Als minister van Financiën durft Bos nee te zeggen Meer alleenstaanden (fijHusqvarna PZC Donderdag 19 april 2007 11 WEGENS SUCCES NU IN PRIJS VERLAAGD HUSQVARNA RIDER 13C Veelzijdige Rider de unieke achterasbesturing voor optimale manoeuvreerbaarheid, Combi-maaidek mei service- positie, traploze hydrostatische transmissie. Zeer degelijk chassis en maaidek Kan worden uitgerust met accessoires voor gebruik het gehele )aar door. 12,5 pk-94 cm Combi-maaidek. V 3999,- *Tijdelijk min. 300,- inruil voor uw oude gazonmaaier, informeer bij uw Husqvarna dealer C.F.Tuintechniek - krabbendijke H.J.van der Gun - oudenbosch Fa. Rovem LMB - terneuzen Riemens Mechanisatie BV - ijzendijke/koewacht hoogerheide - M.L. Slijpservice roosendaal - Kerstens Voeten wouw - Machielse DHZ 's heer hendrikskinderen - A.D. van Gilst www.husqvarna.nl Onder druk van een oplopend tekort houdt PvdA'er zijn rug recht. door Ap van den Berg en Wierd Duk DEN HAAG - Kort na zijn beëdiging als minister van Financiën beloof de Wouter Bos: „Ik word net zo'n strenge minister als Gerrit Zalm." Maar in de tv-documentaire 'De Wouter Tapes' wekte Bos een heel andere indruk: die van een zoeken de, soms twijfelende lijsttrekker. Staat nu de echte Wouter op? Eén ding leert de geschiedenis: een zuinige minister van Financi ën gaat de boeken in als een succes volle minister van Financiën. Neem CDA'er Onno Ruding. Of die illustere partijgenoot van Bos: Wim Kok. Kok kreeg in de beginperiode van het kabinet-Lubbers III (1989-1994) wegens zijn zuinig heid veel kritiek te verduren. Ook van de eigen PvdA-achterban. Vooral toen het kabinet het waag de het mes te zetten in de WAO-uitgaven. Maar Kok hield consequent de teu gels strak en creëerde zodoende het beeld van een betrouwbare mi nister. Toen algemeen het besef doordrong dat Kok de bezuinigin gen op de WAO nog enigszins dra LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Infografiek Op 17 april schrijft op pagina 10 Joep Trommelen over een verreke ning op duurzame energie van 2 tot 4 cent per kilowatt. Dat lijkt me geen aanleiding om te investe ren. Een hele grote windmolen van megawatt zou dan bij de bouw gesubsidieerd worden met 20 tot 40 euro. Bedoeld is natuur lijk kWh, wat iets heel anders is. En ja hoor: weer een mooie info grafiek met als eenheid bij de verti cale as: gigawatt. We zouden in Nederland bijna 6ooo gigawatt ver mogen aan duurzame energie op gesteld hebben. Volgens mij is dat enige honderden maal het totaal opgestelde vermogen. Hier moet waarschijnlijk staan gi- gawattuur per jaar. Kennelijk blijft het te moeilijk voor de journalis tiek om dit onderwerp te door gronden. Peter van Antwerpen Braamstraat 18, Oost-Souburg[ Kunsteducatie In het artikel in de PZC van 14 april met de aanhef'Kunsteduca tie kampt met geldnood' zijn een aantal zaken niet juist weergege ven. Dat de gevolgen van de bezui nigingen niet bekend zouden zijn, is niet juist. Duidelijk is door mij in het vraaggesprek aangegeven welke percentages op welke onder delen bezuinigd moeten worden. Daarbij zijn ook de consequenties voor het docerende personeel in gelijk had weten te houden, schaar den ook de meeste opstandige Pv- dA-leden zich weer achter hem. Op dat stevige fundament wist Kok later zijn reputatie als premier zowaar uit te bouwen tot die van 'vader des vaderlands'. Wouter Bos is zich terdege van de geschiedenis bewust. Niet voor niets refereerde hij bij zijn aantre den als minister aan de notoire fi nanciële strengheid van recordmi- 'Ook voor sommige CDA-ministers is het af en toe slikken' nister Gerrit Zalm (WD), onder wie Bos nog als staatssecretaris heeft gediend. Volgens de meeste collega-minis ters, die dezer dagen met Bos on derhandelen over de voorjaars nota en de budgetten voor 2008, is de sociaaldemocraat als beheerder van de schatkist uit heel ander hout gesneden dan de weifelende PvdA-lijsttrekker die de kiezers in 'De Wouter Tapes' zagen tobben over diens imago. Mede onder druk van een oplopend tekort op de rijksbegroting houdt Bos zijn rug recht. Hij deelt geen cadeau tjes uit. „Wouter manifesteert zich als een loondienst meegedeeld. Om ge dwongen ontslagen te voorkomen is aangegeven dat het risico wordt genomen de begroting van 2008 indien nodig te overschrijden. De zinsnede dat wij strenger gaan con troleren op het deelnemerstal is in een verkeerde context geplaatst. Hieruit zou geconcludeerd kun nen worden dat enerzijds Kunst educatie deze prestatieafspraak met de gemeenten niet serieus zou nemen en anderzijds kan de indruk worden gewekt dat het ver keren in geldnood door eigen toe doen is veroorzaakt. Beide zijn niet waar. De insteek van mijn ver haal, tijdens het interview, was om te streven dat de negatieve ge volgen van de bezuinigingen zo veel mogelijk worden voorkomen. Ik betreur het dat er door de in houd van het artikel juist wel een somber beeld is geschetst. Danie Ie Due directeur kunsteducatie Walcheren Brouwenaarstraat 2, Vlissingen Dertien Toegegeven, ik ben geen rechter; ik kan derhalve niet beoordelen of een groep van acht jongens, aange voerd door een 19-jarige jongeman wel of niet schuldig is aan ver krachting (PZC, 17 april). De rech ter die het wel kan beoordelen heeft in de strafmaat laten meewe gen dat het 13-jarige meisje niet duidelijk zou hebben gemaakt dat ze de seks niet wilde. Tegen een groep van acht jongens! Niet dui delijk gemaakt dat ze het niet wil de! DERTIEN! Martha Vergouwe Lepelstraat 32a, Vrouwenpolder Opvoedingsinternaten Minister Rouvoet wil kinderen naar opvoedingsinternaten sturen (PZC, 16 april). Niet de kinderen, bewindsman, die goed 'nee' kan zeggen", zeggen intimi. Door de hand op de knip te houden maakt Bos zich niet bij alle collega-minis ters populair. „Ook voor sommige CDA-ministers is het af en toe slik ken", aldus een ingewijde. „Maar ja, het CDA heeft er zelf op aange drongen dat Bos niet te vrijgevig is met geld." Bos voelt de hete adem van CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel in zijn nek. Van Geel waarschuwt in de media herhaal delijk dat de PvdA-minister geen geld over de balk mag smijten. In zekere zin treedt hij zo op als bondgenoot van de minister van Financiën. In zijn onderhandelin gen met de ministers schijnt Bos met genoegen te wijzen op de waarschuwingen van Van Geel. Door naam te maken als een kor date en zuinige minister, vijzelt de PvdA-leider langzaam zijn ge schonden blazoen op. „En als een prettige, transparante onderhande lingspartner", vindt minister van Defensie Eimert van Middelkoop (Christenunie). In het tijdperk van Zalm lieten mi nisters het wel uit hun hoofd om via de media te klagen over de so berheid van hun onderhandelings partner. Die ministers hoefden dan niet op een bonus te rekenen. pagina 15: Bos is tegen extra bezuini gen want die zijn niet schuldig, maar de ministers, T\veede Kamerleden en rechters. Die moeten naar een opvoedingsinternaat gestuurd wor den én de ouders niet te vergeten. Die zijn schuldig. Ikzelf heb zeven kinderen grootgebracht en opge voed. En alle zeven zijn het keuri ge, nette Nederlanders geworden. Ik heb altijd de stelling gehuldigd, dat als er iets met het gezin niet in orde was, dan waren niet mijn echtgenote, niet de kinderen de schuldige, maar ikzelf. Kinderen de schuld geven is laf, dan onttrek ken bovengenoemde personen zich aan hun verantwoordelijkhe den. D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93, Oost-Souburg Ayurveda Uit het artikel over Ayurveda in de PZC van 18 april zou men mis schien kunnen afleiden dat de aan wezige zware metalen op vervui ling wijzen. Dat is niet zo. In het Ayurvedische geloof worden aan kwik, lood en arseen genezende werkingen toegeschreven. Men 'ontgift' deze zware metalen onder meer door ze samen met een krui denmengsel te verhitten en daarna af te koelen in bijvoorbeeld koeien- urine. Natuurlijk ontgift dat niet, want het zijn de zware metalen zelf die het gif zijn. Op www.vwa.nl (kruidenpreparaten) is meer daarover te lezen. De VWA (voorheen Keuringsdienst voor Waren) garandeert niet dat de lijst volledig is. Bedenk wat dat deze middelen wettelijk onder 'voeding' vallen en dat er geen enkele keuring vooraf is op veiligheid of werkzaamheid, niet door de VWA en niet door enige andere Nederlandse over heidsinstantie. Marie Prins Rijnstraat 20, Oost-Souburg VOORBURG - De komende decen nia komen er bijna een miljoen al leenstaanden bij. Dat blijkt uit de nieuwe huishoudensprognose die het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren heeft uitgebracht. Het aantal eenpersoonshuishou dens stijgt van 2,6 nu naar 3,5 mil joen in 2050. Dit komt vooral door de vergrijzing. Ruim twee derde van de toename van de alleen staanden ligt bij mensen van 65 jaar of ouder. Hun aantal groeit van 0,8 naar 1,4 miljoen. De reden UW MENING Patiënten willen van de beste vorm van zorg genieten. Vooral Zeeuws-Vlaamse patiënten hebben goede ervaringen met het universitair Ziekenhuis Gent, dat no ta bene dichterbij is dan Rotterdam. Via www.pzc.nl kwamen deze week veel reacties binnen. De oproep van de Terneuzense neuroloog W. Hoefnagels om Zeeuwse patiënten naar het zieken huis in Gent te brengen, viel slecht bij de voorzitter van de medische staf van Ziekenhuis Zeeland, S. de Boer. Die vindt dat Nederlanders hun eigen ziekenhuizen moeten gebruiken. De Boer: „Belgische zie kenhuizen zijn zo verschillend van Nederlandse, dat werkt een hoop problemen in de hand." Die laatste opmerking viel verkeerd bij de lezers: „Vijf jaar geleden heb ik kennis ge maakt met dit ziekenhuisomdat mijn dochter was geboren met een hartafwijking. Ik ben eerst naar Antwerpen gebracht en daarna naar GentWe zijn prima ver zorgd in Antwerpen, maar het had heel veel gedoe minder geweest als ik in een keer in Gent was ge weest." Trudie Bouman „Als de patiënt dat wil, waarom niet? Is de arts er voor de patiënt of de patiënt voor de arts? Als er goede zorg verleend wordt, waar om zouden we die dan niet in Bel gië kunnen vinden. Is De Boer bang om zijn overdreven maxi mum salaris mis te lopen? Vanuit Zeeuws-Vlaanderen is Gent ten minste nog een optie. Het wordt toch echt een stuk slechter om te reizen naar Rotterdam als je afhan kelijk bent van het openbaar ver voer en de veerdiensten." Frank is dat bij ouderen het risico van het overlijden van een partner gro ter is. Ook blijven ouderen steeds langer zelfstandig wonen. Doordat steeds meer mensen al leen wonen, worden de huishouJ dens gemiddeld ook kleiner. Dat gemiddelde is nu 2,3 mensen, in 2050 zal dat 2,1 zijn. De omvang van meerpersoonshuishoudens blijft vrijwel stabiel op 2,9. Het totaal aantal particuliere huis houdens groeit van 7,2 naar 8 mil joen. „Als patiënt is het toch veel handi ger als je in Terneuzen woont om in Gent of Antwerpen behandeld te worden. Ik werd doorgestuurd naar de Daniel de Hoedkliniek, maar liever had ik in het UZ te Gent gelegen. Niet alleen vanwege de afstand, maar ook vanwege de Belgische gemoedelijkheid." Jochanan van Driel „Ik ben het er heel erg mee eens. Door mijn werk sta ik regelmatig in de file bij de tolhokjes. Een an dere keer is de weg gestremd en je zal maar op het randje van de dood liggen. Nee dat de Zeeuws-Vlamingen naar het UZ-Gent gaan, dat is de ideale op lossing." Ina Kosmac „Het is een goed idee om naar Gent te gaan, want daar is alle ge specialiseerde kunde en hulp aan wezig." Abrahamse „Daar ben ik het volkomen mee eens. Ik ben geopereerd aan mijn rug in Brugge, omdat mij was ver teld dat men hier niets voor mij kon doen. In Nederland komt een chirurg bij de patiënt met nog een of twee zusters bij zich en dat moet allemaal betaald worden. In België komt de chirurg alleen en dat scheelt nogal in de kosten. Ik denk dat het in Nederland wel wat goedkoper kan." A. Brevet „Degene die het tegenhouden den ken enkel aan hun eigen beurs, maar dat het goedkoper kan in de zorg door naar Gent te verwijzen daar hebben ze geen oren naar. Wel een zo groot mogelijk zieken huis waar zij zelf de macht/directie kunnen voeren met aangepast salaris natuurlijk. j. Jobse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11