Cultuur Cartoonist vertelt met e Eindeloos geknok in de ruimte AF 's-H 2Much in finale 36 I Donderdag 19 april 2007 PZC VRAGEN AAN FRANK HERREBOUT In het kader van het 50-jarig jubileum van Porgy en Bess is morgenavond het filmpro ject De jazz van het bankroet te zien. Het is mede een initiatief van de oorspronkelijk uit Terneuzen afkomstige Frank Herrebout. Naam: Frank Herrebout Leeftijd: 49 Woonplaats: Zaandam Beroep: Filmproducent en -regisseur door Rolf Bosboom 'De jazz van het bankroet' is gebaseerd op een filmscenario dat de Vlaamse dichter Paul van Ostaijen in 1920 schreef onder invloed van het dadaïsme, nadat hij naar Berlijn was gevlucht. Hoe is jullie project tot stand gekomen „In de tijd dat ik op de filmacademie zat, had ik een studiegenoot - Leo van Maaren, met wie ik nu een filmproductiebedrijf heb - die een grote fan was van Van Ostaijen. Hij vertelde dat er een oud filmscenario was. Toen hebben we gewerkt aan een kort filmpje. Dat moet in 1982 zijn ge weest. Sindsdien heeft het ons altijd gefascineerd, maar we hebben nooit precies geweten hoe we het echt konden uitvoeren. Het enscene ren is bijna niet te doen. Jaren later was dat wel mogelijk, toen bleek dat we het archief van het Filmmuseum mochten gebruiken en we hele maal digitaal konden werken." Is Van Ostaijens scenario niet eerder verfilmd? „Nee, er is nooit iets mee gedaan. Het had ook niet eens gekund in die tijd. Er zitten zulke groteske scènes in, dat was een hels karwei. Van Ostaijen was natuurlijk vooral schrijver en dichter. Volgens mij hield hij zich min of meer voor de grap met een scenario bezig, omdat hij zo'n groot filmliefhebber was. De tekst is verschenen in zijn verzamelde wer ken. Ik heb toen contact gezocht met de samensteller ervan, Gerrit Bor- gers. Van hem kreeg ik het oorspronkelijk handschrift. We hebben ons daardoor helemaal op de eerste versie kunnen baseren." Heeft Terneuzen morgenavond de première? „Vorig jaar is al een eerste uitvoering geweest in het Filmmuseum en la ter in Berlijn. Inmiddels hebben we een aantal dingen veranderd. Dat had ook te maken met het feit dat we niet van alle beelden de rechten hadden. We zijn nu bezig de film definitief af te maken, omdat deze bin nenkort op dvd verschijnt en bij het Filmmuseum officieel in roulement komt. In Porgy en Bess laten we de bijna definitieve versie zien." De film is een collage van authentieke filmfragmenten gecombineerd met ti- telkaarten met daarop teksten uit het scenario van Van Ostaijen. In hoeverre is de muziek ook authentiek? „Sommige dingen wel, maar bijvoorbeeld de jazzmuziek niet. Waar Van Ostaijen enthousiast over was, klonk toen misschien revolutionair, maar nu niet meer. We gebruiken muziek die het revolutionaire karakter wel behoudt. Het zijn composities van jazzmuzikant Wouter van Bellen, die morgenavond trompet speelt samen met een geluidsband." Is de film ook voor de hedendaagse toeschouwer nog goed te volgen? „Op zich is het filmscenario 'gewoner' dan de gedichten van Paul van Ostaijen, die nog veel dadaïstischer zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat het heel goed te begrijpen is, al wordt er wel een absurde wereld ge toond. Het nihilisme van het dadaïsme is duidelijk merkbaar." Filmproject 'De jazz van het bankroet', morgenavond in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang: rond 23.00 uur, na afloop van het concert van het Orkest der Lage Landen met violist Mathieu van Bellen in de Grote Kerk (aanvang: 20.00 uur) In Bergen op Zoom begint zondag een internationale tentoonstelling met honderden cartoons over religie, zeker sinds vorig jaar een beladen onderwerp. door Rolf Bosboom Het lijkt mooi inspe len op de actualiteit. Toch is het thema van de 15e editie van het Nederlands Car toonfestival, mens religie, niet gekozen naar aanleiding van alle commotie rond de Moham- med-spotprenten in Denemarken. De organisatoren liepen al vier jaar met het idee rond. Het Cartoonfestival bestaat sinds 1983. De eerste vier keer werd het georganiseerd in Amstelveen. Na wat omzwervingen belandde het in Eindhoven, waar de achtste tot en met de veertiende editie wer den gehouden, voor het laatst in 2002. Ineens was het daar afgelo pen, zegt Peter Nieuwendijk, de voor het leven benoemde secreta ris-generaal van de Federation of European Cartoonists Organisa tions ('ik ben de Kofi Annan van de cartoonisten'). „Er kwam een andere gemeenteraad in Eindho ven en die draaide de subsidie te rug. Bovendien hadden ze proble men met het thema dat we toen al - vier jaar geleden - hadden voorge steld: mens 8c religie." „Wij wilden juist wat serieuzer, wat anders te werk gaan. De eerste vijf festivals hadden helemaal geen thema. Daarna volgden onderwer pen zoals computers, mode en eten 8c drinken. Vier jaar geleden kozen we bewust voor mens 8c re ligie. Dat heeft nog niemand eer der gedaan. Cartoonist Fritz Beh- rendt heeft eens gezegd: 'Waak er voor dat de vrije cartoon geen vrij blijvende cartoon is'. Dat heb ik al tijd onthouden." Het Markiezenhof bleek uiteinde lijk bereid het Cartoonfestival on- Robert Rousso (Frankrijk) derdak te verschaffen, nu en in de toekomst. „Het is de bedoeling er een biënnale van te maken, met af wisselend politieke en vrije pren ten", zegt Nieuwendijk. De samen werking wordt bezegeld met de overhandiging van de verzameling cartoons van de winnaars van voorgaande jaren. Deze collectie wordt als 'extraatje' op de exposi- KATS - De groep 2Much, met Peter Reinders uit Kats, is finalist bij de Song of Peace Contest, op 28 april in Tipperary, Ierland. Het duo, vijf voudig deelnemer aan het Natio naal COC Songfestival, zingt het nummer Love is gonna save me. Ruimtevaarder Robert Capa (Cilli- an Murphy) stuurt in Sunshine een weinig opbeurend bericht naar zijn familie op Aarde: 'De zon sterft en daardoor zal de mensheid uitsterven.' Om dat te voorkomen heeft wetenschapper Capa ander halfjaar eerder koers gezet naar de zon, in een ruimteschip met een spectaculair groot hitteschild. Met een atoombom hopen hij en zijn bemanning de ster opnieuw te 'ontsteken'. Het is niet de eerste poging: eerder vertrok het ruimte schip Icarus I met dezelfde missie, om spoorloos te verdwijnen. Wie een beetje bijgelovig is, snapt natuurlijk dat die scheepsnaam vragen was om moeilijkheden: Ica rus was de Griekse mythologische figuur die met vleugels van was te dicht naar de zon vloog, waarna hij zijn hoogmoed met de dood moest bekopen. Desondanks is het schip van Capa de Icarus II ge doopt. Dat kan nooit goed gaan. Vooral omdat de aan boord aanwe- SUNSHINE Film. Regie: Danny Boyle. Met: Cillian Murphy, Chris Evans. Te zien in Vlissingen, Terneuzen, Hulst en Bergen op Zoom. door Fritz de Jong zige wetenschappers een reeks be- slissingsfouten maken waar zelfs een beginnend padvindertje niet aan zou denken. Met het doel in zicht besluit de crew te gaan zoeken naar de eerste Icarus, waarna technische manke menten, sabotage en de ontmoe ting met een godsdienstwaanzinni ge kosmonaut de ruimtemissie ver anderen in een catastrofe. Naarma te de bemanning van Icarus II meer tegenslagen moet verwer ken, begeeft regisseur Danny Boy le zich steeds vaker op de platgetre den paden van Armageddon, Su pernova en andere films uit het rampen-in-de-ruimte-genre. Dat is erg jammer, want aanvankelijk slaan de filmmakers de ingetogen toon aan van intelligente science- fictionproducties als Stanley Ku bricks 2001: A space odyssey en Ste ven Soderberghs jammerlijk onder schatte genremijlpaal Solaris. Net als de voorbeelden lijkt Sunshi ne te willen gaan over de plaats van de mens in de kosmos. Halver wege de film verandert de toon en gaat het alleen nog maar om over leven en het uitschakelen van een met de Icarus meereizende boos wicht. Het doet een beetje denken aan een vorige film van Danny Boyle. 28 days later begon als een intrigerende film over een virusuit braak in Engeland, om te eindigen als een ordinaire zombiefilm. Suns hine begint als een meditatief ruim tedrama om te eindigen met einde loos geknok in de ruimte. Het eni ge dat de film dan nog boven de middelmaat uittilt, is de ronduit schitterende vormgeving. 1 art fair 's-hertogenbosch 15 aprilt/m 1" -ssf 22 april 2oo7 brabanthallen 's-hertogenbosch www.afsh.nl Scène uit Sunshine, met de bemanning van d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38