Privékliniek omstreden 'Ik ken een geval van een thorax-chirurg in Maastricht die in een Belgische privékliniek borstvergrotingen uitvoertBerend van der Lei, hoogleraar en cosmetisch chirurg. PZC Donderdag 19 april 2007 I 1 3 De markt van privéklinieken is een schimmige. De politiek vraagt om een duidelijke, verplichte registratie. De branche sluit zich daar bij aan. door Niek Opten en Joep Trommelen Hoeveel privéklinie ken Nederland pre cies telt, is onbe kend, omdat ze niet verplicht zijn zich te laten registreren. Branchevereni ging Zelfstandige Klinieken Neder land (ZKN) schat het aantal op tweehonderd. „Daarvan zijn er zo'n 120 zelfstandige behandelcen tra, klinieken waar meerdere art sen werkzaam zijn en waar meer daagse behandelingen plaatsvin den. Ik schat dat er zo'n tachtig eenmansklinieken zijn", aldus Thijs Udo, secretaris van ZKN. Hij schat dat tussen de tien en dertig klinieken zich alleen bezig houden met cosmetische chirurgie, ingre pen die meestal niet vergoed wor den door de zorgverzekeraars. Bij de ZKN zijn 35 klinieken aangeslo ten. Het aantal privéklinieken is sinds het begin van de privatiseringsgolf van de zorg in de jaren tachtig enorm toegenomen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg beschik te in oktober vorig jaar over een (incomplete) lijst met 84 klinie ken. Een jaar eerder schatte die het aantal op honderd. Uit onder zoek van de inspectie bleek des tijds dat meer dan de helft van de 45 onderzochte klinieken niet aan de eisen voldeed. De ZKN is bezig met een keur merk voor privéklinieken. „Er is heel veel behoefte in onze branche om het kaf van het koren te kun nen scheiden." De chirurg die de maandag overle den vrouw behandelde is geen lid van de ZKN, benadrukt Udo. Vol gens de Inspectie voor de Gezond heidszorg staat zijn kliniek niet ge registreerd. De T\veede Kamer vroeg vorig jaar om een registratiesysteem. Sinds 2005 vallen de klinieken onder de Kwaliteitswet, waarmee ze onder het toezicht van de inspectie val len. Maar ook de nieuwe minister van Volksgezondheid Ab Klink wil nog geen verplichte registratie. Tot groot verdriet van ZKN. „Dat zou de oplossing zijn om beunha zen buiten te sluiten." Klink ant woordde vorige maand op Kamer vragen dat dat met de huidige wet juridisch niet mogelijk is. De mi nister verwacht dat vrijwillige re gistratie afdoende is, omdat patiën ten die ook zullen gebruiken. Ook Berend van der Lei, cosme tisch chirurg, hoogleraar én voor zitter van de Nederlandse Vereni ging voor Esthetische Plastische Chirurgie, hekelt het feit dat er nog steeds geen verplichte registra tie van privéklinieken is. Later de ze maand verschijnt op de website van de inspectie een overzicht van klinieken, die zich daarvoor op vrijwillige basis konden aanmel den. Volgens Van der Lei, zelf ook werk zaam in een privékliniek in Hee renveen en in het Medisch cen trum Leeuwarden, gaat het niet al leen om de registratie. In zijn ogen verzuimt de overheid ook 'voorbe houden handelingen' wettelijk vast te leggen. De meeste cosmeti sche ingrepen worden weliswaar gedaan door geschoolde plastisch chirurgen maar het komt volgens hem voor dat basisartsen liposuc- ties doen. „Hoe vaak dat gebeurt weet ik niet maar wettelijk mag dat. Er is sprake van allerlei wild groei. Ik ken een geval van een tho rax-chirurg in Maastricht die in een Belgische privékliniek borst vergrotingen uitvoert. Onder het mom van dat dat toch ook iets in het borstgebied is. Dat is toch schandalig? Die man doet dat al leen voor het geld.In het nieuwe zorgstelsel wordt het oprichten van privéklinieken zelfs gestimu leerd omdat er meer concurrentie in de zorg moet komen. Dan be grijp ik niet dat het toezicht door de overheid niet goed geregeld is." Dat heeft volgens hem allerlei wildgroei tot gevolg. „Niet alleen door het niet registreren van klinie ken maar ook door de opkomst van de 'lunchbehandelingen', in grepen door basisartsen die tussen de middag als bijverdienste snel even wat spuitjes zetten om de huid glad te trekken, met botox of andere vulmiddelen. Vaak met be twistbare resultaten of niet reële verwachtingen. Daar zijn wij als cosmetische chirurgen niet blij mee." Michel Cromheecke van de overkoepelende Neder landse Vereniging voor Plastische Chirurgie, waar ook Van der Lei zijn club onder valt, waar schuwde vorig jaar al voor misstan den. De klandizie zou afnemen omdat de hype die een paar jaar ge leden toen de tv begon met reality- programma's over cosmetische plastische chirurgie over zijn hoog tepunt heen zou zijn. Als gevolg daarvan ontstonden de door Van der Lei eveneens gehekelde 'lunch behandelingen'. Klinieken wilden de verliezen vol gens Cromheecke goedmaken door sneller en minder zorgvuldig te opereren en kwamen met stun taanbiedingen om de zaak draaien de te houden. Hij wil nog niet oordelen over wat er nu is gebeurd. „Maar de esthe tische chirurgie is explosief ge groeid. Het zijn meestal veilige in grepen, vooral ook omdat ze bij meestal gezonde mensen worden gedaan, zonder onderliggende ge zondheidsproblemen. Maar omdat het commercieel aantrekkelijk is, zijn er veel weliswaar bevoegde maar niet bekwame mensen ac tief Er zijn te veel ondeskundige dokters op de markt," zegt hij. brengen. liposuctie? lei eenmansbedrijfjes de grond uit, zoals in het geval van Aestheticare, de Utrechtse kliniek waar de fatale ingreep plaats vond. Voor de ope ratie had de arts die deze kliniek runt een ruimte gehuurd van pri vékliniek Medisch Centrum Bilt- straat. Op zijn website zegt de arts tien jaar ervaring te hebben als plas tisch chirurg. Toch zegt de inspec tie Gezondheidszorg het bedrijf niet te kennen. Volgens de inspec tie wordt toezicht steeds lastiger door het almaar uitdijende aantal klinieken. Berend van der Lei, voorzit ter van de Nederlandse Vereniging voor Esthe tische Plastische Chirur gie en hoogleraar esthetische plas tische chirurgie, spreekt van een 'dramatisch ongeval, dat net zo goed in een ziekenhuis had kun nen gebeuren'. Toch verdient de liposuctie vol gens hem veel meer aandacht. „Met commerciële klinieken is op zich niets mis. Het Universitair Me disch Centrum Groningen gaat er ook één beginnen. Het probleem is echter dat ook on voldoende gekwalificeerde artsen in deze klinieken cosmetische ope raties zijn gaan uitvoeren, zoals dermatologen. Dat is zorgelijk. Li posuctie is namelijk niet altijd no dig. Een plastisch chirurg weet dat, omdat die zich in het vak heeft be kwaamd." Van der Lei vindt dat plastische chirurgen reële verwachtingen moeten wekken. „Je kunt niet zeg gen: het wordt fantastisch. Door vet weg te zuigen wordt iemand weliswaar slanker, maar daardoor krijgt hij niet altijd een strakke buik. Het kan ook een maanland schap worden." Ook de voorlichting over risico's moet beter, aldus Van der Lei. Elke complicatie die vaker dan één op de duizend keer voorkomt, moet aan de patiënt worden gemeld. Verder moet de specialist volgens hem zelf vooraf een gesprek voe ren met de patiënt, altijd bereik baar zijn en moet de patiënt in de kliniek kunnen overnachten. „Het moet afgelopen zijn met de derma toloog die in een achterkamertje op drie hoog een liposuctie uit voert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13