Vrouw laat museum zes ton na 'Typen is het lastigst, ik zit altijd te zoeken naar letters' Foto's erotische ijscoupe legaal Kauwgomplekken in centrum van Middelburg worden bevroren Vergaderen op An»*»Jawffllma 50 Van Westduin KoudekerkelVlissingen ZQG www.goldentulipwestduin.nl Tel. 0118-552510 Spzc Woensdag 18 april 2007 25 Onverwachte schenking stelt museumdirecteur voor een raadsel. door Frank Balkenende coes - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes is plotseling zes ton rijker. Een eind maart over leden vrouw uit Hellevoetsluis heeft een deel van haar vermogen nagelaten aan het Bevelandse mu seum. Directeur Hans Oomen is er bijna sprakeloos van. „Zo'n bedrag komt niet elke dag uit de lucht val len." Het is absoluut onduidelijk waar aan het museum de schenking te danken heeft. Cornelia Jacoba van der Linden, geboren 10 september 1915 in Hellevoetsluis, had geen banden met Zeeland. „Althans voor zover wij kunnen nagaan, want ze had geen familie meer. We hebben contact gehad met de notaris en met haar buren. Het is niet uitgesloten dat haar voorvaderen van de Bevelanden kwamen", zegt museumdirecteur Oomen, die om waardig afscheid te nemen van de gulle geefster op haar begrafenis een dankwoord heeft gesproken. De 91 jaar geworden Van der Lin den woonde de laatste jaren in een verpleeghuis in Hellevoetsluis, de plaats waar ze was geboren. Al in 1994 besloot ze haar geld na te laten aan twee musea: dat in Goes en het Trompmuseum in Brielle. Beide ontvangen 600.000 euro, zo bepaalt haar testament. „Een raadsel", noemt Oomen dat, „want ze was niet bijzonder cultu reel onderlegd, voor zover wij we- Historisch Museum De Bevelan den krijgt de helft van het vermo gen van de onlangs overleden Cornelia Jacoba van der Linden uit Hellevoetsluis. ten. Het grote probleem is dat we nauwelijks iets over haar weten, omdat na haar overlijden haar in boedel openbaar is verkocht." Het Historisch Museum De Beve landen is niettemin blij met de schenking, temeer omdat er nogal wat wensen liggen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een eigen entree. Nu moet je door de winkel van VW/ANWB naar het museum. Ook klimaatbeheersing en uv-we- rende maatregelen staan op de ver langlijst. Momenteel zijn enkele grote schutterstukken blootgesteld aan te veel zonlicht. Bij elkaar kost dat tussen 50.000 en 100.000 euro. Het museumbestuur is echter niet van plan de schenking er snel door te jagen. „Het geld gaat naar het steunfonds van het museum, dat met een voorstel komt om het risicomijdend te beleggen. Op die manier kunnen we van de rente elk jaar iets leuks doen", zegt be stuursvoorzitter Joost Adriaanse van het museum. Het museum begint beter te draaien. De eerste drie maanden van dit jaar verdubbelde het aantal bezoekers ten opzichte van dezelf de periode in 2006. Vierduizend kwamen er binnen. De jaarprogno se is tienduizend bezoekers. MARKT GOES Aardappelen: frites geschikt uit de schuur €26,00-€29,00; export uit de schuur €21,50- €24,00 uien: zaaiuien droog uit de schuur tot 30% grof €20,00-€25,50; tot 60% grof €25,50- €32,00; granen, zaden en peulvruchten: tarwe maal €143,00 per ton; tarwe voer €143,00 per ton; brouwgerst €185 per ton; blauw maan zaad €1700 per ton; karwij €575 per ton; brui ne bonen nieuwe oogst, goede kwaliteit €500 -€600 per ton; capucijners€180 per ton; hooi en stro; veldbeemd droog uit de schuur €45,00 per ton; Engels raai grote pakken ge sneden droog uit de schuur €35,00-€40,00 per ton; Engels raai kleine pakken droog uit de schuur €55,00-€60,00 per ton; gerstestro grote pakken droog uit de schuur €40,00-€45,00 per ton; gerstestro kleine pak ken droog uit de schuur €60,00-€70,00 per ton; tarwestro kleine pakken blank 72,50-€ 85,00 per ton; tarwestro grote pakken blank 60,00-€ 70,00 per ton; tarwestro bruin 47,50-€62,50 per ton. goes - De politie doet niets met de aangifte van Grieks restaurant Saloniki in Goes tegen de website retecool.com. „Na onderzoek is ge bleken dat er niets strafbaars is ge beurd", zegt een woordvoerster. De eigenaar betichtte de website ervan dat die uit zijn restaurant een camera zou hebben gepikt waarop foto's stonden van men sen die een erotische ijscoupe aten. De foto's verschenen later op de site en daar was de eigenaar van het eethuis boos over. De poli tie bevestigt wat retecool al eerder zei: de makers van de site hebben niets gestolen, en de foto's die zij op hun site plaatsten, kwamen van de eigen website van Saloniki. Na jaren ergernis is er geld voor de bestrijding van kauwgomplaag. middelburg - Dit jaar moet een groot gedeelte van de Middelburg se binnenstad kauwgomvrij zijn. De stukken kauwgom worden met een speciale machine bevroren en vervolgens verwijderd. Ondernemers storen zich al jaren aan de vlekken, zegt H. Boers van de Vereniging Ondernemers Mid delburg (VOM). „Na de herinrich ting van de binnenstad is vaak ge sproken over het verwijderen van de vlekken, maar er is nooit iets ge beurd, vooral omdat het zo duur is." Nu is twintigduizend euro beschik baar. Geld van de gemeente, stelt D. Sakko, ambtenaar bij de ge meente. „Van de ondernemers", zegt Boers. „Het is geld dat bij de gemeente binnenkomt van de re clamebelasting." Volgens Boers is het niet te voorko men dat mensen hun kauwgom op straat uitspugen. „Dat lukt ge woon niet. Het is wel zo dat men sen na een schoonmaakbeurt wat meer alert zijn. Althans, dat is de ervaring in andere steden." De straten moeten zo snel moge lijk kauwgomvrij zijn, vertelt Sak ko. „Wat mij betreft in de komen de weken. Die vlekken zijn niet be vorderlijk voor de kwaliteit van de binnenstad. Uitgespuugde kauw gom is eerst wit. Na een tijd wor den de vlekken zwart. Theo Wisse duikt op 77-jarige leeftijd in digitale wereld. door Luc Oggel kruiningen - Hij had een laptop thuis staan, alleen kon hij er niets mee. Toch wel zonde, vond Theo Wisse (77) uit 's-Heer Hendrik skinderen. En dus schreef hij zich onder het mom 'beter laat dan nooit' in voor een computercursus van Seniorweb in Kruiningen. Hoewel hij veruit de oudste cursist was, haalde hij gisteren glansrijk zijn certificaat. Nu gebiedt de eerlijkheid te zeg gen dat Wisse op herhaling ging, want hij had de cursus al eens ge daan. En ook kreeg hij tijdens de eindtoets wel een beetje hulp van medestudenten. Maar toch: Wisse kan zijn computer nu in elk geval gebruiken en dat komt goed van pas bij zijn functie als penning meester. Seniorweb, dat 55-plussers in Ne derland al zo'n tien jaar wegwijs maakt in de digitale wereld, biedt verschillende cursussen aan van elk zeven lessen. Die worden gege ven door vrijwilligers, ter afslui ting volgt een toets. Wisse deed gisteren in de kelder van Ons Dorpshuis in Kruiningen samen met nog zeven andere kandidaten 'examen' in de categorie 'voortge zet', een vervolg op de basiscursus. De eindopdracht bestond uit het (over)typen van een stukje tekst in Word, daar vanaf de harde schijf een foto bij invoegen, het ge heel opslaan en vervolgens afdruk ken. Goed, hij deed er misschien iets langer over dan de anderen, maar het ging nu stukken beter dan de vorige keer, wist Wisse na afloop. „Toen kon ik er niks van." Toch denkt hij erover om de cursus vol gend jaar opnieuw te doen, om het bij te houden. Hij gaat in elk geval thuis veel oefenen. En wat vindt de 'whizzkid-op-leeftijd' het lastigst? „Het typen. Ik zit altijd te zoeken naar letters." SINT PHILIPSLAND - In spanning staan scholieren niet, als we leraar D. Vorstelman mogen geloven, leerlingen van De Luyster in Sint Philipsland en van de Koningin Julianaschool in Sint Philipsland „Fietsen in Bergen op Zoom of Tholen is pas een Het Kompas in Anna Jacobapolder deden giste- te wachten op de start van hun verkeersexamen. uitdaging", zegt hij doelend op het gebrek aan ren hun praktijkexamen. Morgen wordt hun theo- Echt moeilijk hebben de jongens en meiden het drukte en verkeerslichten in Sint Philipsland. Ook retische kennis getest. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57