BBC-journalist krijgt steun Nucleaire spionnen voor Israël betrapt in Egypte Leegloop Irak wordt humanitaire ramp Wolfowitz handelde op advies Melkert PZC Woensdag 18 april 2007 7 Palestijnse collega's komen op voor ontvoerde Johnston. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Palestijnse en buiten landse journalistenverenigingen hebben besloten het protest tegen de ontvoering van BBC-correspon- dent Alan Johnston op te voeren. Vijf Palestijnse journalisten raak ten gisteren gewond bij schermut selingen met bewakers van het Pa lestijnse parlementsgebouw in Ga- za-stad. Ze wilden samen met tweehonderd collega's naar bin nen voor een discussie met parle mentsleden over de ontvoering. De bewakers dreven de journalis ten terug, waarbij ze met geweer kolven klappen uitdeelden. Toen ze dreigden te schieten, vertrok ken de betogers naar hun protest- tent in het centrum van de stad. De Palestijnse journalistenbond is al wekenlang actief betrokken bij de protesten tegen Johnstons ont voering. De FPA, de buitenlandse persvereniging in Israël en de Pa lestijnse gebieden, heeft dat giste ren met waardering vastgesteld op haar jaarlijkse ledenvergadering. Er is ook veel sympathie van het Palestijnse pubjiek, constateerde voorzitter Simon McGregor-Wood van het Amerikaanse ABC-News. Dat neemt niet weg dat de Ga- zastrook nu voor veel leden een 'no-go zone' is geworden, een gebied waar ze hun leven niet ze ker zijn. „Dat is een ramp voor on ze uitgebreide verslaggeving uit dat gebied en ook een ramp voor de mensen in de Gazastrook", zei hij. Palestijnse en buitenlandse journalisten maken zich grote zor gen over Johnston, die al 37 dagen is vermist. Op 12 maart werd hij bij zijn huis in Ga'za-stad door vier gemaskerde mannen in een auto gedwongen en afgevoerd. Hij woonde nog als enige buitenland- Steunbetuigingen aan de ontvoer- de Britse journalist Alan John ston leidden gisteren tot geweld tussen journalisten en bewakers van het Palestijnse parlement. se correspondent in de Ga zastrook. Eerder deze week ontvin gen Palestijnse journalisten een e-mail, waarin de organisatie Ta- wid en Jihad zei de correspondent te hebben vermoord. De organisa tie beloofde een videoband van de moord, maar die is nog niet opge doken. Er is ook geen lichaam ge vonden. De Palestijnse regering gaat ervan uit dat Johnston nog in leven is. Volgens hardnekkige geruchten is hij in handen van de Dogh- mush-clan, een beruchte misdaad familie in Gaza. Die zou vijf mil joen dollar losgeld eisen. Palestijn se media suggereren dat de rege ring weet wie Johnston gevangen houdt, maar bang is op te treden. Buurlanden sluiten de grenzen voor vluchtelingen. door onze correspondent Bob Kroon CENÈVE - Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) heeft in Genève een tweedaagse conferentie bijeenge roepen voor hulp aan de bijna vier miljoen Irakezen die het land zijn uitgevlucht of binnen Irak ont heemd zijn geraakt. De UNHCR spreekt van een regel rechte humanitaire ramp. De leeg loop richting Jordanië en Syrië heeft er toe geleid, dat deze buur landen hun grenzen hebben geslo ten en vluchtelingen terugsturen. Saudi-Arabië bouwt momenteel voor zeven miljard dollar een soort borstwering aan de grens met Irak. Jordanië weert vooral sjiitische moslims en christenen. De Jor daanse bevolking, vier miljoen zie len, is door de vluchtelingen stroom uit Irak met bijna een kwart gezwollen. De UNHCR zegt minstens 100 mil joen dollar nodig te hebben voor opvang en registratie van de vluch telingen die her en der in de lan den verspreid zijn. Maar het gaat niet alleen om geld. Hoofddoel van de internationale conferentie is te bereiken dat de opvanglanden hun grenzen weer openstellen en de vluchtelingen niet langer terug sturen. „Vluchtwegen moeten open blijven", aldus Bill Frelick van Human Rights Watch. Verder wordt een beroep gedaan op Amerika en Europa om meer Iraakse vluchtelingen toe te laten. De Amerikaanse delegatie zegde toe 25.000 vluchtelingen te willen opnemen, vooral Irakezen die door samenwerking met de coali tietroepen hun leven niet zeker zijn. Hulporganisaties noemen dat een schijntje vergeleken met de hon derdduizenden bootvluchtelingen uit Vietnam, die destijds door de VS werden toegelaten. Westerse landen rapporteerden overigens, dat aan hun grenzen tot dusver geen sprake is van een massale toe vloed van vluchtelingen uit Irak. 1 Syrië 1.200.000 6 Duitsland 52.900 11 Australië 11.100 2 Jordanië 750.000 7 Libanon 40.000 12 Denemarken 10.700 3 Golfstaten 200.000 8 Gr.-Brittannië 22.300 13 Turkije 10.000 4 Egypte 100.000 9 Nederland 22.300 14 Noorwegen 8.500 5 Iran 54.000 10 Zweden 21.100 15 Ver. Staten 6.000 infographic. ANP bron: MCT, UNHCR, SCN, AFP WASHINGTON - Wereldbank-direc teur Paul Wolfowitz handelde bij het regelen van een andere functie voor zijn vriendin op advies van zijn toenmalige collega, oud-Pv- dA-leider Ad Melkert. Dat blijkt uit stukken die de Wereldbank heeft vrijgegeven. De directeur van de Wereldbank ligt al enige tijd onder vuur omdat hij op kosten van de bank een an dere functie geregeld zou hebben voor Shaha Riza, zijn vriendin die destijds ook bij de Wereldbank werkzaam was. Wolfowitz handel de echter op advies van de ethische commissie van de bank, die in 2005 onder voorzitterschap stond van Ad Melkert. Dat blijkt uit correspondentie tussen Wolfo witz en Melkert. Melkert heeft al tijd ontkend betrokken te zijn ge weest bij de directe regeling rond de overplaatsing. pagina 8: botsing VS en Wereldbank Ingenieur verkocht documenten van atoomagentschap. CAÏRO - De Egyptische autoriteiten hebben een nucleair ingenieur aan geklaagd wegens spionage voor Is raël. Ook een Ier en een Japanner moeten zich verantwoorden voor de rechter, maar zijn voortvluch tig. Dat maakte een openbaar aan klager in Cairo gisteren bekend. De Egyptenaar Mohamed Sayed Saber Ali (35) werkt bij het Egypti sche Atoomenergie Agentschap. Hij zou documenten van zijn werk hebben meegenomen en ver kocht aan zijn buitenlandse contac ten. Hij zou er 17.000 dollar (12.550 euro) mee hebben verdiend. Egyptische veiligheidsagenten ar resteerden Ali al in februari, toen hij arriveerde met een vlucht uit Hong Kong, waar hij zijn contact personen zou hebben ontmoet. Is raëlische agenten onderwierpen hem daar onder meer aan een leu gendetector voordat zij computer software wilden geven. Daarmee zou hij het computersysteem van het agentschap kunnen binnen dringen, aldus de aanklacht. Woordvoerder Mark Regev van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken zei over de zaak te hebben gehoord via de media. Hij zei dat in Egypte vaak zulke be schuldigingen worden geuit en dat die 'altijd grond blijken te missen'. Een medewerker van het Egypti- sche atoomagentschap zit vast wegens spionage voor Israël. In de spionagezaak worden ook een Japanner en een Ier gezocht. Kernprogramma herstart Egypte heeft een klein nucleair onderzoekscentrum met een reactor. Vorig jaar maakte Egypte be kend dat het opnieuw een vol waardig kernprogramma wil be ginnen. Het staakte dat pro gramma in 1986, na de ramp met de kerncentrale in Tsjer- nobyl. Egypte wil binnen tien jaar een kerncentrale bouwen in Al-Da- baa aan de Middellandse Zee. Egypte heeft als een van de weinige Arabische landen een vredesverdrag met Israël. De verhoudingen zijn evenwel ge spannen, onder meer wegens enkele spionagezaken. Poolse ex-generaal Jaruzelski aangeklaagd WARSCHAU - De voormalige com munistische machthebber van Po len, ex-generaal Jaruzelski, is giste ren officieel aangeklaagd voor het afkondigen van de staat van beleg in 1981. Dat deed hij in de strijd te gen het vakverbond Solidariteit, dat door stakingenen andere acties de communistische regering tot verregaande hervormingen had ge dwongen. Het Poolse Openbaar Ministerie beschuldigt de nu 83-jarige Jaru zelski en acht medeverdachten van 'communistische misdaden'. Twintig jaar cel voor massaverkrachtingen SARAJEVO - De Kamer van Beroep van het Staatsgerechtshof van Bosnië heeft de Bosnische Serviër Radovan Stankovic gisteren veroor deeld tot twintig jaar cel. Hij kreeg die straf wegens zijn deelname aan de massale verkrachtingen in het Oost-Bosnische Foca in 1992. Het loegoslavië-Tribunaal in Den Haag had Stankovic als 'kleine vis' overgedragen aan justitie in Bosnië. Stankovic hield maanden lang negen moslimvrouwen als seksslaven vast, onder wie twee meisjes van twaalf Zij werden her haaldelijk verkracht en gemarteld. NAVO gaat praten over omstreden raketafweer BRUSSEL - NAVO-secretaris-gene- raal Jaap de Hoop Scheffer beraad slaagt morgen met de 26 NAVO-landen en Rusland over de bouw van een raketafweersysteem in Europa. Het bondgenootschap heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het raketschild ligt zeer gevoelig. Tsjechië en Polen kozen op eigen houtje voor deelname aan een Amerikaans systeem. De Hoop Scheffer wil liever een systeem voor alle NAVO-landen. Ook voelt Rusland zich bedreigd door het Tsjechisch-Poolse initiatief. Burgemeester Nagasaki doodgeschoten TOKIO - Burgemeester Itcho Ito (61) van Nagasaki is gisteravond overleden aan de verwondingen die hij eerder op de dag bij een aanslag had opgelopen. Ito was tij dens een campagne-actie voor zijn herverkiezing zeker twee keer in de rug geschoten door een man die volgens de politie tot een crimi nele organisatie behoort. Japan heeft zeer strenge wapenwet ten. Met uitzondering van jagers en gangsters hebben particulieren in het Aziatische land meestal geen wapens. Kremlin erkent buitensporig geweld MOSKOU - Het Kremlin heeft giste ren toegegeven dat de oproerpoli tie buitensporig geweld heeft ge bruikt tegen demonstranten, afge lopen weekeinde in Moskou en Sint Petersburg. Een woordvoerder van president Poetin tekende daar bij gisteren wel aan dat de buiten landse media de schaal van het po litieoptreden tegen tegenstanders van het staatshoofd zwaar hebben overdreven. Zowel het Witte Huis als de Europese Unie had zorgen uitgesproken over het optreden van de Russische politie.. Vluchtelingenstromen Irak KASPISCHE EGYPTE PERZISCHE GOLF MIDDELLANDSE ZEE LIBANON IRAN Landen met meeste Iraakse vluchtelingen Verdeling Iraakse vluchtelingenOntheemden binnen Irak In totaal zijn ca. 4 miljoen Irakezen, van wie ruim 1,9 miljoen binnen Irak, op de vlucht geslagen voor het oorlogsgeweld. NOORD Jordanië/ Syrië 44% Midden- Oosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7