Cosmetische chirurgie L 12 I Donderdag 19 april 2007 PZC Liposuctie Bij liposuctie wordt onderhuids vetweefsel verwijderd door dit weg te zuigen. Hiervoor maakt de medicus een klein sneetje. Meestal wordt het weg te zuigen vetweefsel doordrenkt met een zoutoplossing met daarin een verdovingsmiddel. - Cannula Plekken waar grote vetophopingen kunnen ontstaan. Liposuctie is een veilige operatie Liposuctie wordt sinds begin jaren tachtig uitgevoerd in de Verenigde Sta ten. Ongeveer tien jaar later waait de ingreep over naar Europa en Neder land. Een behandeling wordt aangeboden vanaf ruim 1000 euro. De operatie staat te boek als veilig. Toch meldde het Nederlands Tijd schrift Geneeskunde in 2004 ai dat ernstige complicaties niet helemaal onbekend zijn. Darmperforaties, septische shock komen voor en zelfs ko men mensen die de behandeling ondergaan te overlijden. Volgens plastisch chirurg Arnold Schuurman zijn er vermoedelijk meer in cidenten dan gemeld. Artsen moeten complicaties wel registreren, maar hoeven die niet te melden. De Inspectie Gezondheidszorg concludeert in 2004 dat de hygiëne in privéklinieken soms onder de maat is. Borstvergroting is met zo'n 7000 operaties per jaar goed voor ongeveer eenderde van alle cosmetische ingrepen in Nederland, dat volgens de Ne derlandse Vereniging voor Esthetische Plastische Chirurgie 20.000 tot 25.000 operaties per jaar bedraagt. Ingrepen aan het gelaat vormen een ander derde van de cosmetische operaties: het gaat dan vooral om face-lifts en ooglidcorrecties. Het andere derde wordt gevormd door operaties aan de buik, zoals buik wandcorrecties en liposuctie. Het aantal plastisch chirurgen in Nederland is tussen 2000 en 2005 met 26 procent toegenomen. Tweederde van hen heeft een bijbaan in een privé-kliniek waar ze be handelingen uitvoeren die verzekeraars niet vergoeden, aldus het ministe rie van Volksgezondheid. Het salaris ligt daar zo'n 25 procent hoger. Hoe veilig is In Utrecht overleed maandag een vrouw na een liposuctie-behandeling. De ingreep staat te boek als veilig, maar het schort aan toezicht. door Laurens Kok en Dylan de Gruijl foto Beranger/BSIP/Bruno Stock Zonder met de ogen te knipperen, zonder ha pering, vertelt plas tisch chirurg dr. Jeroen Stevens over li posuctie, het afzuigen van overtol lig vet. 's Werelds meest toegepas te esthetische ingreep is voor hem gesneden koek. „Ik doe het ontzet tend vaak. Eén, soms drie keer per week." Zijn kamer in het het ze- ventiende-eeuwse kasteeltje Binck- horst kijkt uit op een tuin met fon teinen en parkeerplaats met Por sches. Dit is privékliniek Medisch Centrum Scheveningen, een vol- continu medisch bedrijf voor face lifts, oog- en borstcorrecties en an dere esthetische ingrepen. „Het is fantastisch wat er tegen woordig allemaal kan", zegt Ste vens en schuift de laptop naar zich toe. Op het beeldscherm twee plaatjes. Een 62-jarige vrouw vóór de ingreep, mét vetophopingen. En een foto van erna. „Dat ziet er toch even anders uit? Is het nou zo echt gek dat zij ook in bikini wil kunnen lopen?" Zijn verhaal lijkt nu in een ander perspectief te staan, doordat in Urecht een 21-jarige vrouw na een liposuctiebehandeling overleed. Bij de ingreep door het bedrijf Ae- stheticare deden zich complicaties voor waardoor zij met spoed naar het Universitair Medisch Centrum werd gebracht. Daar is zij overle den. Het incident verbaast Stevens. Li posuctie is volgens hem een volle dig geaccepteerde en doorgaans veilige ingreep. De operatie duurt anderhalf tot twee uur en na een overnachting kan de patiënt naar huis. Bovendien is de arts volgens Ste vens een geregistreerd plastisch chirurg. „Dit incident is bijzonder. Bij liposuctie doet zich hooguit eens in de vijfjaar een ernstige complicatie voor." Het aantal uitgevoerde liposucties in Nederland moet in de duizen den per jaar lopen. Exacte getallen zijn niet voorhanden. Alleen Stevens zegt er jaarlijks al zo'n 350 uit te voeren. Het aantal cosmetische privéklinieken in Ne derland bedraagt zeventig, aldus informatieverzamelaar Mediquest. Zij bieden vrijwel allemaal liposuc- tie-behandelingen aan. De laatste jaren schieten ook aller- Een plastisch chirurg zuigt bij een liposuctie overtollig vetweefsel weg door via een klein sneetje in de huid een buis in te b

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12