Rotorbladen Ambulancepost verhuist voor betere aanrijtijden 'Typen is lastig, ik zoek steeds naar letters' 22 Woensdag 18 april 2007 PZC B Motorrijder gewond bij aanrijding Goes goes - Een 19-jarige motorrijder uit Oost-Souburg is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrij ding op de A58 bij Goes. Het onge val gebeurde doordat de motorbe stuurder tegen een voor hem rij dende auto reed, die plotseling moest afremmen. De motorrijder werd met rugklachten naar het zie kenhuis gebracht. Hij kon dat, na dat hij was onderzocht, nog dezelf de dag verlaten. Diner dansant met live jazzmuziek in Baarland baarland - Student Company Break-Events houdt zaterdag 21 april een diner dansant met live jazzmuziek. Dit wordt gehouden in brasserie De Kleine Toren in Baarland. Break-Events is een evenementen bureau opgericht door een groep studenten vanwege het landelijke project Jong Ondernemen. De studenten hebben allemaal een verschillende studieachtergrond. Aanvang om 19.30 uur. Verplaatsing naar Tholen pakt slecht uit voor dorp Stavenisse. door Rob Paardekam tholen - De Regionale Ambulan ce Voorziening Zeeland (RAVZ) wil de ambulancepost van de ge meente Tholen van Sint-Maartens dijk naar Tholen-stad verplaatsen. Daarmee kunnen de aanrijtijden voor de gemeente in zijn geheel worden verbeterd. Het dorp Stave nisse komt er wel bekaaid af. Ambulances dienen bij spoeduit- rukken binnen vijftien minuten ter plaatse te zijn. Vrijwel nergens in Nederland lukt dat in alle geval len. Er zijn wel richtlijnen, en die zeggen dat de tijd in Zeeland in ne gentig procent van de gevallen ge haald moet worden. In Tholen werd dat in 2006 net niet gehaald. Van de 600 spoedritten die op het eiland werden gereden, gebeurde Goese ouderen stappen op de fiets goes - Het fietscomité van het Goese Ouderenwerk houdt mor gen een fietstocht voor senioren. De 25 kilometer lange tocht leidt langs bloeiende boomgaarden naar Wemeldinge. Het is de eerste in een serie van zes maandelijkse fietstochten. Aan die tochten doen gemiddeld veertig tot vijftig oude ren mee. De rit begint om 13.30 uur bij het Wilhelminahuis in Wil- helminadorp. Deelname is gratis. Michiel de Ruyter op culturele avond Calvijn goes - Het Calvijncollege in Goes houdt vrijdag 20 april een culture le avond. Het thema is Michiel de Ruyter. Vierhonderd jaar geleden kwam de zeeheld ter wereld in Vlissingen. Daarom is 2007 uitge roepen tot herdenkingsjaar. Leerlingen uit de bovenbouw ge ven een presentatie over admiraal De Ruyter. Maritiem historicus en biograaf Prud'homme van Reine houdt een lezing over de zeeheld. Daarnaast geeft het schoolkoor een optreden. dat in 535 gevallen binnen het kwartier, 89,2 procent dus. De RAVZ wil dat percentage tot boven de negentig tillen en meent dat de ambulancepost, die nu nog in Sint-Maartensdijk zit, daarvoor naar Tholen verplaatst moet wor den. Ze heeft uitgerekend wat dat voor de diverse dorpen betekent. Tholen zelfheeft het meeste voor deel. Daar komt de ambulance nu in vijftien procent van de gevallen te laat aan. Dat is straks nog maar acht procent. Ook in Sint Philips- land en Oud-Vossemeer zal de zie kenauto straks vaker op tijd ko men. Voor Sint-Annaland, Poort vliet, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk blijven de percentages ge lijk. Enkel Stavenisse gaat er op Door de Thoolse ambulancepost te verhuizen van Sint-Maartens dijk naar Tholen-stad kunnen meer ritten binnen de vijftien mi nuten worden uitgevoerd. Caravan verwoest bij brand Kwadendamme kwadendamme - Bij een brand aan de Grote Reinhoudsedijk bij Kwadendamme is gisterochtend een caravan in de as gelegd. De blusgroepen van Baarland en Ove- zande werden opgeroepen en had den het vuur snel onder controle. De caravan stond op het erf van een woning, maar die liep geen schade op. Enkele bomen op de dijk waren wel zwartgeblakerd. De oorzaak is niet bekend. Hopsa Heisasa treedt op in Oudelande oudelande - Toneelclub Hopsa Heisasa voert vrijdag 20 april een musical op met de titel In De Soe- te Suikerbol. De opbrengst van de musical gaat naar het goede doel. Twee ossen, een ezel en een trek- kar voor de Fula-stam in het Afri kaanse Gambia. Hopsa Heisasa is een muziek- dans- en toneelclub voor kinderen van 4 tot en met 18 jaar. De musi cal is in buurthuis D'n Ostpit in Oudelande, Vanderbijlparkstraat 1. Aanvang om 19.30 uur. achteruit. Daar komt nu zestien procent van de ritten te laat, en dat zal waarschijnlijk oplopen tot achttien procent. „Ik besef dat dat niet leuk is voor de mensen in Sta venisse", zei directeur J. van der Velde van de RAVZ gisteren tegen de leden van de commissie samen leving. „Maar wij kijken naar het eiland als geheel en zien dat we straks meer ritten binnen de gestel de tijd kunnen uitvoeren." Overigens wil de RAVZ van de am bulancepost in Tholen een zogehe ten twee-autopost maken. Nu is er maar één ambulance paraat, waar door uit Brabant of Goes vaak een ziekenwagen moet komen om stand-by te staan als de Thoolse ambulance een rit maakt. Verder leeft de wens om de nieuwe post te vestigen bij de nieuwe brand weerkazerne in Tholen. Die komt waarschijnlijk bij de afrit van de Nieuwe Postweg, in de buurt van de begraafplaats. Nieuwe windturbines bij stormvloedkering oogsten lof. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Heerlijk zoeven ze in de wind, de nieuwe windturbi nes bij de stormvloedkering. Karei de Dreu, beheerder van windpar- ken voor E-Connection, krijgt er zelfs complimenten voor. „Niet al leen omdat ze weinig geluid ma ken. Mensen vinden ze ook rustge vend." Complimenten voor windmolens, het moet niet veel gekker worden. Nergens wordt toch een windpark met open armen ontvangen. „En toch krijgen we veel positieve reac ties", houdt De Dreu vol, „en ook veel vragen. Mensen zijn nieuws gierig naar deze jongste generatie windturbines." Met die nieuwsgierigheid gaat ont wikkelaar van windparken E-Con nection iets doen. In samenwer king met nutsbedrijf Delta en de Triodos Bank. De drie partners houden zaterdag 26 mei van 12.00 tot 15.00 uur een windfestival op het voormalige werkeiland Neeltje Jans, aan de Hoogh Plaetweg en op het Noordzeestrand. Er wor den beelden getoond van de bouw van de turbines. Een gondel - de machinekamer van een turbine - is te bezichtigen. Kiten en blo-kar- ten staan op het programma. Er is windart en -craft te zien. En kinde ren kunnen windexperimenten doen. Het stadium van experimenteren is de windenergie-industrie inmid dels wel voorbij. De nieuwe wind turbines bij de stormvloedkering laten dat duidelijk zien. Acht stuks zijn er verrezen. Drie aan de Jaco- bahaven op Noord-Beveland, twee op Noordland (de zuidkant van Neeltje Jans) en drie op het eigen lijke Neeltje Jans. „Hier aan de Jacobahaven", vertelt De Dreu in zijn kantoortje met uit zicht op de Oosterschelde, „ston den eerst vijf kleintjes uit 1991. En op Neeltje Jans acht stuks uit 1990. Die dertien hadden samen een ver mogen van ruim 3,1 megawatt. De acht nieuwe machines hebben elk E-Connection, Delta en Triodos Bank houden zaterdag 26 mei op Neeltje Jans een windfestival om de ingebruikname van de nieuwe generatie windturbines te vieren. een vermogen van drie megawatt. Ze zijn ook efficiënter. Het vermo gen van de acht nieuwe turbines is acht keer zo groot, maar ze kun nen elf keer keer zoveel energie le veren." Dit is onder meer te danken aan de vormgeving van de rotorbla den. De Dreu: „De ontwerpmodel len voor rotorbladen zijn sterk ver beterd. Die waren eerst op vlieg tuigvleugels geënt. Inmiddels zijn aparte ontwerpmodellen voor ro torbladen van windturbines ont wikkeld. Het rendement is daar door veel beter." Voor wie het wil zien: De nieuwe turbines ontlenen een deel van hun schoonheid aan de rotorbla den. Ze zijn niet recht, zoals voor het oog bij de oude turbines. Ze kunnen eruit zien als lange, ge kromde zwaarden. „Omdat ze zich buigen al naar gelang de windsnel heid", verklaart De Dreu. „Bij wei nig wind staan de bladen vlak. Neemt de wind toe, dan zie je ze buigen. Tot er zoveel wind staat dat ze juist moeten afremmen. Het blad verstelt zich dan en buigt min der door." Twee windturbines in de verte, op Noordland, vallen stil. Veel wind staat er niet. De Dreu denkt dat dit de oorzaak is. Hij start zijn lap top op. Via een beveiligde site op internet kan hij in het computer hart van de windturbines kijken. Eén windturbine start alweer op. De Dreu: „In die turbines zitten zoveel sensoren. Toch ga ik er vaak in kijken. Om dingen te horen en te voelen. Of er wat piept of kraakt. Ik kan dat als werktuigkun dige niet laten." Windpark kering Nieuwe windturbines bij de stormvloedkering zijn van het type V90. V staat voor de Deense wind turbineproducent Vestas Wind Systems en 90 voor de diameter van de rotorbladen. Tiphoogte van de windmolens is 125 meter, met een ashoog- te van 80 meter en één op staand rotorblad van 45 meter. Investering per turbine be draagt al met al 2,5 a 3 miljoen euro. Eén V90-windturbine levert vol doende energie op voor 3000 huishoudens. Theo Wisse duikt op 77-jarige leeftijd in digitale wereld. door Luc Oggel kruiningen - Hij had een laptop thuis staan, alleen kon hij er niets mee. Toch wel zonde, vond Theo Wisse (77) uit 's-Heer Hendrik skinderen. En dus schreef hij zich onder het mom 'beter laat dan nooit' in voor een computercursus van Seniorweb in Kruiningen. Hoewel hij veruit de oudste cursist was, haalde hij gisteren glansrijk zijn certificaat. Nu gebiedt de eerlijkheid te zeg gen dat Wisse op herhaling ging, want hij had de cursus al eens ge daan. En ook kreeg hij tijdens de eindtoets wel een beetje hulp van medestudenten. Maar toch: Wisse kan zijn computer nu in elk geval gebruiken en dat komt goed van pas bij zijn functie als penning meester. Seniorweb, dat 55-plussers in Ne derland al zo'n tien jaar wegwijs 'De eerste keer dat ik de computercursus volgde, kon ik er niks van' maakt in de digitale wereld, biedt verschillende cursussen aan van elk zeven lessen. Die worden gege ven door vrijwilligers. Ter afslui ting volgt een toets. Wisse deed gisteren in de kelder van Ons Dorpshuis in Kruiningen samen met nog zeven andere kandidaten 'examen' in de categorie 'voortge zet', een vervolg op de basiscursus. De eindopdracht bestond uit het (over)typen van een stukje tekst in Word, daar vanaf de harde schijf een foto bij invoegen, het ge heel opslaan en vervolgens afdruk ken. Goed, hij deed er misschien iets langer over dan de anderen, maar het ging nu stukken beter dan de vorige keer, wist Wisse na afloop. „Toen kon ik er niks van." Toch denkt hij erover om de cur sus volgend jaar opnieuw te doen, om het bij te houden. Hij gaat in elk geval thuis veel oefenen. En wat vindt de 'whizzkid-op-leef- tijd' het lastigst? „Het typen. Ik zit altijd te zoeken naar letters." Theo Wisse (77) rondde zijn computercursus gisteren succesvol af. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62