Eten en drinken De zoetzure Zoektocht naar het lekkerste Zeebenen dankzij gember 20 Donderdag 19 april 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Altijd gedacht dat ik gezegend was met een sterke maag. Tot ik inscheepte op een krakkemikkige Griekse veer boot, die mij en mijn rugzak van Pharos naar Myko- nos zou brengen. Na ons voer er dagenlang geen schip meer uit, veel te stormachtig. Zelden zo ziek geweest. Ik had duide lijk géén zeebenen en géén sterke maag. Sindsdien neem ik op reis gember mee, want dat helpt echt tegen misselijkheid. Natuurlijk zijn er uitstekende medicijnen tegen reisziekte en misselijkheid. Maar die smaken lang niet zo lekker als gekonfij te gember. Toen ik ergens las dat Chinese vissers ruim driedui zend jaar geleden al gesuikerde gemberwortel aten tegen zee ziekte, ben ik dat onmiddellijk gaan uitproberen. Ik ben name lijk dol op die heerlijke zoet-peperige smaak van gember. Voor de verse gemberbolussen van de joodse bakker fietste ik op zondagochtend half Amsterdam door. Bestel ik een pannen koek, dan graag vol gembersnippers. Eén van de lekkerste en simpelste desserts die ik ooit proefde, bestond uit bolletjes zachte stemgember in licht geslagen, ongezoete room. Subtiel! In fruitsalade of appeltaart versterkt gember de frisse smaken en voor mij is gembersiroop precies het goede 'zoetje' in dres sings en marinades. De officiële naam van gember is Zingiber officinalis. Het twee de deel duidt op geneeskrachtige eigenschappen, het eerste deel betekent gewei en verwijst naar zijn grillige vertakte vorm. Fijngesneden of geraspte verse gember is heerlijk door roerbakschotels, op vis of bijvoorbeeld op coquilles. Ook in ge rechten met varkensvlees, zoals babi pangang en saté. Het smaakt veel frisser en minder scherp dan het gedroogde gem berpoeder dat wij als djahé ken nen uit de Indonesische keuken. Vers heeft het behalve iets pepe- rigs ook iets citroenachtigs. Het ligt er wel aan waar de gember vandaan komt. Uit China, Brazilië, Fiji en Jamaica komen frisse soorten. Australische en Japanse zijn scherper. De laatste is meestal roze van kleur en wordt vaak ingemaakt in zoetzuur. Je krijgt het in dunne plak jes gesneden bij de sushi. Dan heet het gari. Je eet het tussen twee verschillende sushi in, om de mond vrij te maken van smaakjes. Het schijnt ook de spijsvertering te bevorderen en preventief te werken tegen eventuele darmparasieten die in rauwe vis kunnen zitten. Scherpe Japanse gember is ook te koop als pasta in tubes, net als wasabi. Ook tegen gewrichtsonstekingen, reuma, verkoudheid, migrai ne en een slechte doorbloeding zou gember helpen. Deze claims zijn echter nooit wetenschappelijk bewezen. Wel dat gember effectief is tegen misselijkheid en zeeziekte, maar dan moet je er veel van eten. Minstens vijf a zes bolletjes stemgem ber. Voor mij geen enkel probleem, maar wie zijn kids op de achterbank wil behoeden voor reisziekte, kan ze misschien be ter gesuikerde gember- blokjes geven. Ze krij gen de werkzame stoffen van gember binnen, in plaats van snoep. Gembersiroop hoort bij de vaste inventaris van mijn keuken Gemberbolussen (6 tot S stuks) 250 gram witbroodmix, 1,5 dl lauwe melk, 15 gram zachte room boter, extra meel, 2 eetl. kristalsuiker, 1 theelepel kaneel, 8 kleine (muffin)bakjes; voor de vulling: 150 gram gekonfijte (stem)gem- ber, 2 eetl. gembersiroop, 1 eetl. suiker; voor de siroop: 4 eetl. gembersiroop, 30 gram boter, 2 eetl. suiker, 2 eetl. water. Verwarm oven voor op 180 graden. Meng broodmix, boter en melk in een kom. Kneed tot soepel deeg. Voeg wat extra meel toe als het te plakkerig is. Laat 45 minuten onder plasticfolie rijzen. P- Hak voor vulling gekonfijte gember heel fijn, vermeng met gember siroop en suiker. Maak siroop door water met suiker, boter en gembersiroop in steelpannetje aan de kook te brengen en even door te laten koken. Laat afkoelen. Verdeel deeg in 8 bolletjes. Bestrooi werkblad met meel en rol bol letjes uit tot deegplakken van 6 bij 25 cm. Vorm in het midden in de lengte een streep vulling, vouw deeg dicht tot worsten. Rol ze door een mengsel van suiker en kaneel. Draai deegworsten als een slakkenhuis in ingevette muffinbakjes. Van buiten naar binnen, verstop het puntje in het midden. Schep op elke bolus een lepel siroop. Laat 15 minuten rusten en bak ze in ca. 15 minuten af, tot ze lichtbruin opkleuren. Laat iets afkoelen, haal ze voorzichtig uit vormpjes en bestrijk met resterende siroop. Serveer lauwwarm bij koffie of thee. Tip: Bak ze in papieren cakecups (minder plakkerig). Zorg dat ze houvast hebben in een stevige vorm. door Jacques Hermus foto GPD De gemiddelde Nederlan der eet jaarlijks ruim veer tig kilo varkensvlees, twintig kilo kip, een klei ne twintig kilo rund- en kalfsvlees en twee kilo ander vlees (geit, lam, of krokodil). Een gemiddelde van bijna een half pond per dag, waarbij in de berekening ook baby's en vege tariërs meetellen. Echte carnivoren, die Nederlanders, maar je moet ze niet confronteren met de herkomst van het vlees. Want vlees is voor de meeste consu menten een kant-en-klaarproduct dat 'zomaar' op het bord verschijnt. Niet een onderdeel van wat ooit een levendig in de wei springend of in de tuin scharrelend beest was. Voor die consumenten is het boek Het fijne van vlees van Kees Hage- man en Jan Lagrouw niet bedoeld. De foto's van Hageman tonen name lijk vlees in alle vormen, vanaf de wei, via de slager naar het bord. Prachtig gefotografeerd, dat wel, maar je kunt er je kop als consu ment niet bij in het zand steken: wij doden dieren om er vervolgens lekker van te kunnen eten. Het boek beschrijft de dagelijkse zoektocht van vleesmeester Eijmert Teekens (73) naar het beste vlees in de wereld. Teekens was ambachte lijk slager in Heemstede - zijn zaak wordt nu voortgezet door dochter Adele - en voorzag tientallen jaren diverse toprestaurants van het beste vlees. Met culinair journalist Jan Lagrouw en fotograaf Kees Hage man trok hij door Schotland om de Angus-runderen te inspecteren, naar Noord-Italië voor de beste char- cuterie en naar Zuid-Spanje om op bezoek te gaan bij een fokker van Hoe wordt de echte balsami coazijn gemaakt? „Aceto balsamico tradizionale is puur natuur", weet Sinnema. „Er worden geen krui den, smaakstoffen en conserve ringsmiddelen aan toegevoegd." Bij de traditionele bereiding wordt het sap van vers geperste druiven eerst ingekookt op een zacht vuur. Het moet rijpen in steeds kleinere vaten. „Jonge aceto schijnt het best te rijpen in een vat van moerbei hout en de oudste in een eiken- of essenvat." De vaatjes maken op zol ders of onder afdaken zomerse hit te en winterse kou mee. Door ver damping en absorptie in de vaten neemt de inhoud af Om het bij te In de zeventiende eeuw was aceto balsamico exclusieve handelswaar. Het zoetzure streekproduct verovert inmiddels de wereld. Balsamicoazijn is de trots van Modena. Hoe ouder, hoe beter. En prijziger. door Maarten van de Rakt foto GPD Aceto balsamico was tot in de jaren tachtig bui ten de regio nauwelijks bekend. Nu is het een populair ingrediënt in veel gerechten." Dat schreef Anna del Conté, de 'grande dame' van de Italiaanse keuken, enkele jaren geleden. Meer en meer vindt balsami coazijn zijn weg naar de Neder landse keuken. De route loopt via grote importeurs als Cristofoli in Zoetermeer. Sinds 1926 haalt de fa milie Cristofoli wijnen en delica tessen uit Italië. Ze voorziet de groothandel, restaurants en delica tessenzaken van producten. In het pakket zitten aceto's van Ponti en Adriano Grosili. Janny Sinnema, die 'helemaal gek is van Italië', heeft in dienst van Cristofoli de opmars van aceto bal samico voorbij zien trekken. „On bekend maakt onbemind", zegt ze. „Tegenwoordig komen consumen ten de aceto vaker tegen in spe ciaalzaken. Er duiken steeds meer winkels als Oil&Vinegar op. Bla den besteden meer aandacht aan lekker koken en bevatten gerech ten met balsamicoazijn. Consu menten willen weten: wat is het, wat kan ik ermee? De consument leert het gaandeweg waarderen. In veel keukens zul je een flesje vin den." Wat is aceto balsamico? „Heel an ders dan natuurazijn die vaak scherp is. Hij heeft een fluweel zachte, zoetzure smaak en is ook dikker dan gewone azijn, bijna stroperig." Je hebt eenvoudige en traditionele balsamico. De laatste is sinds 2000 een BOB, oftewel een Beschermde Oorsprongs Benaming, een Euro pees predikaat, zoals wij de Opper- doezer Ronde-aardappel koeste ren. In het Italiaans klinkt BOB veel mooier: denominazione di origi ne protetta. Dan hebben we het om precies te zijn over de aceto balsamico tradizionale di Modena en de aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia. Want Modena en Reggio Emilia zijn de twee provincies in de Noord-Italiaanse regio Emilia-Ro- magna, waar de échte aceto van daan komt. Daar groeien de beno digde trebbiano-, sauvignon- en lambruscodruiven. Balsamicoazijn bestaat al vele eeu wen. In de zeventiende eeuw was het een belangrijk exportproduct. Anno 2007 bewaken proevers van het Consorzio de kwaliteit bij de twintig producenten. Voordat de aceto gebotteld wordt in de bolle flesjes keuren ze het spul. Na hun goedkeuring mag het zegel van het Consorzio over de dop worden ge plakt. Geen traditie zonder mu seum en feest. In Spilamberto is een museum helemaal gewijd aan de aceto balsamico tradizionale. In Modena wordt elk jaar gefeest tij dens het evenement Balsa mico dat 22 mei begint en twee weken duurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20