Cultuur Kijken en vinden als vorm van leven AF Nieuwe impuls Eenakterfestival '0 u S-JTL ifiH mm 28 Woensdag 18 april 2007 PZC Kunstenares Marijke Kentgens en galeriehouders Els en Bas Scheurwater (vlnr). foto Peter Nicolai Marijke Kentgens exposeert in nieuwe galerie in Groede. door Anita Tournois groede - „Toen wij twee jaar gele den de oude katholieke St.-Joseph basisschool in Groede zagen, was de koop snel beslist. Onze liefde voor oude gebouwen in combina tie met onze passie voor beelden de kunst valt hier volkomen op zijn plek." Aan het woord zijn Els en Bas Scheurwater, woonachtig in Rot terdam en Ilzendijke. „In het verle den hebben we vaak gedeelten van ons huis ingericht voor exposi ties", zeggen de nieuwe galeriehou ders. „Met deze unieke locatie kun nen we in de toekomst werk ten toonstellen van kunstenaars dat ons aanspreekt. Dit doen we met de bedoeling meer mensen in aan raking te brengen met diverse disci plines van beeldende kunst. We hopen tevens dat Groede als kunst centrum van Zeeuws-Vlaanderen hierdoor nog meer bekendheid krijgt De burgemeester van Sluis, de heer Sala, reageerde in elk geval heel positief en zal onze galerie openen." De galerie begint met werk van kunstenares en zus Marijke Kent gens. Kentgens studeerde aan de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag. In 1968 behaalde ze er haar diploma en sinds 1970 is ze er ook als do cent aan verbonden. In die tussen liggende jaren bekwaamde ze zich in Wuppertal (Duitsland) aan de Kunsthochschule. Al 37 jaar combi neert ze vrij kunstenaars- en do centschap. Naast het contact met de 42 studenten die ze wekelijks begeleidt, vormen mens en dier in spiratiebronnen voor haar portret schilderijen en collages. „Kijken is mijn hobby en verder is er de fascinatie voor de mens, vooral voor het gezicht", zegt Kent gens. „Ik kijk veel naar mensen en honden, op straat, televisie, in kranten en tijdschriften of naar oude foto's. Overal waar ik loop - ik kijk namelijk ook wel eens naar de grond - vind ik voorwerpen Kaarten beschikbaar voor lezing Job Cohen VLISSINGEN - Belangstellenden kun nen zaterdag 5 mei (10.30 uur) de Van Randwijklezing door Job Co- hen in de Sint Jacobskerk in Vlis- singen bijwonen. Zij dienen zich vóór zaterdag 21 april aan te mel den via aj.de.visser@zeeland.nl. art fair 's-hertogenbosch 15 aprilt/m 22 april 2OO7 brabanthallen 's-hertogenbosch -1 wavw.afsh.nl voor mijn collages, zoals touwtjes, een platgereden potloodje, pluizen uit de wasdroger, verpakkingen en mooie papiertjes. Kijken en vin den is dus een vorm van leven ge worden, je komt er nooit helemaal los van en bent dus eigenlijk altijd aan het werk. Soms denk ik: ik lijk net een soort fabriek, zie mezelf als fabrieksarbeider!" Met behulp van olieverf acryl en allerlei materialen krijgen indruk ken en herinneringen al tastend en zoekend vorm. Kentgens werkt Theaterevenement verhuist naar Mythe en 't Beest in Goes. door Rolf Bosboom goes - Het jaarlijkse Eenakterfesti val van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA) krijgt een nieuwe impuls. Deze keer wordt het niet, zoals afgelopen ja ren, gehouden in De Stenge in Heinkenszand, maar op twee thea terlocaties in Goes: Podium 't Beest en theater De Mythe. Negen tien amateur-theatergroepen krij gen van vrijdag 20 tot en met zon dag 22 april de gelegenheid hun voorstellingen, naar eigen keuze, op de vlakke vloer of op een groot lijsttoneel op te voeren. Het ZCA wil met het festival het publiek een dwarsdoorsnede van het Zeeuws amateurtheater bie den. Ook zet de koepelorganisatie met het evenement in op kwali teitsverbetering. De voorstellingen vooral en graag met haar vingers. „Een vleugje verstand en aardig wat haat en liefde beïnvloeden het werkproces tot het moment van 'We hopen dat Groede als kunstcentrum hierdoor nog meer bekendheid krijgt' herkennen en ook mezelf verba zen. Dan is het goed." Een kleur rijk zelfportret uit 2004, waarom worden, verspreid over het pro gramma, in speciale blokjes nabe sproken door een vakjury, die on der leiding staat van provinciaal to neeladviseur Ron Lubbersen. De jury bestaat verder uit Hans Brans (regisseur en dramaturg in Fries land) en actrice/dramadocente De- vika Strooker. Het programma biedt een veel heid aan toneelstijlen - van trage die tot musical - maar ook een staalkaart aan thema's. Die varië ren van jeugdige schroom om mee te doen aan de maatschappij tot problemen door ouderdom. Het programma: Vrijdag 20 april, Podium 't Beest 20.00 uur: Opening 20.10 uur: Miepie door Toneelver eniging Pauze 20.35 uur: Ach, arme Fred door To neelvereniging Spiegel(t)je 21.20 uur: Nabespreking 22.00 uur: SM door Toneelvereni ging Heer Hendrik 22.35 uur: Sjaak, lacobustheater heen een rand met zwemmende goudvissen - deze staan voor geluk - vormt een fraai voorbeeld. In dat jaar viel ze lelijk van de trap, ver wondde haar rechterpols in ernsti ge mate. Een tijdlang was ze daar door gedwongen links te schilde ren. Gelukkig herstelde ze en kon ze haar rechterhand later weer ge bruiken. In de galerie zijn diverse schilderijen te zien uit deze 'linker periode', maar deze zijn niet zoda nig herkenbaar. Beelden in hout en steen van Con 23.10 uur: Nabespreking Zaterdagmiddag 21 april, De My the 14.00 uur: Opening 14.05 uur: Club van Lelijke Kinde ren door Theater S&G 14.55 uur: Stenen tellen door To neelvereniging Kunstvrienden 15.20 uur: Nabespreking 16.00 uur: Odysseus door jongeren van De Ambitie 16.40 uur: Lekker Belangrijk door Theatergroep Duinart 17.10 uur: Hemel door Jongeren- theater Schouwen-Duiveland 17.40 uur: Nabespreking Zaterdagavond 21 april, De My the 20.00 uur: Opening 20.05 uur: Grote Goden door Thea tergroep Intermezzo Met het Eenakterfestival - ko mende vrijdag, zaterdag en zon dag in Goes - wil het ZCA het pu bliek een dwarsdoorsnede van het amateurtheater bieden. stant Zegwaard completeren de openingsexpositie. Opening galerie De School (Schuit- vlotstraat 13, Groede), zaterdag 21 april om 15.30 uur. Tevens opening expositie door kunsthistorica Ma rian Conrads, met een inleiding over het geëxposeerde werk. De galerie is in mei geopend op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur, daarna tot half juni gesloten. Vervolgens bezoek op afspraak (06-51719175 of bas.scheurwater@freeler.nl). 20.35 our: En ga naar lnnesfree door Toneelvereniging De Schouw spelers 21.10 uur: Nabespreking 21.50 uur: Kniertje door Toneelver eniging Als 'n Dijk 22.15 uur: Zilvermeeuwen met zon- nenbrillen door Theatergroep Zie- rik 22.40 uur: Op zoek naar Bello door Het Middelburgs Theater 23.05 uur: Nabespreking Zondag 22 april, Podium 't Beest 13.00 uur: Opening 13.05 uur: Zandkasteel door Jonge- rentheater Op Drift 13.45 uur: Troebel brood door To neelgroep Achilles 14.05 uur: Nabespreking 14.45 uur: Johannessen moeten ster ven door Toneelvereniging Helve tia 15.35 uur: Opgaan is niet afgaan door Theater Jajoh 16.00 uur: Pandemonium door De Zeeuwse Komedie 16.35 uur: Nabespreking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30