Vermomde silo Van de burgemeester mag de vis in Vlissingen ver uitverkocht zijn 'Hij kan geen dag zonder mij, en ik ook niet zonder hem trouwens' Jarig café geeft asbakken voor Veerse stranden 26 Donderdag 19 april 2007 pzc W Vrouw van tas beroofd in Vlissingen vlissingen - Een 20-jarige vrouw uit de gemeente Veere is dinsdag avond rond 23.00 uur in de Paul Krugerstraat in Vlissingen beroofd van haar tas. De vrouw liep in de buurt van het Stadhuisplein toen een man haar van achteren nader de en de tas van haar schouder rukte. De vrouw heeft de politie gebeld en is de man nog achterna gerend, maar hij is niet meer ge vonden. In de tas zaten enkele tien tallen euro's. Kunstcentrum houdt open huis vlissingen - Het Theo van Does burgcentrum in Vlissingen houdt zaterdagochtend open huis. In het kunsteducatiecentrum wordt infor matie gegeven over cursussen, er zijn lesdemonstraties, concerten, cursisten laten hun werk zien en er is theatersport. De open ochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Lammert Kootstra en Sjaan Mulder zijn zestig jaar getrouwd. door Wendy van den Hurk vlissingen - Hoe dat moet, een hu welijk zestig jaar volhouden? Ge woon bij elkaar blijven, zegt hij. En heel gek op elkaar zijn, zegt zij. „Hij kan geen dag zonder mij. Ik ook niet zonder hem, trouwens." Hun platina huwelijk vieren Lam mert Kootstra (83) en Sjaan Mul der (78) in café Sans Etoile. „Feest neuzen zijn we altijd geweest." Ze hebben elkaar leren kennen in een Drents evacuatiekamp, waar zij in de oorlog met haar familie naartoe moest en waar hij kok was. „Hij was op mij, maar ik was pas veertien. Een jaar voor de bevrij ding ging het aan. Dan gingen we samen vliegtuigen kijken." Vollopen met mensen: graag. Maar liever niet met evenveel auto's. door Wendy van den Hurk vlissingen - De Scheldestad staat dit jaar volop in de belangstelling. Voor nautische hoogtepunten rij den per dag misschien wel hon derdduizend mensen tot het einde van de snelweg, voorspelt de orga nisatie. Dat doet de burgemeester van Vlissingen niet even extra slik ken. Alle aandacht is welkom. Nergens in Nederland varen sche pen zo dicht langs de kust. Geen stad met zoveel zonuren. En toch zijn bewoners niet altijd tevreden. Die trage ambtenaren toch, Britan nia en die boulevard is ook niet zo bruisend als de gemeente doet ge loven. Die heeft er een ambitie bij: Verplichte opname in psychiatrisch hospitaal middelburg - Een 32-jarige Middel burger wordt op last van de recht bank een jaar lang opgenomen in de gesloten afdeling van een psy chiatrisch ziekenhuis. De man heeft onder meer zijn ouders be dreigd. Omdat hij lijdt aan een waanstoornis en zichzelf ziet als een messias, is hij ontoerekenings vatbaar. Daarom wordt hij niet ver der vervolgd. Gedwongen behan deling is wel noodzakelijk om her haling te voorkomen. Wandelvereniging houdt Zandmars middelburg - De Middelburgse wandelsportvereniging 't Zand houdt zaterdag voor de veertigste keer de Zandmars. De tocht gaat over 5, to, en 15 kilometer (start tussen 10.00 en 13.00 uur) en 25 en 40 kilometer (start om 9.00 uur). Ook niet-leden mogen mee doen. Startpunt is wijkgebouw De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 42. een beter imago. Burgemeester An neke van Dok: „In het Zeeuwse vinden ze ons maar rauwdouwers en de Vlissingers klagen over de communicatie met de gemeente. Dat beeld dragen ze uit naar bui ten. Dat moet anders. Niet per se opgepoetst; wel waarachtig." Hoe? „Door te werken aan de com municatie, brieven beantwoorden. Daar gaan we speciaal iemand op zetten. Want dat vind ik net zo be langrijk als hoe de stad eruit ziet. Ik herinner me de laatste keer dat ik als toerist met de boot vanuit Breskens naar Vlissingen ging. Het zag er niet uit! De stad is nooit af, maar moet je dat wel willen?" Promotie van binnenuit is dus net zo belangrijk als een reclamespot je. „Minstens. We kunnen wel een duur PR-bureau inhuren, maar me dia blijven eenrichtingsverkeer. Lie- School Oostkapelle leert van Zweden oostkapelle - Vier leerkrachten van basisschool De Knotwilg te Oostkapelle bezoeken half mei een school in Zweden. Ze zijn er dan vier dagen te gast om te bekij ken hoe het daar gaat. De studie reis wordt betaald door Europa. Op hun beurt zijn deze week vier leerkrachten uit Zweden te gast bij De Knotwilg. De leerkrachten ho pen van elkaar te leren hoe ze om gaan met waarden, normen en ver schillen tussen leerlingen. Shadow motorclub houdt toerrit oostburg - De motorclub van Sha- dowrijders houdt zondag een toer rit in Zeeuws-Vlaanderen. Inschrij ven voor de rit kan tot ro.30 uur bij café De Patio aan de Markt in Oostburg. Rond 15.30 uur wordt de colonne motoren terug ver wacht op de Markt. De toertocht is bedoeld voor berijders van een Honda Shadow of Honda VTX. ver brengen Vlissingers, maar óók oud-Vlissingers een positieve bood schap over. De gemeente gaat bij voorbeeld oud-studenten opzoe ken, om ze trots te laten blijven op onze stad. Netwerken is zo belang rijk. Dat merkte ik laatst weer, in Zuid-Afrika, toen ik op een borrel oude relaties uit mijn Haagse tijd tegenkwam. Ik ben een echte net werker, altijd al gedaan. Dan vertel ik over Vlissingen, Michiel de Ruy- ter en ik nodig ze uit voor de eve nementen. Dat moet je hebben." Van Dok ziet de stad deze zomer graag vollopen met bezoekers. „Ik was even bezorgd of de voorberei- Burgemeester Anneke van Dok ziet niet op tegen hordes bezoe kers aan Vlissingen; ze kijkt er juist naar uit. Met de parkeerperi kelen zit het wel snor, zegt ze. Graansilo langs Kanaal door Walcheren moet tweede leven krijgen. door Nadia Berkelder middelburg - Achter de lelijke ge velplaten moet een 'kathedraal voor de agrarische sector' schuil gaan. Oudere Middelburgers we ten het nog wel: de graansilo aan het Kanaal door Walcheren heeft eigenlijk een gevel van baksteen. Het pand zou zomaar de blikvan ger van het vernieuwde kanaalge- bied in Middelburg kunnen wor den, zegt Ed de Graaf bestuurslid en bouwkundig adviseur van de stichting Vrienden van Middel burg én schrijver van het boek over huisnamen in Middelburg, maar dan moet de gemeente dat ook echt willen. De silo is een restant van de perio de waarin het met Middelburg minder goed ging. De VOC-glorie- dagen waren al weer lang geleden, Middelburg hoorde niet meer bij de belangrijkste steden van het land. „Tijdens de economische neergang richtte Middelburg zich meer en meer op de ommelan den", vertelt De Graaf. „Er ont stond een agrarische cultuur, in plaats van de handel in specerijen uit Indië. Tijdens die periode van neergang, in 2765 was het geloof ik, is ook de graanbeurs op de Dam opgericht." De silo is een eeuw later gebouwd, in 1889. Het pand was oorspronke lijk onderdeel van een veel grotere meelfabriek. Het grootste deel van die fabriek is tijdens beschietingen in de Tweede Wereldoorlog ver woest. De geallieerden mikten op een Duits munitieschip dat aan de kade lag. De vlam sloeg over naar de fabriek, die ook in gebruik was als opslagplaats voor munitie. De fabriek raakte zwaar beschadigd en werd gesloopt. Alleen de silo bleef staan. De coöperatieve bewerkingsvereni ging Peulvruchtencentrum Zuid- Middelburg heeft één van de vijf Zeeuwse silo's. Als het kanaalge- bied wordt ontwikkeld, moet de silo behouden blijven, vinden de Vrienden van Middelburg. ding wel op tijd afgerond zou zijn. Maar het is gelukt: de draaiboeken liggen klaar. Hoe laat de vlag om hoog moet, welke straten we afslui ten... Nee, waar mensen parkeren, daar heb ik nog geen idee van. We moeten zoveel mogelijk plaatsen benutten, maar iedereen weet hoe dat hier kan gaan. Dat zagen we met de paasmarkt weer. Maar het komt vast goed. Het heeft toch geen zin om bezoekers twee maan den tevoren al te vertellen waar ze hun auto moeten neerzetten." De burgemeester is niet bang dat de evenementen worden overscha duwd door parkeerperikelen. „Bij de Efteling moeten bezoekers ook ver lopen en daar klaagt niemand over. Ik hoop dat mensen Vlissin gen verlaten met een goed gevoel: het was leuk, levendig, gezellig en de vis, die was uitverkocht." west Nederland had het pand in de jaren zestig en zeventig in ge bruik. De silo hoort nu bij Dutch Cleaning Mill, een bedrijf dat gra nen, peulvruchten, specerijen en zaden opslaat, schoonmaakt en verpakt. Middelburg heeft nog maar weinig gebouwen die herinneren aan de industriële revolutie, stelt De Graaf. Vitrite is weg van de Mais- baai, de melk- en zuivelfabriek aan de Poelendaelesingel is er niet meer, Ijzergieterij Boddaert aan de Kousteensedijk is verdwenen, net als houthandel Alberts aan Achter de Houttuinen. Alleen de silo staat er nog, vermomd als modern ge bouw. De Graaf heeft onderzocht of het mogelijk is om de silo een nieuw leven te geven. Voor appartemen ten is het pand niet geschikt, stelt hij. De silo bestaat uit zestien verti cale kokers van ruim vijftien me ter. De breedte en de diepte van de kokers is te gering om er ruime kamers in te maken. „Maar studen tenhuisvesting is een mogelijk heid, of een jeugdherberg." Een ex positieruimte zou ook kunnen, of een atelier, een discotheek, een complex met klimwanden, of een exclusief restaurant. In een aantal andere steden hebben silo's al een andere bestemming gekregen. De silo aan het IJ in Amsterdam is een woongebouw, in de maassilo in Rotterdam worden feesten gege ven en ook Leiden heeft plannen met de silo in de stad. In de oude meelfabriek komt een combinatie van wonen, horeca, kantoorruim te, expositieruimte en een haven. „In Zeeland zijn er nog maar vijf graansilo's over", stelt De Graaf „Deze is voor Middelburg van be lang. Het gaat in een stad natuur lijk niet alleen om gebouwen uit de zeventiende en de achttiende eeuw, maar ook om die in de pe riode erna. Je moet mensen aan het denken zetten over het indus trieel erfgoed." De stichting Vrien den van Middelburg wil dan ook een poging doen om de silo op de landelijke monumentenlijst te krij gen, zodat hij niet zomaar ge sloopt kan worden als de gemeen te het gebied rond het kanaal gaat ontwikkelen. DOMBURG - Eigenaar Frits Biesen van café Tramzicht in Domburg heeft gisteravond een strandasbak overhandigd aan L. Fransen van de Stichting Strandexploitatie Wal cheren. De uitbaters van het café hebben tienduizend van deze as bakken laten maken. Van de zo mer gaat het personeel van Tram- zicht ze op het strand uitdelen aan rokers. Tramzicht doet de asbak ken cadeau vanwege het honderd jarig bestaan van het café, dat gis teravond werd gevierd. Honder den genodigden waren tijdens de feestavond aanwezig. Bij vertrek kregen zij een speciaal voor het ju bileum gemaakte kalender met fo to's van toen en nu. Ook het Dom- burgse verenigingsleven krijgt een cadeau. In de periode tot 1 novem ber kan voor een gekocht drankje een stempel worden verkregen. El ke volle kaart met twaalf stempels levert een euro op voor de club. Zij keerde terug naar Middelburg, Uiteindelijk belandde het stel in maar ging later naar Hengelo. Na Vlissingen, waar hij ging werken vijftien jaar kwam de heimwee, bij de Schelde. Gewoon bij elkaar blijven en gek zijn op elkaar is het geheim van het zestig jarige huwelijk van Lammert Kootstra en Sjaan Mulder. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28