Aanpak van illegale visserij Dalend inwonertal in Zeeland geen probleem voor arbeidsmarkt Acht Zeeuwse ondernemingen in landelijke Innovatie Top 100 Eerste parkeerplaats voor draadloos werken geopend PZC Woensdag 18 april 2007 1 3 Brussel start mondiale campagne tegen miljardenbusiness. door onze correspondent Hans Certsen BRUSSEL - De Europese Commissie start een wereldwijde campagne te gen illegale en ongereguleerde vis serij. Na de zomer komt het dage lijks bestuur van de Europese Unie met voorstellen die de aan voer van illegaal gevangen vis in de EU moeten bemoeilijken. Volgens schattingen wordt wereld wijd de helft van alle gevangen vis aan land gebracht door illegale, niet geregistreerde vissersboten. In de illegale visserij gaan vele miljar den euro's om. Europees Commissaris Borg (visse rij) kreeg gisteren tijdens een infor mele bijeenkomst in Luxemburg brede steun van de Europese visse rijministers voor de plannen. „Het is duidelijk dat de Commissie en de lidstaten vastbesloten zijn om een eind te maken aan het schandaal van illegale visserijprak tijken die slechts ten voordeel zijn van een kleine minderheid die geen enkele boodschap heeft aan de schade die wordt toegebracht aan visbestanden, het milieu en de visserij-industrie", zei Borg na af loop van de bijeenkomst. Het gros van de illegale visserij vindt buiten de Europese wateren plaats, maar ook binnen de EU moeten de controles verbeterd worden, vindt Borg. Brussel wil dat landen onder wier vlag een schip vaart ook daadwer kelijk gaan controleren of dat schip zich aan regels en internatio nale afspraken houdt. Daarnaast wil Brussel dat er een wereldwijd register van vissersbo ten komt en een internationaal netwerk van instanties die visse rij-activiteiten gaan controleren. Shell wordt hoofdklant Cate-terminal voor gas rotterdam - Shell wordt de be- langrijkste klant van de nog te bou- wen lng-terminal voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte. Shell heeft met de exploitanten van de ze Gate-terminal, Gasunie en tank- opslagbedrijf Vopak, een voorlopig akkoord getekend voor het ge bruik* van een groot deel van de ca paciteit van de terminal. De termi nal zet vloeibaar aardgas uit tan kers om in regulier aardgas. NMa verdenkt banken van prijsafspraken Hilversum - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft maandag invallen gedaan bij ABN Amro, Rabobank en ING. Dit meldde RTL Nieuws gisteravond. De drie banken hebben gisteren bevestigd dat invallen zijn gedaan. De NMa verdenkt de banken van onderlinge prijsafspraken over de rente op leningen die ze aan grote bedrijven berekenen. Deze afspra ken zijn verboden. Handelstekort loopt op in Europese Unie luxemburg - Door groeiende im porten is het handelstekort van de Europese Unie in februari opgelo pen. De invoer steeg 1,2 procent en de uitvoer daalde met 0,4 procent vergeleken met de voorgaande maand. Het handelstekort van de EU kwam in februari uit op 17,6 miljard euro. Nederland is na Duitsland op nieuw het land met het grootste handelsoverschot. Opel schrapt 1400 banen in Antwerpen antwerpen - Bij de Opelfabriek in Antwerpen verdwijnen dit jaar 1400 banen wegens overproductie van het model Opel Astra. De fa briek heeft 4500 werknemers. „We zijn ontgoocheld, omdat we de afgelopen jaren veel inspannin gen hebben gedaan om van deze fabriek een van de best presteren de van Europa te maken", reageert premier Verhofstadt. Meer arbeidsdeelname vangt krimp in beroepsbevolking op. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland hoeft zich geen zorgen te maken over de be schikbaarheid van arbeidskrachten over een jaar of twintig. De toena me van de deelname aan de ar beidsmarkt doet het werk. Ook in een scenario met een lichte daling van de Zeeuwse bevolking. Beleidsmakers in Zeeland breken zich de laatste jaren het hoofd over de vraag hoe voldoende jon ge werknemers kunnen worden gevonden om de arbeidsplaatseit in te vullen die ouderen gaan vrij maken. Tijdens een Scoperadebat gisteravond over arbeidsdeelname maakte hoogleraar demografie 1. Latten duidelijk dat vrouwen de oplossing gaan brengen. Juist in de ze categorie kan, mede door stimu lerend overheidsbeleid, nog een flink hogere arbeidsparticipatie worden bereikt. De Zeeuwse be roepsbevolking (het aantal inwo ners tussen 20 en 65 jaar) neemt tot 2025 weliswaar sterker af dan het aantal inwoners, maar meer ar beidsdeelname compenseert dat ruimschoots. Latten: „Minder in woners en meer werkenden. Meer doen met minder mensen, vooral dankzij de vrouwen." Ongerustheid over de voorspelde daling van het aantal inwoners is naar de mening van Latten ner gens voor nodig. „Durf eens te zeg gen dat krimp kwaliteit is." J. Boogerd-Quaak van de stuur lui Minder inwoners in Zeeland hoeft volgens demograaf Latten geen probleem te zijn: „Durf eens te zeggen dat krimp kwali teit is." groep Grijs-Groene motor bena derde de toekomst van de Zeeuw se arbeidsmarkt minder onbekom merd. Ze betoogde dat alle zeilen moeten worden bijgezet om jonge ren in Zeeland te houden, meer vrouwen aan het werk te krijgen en ouderen langer in het arbeids proces te houden. „Willen die oudere werknemers dat wel?" vroeg een van de deelne mers aan het debat zich af „De af gelopen dagen heb ik heel wat mensen die vervroegd met werken zijn gestopt, een rondje Walche ren zien fietsen. Dan denk ik: dat wil ik straks ook." De benadering van Boo gerd-Quaak kreeg ook bijval. „De mentaliteit moet veranderen", sprak een ander. „Voor iemand die 25 jaar heeft gewerkt zit het er niet bijna op. Nee, die is nog maar net over de helft en heeft nog volop kansen en uitdagingen voor zich." Funderingstechnieken Verstraeten uit Oostburg op plaats 22. door Ben Jansen goes - De twinpaal maakt furore. De nieuwe funderingstechniek van Verstraeten in Oostburg - hoofdvestiging van de Fundex groep - heeft het bedrijf de 22ste plaats opgeleverd op de ranglijst van innovatieve bedrijven die in novatienetwerk Syntens en onder nemersmagazine Bizz gisteren heb ben gepresenteerd. De twinpaal wordt gevormd door twee stalen funderingsbuizen die naast elkaar in de grond worden geboord en waartussen een water- afsluitende en grondkerende ver binding wordt gemaakt. Dat bete kent: geen geluidshinder zoals bij heien of trillen en geen grondaf- voer. De belangstelling voor de twinpaal vanuit de bouwsector is vanwege deze voordelen groot Pro jecten in stedelijke gebieden wor den steeds omvangrijker en ge- luids- en trillingshinder worden steeds minder getolereerd. Opmerkelijk is dat zes van de acht Zeeuwse bedrijven op de ranglijst in Zeeuws-Vlaanderen zijn geves tigd: drie in de gemeente Sluis en drie in de gemeente Hulst. De zeven andere Zeeuwse onder nemingen in de top roo zijn: de producent van de plantaardige ve zel voor vleesvervangende produc ten Meatless in Goes (73ste plaats), Unitron Electronics Group uit Ij- zendijke (74ste), stichting Zee schelp en viskwekerij Neeltje lans uit Vrouwenpolder (79ste), Bom- staal Holding uit Kloosterzande (93ste), Frans Bijnen Meubelen uit Hulst (94ste), Interjute uit Hulst (95ste) en Verduijn's Fine Biscuits uit Eede (97ste). Aan de MKB Innovatie Top too is geen prijs verbonden. Doel is te la ten zien waar het midden- e- klein bedrijf toe in staat is. ii HBS—K .j? -tb,.. -h LEIDERDORP - De eerste parkeerplaats voor draadloos werken is gisteren in gebruik genomen bij het nieuwe Total tankstation aan de A4. De parkeerplaat sen zijn een gezamenlijk initiatief van KPN en Total. foto Cees Zorn/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13