Eten en drinken smaakmaker uit Modena vlees L PZC Donderdag 19 april 2007 21 ETALAGE SMAAK De Week van de Smaak is van 24 t/m 30 september. Maar er is nu al de website www.weekvandesmaak.nl Daar op valt binnenkort te zien hoe een appel groeit en is nu al een deel van het programma te vin den. Verder worden op tal van basisscholen kooklessen gege ven door boeren en tuinders. Boegbeeld van de week is tv-kok Pierre Wind. Hij vestigt vooral de aandacht op streekpro ducten, biologische voeding, tra ditioneel koken en seizoenspro ducten, een belangrijk thema van de week. Paula in de smaak choco-vanille. echte Iberico-varkens. Dat levert fraaie verhalen en nog mooiere fo to's op van stevige runderen, tevre den knorrende varkens, dartele lammeren en trotse vleesboeren. Met het vlees als basismateriaal le veren topkoks als lonnie Boer (De Librije), Sergio Herman (Oud Sluis) of Martin Kruidhof (De Lin denhof, Giethoorn) ook nog eens een enorme reeks recepten. IJl Jan Lagrouw en Kees Hageman, Het fijne van vlees... en recepten van Ne derlands beste chefs (uitg. Inmerc, 192 blz., geb., 59,90 euro) Toast cannibale (Martin Kruithof van De Lindenhof) Ingrediënten: 250 gr. jodenhaas (runderschouderhaas), 60 gr. mayonaise, 1 eetl. piment d'esplette, 10 druppels tabasco, toast van witbrood over de lengte gesneden (basis 3x8 cm), kappertjes, gele kropslahartjes, bies lookbloemetjes, kervel, superdunne sjalotringetjes. Draai het vlees door de gehaktmolen. Meng het met mayonaise, piment d'esplette, tabasco en zout (proef dit op smaak af). Vul een spuitzak met het mengsel. Spuit een laagje op een bord, druk er wat sjalotringetjes en kappertjes in en leg hier een toast op. Herhaal dit drie keer, zodat een torentje ontstaat. Spuit op het bovenste toastje nog een laagje vlees en leg er slahartjes, bieslookbloemetjes en kervel op. PAULA Een geboortekaartje viel op de mat. De familie Oetker uit Amersfoort meldt dat op 2 april Paula is geboren. Ze weegt 125 gram. Dat is wel een heel licht kindje. Paula is het eer ste gekoelde kindertoetje van Dr. Oetker. Vla met koeienvlek- ken in de smaken vanille-choco en choco-vanille. Paula is vanaf eind april te bewonderen in het koelvak van de supermarkt. Met aan de binnenkant van de ver pakking een leuke kleurplaat. Vier bekers van 125 gram gaan 1,89 euro kosten. BOUILLON Er zijn producten waarvan je denkt dat het misda dig is dat de fabrikant ze al niet veel eerder op de markt bracht. Bouillonblokjes van Maggi met 33 procent minder zout, bijvoor beeld. Want bouillon is héél zout, en dat is slecht voor hart en bloedvaten, meldt Maggi. „Te veel zout speelde tot nu toe geen rol van betekenis in de ge zondheidsdiscussie", aldus een verklaring. Onzin. De schadelij ke effecten van zout zijn alge meen bekend. Maar Maggi merkt dat de aandacht van de media zich van het teveel aan vet op het teveel aan zout in eten richt. Vandaar dus. NIEUWE WIJN Er is een nieuwe Franse wijn die - volgens het persbericht - alle voorgaande in de schaduw stelt. Chamarré, heet-ie, en hij is samengesteld uit de beste druiven van twaalf duizend wijnboeren (negen coö peraties) uit Frankrijk. Volgens de producenten combineert hij Franse tradities met de vrijheid van nieuwe wijnlanden. In de rode wijn combineert Chamar ré de druivensoorten syrah, grenache, cabernet sauvignon en merlot, in wit de druiven uit de Loire, Bourgogne, Sud Ouest, Jurancon en Corsica. Gewaagd. De wijn kost 4,49 euro bij super marktketen C1000. n www.chamarre.nl Balsamicoazijn in alle soorten en maten. Carpaccio van ossenhaas met truffel-balsamico dressing Ingrediënten (voor 4 perso nen): 400 gr dun gesneden os senhaas, 4 eetl. witte truffel olijfolie, 2 eetl. balsamicoazijn, 2 eetl. geroosterde pijnboom pitten, 100 gr gemengde sla, zout en peper uit de molen. Bereidingswijze: Verdeel de os senhaas over 4 borden en leg in het midden wat gemengde sla. Maak een dressing van de olijfolie en de balsamicoazijn en sprenkel deze over de car paccio en de sla. Strooi tenslotte de geroosterde pijnboompitjes erover en maal er naar smaak zout en peper overheen. (Bron: www.oilvinegar.nl) vullen wordt uit een jonger vaatje getapt. Al met al blijft van hon derd liter maar een paar liter over. „Hoe ouder, hoe zoeter en dik ker", stelt Sinnema. Het is een kost baar goedje. De prijs kan oplopen tot honderd euro, voor een flesje van ïoo ml. Tradizionale moet min stens twaalf jaar oud zijn. De leeftijd kan oplopen tot wel vijftig jaar. De term extravecchio staat voor min stens 25 jaar oud. In haar bijbel De Gastronomie van Italië schrijft An na del Conté over de tradizionale: „Het is een azijn met een stevige body, donkerbruine kleur en een gouden glans. De geur is buitenge woon aromatisch." Maar er is ook een eenvoudige versie, die simpel weg aceto balsamico heet. „De smaak is ongeveer gelijk, maar de ze heeft niet zolang gerijpt. De bij zondere smaak wordt verkregen door aan een witte wijn-azijn van goede kwaliteit een beetje karamel toe te voegen", aldus Del Conté. Wat te doen met een aceto? „Enke le druppels zijn voldoende om een salade, carpaccio, vis, kalfsvlees of zelfs ijs een onvergelijkbare smaak te geven", jubelt Sinnema. Als een klassieker staat te boek: een paar druppels gesprenkeld over aard beien. Heel apart moet zijn de bal- samicodressing over chocolade mousse. „De aceto wordt onder meer ge bruikt om vanille-ijs pittiger te ma ken, consommé op smaak te breng en of voor bijzondere marinades", meldt Del Conté. „Aceto balsami co tradizionale is ook een prima dorstlesser, verdund met wat ijs en een schepje suiker." Balsamicoazijn staat niet stil in de ontwikkeling. Glassa heet de inge dikte variant, ideaal op vruchten en ijs. Er is een aceto-mosterd voor bij de kaas. In de pijplijn zit een pesto met balsamico. Ook aan gebruiksgemak is gedacht. De kok kan ook naar een spray grijpen. Wat is Janny's favoriet? „Ronde kerstomaatjes halveren. Rode ui in ringen snijden. Wat olijfolie met aceto balsamico erover, een beetje zeezout, een klein beetje peper. Dat is echt superlekker. Ach me neer, de Italiaanse keuken is in fei te heel eenvoudig." ■Fjj www.italie.nl/culinair L-* www.cristofoli.nl www.oilvinegar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21