Jongeren in Saoedi-Arabië verleggen grenzen Te veel cultuursubsidie gaat naar de Randstad paK ldruk Aanpak rege ongunstig Eerlijk beleggen is belangrijk pzc Woensdag 18 april 2007 9 Jeugd weet steeds vaker de conservatieve regels te omzeilen. door Dan Murphy jeddah - De jonge mannen in het café lachen, wanneer hen gevraagd wordt of zij nog steeds de meisjes die hun tafel passeren heimelijk briefjes met hun telefoonnummer toewerpen. „Dat is zó passé", zegt er een. „Tegenwoordig ontmoeten wij elkaar in het familiegedeelte van het café." De jeugd van Saoe di-Arabië vindt steeds meer manie ren om de conservatieve, sociale re gels te omzeilen. Voortdurend tes ten zij de strikte, religieuze regelge ving in het koninkrijk waar de pro feet Mohammed leefde en zich de heiligste plaatsen voor moslims be vinden. Hier bepaalt de Koran de gang van zaken, waarbij de konink lijke familie er op toeziet dat de tra ditie in ere wordt gehouden. De oliestaat moet vanwege de be volkingssamenstelling - 70 procent is jonger dan dertig jaar - de teu gels echter wel enigszins laten vie ren. Hoewel een revolutie onwaar schijnlijk is, groeit de behoefte aan grotere onafhankelijkheid. Een wens die de hervormingsgezinde koning Abdullah erkent. „Natuurlijk is dit nog steeds een heel conservatief land", zegt de 23-jarige Ibrahim. „Maar het is al een stuk beter dan enkele jaren ge leden." Politieke vrijheid bestaat er echter niet. Je kunt ook niet zo maar je mening geven. Conserva tieve geestelijken beletten vrou wen het autorijden en verbieden bioscoop- en concertbezoek. Tij dens de vijf dagelijkse gebedsmo menten zijn winkels verplicht te sluiten. Restaurants hebben ge scheiden ruimten voor mannen en vrouwen. Op overspel en homo seksualiteit staat de doodstraf. Maar veel verboden boeken zijn wel verkrijgbaar. En hoewel de Ko ran de grondwet vormt, is het film- en muziekbedrijf van prins Al Waleed bin Talal, die veel van de sexy muziekclips van Arabische artiesten produceert, gewoon ge vestigd in de hoofdstad Riyad. Het hoofd van de filmafdeling binnen het prinselijk bedrijf, Ayman Hala- wani, denkt dat de koning het be drijf goed gezind is. „Hoe verander je de ideologie van een gemeen schap? Als je dat te expliciet doet, wordt het afgewezen. Maar als je door middel van film op subtiele wijze veranderingen probeert aan te brengen, kun je de samenleving vooruit helpen." In de straten van Riyad, waar enke le jaren geleden de religieuze poli tie - de mutawaneen - nog vrou wen oppakte die hun hoofd niet bedekten, lopen nu vrouwen zon der hoofddoek. Sinds Abdullah in 2005 de troon besteeg is de muta- waeen een stuk minder actief De monarch wil vrouwen meer rechten geven. Hij wil ook de bur gers meer ruimte geven voor per soonlijke ontwikkeling. De conser vatiefste geestelijken heeft hij de wacht aangezegd. En modezaak Sultanah versiert de vormloze zwarte gewaden waarin de meeste vrouwen zich buitens huis hullen met kralen en glitters, in elk gewenst patroon. Het initia tief is ongekend populair. door Fleur Halkema HEERLEN - De overheid probeert sinds een paar jaar het oerwoud aan regels uit te dunnen voor de burger. Maar het pakt niet zo gun stig uit, betoogt los Teunissen, hoogleraar staats- en bestuurs recht van de Open Universiteit. De gedachte is dat meer bewe gingsvrijheid voor de burger ont staat wanneer de overheid inge wikkelde stelsels vervangt door al gemene regels. Tegelijk heeft de overheid echter allerlei toezicht houders in het leven geroepen, die vergaande controlebevoegdheden hebben. Door deze combinatie be reikt de overheid niet haar doel van meer bewegingsvrijheid. Teunissen geeft een voorbeeld uit de Woningwet, die per 1 april is ge wijzigd. Volgens de regering is met de herziening van de wet de bouw regelgeving vereenvoudigd en meer toegesneden op de eigen ver antwoordelijkheid van burgers en bedrijven. „In de praktijk komt dit in veel ge vallen echter neer op een verschui ving van risico's naar burgers." Zo zijn nieuwe eigenaren aansprake lijk geworden. Zij worden gedwon gen vóór de aankoop van een huis te controleren of alles voldoet aan de bouwvoorschriften. GroenRijk Goes GroenRijk Middelburg Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 Mortiereboulevard 2*0118-470400 Groot assortiment tuinmeubelen. Zeer groot assortiment Blokhutten vanaf 469,- tuinmeubelen Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen O.a. teak, natuursteen, aluminium. Dit alles in combinatie met textileen. maastricht - De helft van alle Ne derlanders is bereid met minder pensioen genoegen te nemen als pensioenfondsen niet investeren in de wapenindustrie. Uit een tele fonische enquête blijkt dat 49 pro cent van de Nederlanders maat schappelijk verantwoord beleggen door pensioenfondsen belangrij ker vindt dan een hoog rende ment op hun pensioengeld. Onderzoeksbureau R&M Matrix peilde de mening van bijna zes honderd Nederlanders naar aanlei ding van recente publiciteit over beleggingen van pensioenfondsen in wapenbedrijven die clusterbom- men en landmijnen produceren. De steekproef vormt een represen tatieve afspiegeling van de Neder landse bevolking van 15 jaar en ouder. Een ruime meerderheid, 83 procent, gaf verder aan dat pen sioenfondsen verplicht zouden moeten worden hun investeringen openbaar te maken. ABP en PGGM kwamen vorige maand in opspraak toen uit een uitzending van Zembla bleek dat zij belegden in bedrijven die land mijnen en clusterbommen maken. Beide pensioenfondsen maakten niet lang daarna bekend hun crite ria voor beleggingen in de wapen industrie aan te scherpen. Alle provincies pleiten voor betere verdeling rijksgeld. den haag - Minister Ronald Plas- terk (cultuur) moet ervoor zorgen dat er minder subsidies voor cultuur terechtkomen in de Rand stad en meer in de andere provin cies. Dat vinden de twaalf provincie besturen. Zij wijzen erop dat de scheve verdeling in strijd is met het streven van het kabinet cul tuur over het land te spreiden en de deelname aan culturele activitei ten te vergroten. Een rapport met gegevens over de scheve verdeling van de subsidies wordt vanmiddag aangeboden aan een delegatie van de TWeede Ka mer. Uit het onderzoek blijkt dat Noord-Holland, en met name Am sterdam, veruit het meeste geld krijgt. De helft van het geld dat bestemd is voor podiumkunsten komt te recht in de hoofdstad. Een gemid delde Amsterdammmer krijgt liefst zeshonderd keer zoveel subsi die van het rijk als een gemiddelde Drent. Dat is volstrekt niet meer te verde digen, vinden de provincies. Zij pleiten er niet voor dat het geld volledig evenredig over het land wordt uitgestrooid, maar vinden wel dat de verdeling minder in het voordeel van de Randstad moet worden. Het rijk is niet de enige overheid die geld in cultuur steekt. Pro vincies en gemeenten doen dat ook. Opvallend is dat de provincies in het oosten en noorden zelfs meer geld uittrekken voor cultuur dan de provinciebesturen van Noord en Zuid-Holland. De Gelderse gedeputeerde Hans Esmeijer ziet dat als een extra aan wijzing dat de verdeling onrecht vaardig is. Noord- en Zuid-Hol- Amsterdammmer krijgt zeshonderd keer zoveel subsidie als Drent land krijgen immers meer van het ministerie. Het Gelders Orkest en het Bra bants Orkest strijden al jaren te gen de in hun ogen oneerlijke be handeling. Directeur Albert Adams van Het Gelders Orkest zegt dat het verschil in subsidië ring met randstedelijke orkesten als het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en het Residentie Or kest niet logisch te verklaren is. „Kennelijk leeft de gedachte dat een orkest in de Randstad een ste vige omvang moet hebben en dat de provincie het wel met wat min der kan doen." Adams is blij dat de provincies nu de handen ineenslaan, „ik denk dat we alleen gezamenlijk een vuist kunnen maken. Hoe meer we duidelijk kunnen maken dat we allemaal op achterstand staan, hoe sterker ons verhaal is." Het Brabants en het Gelders Or kest zijn samen in een juridische strijd verwikkeld met het ministe rie over de subsidies. Zij werden een paar jaar geleden wel gekort op hun subsidies, drie orkesten in de Randstad niet. De rechtbank in Arnhem vond dat 'onredelijk'. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen is inmiddels in beroep gegaan. In Den Haag speelt ook een discus sie over de vraag wie bepaalt waar het geld naartoe gaat. Het kabinet wil af van de enorme strijd die zich eens in de vier jaar voordoet als rijkssubsidies verdeeld worden. Die strijd kan vermeden worden door belangrijke instellingen een blijvende subsidie te geven en door meer geld via fondsen te ver delen. De TWeede Kamer voelt daar wel voor, maar wil weten wie en wat bepaalt welk gezelschap, museum of instituut hoeveel subsidie krijgt. De provincies eisen daarbij in spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9