tuur en grap de waarheid Proberen niet naar de borsten van Jessica Simpson te kijken De Mythe verrijkt met portret Freek de Jonge FAMILIE VOORDEEL Medium Big Mac™ Menu Hamburger Happy AA Meal" voor maar i'm lovin' it. BIJ MCDONALD'S ZEELAND m Niet geldig in combinatie met andere McDonald's® aanbiedingen. Alléén geldig bij McDonald's Goes, Terneuzen en Middelburg t/m 31-07-2007. PZC Donderdag 19 april 2007 I 37 door Rolf Bosboom GOES - Het theater droeg al de naam van een van zijn program ma's, een tekst daaruit hangt er sinds de opening in 2003 aan de muur en nu is De Mythe in Goes ook verrijkt met een beeltenis van Freek de Jonge. De cabaretier ont hulde gisteren zelf samen met de nieuwe schouwburgdirecteur Pe ter de Neef, het geschilderd por tret dat de in Goes geboren kunste naar Sam Drukker van hem heeft gemaakt. Ook de naam van Freek de Jonge wordt vaak verbonden met Goes. Hij greep gisteren de gelegenheid aan om dat nog eens te relativeren. „Ik heb eigenlijk maar acht maan den in Goes gewoond. Maar het waren wel tropenmaanden." Te vens bracht hij nóg een wens te berde. „Wat ik mooi zou vinden is als de volgende liedtekst hier in het raam wordt gezandstraald. Het mooiste is in spiegelbeeld, zodat de tekst van buitenaf te lezen is." Vervolgens las hij hij Zeeland-blues voor, met onder meer de strofe Te midden van de Zeeuwen/ Ben ik op gegroeid in Goes/ Te preuts voor het leven/ Te blank voor de blues. uit 53 landen ingezonden. De jury koos eerst de honderd beste voor de catalogus. Vervolgens werden de winnaars bepaald. Ann Telnaes (VS) heeft de Golden Award ge wonnen; de Tsjech Miroslav Bar- tak krijgt de Ton Smits Award. Op de tentoonstelling in Bergen op Zoom zijn de honderd geselecteer de spotprenten te zien, aangevuld met ruim 200 andere. Bij de Deense rel was het sop de kool niet waard, vindt Nieuwen- dijk. „Er was daar slechts één leu ke bij. De cartoons hier zijn eigen lijk leuker en scherper. Waar we wel op hebben gelet is dat er geen sprake was van anti-terreur of an- ti-islam, want dat was het thema niet." „Het is ook niet de bedoeling van een cartoonist om te beledigen. Hij wil alleen provoceren, dingen aan de kaak stellen. Zijn functie is die van hofnar, om met een grap de waarheid te zeggen en mensen aan het denken te zetten. Bij een goede cartoon moet de grap ook binnen acht seconden overkomen. Er dreigt iets op de tekening te ge beuren en de toeschouwer maakt het zelf af. Als je de grap moet uit leggen, is het niet goed." Behalve de honderden cartoons biedt de tentoonstelling in Het Markiezenhof onder meer een ver zameling al dan niet authentieke curiosa, waaronder de bril van Peter van Straaten, een pluk oksel- haar van Gerald Scarfe, het slipje van de buurvrouw van Stefan Ver- wey en de Encyclopedie van de Isla mitische Humor 1653-2007, een - in derdaad - piepklein boekje. Ook opvallend is een handjevol pillen. Het verklarende kaartje vermeldt: 'Dagelijkse dosis medicijnen (na de Deense cartoonrellen)'. rjn Nederlands Cartoonfestival, van 22 april t/m 22 oktober in Het Markie zenhof, Steenbergsestraat 8, Bergen op Zoom. Geopend: dinsdag t/m zondag, 11.00-17.00 uur. De hon derd beste cartoons zijn verzameld in de catalogus Ongelooflijk! Cartoons over Mens Religie. De expositie wordt zondag 22 april om 15.15 uur geopend door Domi nee Gremdaat (Paul Haenen). Freek de Jonge en de nieuwe schouwburgdirecteur Peter de Neef (r) bekij ken het schilderij dat Sam Drukker heeft gemaakt. foto Willem Mieras Ceric Zerljko (Kroatië) tie getoond. „We hebben die al die jaren bewaard. Het is nu ons ge schenk aan het museum." De inzendingen voor het Cartoon festival zijn - na een voorselectie - in februari beoordeeld door een in ternationale jury, met onder ande ren een imam en een dominee in de gelederen. In totaal waren er 2977 cartoons van 529 tekenaars Andrzej Graniak (Polen) 'Van de makers van Wedding cras- hers', zo wordt Employee of the month aangeprezen. Wat bedoelen ze daarmee? Want regisseur Greg Coolidge noch de scenarioschrij vers of de hoofdrolspelers van de ze nieuwe supermarktklucht heb ben iets met die succesvolle versier derskomedie te maken gehad. Al leen een paar van de producenten van Employee of the month waren ook betrokken bij het veel leukere Wedding crashers. Laat u niet in het ootje nemen. Voor jongeren heeft Employee of the month overigens veel herken ningspunten. In de eerste plaats de supermarkt. Welke scholier heeft daar geen bijbaantje gehad? Verba zend eigenlijk dat er niet veel meer winkelfilms zijn. De gebezig de humor zal de kenners van het pubergenre ook bekend voorko- EMPLOYEE OF THE MONTH Film. Regie: Greg Coolidge Met: Dane Cook, Jessica Simpson, Dax Shepard. Te zien in Vlissingen. door Leo Bankersen men. Op het prikbord hangt een foto van de beste werknemer. Ie mand heeft daar 'hij doet het graag anaal' bij geschreven. Dat fungeert als zogenaamd geestige binnenkomer. In het vooral door 'nerds' bevolkte filiaal draait het dunne plot om de ongelijke strijd tussen kassakam pioen Vince, een onuitstaanbaar zelfingenomen rokkenjager, en de relaxte vakkenvuller Zack, die 's morgens moeilijk uit zijn bed kan komen. Hij krijgt echter ongeken de energie wanneer het MTV-ster- retje Jessica Simpson ten tonele verschijnt in de rol van Amy, een nieuwe medewerkster met een in drukwekkend diep decolleté. Men fluistert dat ze naar bed gaat met de werknemer van de maand. Die borsten van Simpson vervul len in Employee of the month een merkwaardig dubbelzinnige rol. Ie kunt ze moeilijk ontwijken en toch moeten we geloven dat Amy, die al dat fraais zo duidelijk eta leert, eigenlijk niets van overdre ven aandacht voor haar uiterlijk moet hebben. Dat het formaat van bepaalde lichaamsdelen er niet toe doet, is nog aanleiding voor een heel maffe grap, maar verder ko men de brave moraal en zoete ro mantische wending nogal schijn heilig over. de Icarus II.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39