Binnenland Hard gelag voor bierbrouwerijen 'België niet voor ander tracé IJzeren Rijn' zeeuwind SP: Nederlands afval vervuilt milieu in Frankrijk en Azië zorg geen markt !!L irr\ f Ié ÜT, Kabinet: bij zoekraken Digid nieuwe aanvragen Maak kans [Maak kans op een digitale reflexcamera! Doe mee aan de fotowedstrijd '20 jaar leven van ds wind'. Kijk op www.ieeuwind.nl Man cel in voor profiteren van legaat na moord Protest tegen problemen in thuiszorg 4 Donderdag 19 april 2007 pzc Heineken, Grolsch en Bavaria krijgen boete van 273 miljoen euro. door onze correspondent Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Commissie heeft de Nederlandse bierbrou wers Heineken, Grolsch en Bavaria een boete van ruim 273 miljoen eu ro opgelegd. Volgens Europees Commissaris van Mededinging Neelie Kroes hebben de drie brouwers in de pe riode 1996-1999 samen met het Belgisch-Braziliaanse Inbev verbo den afspraken gemaakt over prij zen, prijsverhogingen en het verde len van klanten. Grolsch en Bava ria hebben aangekondigd in be roep te gaan, Heineken overweegt dat. Heineken noemt de beschuldi gingen 'overdreven en onrechtvaar dig'. Samen met Inbev - produ cent van Dommelsch, Hertog Jan, Oranjeboom, Hoegaarden en Jupi- ler - beheersen de drie Nederland se brouwers zo'n 92 procent van de Nederlandse biermarkt. De af spraken hadden betrekking op de consumptie in de horeca en op de verkoop aan particulieren via su permarkten. Volgens Kroes is het 'onaanvaardbaar' dat de belangrijk ste aanbieders hebben samenge spannen om prijzen te verhogen en de markt onder elkaar te verde len. De hoogste boete is voor Hein eken, dat ruim 219 miljoen euro moet betalen. Grolsch moet ruim 31,5- miljoen betalen en Bavaria is voor bijna 23 miljoen euro beboet. Inbev kreeg een boetebedrag van Volgens Europees commissaris Kroes maakten drie Nederlandse brouwerijen tussen 1996 en 1999 verboden prijsafspraken met het Belgische Inbev. ruim 84 miljoen euro kwijtgeschol den omdat dat concern heeft mee gewerkt het kartel te onthullen. Woordvoerders van Kroes zeiden er gisteren op te vertrouwen dat de bewijzen tegen de brouwers ook in de rechtszaal stand zullen houden. Mede door de medewer king van Inbev, dat eerder al was betrokken bij kartels op de Bel gische, Franse en Luxemburgse markt, beschikken de ambtenaren van Kroes over tal van bewijzen van geheime bijeenkomsten die de vier brouwerijen in de periode 1996-1999 hebben belegd. De Com missie zegt ook over bewijzen te beschikken dat het topmanage ment van de vier brouwerijgroe pen aan kartel-besprekingen heeft deelgenomen. Ook zou er bewijs zijn dat de ondernemingen wisten dat hun praktijken illegaal waren en dat ze daarom maatregelen na men om ontdekking te voorko men, zoals het gebruiken van code namen en afkortingen voor bijeen komsten. De suggestie dat met na me Heineken het onderzoek zou hebben tegengewerkt, werd door een bron bij de Commissie niet ontkend. „Je kunt zeggen dat ze hun recht om zich te verdedigen uiterst grondig hebben gebruikt." den haag - Minister Camiel Eur- lings van Verkeer en Waterstaat verwacht dat een onderzoek naar alternatieven voor de IJzeren Rijn, de historische spoorlijn tussen Antwerpen en het Rührgebied, niet goed valt in België. In de Tweede Kamer wil een meer derheid kijken naar een ander tra cé voor het Nederlandse deel van deze goederenlijn. De SP wil een onderzoek zelfs met een motie af dwingen. SP'er Emile Roemer pleitte voor een actieve in plaats van een afwachtende opstelling. Hij wil samen met de Belgen zoe ken naar een oplossing waarbij al le partijen gebaat zijn. Volgens Eur- lings zal de bereidheid van de Bel gen om mee te denken 'niet groter maar kleiner worden als we mist willen creëren met alternatieven'. Nederland is volgens hem gehou den aan een arbitrage-uitspraak van twee jaar geleden dat België recht op vrije doortocht geeft. PETER den haag - Belastingbetalers die hun Digid-code - een soort elektro nische handtekening - kwijt zijn, moeten alsnog een nieuwe aanvra gen en zo snel mogelijk aangifte doen. Dat hebben staatssecretaris De Jager (Financiën) en minister rotterdam - Een 51-jarige man uit Meppel moet van de rechtbank in Rotterdam twee jaar de cel in, omdat hij heeft: geprofiteerd van de erfenis van een vermoorde vriend. De man wist niet alleen dat de man zou worden gedood, zodat 'hij samen met de weduwe van de miljoenen zou kunnen ge nieten. Hij wist ook dat de vrouw, later zijn echtgenote, een rol speel de bij die moord uit 1999. Van de flinke nalatenschap heeft de man, die een uitkering genoot, een luxe leven kunnen leiden. Hij ging op dure vakanties, kocht een auto en een camper en schafte een exclusief horloge aan. De rechters legden een hogere straf op dan de achttien maanden gevangenis die het Openbaar Ministerie had geëist. Ter Horst (Binnenlandse Zaken) geantwoord op kamervragen. Me dewerkers van de Belastingdienst adviseerden in dat geval de Digid van de buren te gebruiken. Inmid dels is iedereen bij de Belasting dienst erop geattendeerd dat alle belastingbetalers een eigen Digid moeten hebben. De bewindslie den geven overigens toe dat het mogelijk is met een Digid de aan gifte van iemand te wijzigen. Het is niet mogelijk met de Digid gege vens op te vragen bij de fiscus. DEN HAAG - Actiegroep 'Zorg Geen Markt' hield gistermiddag een manifes tatie op het Plein in Den Haag. De manifestatie is een protest tegen de ge volgen van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) waardoor veel mensen minder huishoudelijke verzorging krijgen. De Tweede Kamer debat teerde gisteren over de wet die op 1 januari 2007 is ingegaan. Staatssecre taris Bussemaker (Volksgezondheid) laat uitzoeken hoeveel mensen niet de thuiszorg krijgen die ze nodig hebben. foto Ed Oudenaarden/ANP IK wIL- le-TS- LENTC AcHTIGS Accu's, kabels en plastic flessen worden in buitenland verwerkt. den haag - Accu's, kabels, lege fles jes en ander afval gaan op grote schaal het land uit naar Frankrijk en Azië. Volgens SP-politici wordt dat afval in die landen niet goed verwerkt. Het ministerie van VROM stelt dat het wel meevalt. Inwoners van het Noord-Franse Bourg-Fidèle kunnen al jaren geen groenten meer eten uit eigen moestuin. In de lucht, de grond en het water zit te veel lood. Die ge vaarlijke stof ontsnapt uit de fa briek die loodaccu's verwerkt. Die accu's komen onder meer uit Ne derland. Tot die conclusie komen Europarle mentariër Kartika Liotard en TVvee- de Kamerlid Remi Poppe van de SP na onderzoek ter plaatse. Zo ernstig als de SP'ers het voor stellen is het volgens het ministe rie van VROM niet. „Het afval moet naar een erkend bedrijf en zo dicht mogelijk bij huis worden verwerkt", zegt een woordvoerder van minister Cramer van Milieu. De bewindsvrouw zal de beschul digingen van de SP onderzoeken, zo kondigt zij vandaag aan als ze het rapport ontvangt, aldus haar woordvoerder. Maar ze vreest niet voor grote mis standen. „We werken goed samen met de inspectiediensten en kun nen zo alle gegevens opvragen. In Frankrijk gelden ongeveer dezelf de regels als in Nederland." Veel Nederlands afval wordt in het buitenland slecht verwerkt, stelt de SP. Het lood tast daar het milieu en leervermogen van kinderen aan. Ook het vervoer van kabels en plastic naar Azië om daar te wor den hergebruikt, stuit de SP'ers te gen de borst. Als dat niet goed wordt verwerkt, komen er schade lijke stoffen vrij. Bovendien kost het vervoer veel energie. Ook met die transporten valt het volgens het ministerie wel mee. „Het is maar een klein deel van het afval dat de grens over gaat. Wij verbranden en storten juist heel veel." De milieuvoorwaarden zijn in het buitenland kennelijk minder streng, merkt Remi Poppe op. „Het zijn Nederlandse accu's die de vervuiling in het Franse Bourg-Fidèle veroorzaken. Dus zouden wij de afvalverwerking moeten controleren. Dat lood tast het leervermogen van kinderen aan. Het gereis met afval kost veel brandstof terwijl we het ook in Nederland kunnen verwerken." f" ^(VUl i M"vf 'k SfcjfiPOT orkI ^kapot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4