Rotorbladen Cultuurweek is cadeau van Roosevelt-studenten Koffiehuis reizigers werd café voor allen Provincie zit 'opgescheept' met botenhuis 22 Woensdag 18 april 2007 PZC Tasjesroof in de Bonedijkestraat vlissingen - Een 48-jarige vrouw uit Vlissingen is maandagavond om 23.30 uur in haar woonplaats beroofd van haar tas. Dat gebeur de in de Bonedijkestraat. De vrouw liep vanaf de Schuitvaart- gracht richting de Sottegemstraat. Zij werd aangesproken door een onbekende man die de tas van haar schouder griste en wegrende in de richting van de Schuitvaart- gracht. In de tas zaten een porte monnee en persoonlijke papieren. Bedrijfswagens opengebroken middelburg - Op een bedrijfster rein aan de Grevelingenstraat in Middelburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee bedrijfs auto's opengebroken. Uit beide voertuigen werden diver se goederen weggenomen waaron der gereedschap en geluidsappara tuur. Het schadebedrag is niet be kend. Vrouwen slachtoffer van diefstal vlissingen - In haar woonplaats is gistermiddag een 45-jarige Vlissing- se het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Dit gebeurde in een winkel aan de Walstraat. Haar portemonnee werd weggenomen uit haar schoudertas. In een winkel aan de Lange Delft in Middelburg is gistermiddag een 19-jarige vrouw uit de gemeente Veere van haar schoudertas besto len. De tas werd tijdens het passen van kleding weggenomen. Wethouder Seijbel begint een weblog vlissingen - Wethouder Conny Seijbel van Vlissingen, met onder meer communicatie in haar porte feuille, is begonnen met een web- log. Daarop schrijft zij over dage lijkse zaken. Ze hoopt de politiek voor burgers transparanter te ma ken. Lezers kunnen een bericht achterlaten. De weblog staat op www.vlissingen.nl/connyseijbel. Inschrijven huurhuizen voortaan digitaal middelburg - Drie woningcorpora ties op Walcheren beginnen een gezamenlijke website. Via www.hurenopwalcheren.nl kun nen huurders vanaf volgende week digitaal reageren op huurwo ningen. Ze kunnen ook meteen zien hoe groot de kans is dat ze de woning ook echt krijgen. Huur ders die geen internet hebben, kunnen langskomen bij de balies van Woongoed, L'escaut en de wo ningstichting Walcheren. Vlissinger aangereden door vorkheftruck ritthem - Een 24-jarige Vlissinger is maandagavond bij een bedrijf aan de Denemarkenweg in Rit- them aangereden door een vork heftruck. Die werd bestuurd door een 59-jarige man uit Ossen- drecht. Het slachtoffer stond ver moedelijk in de blinde hoek van de chauffeur. Hij is met beenletsel naar het ziekenhuis gebracht. Activiteiten bedoeld als kennismaking met de internationale school. door René Schrier middelburg - De studenten van de Middelburgse Roosevelt Aca demy presenteren zich aan hun stadgenoten met een culturele week van maandag 23 tot en met zaterdag 28 april. Daarmee willen ze contacten tussen de studenten en de inwoners van de Zeeuwse hoofdstad bevorderen. „We willen laten zien dat we geen verwende rijkeluiskinderen zijn, zoals de nieuwe minister van On derwijs onlangs beweerde", vertelt Marieke van de Laar, een van de organisatoren van de culturele week. Linda Dekker, eveneens van de organisatie, sprak recent ie mand die niet wist dat de voertaal in de internationale school Engels is. Daarom kunnen belangstellen den tijdens de culturele week een kijkje in de lokalen nemen en gast colleges van de docenten meema ken. Omdat de Roosevelt Academy nog betrekkelijk jong is, bestaat er nog geen traditie voor dergelijke activi teiten. Volgens Marieke is het de bedoeling dat de culturele week een jaarlijks terugkerend festijn wordt. Er worden allerlei activiteiten geor ganiseerd waar Middelburgers aan mee kunnen doen. Maandagmid- De leerlingen van de Roosevelt Academy in Middelburg willen zich aan de bevolking presente ren met een culturele week in het centrum van de stad. dag 23 april begint de culturele week om 17.00 uur met een recep tie en muziek en zang van studen ten van de Roosevelt Academy. Van maandag tot en met vrijdag 27 april is er steeds om 19.00 uur een masterclass van een docent van de school. De culturele week is een initiatief van de studenten zelf en niet van de staf van de school, benadrukt Linda. De leerlingen hebben ver schillende comités, verenigd in de studentenvereniging Rasa, die teke nen ook voor de organisatie van de verschillende onderdelen van de culturele week. Zaterdag 28 april zijn er op de Markt van Middelburg allerlei acti viteiten van sport tot schilderen en informatie over buitenlandse culturen uit de landen van de Roosevelt studenten. Nieuwe windturbines bij stormvloedkering oogsten lof. door Harmen van der Werf kamperland - Heerlijk zoeven ze in de wind, de nieuwe windturbi nes bij de stormvloedkering. Karei de Dreu, beheerder van windpar- ken voor E-Connection, krijgt er zelfs complimenten voor. „Niet al leen omdat ze weinig geluid ma ken. Mensen vinden ze ook rustge vend." Complimenten voor windmolens, het moet niet veel gekker worden. Nergens wordt toch een windpark met open armen ontvangen. „En toch krijgen we veel positieve reac ties", houdt De Dreu vol, „en ook veel vragen. Mensen zijn nieuws gierig naar deze jongste generatie windturbines." Met die nieuwsgierigheid gaat ont wikkelaar van windparken E-Con- nection iets doen. In samenwer king met nutsbedrijf Delta en de Triodos Bank. De drie partners houden zaterdag 26 mei van 12.00 tot 15.00 uur een windfestival op het voormalige werkeiland Neeltje lans, aan de Hoogh Plaetweg en op het Noordzeestrand. Er wor den beelden getoond van de bouw van de turbines. Een gondel - de machinekamer van een turbine - is te bezichtigen. Er is windart en -craft te zien. En kinderen kunnen windexperimenten doen. Het stadium van experimenteren is de windenergie-industrie inmid dels wel voorbij. De nieuwe wind turbines bij de stormvloedkering laten dat duidelijk zien. Acht stuks zijn er verrezen. Drie aan de Jaco- bahaven op Noord-Beveland, twee op Noordland (de zuidkant van Neeltje Jans) en drie op het eigen lijke Neeltje Jans. „Hier aan de Jacobahaven", vertelt De Dreu, „stonden eerst vijf klein tjes uit 1991. En op Neeltje Jans acht stuks uit 1990. Die dertien E-Connection, Delta en Triodos Bank houden zaterdag 26 mei op Neeltje Jans een windfestival om ingebruikname nieuwe generatie windturbines te vieren. hadden samen een vermogen van ruim 3,1 megawatt. De acht nieu we machines hebben elk een ver mogen van drie megawatt. Ze zijn ook efficiënter. Het vermogen van de acht nieuwe turbines is acht keer zo groot, maar ze kunnen elf keër zoveel energie leveren." Dit is onder meer te danken aan de vormgeving van de rotorbla den. De Dreu: „De ontwerpmodel len voor rotorbladen zijn sterk ver beterd. Die waren eerst op vlieg tuigvleugels geënt. Inmiddels zijn aparte ontwerpmodellen voor ro torbladen van windturbines ont wikkeld. Het rendement is daar door veel beter." Voor wie het wil zien: De nieuwe turbines ontlenen een deel van hun schoonheid aan de rotorbla den. Ze zijn niet recht, zoals voor het oog bij de oude turbines. Ze kunnen eruit zien als lange, ge kromde zwaarden. „Omdat ze zich buigen al naar gelang de windsnel heid", verklaart De Dreu. Twee windturbines op Noordland vallen stil. Veel wind staat er niet. De Dreu denkt dat dit de oorzaak is. Via een beveiligde site op inter net kan hij in het computerhart van de windturbines kijken. Eén windturbine start alweer op. De Dreu: „In die turbines zitten zo veel sensoren. Toch ga ik er vaak in kijken. Om dingen te horen en te voelen. Ik kan dat als werktuig kundige niet laten." Windpark kering Nieuwe windmolens bij de stormvloedkering zijn van het type V90. V staat voor de Deense wind turbineproducent Vestas Wind Systems en 90 voor de diameter van de rotorbladen. Tiphoogte van de windmolens is 125 meter, met een ashoog- te van 80 meter en één op staand rotorblad van 45 meter. Investering per turbine be draagt al met al 2,5 a 3 miljoen euro. Eén V90-windmolen levert vol doende energie op voor 3000 huishoudens. Café Tramzicht in Domburg viert honderdjarig bestaan. door Carla van de Merbel domburg - Aan de muur in café Tramzicht in Domburg hangt een - ongedateerde - tabel met tramta rieven. Het duurst is Dom burg-Middelburg: 55 cent voor een enkele reis eerste klas; het goed koopst is van Vlissingen-Station naar Vlissingen-Badplaats: twaalf cent. De tram reed in 1906 voor het eerst naar Domburg. Een jaar later werd de komst van het ver voermiddel gevolgd door de ope ning van café Tramzicht. Het café bestaat dit jaar honderd jaar en dat wordt vanavond gevierd, j Familie De Meijer begon in 1907 een koffiehuis in villa Nehalennia, Ieen zomerverblijf dat ene mejuf frouw Luteijn in 1887 had laten bouwen. Begin twintigste eeuw was de omgeving van de villa nog relatief rustig, maar de komst van de tram bracht drukte en bedrijvig heid met zich mee. Familie De Meijer had dit zien aankomen en stond klaar met de koffie toen de reizigers aankwamen in Domburg. In 1922 - het koffiehuis was inmid dels café Tramzicht geworden - werd Piet Moggré de nieuwe uitba ter, later opgevolgd door zoon Bram. In 1982 werd de zaak overge nomen door Frits Biesen, nu nog eigenaar, samen met vrouw Tonne- ke, zoon Enrico en met Rob Akker daas. Dat Tramzicht in haar hon derdjarige bestaan is uitgebaat door slechts drie families is uniek, zegt Frits Biesen. Tramzicht begon honderd jaar ge leden als koffiehuis voor reizigers en is in de loop der tijd verworden tot hét café voor jong en oud. Vol gens Biesen is dit laatste het ge Rob Akkerdaas, Enrico Biesen en Frits Biesen (vlnr), eigenaren van café Tramzicht in Domburg. foto Lex de Meester heim achter het succes van Tram zicht: „Hier loopt van alles rond, van nul tot honderd. Er is hier zo veel gebeurd; verkeringen zijn hier aan- en weer uitgegaan, er zijn toe risten die soms al dertig jaar in Tramzicht komen en verenigingen die hier oefenen of trainen." Het honderdjarig bestaan van Tramzicht wordt vanavond in het café gevierd met genodigden. Rond 20.30 uur opent burgemees ter Rob van der Zwaag de feest avond. Zo'n twintig Domburgers hebben een gelegenheidskoor op gericht en treden op onder begelei ding van muziekvereniging Apol lo. Tussen de liederen door vertel len de leden van het koor anekdo tes over café Tramzicht. Er hangen ook foto's van vroeger. En de jari ge trakteert. vlissingen - Voor het botenhuis aan het kanaal in Vlissingen is nog steeds geen nieuwe huurder gevon den. Volgens de provincie die eige naar is van het oude zwemhonk, komt Hogeschool Zeeland, die er uit vertrekt, afspraken niet na. In een overeenkomst die de pro vincie met de HZ heeft gesloten staat volgens de provincie dat de HZ de ondergrond zou kopen. Dat doet ze niet, sterker nog: ze verlaat het botenhuis en verlegt haar wa teractiviteiten naar de Binnenha ven. „Wij zitten dadelijk met een leeg botenhuis", zegt H. Dinge- manse van beheer. De provincie begint geen zoektocht naar een nieuwe huurder. „De HZ heeft be loofd dat zij dat doet. Wij zijn be nieuwd. We hoeven er niet rijk van te worden; een bedragje voor de ondergrond, liefst in een erf pachtconstructie, dan zijn we klaar." De HZ wilde niet reageren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24