aanlegsteiger in de tuin Karla Peijs heeft vijf nevenfuncties Arme wijk Steun voor Statenvergadering over WCT-notulen onvoldoende Kerncentrale en overheden oefenen 'Ik golf graag, dat is ook de reden dat ik na mijn pensioen hier hen komen wonen' (bewoner Goese Meer) pzc Woensdag 18 april 2007 3 Dat de wijk Triniteit in Terneuzen volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de armste van Zeeland is, klopt misschien wel. Maar dé probleemwijk in de stad is het inmiddels niet meer. door René van Stee Wie enkele jaren niet in Triniteit is ge weest, kent de buurt niet meer te rug. Veel flats en uitgewoonde huisjes hebben plaatsgemaakt voor nieuwbouwwoningen in een groene, waterrijke omgeving. Niet alleen het aanzien van de wijk is verbeterd, ook de bevolkingsop bouw is in positieve zin gewijzigd, het voorzieningenniveau is opge krikt en bewonersgroepen nemen hun verantwoordelijkheid. Zoals de Antilliaanse vrijwilligers die re gelmatig rommel opruimen. Het totale herinrichtingsproject kostte de gezamenlijke overheden en woningstichting Clavis uit Ter- neuzen zo'n tien miljoen euro. Dat geld lijkt dus goed te zijn be steed. En bewoners zijn tevreden. De cijfers van het CBS zeggen hen weinig. „Want weinig geld bete kent niet per definitie dat er geen gemeenschapszin is. Of dat het op die plekken dan ook altijd een ben de is", zegt Ivan Kinna uit de Am- berboomstraat. De deze week gepresenteerde cij fers van het CBS zijn gebaseerd op gegevens uit 2004. Hatic Atmaca en Johan de Ridder denken dat die ook nu nog kloppen, ondanks de grootscheepse herstructurering van de wijk. „Want er wonen nog best veel al leenstaande moeders en mensen die in een uitkeringssituatie zitten. 'Het is maar hoe je het wil zien. Wat de één asociaal noemt, vindt de ander leuk' En die hebben weinig te besteden, net zoals ouderen met alleen AOW", aldus Hatic Atmaca, die in het Wilgenplantsoen woont. „Voor de renovatie was alles veel slechter. Die cijfers vallen me ei genlijk wel mee", voegt Johan de Ridder er aan toe. Hij woont al dik veertig jaar in Triniteit. Ook Rein Willemsen (Oleander straat) vindt dat de wijk waar hij sinds begin jaren zeventig woont er met sprongen op vooruit is ge gaan. Hij hoopt van harte dat het ook zo blijft. „Maar daar twijfel ik af en toe wel eens aan. Bij het gros van de mensen ziet het er pico bel- lo of fatsoenlijk uit. Maar ik vind nog steeds dat het bij te veel men sen een bende is. En dat is ge woon jammer." Een rondrit door de wijk leert dat Rein Willemsen een punt heeft. Blauwe of grijze bakken naast voordeuren, een bankstel of aan- hangwagentje in een voortuin, een winkelwagentje onder de gale rij van één van de flats of tuinen die totaal zijn verwaarloosd; er hoeft weinig te gebeuren om in een situatie te belanden dat de wijk opnieuw verloedert. Rein Willemsen begrijpt dat niet alles loopt zoals hij het graag zou zien. En hij is ook best tevreden over de saamhorigheid en de sfeer in de wijk. „Mensen die er een troep van ma ken, heb je altijd. En .als ze het hier niet doen, doen ze het wel ergens anders." Johan de Ridder stoort zich eigen lijk nergens aan. „Het is maar hoe je het wil zien. Als het lekker weer is, zitten onze Turkse buren bij voorbeeld buiten in hun voortuin tje. De één vindt dat dit een asocia le indruk maakt. Een ander vindt het juist gezellig. Dat heb je altijd." Triniteit Terneuzen In Triniteit is zestig procent van de huizen een koopwoning. De wijk telt 1499 bewoners. Het gemiddelde inkomen is er 16.400 euro (in 2004). Triniteit stamt uit de jaren zes tig van de vorige eeuw. Bij de recente herinrichting zijn 260 huurwoningen en -flats ge sloopt. Tegenwoordig oogt de wijk speelser en heeft het meer een parkachtig karakter. De woonruimte per gezin is minder dan honderd vierkan te meter. Woningen worden er te koop aangeboden tussen 100.000 euro en bijna drie ton. door Ben Jansen MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs is niet veel tijd kwijt aan haar bijbanen. Ze heeft er vijf, zo heeft ze de Staten van Zeeland laten weten. Peijs is - of wordt binnenkort - voorzitter van de stuurgroep inno vatie infrastructuur van de Stich ting Toekomstbeeld der Techniek, voorzitter van de Commissie Tun nelveiligheid, commissaris bij Aegon en lid van de raad van toe zicht van de Technische Universi teit Delft. Daarnaast is ze voorzitter van de commissie die een nieuwe CDA-voorzitter zoekt. Daar komt weldra een eind aan, maar dan ligt weer iets nieuws in het verschiet: coördinator binnenvaart voor de Europese Unie. De functies bij Ae gon, Tunnelveiligheid en de TU Delft zijn bezoldigd. door Ben Jansen middelburg - De Staten van Zee land wijden op korte termijn geen extra vergadering aan de besluit vorming tot dusver over de Wes- terschelde Container Terminal (WCT)GroenLinks-fractievoorzit- ter M. Wiersma heeft daarvoor te weinig steun. Om een extra Statenvergadering te beleggen, zijn de handtekeningen van acht Statenleden nodig. Wiers ma ging er van uit dat hij naast de steun van zijn eigen fractie en de SP ook op bijval van de Christen- Unie kon rekenen. Deze fractie er kent weliswaar dat het zinvol is helderheid te krijgen over de voor Statenleden ter inzage gelegde GS-notulen over de WCT, maar acht een speciale Statenvergade ring daarvoor niet nodig. Er is im mers pas over de WCT gepraat en over een paar maanden staat het onderwerp weer op de agenda. Wiersma gaat de WCT-notulen nu aan de orde stellen tijdens de Statenvergadering van 27 april. COMMENTAAR Inwoners van achterstandswij ken worden dag in dag uit geconfronteerd met de ontwrichtende gevolgen van langdurige werkloosheid, criminaliteit en drugsgebruik. Wie geen kans ziet te verhuizen, moet machteloos toezien hoe de wijk verder verpaupert. In zo'n situatie kan alleen de gemeente uitkomst bieden. Want bij het opstellen van een herinrichtingsplan moet de overheid het voortouw De problemen kunnen effectief bestreden worden, als overheden, woningstichtingen en bewoners de handen ineenslaan. De voorbeelden liggen voor het opscheppen. Ook in Zeeland. Zo gingen in Vlissingen het Middengebied en Pauwenburg op de schop; in de Witte Wijk in Souburg is het dankzij effectieve ingrepen tegenwoordig een stuk prettiger toeven en ook de Magistraat wijk in Middelburg is flink opgeknapt. De wijk Triniteit in Terneuzen kan zich ook in dit rijtje scharen. „Voor de renovatie was alles veel slechter", constateert een wijkbewoner in de reportage elders op deze pagina. Het totale herinrichtingsproject kostte de overheden en de woningstichting zo'n tien miljoen euro. De aanpak van problemen in een achterstandswijk is overigens niet alleen goed voor de bewoners, maar voor de hele gemeente. Want criminaliteit vertoont de eigenschappen van een olievlek. Maar ook al zou dat niet het geval zijn, dan nog mag geen enkele gemeente lijdzaam toezien hoe een wijk transformeert in een probleemwijk. Want dat die problemen adequaat bestreden kunnen worden, is een- en andermaal bewezen. BORSSELE - De kerncentrale Borsse- le, de gemeente Borsele en het mi nisterie van Vrom houden van daag samen een oefening. Op basis van een verzonnen inci dent gaan ze na of vanuit de kern centrale zodanig goede informatie over een calamiteit wordt gegeven dat de autoriteiten de juiste maat regelen kunnen treffen. Het gaat om een procedure-oefe ning. Wie in de buurt van de kern centrale woont of er langs rijdt, merkt niets bijzonders. Hulpdiensten, zoals politie en brandweer, zijn er niet bij betrok ken. Evenmin is sprake van evacua ties of verspreiding van jodiumta- bletten. De alarmstaf van kerncentrale-be heerder EPZ, de burgemeester van Borsele met zijn rampenstaf en de Kernfysische Dienst van het minis terie van Vrom doorlopen samen een alarmplanscenario. De oefening heeft plaats in de och tenduren. De Terneuzense wijk Triniteit is de laatste jaren een heel eind opgeknapt, met onder meer nieuwbouwwoningen in een waterrijke omgeving; maar vol gens sommige inwoners is het op enkele plekken in de wijk nog een bende (inzet). foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3