mil joen door Rijkswaterstaat een 'na- Het winterpeil in het Veerse Meer gaat de komende drie jaar elk jaar met tien centimeter om hoog. Dat is goed voor de wa terkwaliteit en de scheepvaart. drukkelijke voorwaarde' is. Overi gens was hij niet zo beducht voor mogelijke tegenvallers. „Onze amb tenaren zijn er al sinds 1999 mee bezig. Zij weten nu wel wat het ons gaat kosten." Verhoging van het winterpeil in het Veerse Meer is nodig voor zo wel de kwaliteit als de kwaniteit van het water. Een hoger peil (der tig in plaats van zestig centimeter onder NAP) is ook goed voor de scheepvaart, toeristisch en beroeps matig. Het vaarseizoen voor de re creatievaart is nu relatief kort: van eind maart tot en met de herfstva kantie. In 2008, 2009 en 2010 wordt het peil elk jaar tien centi meter verhoogd. Grote Rekendag wil laten zien dat rekenen wél leuk is. door Mieke van der Jagt yerseke - Het is gezellig in het lo kaal van groep vijf De kinderen van de Ds G.H. Kerstenschool in Yerseke zijn met vormen en kleu ren bezig en vooral ook met regel maat. Want hoewel je het niet zou zeggen, dit is een rekenles. Een bij zondere rekenles. De school doet mee aan de Grote Rekendag, een jaarlijks evenement van de facul teit Bètawetenschappen van de Universiteit van Utrecht. Het doel van de Grote Rekendag, waaraan 150.000 basisschoolleer lingen meedoen, is te laten zien dat rekenen helemaal niet saai is, maar juist erg leuk. Met het thema van dit jaar: 'meetkunde, patronen en kunst' wordt dat doel wonder wel bereikt. „Het lijkt glad niet op rekenen", vertrouwt een leerlinge ons toe, „het is echt heel veel leu ker." Het meisje is met een groepje be zig een ingewikkeld geometrisch fi guur in te kleuren. De kinderen hebben opdracht gekregen de vlak ken in een basiselement te kleuren en dat vervolgens in de hele figuur te herhalen. Juf G. Paauwe is zeer tevreden. „Sommige kinderen zien al heel snel dat je een prach tig patroon krijgt. Zij hebben er meteen plezier in." Elders in de klas komen de patro nen op een andere manier tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66