Voetbalhelden, Lucht geklaard boven tuinkijkhuis Renesse Tijdelijke bult op de Karolingische burcht Zorg om daling van participanten bij de VW Schouwen-Duiveland Zaak veekerend rooster voor de rechter 26 Donderdag 19 april 2007 pzc S Bijzonder tuincentrum voldoet nu aan bestemmingsplan. door Melita Lanting renesse - Het tuinkijkhuis in Ren esse voldoet aan alle eisen van de gemeente. Daarmee is een dreigen de boete van de baan. „We zijn verschrikkelijk blij dat het nu klaar is", zegt Bolle, een van de eigenaren. „Donkere wol ken zijn weggedreven." Oud-werknemers van de vorige huurder van het pand (Habo-hove- niers) hadden de gemeente ge vraagd om op te treden omdat het tuinkijkhuis in hun ogen niet vol deed aan het gemeentelijk bestem mingsplan. Na controle door ge meenteambtenaren bleek dat op sommige punten te kloppen. „We hebben wat kleinere dingen aan moeten passen", zegt Bolle. „Op de website mogen we niet doorlin ken naar andere bedrijven, we moesten voorbeeldtuinen aanleg- door Piet Kleemans burch-haamstede - De terugloop van het ledental van de VW Schouwen-Duiveland baart het be stuur van de toeristische organisa tie zorgen. Het bestuur zint op ac ties om het aantal leden weer te doen groeien. Op zich, haast voorzitter P. Grin- wis te zeggen, draait de eilandelij- ke VW niet slecht. De samenwer king met andere VW's werpt vruchten af er wordt flink geïnves teerd in promotie en de lang ver beide Schouwen-Duiveland-pas is er en wordt vrij enthousiast be groet door zowel WV-leden als toeristen en recreanten. Verder is de economie weer wat aangetrok ken en lijkt toeristisch-recreatief gen bij de caravans en we mogen een deel van de ruimte niet onder verhuren." De aanpassingen wa ren noodzakelijk omdat het pand anders aangemerkt zou worden als bedrijfsverzamelgebouw en dat mag niet volgens het bestemmings plan. „Maar nu is alles in orde", zegt wethouder R. van der Wek ken. „Ik ben daar blij om want an ders hadden we moeten gaan handhaven." En in die situatie was de gemeente al eens eerder terechtgekomen, want vanaf de opening in 2005 is het al hommeles rond het tuinkijk huis. Het bijzondere tuincentrum (toen nog inspiratum geheten) werd in eerste instantie geëxploi teerd door Habo-hoveniers. Aan de voorzijde van het pand de winkel, aan de achterkant het ho- De dreigende boete voor het tuinkijkhuis in Renesse is van de baan. Oud-werknemers van de vorige huurder hadden om optre den gemeente gevraagd. Schouwen-Duiveland weer wat uit het dal omhoog te kruipen. Alleen gaat de opwaartse lijn in de toeris tische belangstelling gepaard met een neergaande lijn in het aantal leden - of in VW-taal 'participan ten' - van de VW. Grinwis: „We hebben te maken met een onplezierig aantal opzeg gingen. Er zijn meer opzeggingen dan nieuwe aanwas." De opzeggin gen komen volgens Grinwis vooral uit de hoek van ondernemers die nog maar kort lid zijn van de toe ristische organisatie. Naar hun be weegredenen kan Grinwis slechts gissen, maar hij vermoedt dat nu het wat beter gaat in de toeris- tisch-recreatieve sector men het lidmaatschap van de VW niet lan- veniersbedrijf Eigenaar Nieuwen- huizen kreeg het echter rap aan de stok met de gemeente. De winkel voldeed niet aan het bestemmings plan omdat het een bedrijfsverza melgebouw was. Bepaalde bedrij ven (zoals een caravanbedrijf) pre senteerden zich in de winkel en dat mag niet. Nieuwenhuizen zag zich hierdoor ernstig belemmerd in de exploita tie van het bedrijf en trok na een klein jaar de stekker uit het initia tief. Een doorstart zat er ook niet in omdat hij het daarover niet eens kon worden met de eigena ren van het pand, de families Bolle en Hanse. Nieuwenhuizen ging in het achter ste gedeelte verder met Habo-hove niers. In de winkel gingen Hanse en Bolle verder met het tuinkijk huis, en zij werden vrijwel direct geconfronteerd met de klacht van oud-werknemers van Habo bij de gemeente. Die kou is nu uit de lucht. „We kunnen gaan verko pen", zegt Bolle. ger nodig acht. Dat laatste is niet geheel onwaarschijnlijk want de vraag op wat de VW eigenlijk doet voor haar participanten - vrij vertaald: wat krijg ik als lid van de VW terug voor mijn geld - duikt met enige regelmaat op. Een ver keerde benadering in de visie van VW-penningmeester W. van den Akker. Hij vindt dat de leden zich niet af moeten vragen wat de VW voor hen doet maar zichzelf de vraag moeten stellen wat zij kun nen doen voor toeristisch-recrea tief Schouwen-Duiveland. Uiteindelijk gaat het volgens Van den Akker allemaal om gemeen schappelijk belang en worden ook individuele ondernemers er beter van als dat belang gediend wordt. Vv- gevoerd. Eén van de scenes van 'de bruiden' betreft een begrafenis stoet. Bestuurslid J. Geleijnse: „En in eerste instantie was de grond zo gestort dat het precies in de route van die begrafenisstoet lag. Dat is gelukkig rechtgezet door de bult iets te verschuiven. Dat neemt niet weg dat het vanaf de tribune straks geen mooi gezicht is, die bult. Maar we zullen het ermee Drieëndertig teams doen mee aan schoolvoetbaltoernooi. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Men neme 400 school kinderen, acht voetbalvelden, vol doende wedstrijdballen, een hand jevol 'officials', veel enthousiasme, een beetje fanatisme en een schep vol talent en ziedaar: het school voetbaltoernooi. Aan de Schou- wen-Duivelandse editie van 2007 deden 24 zeventallen en 9 elftallen mee. Locatie: Sportpark Den Ho gen Blok. Tijd: halverwege de mid dag. Weer: zonnig en warm. Het parkeerterrein bij het Zierik- zeese sportpark is overvol. De au to's staan tot in de berm van de Lange Blokweg en zelfs het stallen van een fiets vergt enige inventivi teit. Alle velden zijn bezet. Het schoolvoetbaltoernooi is in volle gang. Op het veld de in passend te nue gehesen schoolkinderen. Langs de lijn cheerleaders, trotse ouders en bezorgde dan wel tevre den coaches. Remon de )ong hoort tot de laatste categorie. Hij heeft in enkele weken tijd het team van Binnen de Veste (Zierik- zee) klaargestoomd voor het toer nooi en de resultaten zijn hoopge vend. „Tot nu toe hebben we alle wed strijden gewonnen", zegt de coach' ondertussen het wedstrijd verloop en de prestaties van zijn pupillen nauwlettend in het oog houdend. Hij kan gerust zijn. Zijn elftal brengt dat van De Zonnewij zer (Zonnemaire) een verplette rende nederlaag toe: 8-0. De long glundert. Het is de kroon op hard werken. „Want het is wel een schoolklas, maar daarmee nog geen team. Dat moet je er van zien 4 moeten doen vrees ik." Sportver eniging DFS - gebruiker van het nabijgelegen sportveld - was on aangenaam verrast. De club ont vangt half juli profclub Excelsior en had gehoopt het terrein waar nu de bult grond op is gestort te kunnen gebruiken als (extra) par keerruimte. DFS zoekt nog naar een oplossing voor het te verwach ten parkeerprobleem. te maken en dat is kennelijk goed gelukt." De Jong tekent daar met een bij aan dat een belangrijke rol in het team is weggelegd voor de in clubverband spelende voetbal lers. „Zij zijn belangrijk op het veld. Ze helpen elkaar en ik vind dat ze echt fantastisch samenspe len." De Jong heeft goede hoop dat Binnen de Veste - bij het schoolschaken altijd in de top te vinden maar bij het schoolvoetbal in de middenmoot - deze keer met de hoogste eer gaat strijken. Zou zomaar kunnen volgens leer kracht en KNVB-vertegenwoordi- ger Dig Vleugel. „Het komt bijna nooit voor dat het schoolvoetbal ja ren achtereen gedomineerd wordt door een bepaald team. Het is bijna altijd wisselend." Wel opval lend acht Vleugel de toename on der meisjes voor het actief beoefe- 'Hup, hup, hup. Onze chappies winnen de cup' nen van de voetbalsport. „Dat is de laatste jaren enorm gegroeid. Vroeger konden we het toernooi voor jongens en dat voor meisjes vaak combineren op één dag. Dat lukt niet meer." Het schoolvoetbaltoernooi werd gisteren bij de jongenselftallen een prooi voor het team van De Kirre- weie uit Burgh-Haamstede. De ploeg wist in een spannende fina le Duiveland van zich af te hou den. Bij de jongenszeventallen was het de ploeg van de Oosterburght uit Oosterland die uiteindelijk Bin nen de Veste met 4-1 versloeg. Vol gende week woensdag worden de voorronden en finales van de meis jeszeventallen gespeeld. RENESSE - P. Lubbers uit Zierikzee wil dat de veekerende roosters bij de voormalige Vroonweg in Renes se en Haamstede verdwijnen. Lub bers is naar de rechter gestapt om dat het rooster volgens hem in strijd is met artikel 11 van de Flora- en Faunawet. Reeën en damher ten kunnen - stelt Lubbers - nu niet meer onbelemmerd naar de omringende akkers lopen wat ze vroeger wel konden. De roosters zijn bovendien gevaar lijk voor de dieren. „Bij het Water gat lopen nu twee beesten met een kapotte onderloper. Dat komt doordat ze in het veekerende roos ter zijn gekomen of door het prik keldraad wat overal gespannen is", zegt Lubbers. In dezelfde zaak kaart hij ook het hek aan wat de vroongronden afsluit van Haamste de omdat hij nu geen onbelem merde toegang heeft tot zijn eigen terrein. Staatsbosbeheer neemt voorschotje op reconstructieplan. door Piet Kleemans burch-haamstede - Vooruitlo pend op de reconstructie van de Karolingische burcht in Burgh wordt in opdracht van Staatsbosbe heer (SBB) 6000 kubieke meter grond gestort op de burcht. Het wachten is op de monumentenver- gunning. Als die er eenmaal is kan het werk beginnen. Wanneer de vergunning afkomt is volgens districtshoofd C. de Lange van SBB moeilijk te zeggen. De monumentenvergunning was al verleend, maar één van de omwo nenden heeft daar bezwaar tegen aangetekend. De rechter heeft zich inmiddels over de kwestie gebo gen en het wachten is op de uit spraak. De Lange verwacht die uit spraak niet eerder dan mei of juni. Mocht de rechterlijke uitspraak in het voordeel van SBB uitvallen dan kan volgens hem snel begon nen worden met de uitvoering van de plannen. De reconstructie vergt alles bij elkaar zes weken. Het is de bedoeling dat het terrein 20 centimeter wordt opgehoogd en voorzien van een 200 meter lan ge ronde wal en een houten palis sade. De nu aan de rand van de burcht gestorte grond is afkomstig uit de omgeving van manege Grol bij Renesse waar de Dienst Lande lijk Gebied in het kader van landin richtingsproject Schouwen-West bezig is met herinrichting. De grond wordt gestort aan de rand van de Karolingische burcht. Die plek is gekozen in overleg met de Stichting Historische Spelen Zierikzee onder wiens vleugels in juni vijf keer het openluchtspekta kel De Bruiden van Burgh wordt op- - 4 - aSte' Aan de rand van de burcht ligt 6000 kuub grond. foto Marijke Folkertsma Veel animo voor eilandelijk schoolvoetbal Aan het schoolvoetbaltoernooi op Den Hogen Blok deden 22 scholen mee. Vierentwintig zeventallen en negen elftallen traden tegen elkaar in het strijdperk. Woensdag 25 april worden op Den Hogen Blok de voorronden en finales voor de meisjeszeventallen gehouden. De Zeeuwse finales zijn woensdag 16 mei in Zierikzee en Kloetinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60