Essent gelooft in fusie Nuon Economie Wonen, leren en werken ASML ziet omzet fors stijgen Vrouwendiscriminatie kost Azië 59 miljard Feetz is te gebruiken als fiets of wandelwagen VOOR MENSEN MET EEN AUTISME SPECTRUM STOORNIS veldhoven - Chipmachinefabri kant ASML presteert boven ver wachting. In het eerste kwartaal van dit jaar steeg de omzet naar 960 miljoen euro, ruim 50 procent meer dan in dezelfde periode vo rig jaar. De winst verdubbelde bijna en kwam uit op 153 miljoen euro. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers die het concern gisteren presenteerde. Een smetje op de goede cijfers was wel dat ASML minder orders bin nensleepte. In totaal kreeg het con cern 59 opdrachten voor het bou wen van chipmachines. In de voor gaande drie kwartalen lag dat aan tal steeds boven de zeventig. ASML wil in 2010 een jaaromzet van 5 miljard euro halen. Slaagt het bedrijf erin de huidige groei percentages te handhaven, dan wordt het doel waarschijnlijk eer der bereikt. ASML liet zich gisteren deson danks niet verleiden tot nog stoer dere taal. De onderneming her haalde alleen dat het een hogere omzet verwacht dan in 2006, toen voor 3,6 miljard euro aan chipma chines werd verkocht. Beleggers op de effectenbeurs zijn opgelucht dat het concern groei heeft weten te boeken, omdat van uit de chipmarkt wisselende gelui den klinken. LELYSTAD - Naast de mountainbike, racefiets, stadsfiets, bakfiets en beachcruiser is er nu ook de Feetz (lees: fiets). Deze 'multifunctionele' tweewieler is naast fiets ook om te vouwen tot bakfiets, winkelwagen of wandelwagen. De drie wieler heeft twee wielen aan de voorzijde die stu ren en tevens kantelen in de bocht. Daardoor fietst de Feetz als een tweewieler. Op de fiets kan gemakkelijk een boodschappenmand of kin derzitje worden gemonteerd en wanneer die wordt ingeklapt, kan hij als winkelwagen of wan delwagen worden gebruikt. foto ANP Topman Boersma gaat uit van goede afloop ondanks politieke druk. den bosch - Essent-topman M. Boersma gaat ervan uit dat de fu sie met Nuon een 'happy end' krijgt, ondanks de recente politie ke druk om de energiebedrijven op te splitsen. „Maar als de aan deelhouders eerst willen splitsen, komt die fusie er nooit meer", zei hij gisteren op de aandeelhouders vergadering. De bestuursvoorzitter van Essent verwacht dat de publie ke grootaandeelhouders dan hun aandeel in het afgesplitste commer ciële bedrijf verkopen en het net- werkdeel behouden. Enkele aandeelhouders van Es sent, waaronder de provincie Noord-Brabant, tonen zich huive rig voor de splitsing. De Brabantse gedeputeerde O. Hoes benadrukt dat Essent zich voorlopig niet aan buitenlandse allianties moet wa- Noord-Brabant wil dat het ener giebedrijf Essent integraal ge handhaafd blijft, omdat dat zeker heid voor een duurzame en be taalbare energielevering biedt. gen. Noord-Brabant, met een be lang van 31 procent in Essent, wil dat het integrale energiebedrijf ge handhaafd blijft. „Dat is de beste zekerheid voor een duurzame en betaalbare energielevering." Minister Van der Hoeven Econo mische Zaken) beloofde de Twee de Kamer onlangs dat zij snel met een besluit over de splitsing komt. De Kamer stemde vorig jaar nog voor een splitsing van de energie bedrijven, maar de Eerste Kamer besloot vervolgens anders. Verder zei Boersma tijdens de ver gadering dat Essent in juli de leve ringstarieven voor gas met 10 pro cent en die voor stroom met 4 pro cent zal verlagen. Dat scheelt een gemiddeld huishouden jaarlijks 85 euro. Nuon verlaagt per juli de gasprijzen met 7 tot ro procent. PZC Donderdag 19 april 2007 17 Verenigde Naties pleiten voor ruimere arbeidsparticipatie. Bangkok - Discriminatie van vrou wen op de arbeidsmarkt en in het onderwijs kost Azië 59 miljard eu ro per jaar. Dit hebben de Verenig de Naties gisteren verklaard. Het cijfer is afkomstig uit het jaar lijkse onderzoek van de Economi sche en Sociale Commissie voor het Verre Oosten (Unescap) van de VN. Hoewel de positie van vrouwen in Azië de laatste jaren is verbeterd, brengt de beperkte arbeidspartici patie van vrouwen in veel Aziati sche landen hoge economische kosten met zich mee. In India zou het bruto binnen lands product jaarlijks ruim 1 pro cent hoger zijn als de participatie van vrouwen die van de Verenigde Staten zou evenaren. Ook in de moslimlanden Maleisië en Indone sië is door het inzetten van vrou wen veel economisch voordeel te halen. In China is het aandeel van de vrouwen in de economie al vrij hoog. In veel landen is het voor meisjes moeilijker om een primaire oplei ding te kunnen volgen dan voor jongens. Het aantal vrouwen dat een opleiding volgt ligt tot een kwart lager dan dat van mannen. Ook in de politiek worden vrou wen ondervertegenwoordigd. Slechts zeven landen in de regio hadden een parlement met meer dan 20 procent vrouwen. De Unescap noemt een aantal maatregelen die de betreffende lan den kunnen treffen, waaronder het invoeren van gratis basisonder wijs en speciale bijscholingscursus sen voor vrouwen. www.eleos.nl Voor wie? Dit symposium is bedoeld voor professionele verwijzers, medewerkers van ggz-instellingen bet maatschappelijk werk en mensen die door hun beroep - bijvoorbeeld in het onderwijs - of kerkelijk ambt in contact komen met mensen met een autisme spectrum stoornis (ass). Mameer ev\ waar? Woensdag 25 april 2007 van 13.00 tot 17.00 uur in Zalencentrum de Heyzon, Jufferswegje 31, Kapelle. Programma en aanmelding Het programma vindt u op www.eleos.nl. De kosten voot deelname bedragen 20,-. U kunt zich aanmelden via www.eleos.nl of bel Marleen de Witte, tel. (0113) 34 31 30. Voor mensen met een autisme - spectrum stoornis (ass) zijn structuur en voorspelbaarheid kernbegrippen. Welke consequenties beeft dit voor de manier waarop zij bun leven inrichten als bet gaat om wonen, leren en werken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17