oudste geneeswijze PZC Woensdag 18 april 2007 17 Kankercellen overleven beter bij stress Adrenaline, het hormoon dat in het lichaam vrijkomt bij acute stress, maakt kankercellen minder gevoelig voor celdood. Adrenaline blokkeert de werking van enkele enzymen die er in beschadigde of ontregelde cellen voor moeten zor gen dat de cel zichzelf vernietigt. Dat constateert K. Sastry (Wake Forest University, Winston-Sa lem) op grond van laboratorium proeven met prostaat- en borstkan- kercellen. Dit zou kunnen beteke nen dat stress het ontstaan van de ze vormen van kanker stimuleert. Effect antirimpelcrème kan averechts zijn Het werkzame bestanddeel van veel antirimpelcrèmes, het middel 2-dimethylaminoethanol (DMAE), maakt rimpels minder zichtbaar doordat het de opname van extra vocht in de huidcellen stimuleert. Een ander effect van DMAE is echter dat het middel, in een concentratie vergelijkbaar met die in veel crèmes, de vorming van nieuwe cellen juist vertraagt. Dit schrijft; G. Morissette in het vakblad British Journal of Derma tology na onderzoek naar de wer king en effecten van DMAE. Robert Swami Persaud masseert in de behandelruimte van zijn Ayurvedische praktijk. kenmerkt door een forse lichaams bouw en diepe slaap. Aan dit soort typologieën heeft Cees Renckens, voorzitter van de Nederlandse vereniging tegen Kwakzalverij, een behoorlijke he kel. „Ayurveda is van een ver schrikkelijk primitivisme", stelt hij. „Er zit een hele hoop mytholo gie bij en het heeft totaal geen we tenschappelijke basis. Als je ernaar vraagt, zeggen ze alleen dat Ayur veda al eeuwen beoefend wordt. Maar dat maakt het natuurlijk niet betrouwbaarder." Nederlandse artsen die er een Ayurveda-praktijk op nahouden, wantrouwt Renckens. „Het is zorgelijk als je een Westerste medische opleiding hebt en je doet ook aan Ayurveda. Je gelooft of in het één, of in het ander." Een direct gevaar ziet Renckens evenwel niet aan Ayurveda, of het zou moeten zijn dat er met enige regelmaat Indiase kruidenprepara ten opduiken met daarin zware metalen zoals lood, arseen en kwik. De Voedsel- en Warenautori teit waarschuwt op haar website zelfs expliciet tegen bepaalde pro ducten die gevaar kunnen opleve ren voor de gezondheid. In Nijmegen laat Robert Swami Persaud de kritiek glimlachend van zich afglijden. Hij belooft zijn patiënten geen gouden bergen, zegt hij. En medestanders heeft hij genoeg. „De World Health Organi sation, toch niet de minste club, ondersteunt tradionele geneeswij zen zoals Ayurveda van harte. En ik schrijf kruidenpreparaten voor van importeurs die ik betrouw baar vind." Hij gaat door met het consult van de patiënt die bij hem aan tafel zit. Nadat hij de polsen heeft 'gelezen' tekent hij op een vel papier met drie rondjes de positie van de dos- ha's van de patiënt. Als hij de drie met een lijntje aan elkaar ver bindt, ontstaat een nogal scheve driehoek. De dosha,'s zijn uit balans, niet heel erg, maar toch. „Je moet dit zien", zegt Persaud, „als een parti tuur waarvan ieder mens een ei gen versie heeft. Het bloed in de polsslagader heeft een golving. Een reguliere arts haalt er niet meer uit dan het ritme van het hart. Ik leg er geen twee maar drie vingers op, en onder iedere vinger top voelt het anders aan. Wij zijn de muzikanten van de pols." De patiënt in kwestie blijkt een va- ta-type te zijn. „Er is veel denk- energie", zegt Persaud. „Dat kan heel vermoeiend zijn, een geest die altijd maar doorwerkt." Daar om moet de vata gekalmeerd. Zure appels of cranberries mogen niet; bananen, dadels, druiven, kersen en ananas juist wel, mits niet op de nuchtere maag ingenomen. Ver der heeft een vata-type een regel matig dagritme nodig (vóór elf uur 's avonds naar bed en ook voor acht uur er weer uit) en is medite ren onverstandig. Daar gaat een 'vata' maar van piekeren. Persaud geeft zijn patiënt een lijst van voedingsmiddelen mee. Die lijst beslaat maar liefst zeven Aatjes, gedrukt in piepkleine let tertjes. Onmisbaar voor wie de dis cipline kan opbrengen om in de supermarkt te checken of muesli nou goed voor je vata is of niet. Wie de noodzaak van Ayur- vedisch boodschappen doen niet heel dwingend voelt, kan het altijd nog houden bij een massage van tijd tot tijd. Dat is immers ook een prima methode om met behulp van Oosterse wijsheid wat Wester se stress kwijt te raken. Ayurveda: types voedingsadviezen. Volgens de Ayurveda wordt iedereen geboren met drie levenskrachten, dosha's: vata (lucht), pitta (vuur) en kapha (aarde). Een daarvan, of een combinatie, bepaalt je type. Ayurveda hecht enorm aan de juiste voeding. De lijsten met aanbevolen voedingsmiddelen om de vata, pitta en kapha te kalmeren of juist te sti muleren zijn eindeloos. Het gebruik van de magnetron is uit den boze. „Dat ontdoet de voeding van zijn krachtcentrum", zegt Persaud. „Kijk maar naar de mensen in Oosterse landen. Daar wordt niet over vermoeid heid geklaagd. Dat ligt aan de voeding. Ik verzet me ook tegen het ge bruik van voedingssupplementen zoals vitaminepreparaten. Dat werkt al leen maar belastend voor je lijf." Ayurveda-therapeuten moeten vegeta risch leven, zegt Persaud. „We kunnen moeilijk anders, want vlees eten vervuilt je bloed. Als je mensen aanraakt, kun je die vervuiling doorgeven. Daarom gebruiken Ayurvedische dokters geen tabak, geen vlees en zijn ze voorzichtig met genotsmiddelen." Kenmerken van een verhoogde vata (lucht): vermagering, droge huid, ho ge ademhaling, gejaagdheid, vergeetachtigheid en een slechte spijsverte ring. Gebruiken: komkommer, eende-eieren, citroen. Vermijden: pinda's, zure room, tomatensap. Kenmerken van een verhoogde pitta (vuur): strijdlustig, warme huid, wei nig verdraagzaam, veel jaloezie. Gebruiken: mango's, broccoli, konijn. Ver mijden: maïs, foelie, ketchup. Kenmerken van een verhoogde kapha (aarde): neiging tot overgewicht, diabetes en depressie, besluiteloosheid, zelfmedelijden. Gebruiken: knof look, spliterwten, boerenkool. Vermijden: dadels, komkommer, geraspte kaas. Meer informatie: Algemene Nederlandse Vereniging Ayurveda Geneeskunde (ANVAG), post bus 463, 6600 AL Wijchen, 024-6418398, www.ayurveda-center.com; www.who.org;www.vwa.nl Ayurveda kort goed, Robert Swami Persaud, uitgeverij Servire, 128 pag. Vrouwen produceren betere stamcellen Stamcellen afkomstig uit spieren van vrouwen zijn veel beter in staat uit te groeien tot nieuw spier weefsel dan stamcellen van man nen. Waarom is nog onduidelijk. Dit constateert B. Deasy (Universi ty of Pittsburgh) in het vakblad Journal of Cell Biology op grond van proeven bij muizen. Als dit ook bij mensen het geval blijkt, is de kennis van groot belang voor het gebruik van stamcellen bij bij voorbeeld de reparatie van schade aan de hartspier na een hartin farct. Overdosis zout kost duizenden levens foto CPD Teveel zout in het eten is in Neder land jaarlijks verantwoordelijk voor 5000 onnodige sterfgevallen (2500 fatale hartinfarcten en 2500 fatale beroertes). Dit stelt de Con sumentenbond op grond van een met Wageningen Universiteit ver richte studie. Nederlanders krijgen gemiddeld to tot 12 gram zout bin nen, bijna het dubbele van de maximaal aanbevolen hoeveelheid van zes gram. Met name kant-en-klaar voeding bevat (te) veel zout. Op 26 april organiseert de Consumentenbond hierover het symposium Opzouten!.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17