Meningen Groei wereldeconomie meer in balans Oostzee sterft langzaam 70 dagen lang spectaculaire aanbiedingen! tiwurrpm* PZC Dinsdag 17 april 2007 I 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Beroving Bijna iedere week staat er in de krant een bericht over een bejaar de vrouw die weer eens van haar tas is beroofd (PZC, 4 april). Laat ik vooropstellen dat die crimine len niet het recht hebben om een bejaarde vrouw (ook niet iemand anders) te beroven, maar hoe is het mogelijk dat die kinderen van die vrouwen niet ingrijpen. Laat hen toch met geen tas meer over de straat lopen. Leer hen om hun geld los ergens in een binnenzak van hun jas te stoppen voor hun eigen veiligheid, want de crimine len letten op de oudere vrouwen met een tas. Mijn moeder en schoonmoeder zijn er jammer ge noeg niet meer, maar anders wist ik het wel, weg met die tas. Ik ben nog niet zo oud maar heb nooit een tas bij me. Mijn dochter heb ik gevraagd om als ik oud ben en het niet meer zo goed weet mij niet met een tas over straat te la ten lopen. L. Pieters Pijnboomstraat 43, Terneuzen Overleg Internationaal Monetair Fonds lijkt effect te hebben. WASHINGTON - De groei van de we reldeconomie begint meer in even wicht te komen. De vooruitzich ten voor dit jaar en 2008 zijn gun stig. De groei kan evenwel getem perd worden door een tegenvallen de expansie in de Verenigde Sta ten en door stijgende olieprijzen. Ook de recente onrust op de finan ciële markten noopt tot de nodige waakzaamheid. Dat blijkt uit een verklaring die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dit weekeinde naar buiten bracht. Het hoogste bestuursor gaan van het fonds was in Was hington bijeen voor de voorjaars vergadering van het IMF en de We reldbank. De afgelopen jaren hamerde het IMF meerdere malen op het weg werken van de onbalans in de we reldeconomie. Daarmee wordt vooral gedoeld op het tekort op de Amerikaanse handelsbalans en de enorme overschotten in met name Azië. De Verenigde Staten hebben hun tekorten enorm laten op lopen door uitgaven te doen met geleend geld. Veel van dat geld komt uit Azië, dat zo in feite zijn eigen export financiert. Het IMF meldt nu in de verklaring dat de groei 'regionaal meer in ba lans' is. Het fonds voert sinds vo rig jaar gesprekken hierover met de meest betrokken landen. Vier belangrijke spelers - waaronder de VS en China - kwamen tijdens de voorjaarsvergadering met een ver klaring waarin ze andermaal be loofden de wereldhandel meer in evenwicht te brengen. Het Chinese handelsoverschot be reikte vorig jaar een record van meer dan 200 miljard dollar. De Zuurstoftekort speelt aangroei giftige algen in de kaart. HELSINKI - Het leven verdwijnt langzaam maar zeker uit de Oost zee, de baai tussen Finland, Zwe den en Polen. Door gebrek aan vers oceaanwater wordt het water steeds troebeler. Kilometerslange slierten giftige blauwgroene algen verstikken er de flora en fauna. Honderden vier kante kilometers zijn al ecologisch dood, zegt Marko Reinikainen, ma nager van zoölogisch station Tvar- minne in de Finse kustplaats Eke- nas. „Belangrijke oorzaak is dat er steeds minder vers water de Oost zee instroomt bij Denemarken", zegt de expert. „De toegang bij De nemarken wordt steeds ondieper, omdat de bodem er stijgt. De aar de herstelt er nog van de eeuwen lange druk van de twee kilometer dikke sneeuwlaag uit de Ijstijd." Dicht bij Denemarken zijn nog veel zeesterren en krabbetjes te vinden, die in het verse zoute wa ter gedijen. „Je zou denken dat an dere soorten opkomen waar het zoute water zoet wordt. Maar de nieuwkomers kunnen het verlies van de andere soorten niet goed maken." Rivierwater uit bijvoorbeeld Rus land, Finland of Zweden helpt de boel niet verbeteren. „Dat bevat veel voedingsstoffen uit de land- 'De nieuwkomers kunnen het verlies van de andere soorten niet goedmaken' bouw", vertelt Reinikainen. „Die stoffen voeden de algen. De giftige algen schaden de planten en vis sen. Ze onttrekken zuurstof als ze naar de bodem zakken." Het meest pessimistische scenario is dat de Oostzee zichzelf doodt, VS hameren er op dat de Chine zen hun munteenheid opwaarde ren, zodat Chinese exportproduc ten duurder worden en de handel meer in evenwicht kan komen. China heeft wel stappen in die richting gezet, maar volgens critici moet de regering-Bush zich harder opstellen. Het handelsoverschot in China daalde overigens in februari met 13,3 procent. Handelsoverschot China is nog steeds groot, maar daalde in fe bruari wel. China en de VS heb ben weer beloofd de wereldhan del beter in balans te brengen. Voetgangersbrug De hogebrug is een mooi oud bouwwerk, maar ook die moest weg. Maar hij komt terug, werd be loofd, maar beloftes van B8tW Middelburg stellen niets voor. Dat hebben wij gezien in het verleden (14 april, PZC). Alles wat geld op kan brengen gaat in Middelburg de deur uit. En let u maar op, ook deze brug zal verdwijnen, in 1870 gebouwd en nu voorgoed naar Goes. B&W doet wat het wil al doet het college het voorkomen, dat er nog overleg zal zijn. Kom mevrouw Kool-Blokland van het CDA. Gaat u rustig verder met de ontmanteling van onze monumen ten, want als burgers hebben wij toch niets in te brengen, al doet men alsof dat wel zo is. Noress<» vuo. 18 do. 19Wwr. 20 za. 21 april april april april ma. 23 april di.24 wo. 25 do. 26 april april april vr. 27 za. 28 waarschuwt de zeebioloog. „Het gebrek aan zuurstof in het water doet dan fosfor ontstaan: een zelf versterkend proces, waarbij nog meer zuurstof verdwijnt." Maar Reinikkainen heeft nog hoop. „Het is nog mogelijk om het pro bleem aan te pakken. We hebben hier de honderdduizenden zomer huisjes aangepakt, die hun vuile water ook lukraak in de Oostzee loosden. Lokaal zien we voor de Finse kust enige verbeteringen." Het verminderen van voedingsstof fen in de rivieren is een zaak van lange termijn. Het landbouwbe leid wordt namelijk vooral Euro pees geregeld. Een idee was om de Deense toegang uit te baggeren, maar er is nog veel twijfel wat daarvan de effecten kunnen zijn. „Maar er is ook een succesverhaal. We zien de terugkeer van de zee hond, die in troebel water kan le ven. Van een paar duizend enkele decennia geleden zijn het er nu meer dan honderdduizend." Kijk op biketotaal.nl voor winkeladressen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9