Zeeland Rotorbladen 'Natuur mag bedrijven niet gaan belemmeren' Echtpaar Horst is humor na 60 jaar niet kwijt &MSÊ 22 Woensdag 18 april 2007 pzcS Snuffelmarkt op terrein van dierenasiel zierikzee - Op het terrein van Die renasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee wordt za terdag 28 april een snuffelmarkt ge houden. Deze markt is een initiatief van de werkgroep dierenasiel. Te koop zijn onder meer boeken, elpees, kinderspeelgoed en tweedehands huishoudelijke artikelen. De snuf felmarkt begint om 9.30 uur en gaat door tot 14.30 uur. Vegetarische hotdog gaat er in Goes wel in goes - Stichting Wakker Dier deel de gisteren in Goes vegetarische hotdogs uit. Projectleider Harry Voss raakte zijn driehonderd vleesloze worst jes (gemaakt van soja en tarwe) binnen twee uur kwijt. „De be langstelling is overweldigend. Het is marktdag en druk op straat." Voss reist sinds juli door het land met zijn Veggiedogs. De actie giste ren in Goes moet consumenten be wust maken van de alternatieven voor vlees. B en W: Uitbreiding van bedrijventerrein Straalweg moet kunnen. door Piet Kleemans zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft - mits het niet ten koste gaat van de bedrij vigheid aan de Straalweg - geen be zwaar tegen herinrichting van de Zuidhoekinlagen aan de voet van de Zeelandbrug. Een tijdje geleden werd een twee tal percelen ten noorden van de Zuidhoekinlagen te koop aangebo den aan de landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost. Die zou de be treffende percelen in kunnen rich ten als natuurgebied. Aangezien de percelen in kwestie grenzen aan de natuurzone langs de Schouwse zuidkust werden de per celen aangekocht. Op aandringen van de gemeente Schouwen-Dui veland werd daarbij wel afgespro- Klassiekers in actie voor jubilerend WV ouodorp - Autoclub Carwei houdt zaterdag 12 mei een rondrit door Ouddorp in verband met het 75-jarig bestaan van de WV in de ze plaats. Tussen 11.00 en 12.00 uur verzamelen eigenaren van klas sieke auto's zich bij de WV Oud dorp, om tussen 12.00 en 13.00 uur een rondrit te maken door dit dorp. Ook niet-leden met een klas sieker kunnen meedoen. Opgeven via 06-22222356. Kledingverkoop in Dorcasdepot zierikzee - Tot 1 oktober wordt ie dere zaterdagochtend tweede hands kleding verkocht in het Dor casdepot aan de Zandweg in Zie rikzee. De christelijke hulporgani satie Dorcas zamelt al jaren kle ding in voor projecten in Afrika en Oost-Europa. Sinds kort is de werkgroep Schouwen-Duiveland begonnen met verkoop van een deel van de ingezamelde spullen. De opbrengst wordt gebruikt voor projecten. De verkoop is tussen 9.30 en 12.00 uur. ken dat aankoop en inrichting van het gebied nooit zou mogen lei den tot belemmeringen voor het bedrijventerrein aan de Straalweg, vlakbij het natuurgebied in spe. Dat werd door de provincie toege zegd. De Zuidhoekinlagen zouden niet bij natuurgebeschermingsge- bieden of milieubeschermingsge- bieden betrokken worden, zo werd beloofd. „Onlangs constateer den wij echter dat de begrenzing van het Natura 2000 gebied Oos- terschelde dat de twee percelen al wel meegenomen waren", aldus het college. Nadat het college van burgemeester en wethouders LNV daarop attent maakte, waren de twee percelen bij het ontwerp van de begrenzing Natura 2000 er 1^1 De gemeente heeft geen be- zwaar tegen herinrichting van de Zuidhoekinlagen mits dat niet ten koste gaat van de bedrijvig heid aan de Straalweg. Gemeente kondigt stookverbod af zierikzee - Stoken in de open lucht is sinds gisteren verboden op Schouwen-Duiveland. Vanwege de aanhoudende droogte kondigt het gemeentebestuur een tijdelijk stookverbod af Dit vanwe ge het toegenomen brandgevaar in bos en duin. De gemeente geeft voorlopig geen stookonthefffmgen meer af Wie een ontheffing heeft, mag er geen gebruik van maken tot het verbod wordt opgeheven. Hennepkwekerij in Goese nieuwbouwwijk goes - In de gloednieuwe wijk Ou verture in Goes werd gisterenmid dag aan de John Denverlaan een hennepkwekerij ontmanteld. Volgens een medewerker van het ontruimingsbedrijf stonden de bo venste twee verdiepingen van het nieuwbouwhuis tjokvol met plant jes. „Het was een grote." Het verbaasde de opruimers dat de kwekerij in een nieuw koop huis gevestigd was. „Meestal vind je zulke wietkwekerijen in huur huizen." weer uit gehaald, maar desalniette min hecht het college eraan heel duidelijk te stellen dat natuur in dit geval niet ten koste van bedrij ven mag gaan. Waarbij wethouder G. Houtekamer aantekent dat hij de herinrichting van de Zuidhoek inlagen belangrijk vindt. „Het in richten met natuur kan een posi tieve invloed hebben op het land schap van Zierikzee, waar enigs zins ook zicht op is als je van de Zeelandbrug afkomt. Een dergelij ke 'upgrade' van dit 'aanlandings- punt' geeft de bezoeker direct een veel beter beeld van de hoge kwali teit van het landschap op Schou wen-Duiveland. Het doet veel meer eer aan de natuurlijke omge ving van onze gemeente." Houtekamer voegt daar aan toe dat bij de inrichting verderop van bedrijvenpark Business Park zeer hoge eisen gesteld worden aan ont werp en landschappelijke inpas sing van bedrijfsgebouwen. Nieuwe windturbines bij stormvloedkering oogsten veel lof. door Harmen van der Werf kamperland - Heerlijk zoeven ze in de wind, de nieuwe windturbi nes bij de stormvloedkering. Karei de Dreu, beheerder van windpar- ken voor E-Connection, krijgt er zelfs complimenten voor. „Niet al leen omdat ze weinig geluid ma ken. Mensen vinden ze ook rustge vend." Complimenten voor windmolens, het moet niet veel gekker worden. Nergens wordt toch een windpark met open armen ontvangen. „En toch krijgen we veel positieve reac ties", houdt De Dreu vol, „en ook veel vragen. Mensen zijn nieuws gierig naar deze jongste generatie windturbines." Met die nieuwsgierigheid gaat ont wikkelaar van windparken E-Con- nection iets doen. In samenwer king met nutsbedrijf Delta en de Triodos Bank. De drie partners houden zaterdag 26 mei van 12.00 tot 15.00 uur een windfestival op het voormalige werkeiland Neeltje Jans, aan de Hoogh Plaetweg en op het Noordzeestrand. Er wor den beelden getoond van de bouw van de turbines. Een gondel - de machinekamer van een turbine - is te bezichtigen. Kiten en blo-kar- ten staan op het programma. Er is windart en -craft te zien. En kinde ren kunnen windexperimenten doen. Het stadium van experimenteren is de windenergie-industrie inmid dels wel voorbij. De nieuwe wind turbines bij de stormvloedkering laten dat duidelijk zien. Acht stuks zijn er verrezen. Drie aan de Jaco- bahaven op Noord-Beveland, twee op Noordland (de zuidkant van Neeltje Jans) en drie op het eigen lijke Neeltje Jans. „Hier aan de Jacobahaven", vertelt De Dreu in zijn kantoortje met uit zicht op de Oosterschelde, „ston den eerst vijf kleintjes uit 1991. En op Neeltje Jans acht stuks uit 1990. Die dertien hadden samen een ver mogen van ruim 3,1 megawatt. De acht nieuwe machines hebben elk pjl E-Connection, Delta en Triodos Bank houden zaterdag 26 mei op Neeltje Jans een windfestival om de ingebruikname van nieuwe ge neratie windturbines te vieren. een vermogen van drie megawatt. Ze zijn ook efficiënter. Het vermo gen van de acht nieuwe turbines is acht keer zo groot, maar ze kun nen elf keer keer zoveel energie le veren." Dit is onder meer te danken aan de vormgeving van de rotorbla den. De Dreu: „De ontwerpmodel len voor rotorbladen zijn sterk ver beterd. Die waren eerst op vlieg tuigvleugels geënt. Inmiddels zijn aparte ontwerpmodellen voor ro torbladen van windturbines ont wikkeld. Het rendement is daar door veel beter." Voor wie het wil zien: De nieuwe turbines ontlenen een deel van hun schoonheid aan de rotorbla den. Ze zijn niet recht, zoals voor het oog bij de oude turbines. Ze kunnen eruit zien als lange, ge kromde zwaarden. „Omdat ze zich buigen al naar gelang de windsnel heid", verklaart De Dreu. „Bij wei nig wind staan de bladen vlak. Neemt de wind toe, dan zie je ze buigen. Tot er zoveel wind staat dat ze juist moeten afremmen. Het blad verstelt zich dan en buigt min der door." Twee windturbines in de verte, op Noordland, vallen stil. Veel wind staat er niet. De Dreu denkt dat dit de oorzaak is. Hij start zijn lap top op. Via een beveiligde site op internet kan hij in het computer hart van de windturbines kijken. Eén windturbine start alweer op. De Dreu: „In die turbines zitten zoveel sensoren. Toch ga ik er vaak in kijken. Om dingen te horen en te voelen. Of er wat piept of kraakt. Ik kan dat als werktuigkun dige niet laten." Windpark kering Nieuwe windturbines bij de stormvloedkering zijn van het type V90. V staat voor de Deense wind turbineproducent Vestas Wind Systems en 90 voor de diameter van de rotorbladen. Tiphoogte van de windmolens is 125 meter, met een ashoog- te van 80 meter en één op staand rotorblad van 45 meter. Investering per turbine be draagt al met al 2,5 a 3 miljoen euro. Eén V90-windturbine levert vol doende energie op voor 3.000 huishoudens. Echtpaar Horst-Kluit uit Renesse viert 60-jarig huwelijk met een lach. door Esme Soesman renesse - Zij telt 81 jaren. Haar man heeft onlangs de leeftijd van 88 bereikt. Toch heeft het echtpaar Horst-Kluit uit Renesse na 60 jaar huwelijk de humor nog altijd niet verloren. Hij: „Het is geven en ne men." Zij: „En dan het meeste ge ven." „Dat voelt voor mij nét zo", kaatst echtgenoot K. Horst het bal letje plagend terug. Ach, ze kunnen wel eens moppe ren op elkaar. En vroeger hadden ze ook weieens écht mot. „Maar dat maakten we altijd goed voor het slapen gaan. Anders hou je het niet zo lang vol", licht hij een tip van de sluier van het diamanten huwelijk op. De twee leerden el kaar kennen in haar vaders zaak in Ellemeet. Zij was bakkersdochter, hij bakkersknecht. Romantisch? „Nou, ik heb er wel eens een klap voor op mijn kop gekregen hoor", relativeert mevrouw L. Horst-Kluit gevat. Het tweetal vestigde zich in Elle meet na hun trouwen. Zij namen de bakkerswinkel over en werkten tot 1968 in de zaak. Daarna ging Horst als bedrijfsleider van de afde ling kruidenierszaken aan de slag op de campings lulianahoeve, Schouwen en bungalowpark De Bongerd. Mevrouw Horst moeder de met hart en ziel over hun drie kinderen (en inmiddels zes klein kinderen, twee achterkleinkinde ren en een derde op komst). Me neer Horst was - naast het werk - ook nog maatschappelijk actief Hij zette zich zestig jaar lang in voor de strao. En werkte verder voor de oudercommissie van school, het oranjecomité en de korfbal. Horst kreeg voor die inzet vorig jaar een koninklijke onder scheiding. Pas dit jaar heeft Horst een streep onder de strao gezet. In Vronenburg, waar het echtpaar sinds 2005 woont, wordt nu geno ten van de spelletjesmiddag en het borreluur. Bij het koffie drinken 's ochtends is alleen zij van de partij, want hij maakt dagelijks de prak klaar. „Je moet zo'n man toch be zighouden hè", klopt ze haar echt genoot lachend op de knie. K. Horst eri L. Horst-Kluit zijn 60 jaar getrouwd. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54