Wapenhandelaar voelt geen schuld EXPERT! expert INTERNATIONALE PRIJSSTUNTS! Besluit over Roemeense president 10 I Donderdag 19 april 2007 pzc John Markell verkocht wapen aan de student die bloedbad aanrichtte. door onze correspondent Frank Hendrickx roanoke - John Markell leverde het wapen aan de student die het bloedbad aanrichtte op de universi teit in Virginia. De handelaar uit het stadje Roanoke voelt zich niet schuldig. John Markell herhaalt het steeds weer op de stoffige parkeerplaats voor zijn 'gun shop', de wapenwin kel: „Die gek had dit wapen overal kunnen kopen." De kleine wapen handelaar uit Roanoke, een stadje op zo'n veertig kilometer van de universiteit, heeft gelijk. Juridisch gezien was alles in orde. Cho Seung-Hui had een rijbewijs bij zich en een checkboek om zijn adres te bevestigen. Hij vulde de gebruikelijke formulieren in en be taalde met zijn creditcard. Voor 571 dollar kreeg de student een semi-automatische Glock 9 mm en nog wat extra munitiehul zen. „Een volstrekt gebruikelijke transactie", aldus Markell, die zelf ook een Glock 9 mm in zijn truck heeft liggen. „Het is één van de meest verkochte pistolen in de VS." Een half etmaal nadat Seung-Hui 32 mensen had doodge schoten, werd de handelaar ge beld. De politie had een bonnetje gevonden van Roanoka Firearms. Markell wist hoe laat het was. „Ik ben door mijn administratie ge gaan en vond de papieren. We heb ben nog gekeken of we beelden van hem hadden op de beveili gingscamera's, maar die waren net gewist." Seung-Hui had twee wapens, maar de meeste mensen kwamen om het leven met de Glock die hij hier in een keurig zwart doosje meekreeg. Achterafhad Markell lie ver gewild dat de student zijn vuurwapen bij één van de andere vijf wapenwinkels in het stadje had gekocht, of bij één van de an dere honderden gun shops in Vir ginia. „Onze winkel ligt zo'n veer tig kilometer van zijn universiteit. Ik heb geen idee waarom hij juist hier naar toe is gekomen. Pure pech. Ik kan me hem niet eens meer herinneren." Schuldig voelt de wapenhandelaar zich niet. „Ik vind het verschrikke- 'Zonder onze wapens zouden we geen Amerika meer zijn' lijk wat er gebeurd is, maar ik ben niet verantwoordelijk. Ik heb me keurig aan de regels gehouden. Zijn dossier is door de staatspolitie gecontroleerd en er was niets mis met hem. Er is maar één schuldige en dat is de schutter." Markell vindt ook niet dat er iets aan de wetgeving veranderd moet worden. Hij verwijst naar de grondwet, het tweede amende ment: het recht om wapens te dra gen. „Wat in 1787 een goed idee was, is nu een goed idee. Zonder onze wapens zouden we geen Amerika meer zijn." De klanten in zijn wapenwinkel annex pandjes huis denken er net zo over. Er zijn uzi-machinepistolen in de aanbie ding, shotguns en mitraillieurs die te zwaar zijn om te dragen. Aan de muur hangen papieren doelwitten die te koop zijn voor een halve dol lar per stuk. „Onze wapenwetgeving is er voor goede mensen", zegt John, een zwaarlijvige klant die met zijn pu berzoon aan het shoppen is. „Dankzij onze wetten kunnen ook normale mensen zich verdedigen. Criminelen komen toch wel aan hun wapens, legaal of illegaal." Zijn zoontje valt hem bij. „Wa pens doden geen mensen, mensen doden mensen", zegt hij, refere rend aan de slogan van de wapen lobby. Handelaren in de buurt van de universiteit verwachten dan ook juist een toename van de ver koop. Mensen zijn bang en willen zich beschermen. „Ik heb de eerste telefoontjes al binnen gehad", zegt de eigenaar van Firearms Empo rium, de wapenwinkel die een kilo meter verderop in Roanoke ligt. „Waarom we zo aan onze wapens hechten? Amerikanen zorgen voor zichzelf. We vertrouwen de staat niet." De eigenaar, die liever niet met zijn naam in de krant wil, is wel bang dat het vrije wapenbezit onder druk komt te staan. „De de mocraten en de liberalen pleiten nu al voor strengere wetgeving en onze kinderen worden geïndoctri neerd op school. Niets benadert de communistische partij dichter dan de onderwijsvakbond in dit land. Scholieren krijgen te horen dan alleen slechte mensen wapens hebben. Ik vrees dat de volgende generatie het vrije wapenbezit gaat afschaffen." Parlement zoekt meerderheid om Basescu af te zetten. den haag - Het Roemeense parle ment beslist vandaag over het lot van president Traian Basescu. De leden van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat moeten uit maken of het staatshoofd afgezet moet worden omdat hij de grond wet heeft overtreden. Basescu heeft laten weten dat hij meteen na de stemming zal aftre den, als de uitslag negatief voor hem uitvalt. Hij wil een eventuele afzettingsprocedure niet afwach ten. De president zei voorafgaand aan het parlementair debat dat hij een 'schoon geweten' heeft. Hij ver wees naar een uitspraak van het Grondwettelijk Hof dat vindt dat hij de grondwet niet heeft overtre den. Hij noemde de afzettingproce dure 'een politiek spel', en liet we ten dat de Roemeense kiezers maar moeten uitmaken wie er ge lijk heeft. De president leeft al lang in on min met premier Calin Tariceanu. Die heeft onlangs zijn kabinet zo hervormd dat alle ministers van de partij van Basescu, de PSD, hun post kwijtraakten. De premier ver ving hen door vertegenwoordigers van twee nieuwe coalitiepartijen. Basescu verweet zijn tegenstan ders een president te willen die al tijd zijn mond houdt. „Maar zo ben ik niet. Stilte is de perfecte om geving voor diefstal", aldus Bases cu. Hij verwijt de regering van Ta riceanu al lange tijd corrupt te zijn en zakenvrienden te bevoordelen. De voorzitter van de Senaat, Nico- lae Vacaroiu, heeft al laten weten wel tijdelijk president te willen zijn tot na de verkiezingen, die ui terlijk drie maanden na het aftre den van het staatshoofd gehouden moeten worden. De uitslag van de stemming wordt pas in dé middag verwacttfc AEG elektronische condensdroger Geen afvoer nodig. 13 Volelekfronisch gestuurde programma's en extra tijdprogramma. Voorzien van multidisplay, starttijdkeuze en programmaverloopindicatie. Met driedelige pluizenfilter. 2 Jaar garantie. Type: Lavatherm Marathon. JVC 30 GB hard disk camcorder Met 30 GB hard disk en krachtige 34 x optische zoom. Voorzien van 6,9 cm breedbeeld LCD-scherm en Stick Control voor een gemakkelijke bediening. USB 2.0 aansluiting om snel data over te zetten. Met SD Cardslot. Type: GZMG130. van 849/ 4^ Windows Vista COMPAQ notebook Nieuwste model! Voorzien van o.a. AMD Turion MK36 processor 1 024 MB intern geheugen 80 GB vaste schijf 15,4" WXGA Brightview beeldscherm nVidia GeForce Go 6150 videokaart Incl. Windows Vista Home Basic Type: V6221NL PHILIPS koffiezetter Senseo Het unieke zetsysteem garandeert de beste smaak en aroma. Zet binnen een minuut 1 of 2 kopjes verse koffie met een romige laag schuim. Met de coffeepads kiest u uw eigen smaak. Type: HD 7810/70 blauw. BESTE SERVICE DESKUNDIG ADVIES TOPKWALITEIT Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de bijna 200 Experts in heel Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10