Jaantje de ster Organisator rally Hulst boos over sloop veerplein Geen vertraging door centrale bediening bruggen en sluizen Zeeuws-Vlaming met 104 oudste in de regio Raadslid pleit voor aanlijnen van katten 26 Donderdag 19 april 2007 PZC Z Afbreken terrein bij Perkpolder nodig voor aanleg gronddepot. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - Organisator Nico Biesheuvel van de jaarlijkse auto rally in Hulst begrijpt er geen snars van dat - in tegenstelling tot eerdere toezeggingen deze week - toch is begonnen met sloopwerk zaamheden op het voormalige veerplein in Perkpolder. Op de plaats van het veerplein komt een recreatieproject met jachthaven, hotel, vakantiewonin gen en een golfbaan. Begin dit jaar kreeg Biesheuvel te horen dat hij nog één keer gebruik kon maken van het veerplein. De afbraak van het terrein zou pas na de rally op zaterdag 28 april begin nen. Daar kwam echter verande ring in. De sloop van het oude kan toor van de vroegere Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) is eer gisteren al begonnen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Centrale bediening van bruggen en sluizen op de Ne derlandse vaarwegen heeft abso luut geen nadelige gevolgen voor de afwikkeling van de scheepvaart. Die loopt geen vertraging op en ook de veiligheid is niet in het ge ding. De vrees van schippers in Terneuzen voor extra oponthoud is ongegrond. Dat antwoordt staatssecretaris Huizinga van Ver keer en Waterstaat op vragen van het SP-Kamerlid E. Roemer. Huizinga is uitermate positief over de invoering van de bediening op afstand van sluizen, bruggen en stuwen. Ze gaat daar ook mee door. Roemer daarentegen vindt dat, in afwachting van meer gege- „Ik had gevraagd om een week uit stel. Eerst hadden ze me namelijk beloofd dat alles zou kunnen blij ven staan tot na de rally", zegt ral lyorganisator Biesheuvel. „Het heeft per slot van rekening al bijna vier jaar leeggestaan, dus wat maakt één week dan nog uit. Zou de rally pas over een halfjaar plaats vinden, dan kon ik er nog begrip voor opbrengen. Maar nu is het voor mij totaal onbegrijpelijk waar om er op stel en sprong met die sloop moest worden begonnen." Aanvankelijk stond de sloop ge pland voor begin maart, maar de voorbereidende werkzaamheden bleken langer te duren dan ver wacht. Biesheuvel bracht in het voormali ge PSD-gebouw onder andere het tijdwaarnemingscentrum van de Rallyorganisator Nico Biesheuvel begrijpt niet waarom de sloop van het oude veerterrein in Perk polder niet een week kon wor den uitgesteld. vens over de bediening, juist niet moet worden doorgegaan. Rijkswaterstaat bereidt momen teel de invoering van de centrale bediening van de sluizen en brug gen in Zeeland voor. De 'kunstwer ken' boven de Westerschelde wor den straks centraal bediend vanuit het Topshuis op Neeltje lans en die in de Kanaalzone vanuit de ver keerspost op de Middenhavendam in Terneuzen. De centrale bedie ning levert een fikse kostenbespa ring op, alleen al omdat er veel minder arbeidsplaatsen mee ge moeid zijn. Waterstaat bedient in Noord-Brabant als sinds 1995 slui zen op afstand en krijgt daar, vol gens de staatssecretaris, alleen maar positieve reacties op. Volgens rally onder. Ook kon de organisa tie de toiletten in dat gebouw nog benutten. Daar moet Biesheuvel nu snel andere oplossingen voor vinden, waarbij hij wel aantekent dat Rijkswaterstaat de huur van de benodigde mobiele toiletgroepen voor haar rekening neemt. Met enige pijn in het hart benut de organisator van de rally het oude veerplein in Perkpolder dit jaar voor het allerlaatst als centraal toneel voor zijn evenement. „Heel erg jammer, want het was een unieke locatie. Hoewel ik heb begrepen dat het nog wel even gaat duren voor het veerplein ook echt verdwijnt. Volgens mij ligt het er volgend jaar ook nog." Woordvoerder Edwin de Feijter laat namens Rijkswaterstaat Zee land weten, dat de sloop van het oude veerplein geen verder uitstel duldde. Dat heeft volgens De Feijter alles te maken met het gronddepot dat Rijkswaterstaat op het terrein laat inrichten. haar leert de ervaring dat het leidt tot een besparing van dertig tot vijftig procent op personeelskos ten. De veiligheid is absoluut niet in het geding; daaraan wordt geen afbreuk gedaan, ook niet als het gaat om het vervoer van gevaarlij ke stoffen. En mocht er al iets mis gaan, dan zijn hulpverleners net zo snel ter plaatse als bij een be mande brug of sluis. De centrale bediening wordt in Zeeland de ko mende drie jaar ingevoerd. Vol gens schippersvereniging Konink lijke Schuttevaer is het prima dat de sluizen van Kats, Bruinisse en de Bergschediep vanaf dat mo ment 24 uur per etmaal bediend zullen worden. Maar vragen over de efficiency blijven. Edwin Vinke legt zijn kunsten vast in een 'puur kookboek'. door Raymond de Frel SLIJKPLAAT - Een beetje kok geeft zijn geheimen natuurlijk nooit he lemaal prijs. Maar vooruit, dit ge heim kan toch niemand evenaren. Er zijn immers maar weinig koks die een oma Jaantje hebben. Laat staan een oma Jaantje die zo se cuur garnalen pelt als de 87-jarige grootmoeder van sterrenkok Edwin Vinke van De Kromme Wa tergang in Slijkplaat. Zij kreeg gisterochtend het eerste exemplaar van het kookboek Uit Zeeuwse Wateren van haar klein zoon overhandigd. Omdat Jaantje al jaren een stille kracht is, die uit liefde voor haar kleinzoon twee keer per week dat doet waarmee ze groot is geworden: garnalen pel len. „Rotwerk? Welnee! Mijn va der en broers waren vissers. Het was heel normaal dat wij na schooltijd 'hornout' pelden. Ik werk trouwens nog net zo snel als vroeger: een pond gepelde garna len per uur", zegt de in Breskens woonachtige Jaantje Dierx. „En ik geef natuurlijk geen gebroken gar nalen af, hè! Dat kan toch niet in een restaurant met een Michelin- ster? De gebroken exemplaren gaan in een apart schaaltje. Voor de kinderen en kleinkinderen, die vinden dat lekker op brood." Oma Jaantje wordt met een paar prachtige foto's in het boek be dankt voor haar inzet. De uitver grote detailfoto's van Willy Lip pens dienden als leidraad voor Vinkes recepten. „Ik wilde eerst he lemaal geen kookboek, maar mijn vrouw Blanche drong er op aan", zegt Vinke. „Ik vond het veel te commercieel, bijna elke kok heeft tegenwoordig een boek. Maar uit eindelijk ging ik toch overstag. Al blijf ik mij afvragen waarom koks een boek moeten uitbrengen. Om elkaar een beetje te imponeren, misschien? Dat is zeker niet mijn insteek. Dit is een basisboek, waar bij ik uitga van pure producten." Vinke koos bewust voor recepten die prima thuis zijn te bereiden. „Een ingewikkelde garnituur is thuis toch niet haalbaar, dus heeft het geen zin om dat in een boek te zetten. Weet je, goed koken is vooral zoeken. Ga naar Brugge voor een speciaal brood, naar Bres kens voor een goede vis en zoek 'En ik geef natuurlijk geen gebroken garnalen af, hè! Dat kan toch niet?' bij boeren naar een lekkere prei. Als dat lukt, is het koken zelf nog maar minutenwerk." Oftewel: als de basis goed is, volgt de rest van zelf. Zoals een tweede ster? Vinke: „Ach, het zou mijn ego strelen. Wij hebben de drang om beter te worden, maar aan de andere kant: ons restaurant is elke dag weer goed gevuld. Da's niet slecht voor een gehucht als Sliekplaote." [yn Uit Zeeuwse Wateren, Uitgeverij Snoeck, ISBN: 978-90-5349-644-2. Receptgarnalenkroketten van oma (voor vier personen) Nodig: 5 dl ingekookte fond van garnalenkoppen, 2 dl melk, 250 g boter, 250 g bloem, 3 blaadjes gelatine, 300 g garnalen, cayennepeper en ci troensap. Om te paneren: 200 g bloem, 500 g paneermeel, 3 klutseieren. Voeg de bloem aan de gesmolten boter toe. Voeg daarna de melk en gar- nalenfond bij en roer goed. Voeg vervolgens de geweekte gelatine en op het laatst de garnalen. Breng de ragout op smaak met de peper en ci troen en laat hem afkoelen. Doe de ragout in een spuitzak en spuit op bakpapier lange banen. Span er keukenplastic over en vries ze aan. Snijd daarna stukjes van ongeveer 3 cm. Haal door de klutseieren en paneermeel (2 keer). Laat de kroketten dan weer even aanvriezen en bak ze in de frituurpan op 180 graden. Cyriel de Baere reed DAF tot 95ste en was overal in streek bekend. door Wilma Valk OOSTBURG - „Jullie gaan toch geen dwaasheden uithalen?" Cyriel de Baere vierde gisteren in verzor gingshuis De Stelle in Oostburg zijn 104e verjaardag. Hij is daar mee de oudste inwoner van Zeeuws-Vlaanderen. Hem deerde dat minder. Verjaren? Dat had hij uiteindelijk al zo vaak gedaan en dan al die drukte? „De burgemeester komt ook? Als hij maar gewoon doet." De Baere is geboren en getogen in de buurtschap De Biezen bij Eede. Tot drie jaar geleden woonde hij in zijn geboortehuis. Hij was in de streek overal bekend en reed tot zijn 95e jaar nog met zijn trouwe DAF. De auto werd uiteindelijk af gekeurd en de familie vond een nieuwe niet meer verantwoord. Zeer tot zijn spijt. Hij stapte over op de fiets en een toer naar zijn jongste dochter in Breskens voor een bakje koffie was heel gewoon. Uiteindelijk werd een val van de fiets hem fataal. Hij brak zijn dij been en werd na een operatie niet meer de oude. Toch is Cyriel opge wekt, zijn eten smaakt hem uitste kend en in de namiddag ook zijn pilsje. Zijn geheugen laat hem, wat vroeger tijden betreft, nog steeds niet in de steek. Verhalen genoeg om te vertellen. „Van tegenwoordig weet hij min der", vertelt zijn zoon André. „De ene dag kent hij ons, dan roept hij al van verre: Pruimen- boer ben jij er ook? Hij weet dat ik altijd veel fruitbomen had. De an dere dag kent hij me niet. Maar ge lukkig is hij heel tevreden. Hij heeft tot aan zijn honderdste door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Giel van Boom (Top Ge meentebelangen) pleit voor een aanlijngebod voor katten in de be bouwde kom. In schriftelijke vragen informeert Van Boom of een dergelijke maat regel kan worden opgenomen in de algemene plaatselijke verorde ning. „De kat is een huisdier en dient als zodanig door de eigena ren behandeld te worden", be toogt Van Boom. „Dit wil zeggen dat ze in huis gehouden moeten worden en hun behoefte binnens huis of in de tuin dienen te doen." Het raadslid vindt dat voorkomen moet worden dat katten rondzwer ven om elders last te veroorzaken. Van Boom wijst er op dat honden bezitters belasting moeten betalen en hun hond moeten aanlijnen, terwijl katten overal poepen en met hun nagels auto's bekrassen, De 104-jarige Cyriel de Baere tussen zijn familie en burgemeester Sala (r). foto Peter Nicolai nooit een pilletje geslikt, geen dok ter en geen tandarts gekend." Cyriel en zijn in 1984 overleden echtgenote Camilla hadden samen zeven kinderen. De nog levende kinderen waren er gisteren om va der te feliciteren. Hij heeft tien kleinkinderen en veertien achterkleinkinderen. Sinds kort ook een achterachter kleinkind. In De Stelle in Oost burg was er gelegenheid om hem te feliciteren al houdt hij duidelijk niet van al die drukte. Behalve de taart, die smaakte hem wel, daar lust hij wel pap van!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54