'Kartels bestrijden met strafrecht' Kroegbaas Rob Freriks haalt i 1 O I Woensdag 18 april 2007 PZC Het strafrecht moet bij de bestrijding van kartelvorming een grotere rol gaan spelen. Verantwoordelijke topmannen voor de rechter slepen heeft een veel preventievere werking dan boetes uitdelen, stelt Nyenrode-hoogleraar Bob Hoogenboom. door Niek Opten Kartelvorming is bijna een natuurlijk proces bij een vrije markt', stelt Bob Hoogenboom. Hij is als hoogleraar Forensic Business Stu dies verbonden aan de universiteit Nyenrode en gespecialiseerd in fraude en de voorkoming daarvan. „Als een markt wordt vrijgegeven zie je vaak twee ontwikkelingen: kleinere bedrijven fuseren waar door een paar grote spelers over blijven. Die zijn al snel geneigd af spraken met elkaar te maken."Of het nou om schakelkasten, liften, badkamerkranen of bier gaat, kar telvorming komt op veel plekken voor. Onderhandse afspraken heb ben alleen nut als een paar grote ondernemingen de betreffende markt domineren. „Met veel con currentie is het moeilijk afspraken maken." Kartelvorming is niet nieuw. Ge heime afspraken over prijzen, af zetgebieden of andere verboden deals deden zich in de Verenigde Staten al tachtig jaar geleden voor. Sinds de Europese Unie de liberali- seringsgolf vijftien jaar geleden in zette, heeft de bestrijding van kar telvorming ook in Europa grote prioriteit. Sinds twee jaar staat Europees Commissaris Neelie Kroes aan het hoofd van de Europese waakhond. In Nederland zijn meerdere toe zichthouders, waarvan de Neder landse Mededingsautoriteit (NMa) de bekendste is. „Toezichthouden kost ontzettend veel tijd, geld en mankracht en de effecten zijn gering", zegt Hoogen boom. „De overtredingen zijn moeilijk te bewijzen, de bedrijven gaan discreet te werk. Van de boe tes die de NMa uitdeelt gaan wel enige effecten uit, maar de vraag is hoe duurzaam die zijn. Je moet blijven controleren." Als voor beeld noemt Hoogenboom de re cent bouwfraude, waar aan het licht kwam dat bouwbedrijven op grote schaal prijsafspraken hadden gemaakt. Bedrijven zijn daarvoor beboet. „Er zijn signalen dat de ver boden praktijken nog steeds door gang vinden." Justitie bestrijdt kartelvorming vooral op basis van de Wet econo mische delicten en het administra- tierecht. De belangrijkste sancties zijn boe tes. Hoogenboom pleit voor een grotere rol van het strafrecht, waar bij verantwoordelijken aansprake lijk gesteld worden. „Als een top man zich in de rechtbank moet verantwoorden en de gevangenis in gaat, dan heeft dat een sterkere preventieve werking." In de Verenigde Staten baarde twee jaar geleden het boekhoud schandaal rond energieconcern En ron groot opzien. Het hele land kon zien hoe de topmannen die zichzelf verrijkt hadden in de rechtbank met de billen bloot moesten. „Kijk ook wat voor impact het pro ces rond Holleeder heeft, zonder overigens de overtredingen gelijk te willen stellen." Die kant zou het in Nederland dus ook op moeten, vindt ook de hui dige regering. Hoogenboom: „In het regeerakkoord staat dat het strafrecht zich meer moet richten op economische criminaliteit. De discussie zal nu op gang komen." De vier grote Nederlandse brouwers kunnen rekenen op een miljoenenboete van de Europese Commissie voor het maken van verboden prijsafspraken. Kroegbazen wisten al lang dat de bierprijs te hoog was. door Thomas Olivier en Martin Ruesink illustratie Jos van Koolwijk Fred Schaffels van café Dommelstroom in Dommelen weet het zeker: „Ik be taal te veel voor mijn bier. Zeker het dubbele van wat het in de winkel kost. In kan het eigenlijk beter in de super markt kopen." Maar dat kan niet. Hij is met handen en voeten ge bonden aan bierbrouwer Dommelsch, eigenaar van zijn pand. Kroegbazen als Schaffels vechten tegen de bier kaai. De macht van de brouwers reikt ver, legt Wendy Schellens van Koninklijke Horeca Neder land uit. „De brouwers leveren niet alleen bier, ze zorgen ook voor financiering en verhuren panden aan horecaondernemers. In ruil voor dat alles wil- I Ien ze dat het café hun bier tapt." Maar voor kroegbazen is een overwinning in zicht. De vier grote Nederlandse brouwerijen kunnen een miljoenenboete verwachten van eurocommis saris Neelie Kroes (mededinging) voor het maken van prijsafspraken tussen 1996 en 1999. De com- I missie zegt bewijs te hebben dat de brouwers su- permarkten en horecaondernemers benadelen. Het bedrag dat Heineken, Grolsch, Bavaria en In- I bev (onder andere Dommelsch) straks moeten be- j talen, kan oplopen tot tien procent van de omzet. I Bavaria-directeur Peer Swinkels viel van zijn stoel I toen hij het nieuws over de boete hoorde. „Ik zat voor de televisie toen de NOS de boete van de commissie aankondigde. Die invallen waren zeven jaar geleden. Dan verwacht je niet dat daar nu op eens zo'n boete uitrolt." Van prijsafspraken willen Swinkels en collega-brouwers niks weten. De grote vier, die samen goed zijn voor meer dan negentig procent van de Nederlandse biermarkt, ontken nen stuk voor stuk. Swinkels: „Ik kan niet over de anderen oordelen, maar bij ons zijn geen afspra ken gemaakt. Wij zijn juist een van de prijsvech ters, in de supermarkten zijn de kratjes Bavaria al tijd het goedkoopst." Heineken houdt de kaken stijf op elkaar. Grolsch door Bert Hellegers Rob Freriks heeft in februari zijn café Drin-k-eet in de Enschedese binnenstad verkocht, maar de voldoe ning over de uitspraak van de Euro pese Commissie is er niet minder om. „Ik ben zielsgelukkig", zegt Fre riks (52), die bijna tien jaar een vaak eenzame strijd voerde tegen het 'kar tel' van de almachtige bierbrouwerij en. De markante Enschedeër diende in 1998 voor de eerste keer een klacht in bij de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa). Hij ontdekte dat gebonden horeca-ondernemers allen dezelfde bierprijs moesten be talen, ongeacht of ze een pand van Dommelsch, Grolsch of Heineken huurden. „Dat kon geen toeval zijn." Het geduld en vooral doorzettings vermogen van Freriks is sindsdien zwaar op de proef gesteld. Hij bleef echter het bierkartel aankaarten bij de NMa en later de Europese Com missie. „Ik heb nooit overwogen mijn strijd te staken. Hoewel de brouwerijen me het soms heel moei lijk hebben gemaakt." Dat heeft een rol gespeeld bij zijn be sluit te stoppen met zijn drukbeklan- te kroeg. „Vier jaar geleden had ik een veel betere prijs kunnen van gen. Maar toen mijn beoogde opvol ger zich destijds bij brouwerij InBev (o.a. Dommelsch, red.) meldde, ft werd hem gezegd dat ze van plan C waren de huur te verdubbelen... Toen zag hij van de overeenkomst af', aldus Freriks, die in 2000 werd gekozen tot Overijsselse kroegbaas van het jaar. Het zit hem vooral j dwars dat de brouwerijen tot het laatste toe blijven ontkennen. Hij verwijst naar de boete van 45 mil- joen euro die de toenmalige Inter- brew, nu InBev, enkele jaren gele den kreeg opgelegd. „Ze zeiden steeds van niets te weten. Maar toen de boete uiteindelijk werd opgelegd, bleek dat ze daar al jaren geld voor opzij hadden gelegd. Dat zal nu ook wel weer het geval zijn." Als het aan Freriks ligt, blijft het Het bier word

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10